mimuška
18.10.13,14:32
Môžem si uplatniť dodatočne DPH z bločkov reg.pokladne, napr. v 10/2013 si uplatním bloček z nákupu uskutočneného v 9/2013 ? Ďakujem
Mila123
18.10.13,12:34
bez problémov......ale iba do konca roka 2013
kn-alka
18.10.13,12:35
Odpočítať DPH môžeš v ktoromkoľvek období do konca roka, platí to aj pri bločkov z reg.pokladne.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

§ 71
Faktúra


(1) Na účely tohto zákona
a) faktúrou je KAŽDÝ doklad alebo oznámenie, ktoré je vyhotovené v listinnej forme alebo elektronickej forme podľa tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte upravujúceho vyhotovenie faktúry,
b) elektronickou faktúrou je faktúra, ktorá obsahuje údaje podľa § 74 a je vydaná a prijatá v akomkoľvek elektronickom formáte; elektronickú faktúru možno vydať len so súhlasom príjemcu tovaru alebo služby,
c) vierohodnosťou pôvodu faktúry sa rozumie potvrdenie totožnosti dodávateľa tovaru alebo služby alebo osoby, ktorá v mene dodávateľa vyhotovila faktúru,
d) neporušenosťou obsahu faktúry sa rozumie zachovanie obsahu faktúry,
e) elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny.


Takže stručne:
Odpočítať môžeš DPH v ktoromkoľvek období, ak máš faktúru, a faktúrou je KAŽDÝ doklad, teda aj bloček z ERP !!!
mimuška
18.10.13,12:47
Ja to tak aj robím, ale ako presvedčiť šéfku že mám ja pravdu - tá také bločky káže vyhodiť ? PS: šéf má vždy pravdu
marjankaj
18.10.13,12:53
Nie je povinnosť uplaňovať výdavky. Šéfka má pravdu.
Z takýchto podnikateľov by mal radosť aj Kažimír.:---
Ak by v tom paragrafe bolo uvedené MUSÍ namiesto MOŽE, tak by si mala pravdu ty.:cool:

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
kn-alka
18.10.13,12:58
vlastne áno, nie je to povinnosť, je to len právo, ktoré si môže uplatniť :)
Stefan2005
18.10.13,13:05
... no ak káže šéfka vyhodiť, vyhodiť.
Otázkou už ale je, či tým poškodzuje seba (t.j. vlastnú firmu), alebo svojich klientov (ak účtujete dodávateľsky). Lebo v druhom prípade by som nechcel byť jej klientom, resp. dlho by som nebol...