vopeto
18.10.13,20:30
Potreboval by som poradiť. Istá dobrov.organizácia má vonku umiestnenú vitrínu s čelným sklom, kde sa dávajú aktuálne oznamy. Pri výkyvoch počasia sa čelné sklo orosí alebo v zime omrzne. Týmto sa sklo stáva nepriehľadné, a nástenka nečitateľná. Ako JEDNODUCHO zabrániť orosovaniu? Ďakujem
buchač
18.10.13,19:58
JEDNODUCHO sa to asi ani nedá ...

Existujú plyny , ktoré bránia tomu orosovaniu , no pochybujem , že by sa dali aplikovať do nejakej nástenky .
Tieto sa dávajú do pevne uzavretých priestorov , bežne do tých optických prístrojov - foťáky , ďalekohľady ...

To omrznutie ani neriešim ...

Dalo by sa uvažovať o nejakom vložení tepelného telesa , napríklad žiarovky malého výkonu , ktorá by udržiavala stabilnú teplotu .
Takéto riešenie sa zvykne aplikovať aj pri tých vodovodných prípojkách v šachte , aby nezamrzli tie ventily ....
pankratz
18.10.13,20:13
Treba spraviť do rámu pár malých odvetrávacích otvorov, aby prúdil do vitríny vonkajší vzduch. Tak ako je to vyriešené pri plastových oknách s dvomi, alebo tromi sklami.
Martin1310
18.10.13,20:22
Pri plastových oknách sa nikam medzi sklá žiadny vzduch nedostáva ,práveže sa tam nesmie dostávať, jediné otvori sú dolu na ráme a tie slúžia na odtok vody v prípade pootvoreného okna za dažda alebo pri netesnosti prvého vonkajšieho tesnenia.
Ja som to pochopil tak že sa tá vitrína orosuje zvonku ak sa orosuje zvnútra tak by jej vetranie mohlo pomôcť.
kukučka
18.10.13,20:37
Na orosenie, zamŕzanie okien vplývajú tieto tri faktory: rozdiel teplôt, netesniace okná a nevetrané priestory.
Martin1310
18.10.13,21:40
Ja by som povedal že bud dokonale utesniť dvierka ale to len za predpokladu že sa do skrinky nedostáva vlhksť, napríklad nejakým zatekaním a podobne. Alebo naopak ju dokonale odvetrať. To by ste mohli skúsiť aj tak že by ste ju nechali pootvorenú na nejakú dobu, ak je to teda možné.Ak by sa v pootvorenom stave neorosovala tak potom vyriešiť nejaké vetranie.
buchač
19.10.13,06:37
Tu je ten pes zakopaný .

Vezmime si rozdiely - výkyvy tepla .
Dám modelovú situáciu .
Na skle sa vždy vytvorí nejaká vrstva vlhkosti a ani to vetranie tomu nezabráni .
Cez deň je niekedy aj v zime ( povedzme ) teplejšie , no príde rýchly mráz a v momente sa vytvorí námraza ...
pankratz
19.10.13,06:55
Na plastovom okne sa nám nevytvára medzi sklami orosenia, pritom na klasických oknách ( drevený rám ) máme hneď pri ochladení orosenie.
Zoberte si príklad z auta. V zime keď naštartujete a v kabíne je ešte chladno, nadýchate si na sklo rosu tak, že nevidíte už po pár metroch.
Musíte si okno trochu spustiť aby sa vám vlhký vzduch vyšiel a potom už môže aj zapnúť kúrenie, rosa sa nevytvorí.
Martin1310
19.10.13,23:45
Na plastových oknách sa orosenie zvnútra nemôže vytvoriť práve preto lebo tam niieje žiadna vlhkosť takže sa nemá čo zrážať a nedostane sa tam pretože priestor medzi sklami je dokonale utesnený, prípadne je v nom vákum alebo je napustený iným vhodným plynom.. Toto ale v prípade vitríny nebude možné dosiahnuť.
V aute sa rosa na skle v prvom rade vytvorí z vášho teplého a vlhkého vzduchu ktorý vydichujete, to ale vo vitríne nehrozí.
Je to proste počasím môže na tú vitrínu trebárs zasvieťit slnko a tým sa vzduch za sklom zohreje a začne sa odparovať a zrazí sa na studenom skle.Potom začne mrznúť a vznikne s toho námraza.

Inak ja s vami súhlasím kedže dokonalé utesnenie nieje zrejme možné tak by som skúsil to práve naopak dokonale odvetrať pretože pri lahkej výmene vzduchu bude rozdiel teplôt medzi vnútorním priestorom a sklom a vonkajším prostredím minimálny, najlepšie žiadny.
vlado 33
20.10.13,09:37
Jednoducho: vo vrchnej aj spodnej časti nástenky spraviť vetracie otvory aby vznikla cirkulácia vzduchu. Tým sa vyrovnajú teploty vonkajšieho a vnútorného prostredia. Vrchnú časť prekryť strieškou. Izolačné dvojsklo nepomôže, bude sa rosiť z vnútra. To by si musel zatepliť celý obvod nástenky.
vopeto
27.10.13,23:25
Táto rada sa mi zdá ako naj... Včera som do nástenky namontoval 4 ks mriežky priemeru 70 mm. Budem sledovať, ako sa to správa.Za všetky rady ďakujem.