Maartinka
20.03.06,10:37
Prosim, poradte mi.

Mam jednu aktualnu ponuku na pracovne miesto byt zamestnana ako zivnostnicka na hlavny pracovny pomer. Vedeli by ste ma uviest do obrazu, ako je to s platenim odvodov ako zivnostnika na hlavny pracovny pomer v 1. roku a v dalsich rokoch? Je potrebne platit aj odvody zo zavislej cinnosti (t.j. pracovny pomer)?

Vopred dakujem vsetkym, ktori mi poskytnu informacie.
Martina
alušik
20.03.06,09:47
Martinka, neviem, či som Ťa správne pochopila, ale je to tak, že máš živnosť a teraz si dostala ponuku pracovať v pracovnom pomere?
Je to trošku zle napísané - neexistuje pracovný pomer na živnosť, takže budeš u niekoho pracovať a budeš si to mesačne fakturovať ako živnostníčka?
1. Ak už živnostníčka si a budeš teraz pracovať v pracovnom pomere, budeš musieť platiť odvody aj z pracovného pomeru. Neexistuje žiadne neplatenie odvodov z titulu zamestnanca len preto, že už raz platíš ako živnostníčka.
2. Ak je to naopak a doteraz pracuješ ako zamestnanec a uvažuješ o zriadení živnosti, pretože Ti to niekto navrhol, tak v prvom roku nemusíš zo živnosti platiť odvody.
Maartinka
20.03.06,09:52
Ahoj Alusik,

je to ten druhy pripad, teda, ze nemam este zivnost, ale ponukli mi pracovat hlavny pracovny pomer s tym, ze si urobim zivnost, inak by ma nezobrali. Ponuka sa mi paci a aj by som ju zobrala, len prave to je ten problem, ze neviem, ako je to s tymi odvodmi v tych dalsich rokoch.

DIKY
alušik
20.03.06,09:58
V ďalších rokoch platíš podľa toho, aký bude Tvoj vymeriavací základ. Teraz Ti ťažko niekto dopredu povie, že koľko budeš platiť, keď sama asi nevieš, aký základ dane dosiahneš. Môj osobný názor je - urob si živnosť, ak si rozhodnutá, že by si do toho išla. Živnostník má väčšiu šancu pracovať zo základom dane. Zamestnanca sa nikto nepýta, či má výdavky na phm a pod.;)
Osobne sa do podnikania nehrniem, nie preto, že by to nebolo výhodné, ale vzhľadom k plateniu. Zamestnávateľ Ti mzdu vyplatí a tak máš akú - takú istotu pravidelnosti príjmu. Horšie je, že ak urobíš prácu, vyfakturuješ ju a potom čakáš x-týždňov na jej zaplatenie... Ja si takúto finančnú neistotu dovoliť nemôžem. Takže asi tak... Zvažuj všetko.:)
alušik
20.03.06,10:09
Daska
20.03.06,10:14
Suhlasim s Alenkou, len s tym rozdielom, ze ja uz zivnostnik som, mam jedneho klienta, ktory mi neplati, ale on neplati ani zamestnancom ani odvody. takze ziadna vyhra..., Osobne si myslim ze ak nema peniaze, tak nezaplati ani zamestnancom a od takeho radsej ruky prec...
Najprv si zisti ako plati dodavatelom a tak podobne...