.lena.
20.03.06,12:21
Veľmi prosím o radu ak má niekto skúsenosť s prevzatými pohľadávkami.
V roku 2005 sme prevzali pohľ. a zaúčtovala som to: 315/325
Lenže celá pohľadávka sa skladá z viacero pohľadávok od rôznych firiem a dočítala som sa že je to potrebné viesť na podsúvahových účtoch 7xx (ktoré vytvorím) lenže ja neviem akým spôsobom to tam viesť - oproti čomu 7xx účtovať.
Druhá otázka: Ak nám splatili pohľadávky a my sme záväzok nezaplatili (alebo zatiaľ len časť) musí ísť príjem za pohľ. (resp.rozdiel) do zdaniteľných príjmov za rok 2005?
KEJKA
20.03.06,20:11
Veľmi prosím o radu ak má niekto skúsenosť s prevzatými pohľadávkami.
V roku 2005 sme prevzali pohľ. a zaúčtovala som to: 315/325
Lenže celá pohľadávka sa skladá z viacero pohľadávok od rôznych firiem a dočítala som sa že je to potrebné viesť na podsúvahových účtoch 7xx (ktoré vytvorím) lenže ja neviem akým spôsobom to tam viesť - oproti čomu 7xx účtovať.
7xx / 799 ako spojovací účet, 7xx bude pohľadávka voči jednému odberateľovi - do názvu si daj nom. hodnotu a zaúčtuj obstarávaciu hodnotu.

Druhá otázka: Ak nám splatili pohľadávky a my sme záväzok nezaplatili (alebo zatiaľ len časť) musí ísť príjem za pohľ. (resp.rozdiel) do zdaniteľných príjmov za rok 2005? ak ste záväzok nezaplatili je vaša vec, ale príjem je zdaniteľný príjem za pohľadávku.
zapčtujete 221/315 a rozdiel 315/646
.lena.
21.03.06,06:39
ak ste záväzok nezaplatili je vaša vec, ale príjem je zdaniteľný príjem za pohľadávku.
zapčtujete 221/315 a rozdiel 315/646



Ale pokiaľ viem tak príjem za prevzaté pohľadávky ide do výnosov len v sume prevyšujúcej záväzok. Len neviem či to platí aj pri nezaplatení tohto záväzku.