seraffa
18.10.13,11:26
chcela by som sa opýtať, mám možnosť si ísť do nemecka pre tovar, ktorý ak tam pôjdem osobne dostanem za lepšiu cenu ako keby mi ho mali poslať a po prepočte sa mi to aj viac oplatí. Ale auto nemám v podníkaní keďže ho normálne nevyužívam ale chcela by som si náklady na dopravu (auto máme na plyn takže plyn) dať do nákladov, viete mi poradiť ako to spraviť? Musím dať auto do podnikania? Inak to nejde? pre doplnenie mám živnosť, jednoduché účtovníctvo a som neplatca DPH, auto je môjho švagra, ďakujem za odpovede
Tweety
18.10.13,09:34
Švagrovo MV nemôžeš dať do podnikania, ani si na neho uplatniť tzv. náhrady.
seraffa
19.10.13,04:58
a ak by soms i vzala auto z pozicovne??? tak by sa to nejako nedalo?
marion
21.10.13,06:16
Ak si zoberies auto z pozicovne, tak si uctujes do nakladov vsetko co ti dovoli zmluva. Pri kratkodobom prenajme najskor len phm a najomne. Pri dlhodobom je mozne si dohodnut s prenajimatelom, ze servis, nahradne diely, zimne pneumatiky a pod. je na tvoje triko, a preto si to zauctujes aj do svojich nakladov. Prenajimatel bude mat na seba najomne, v ktorom bude mat zaratane pzp, havarijne, technicke zhodnotenie a pod. Naklady na dovoz tovaru, stravne a ubytovanie na sluzobnej ceste su nakladmi suvisiacimi s obstaranim tovaru, a preto tato ciastka vchadza do nakupnej ceny tovaru v prepocte na jeden kus. Zvaz si, ci po prepocitani to nevyjde predsa len lacnejsie, ked ti to dovezu.