matthew_tv
20.10.13,14:50
Zdravím Vás.
Doteraz som vyše dvoch rokov pracoval na dohodu o vykonaní práce vo firme, ktorá mala prevádzku v meste, v ktorom bývam, zároveň som bol evidovaný ako uchádzač o zamestnanie.
Z tejto firmy som však odišiel a nastúpil inde, kde mi dali normálnu zmluvu, do práce však musím dochádzať.
O príspevku na cestovné, resp. o preplácaní cestovného, som počul aj čítal, aj tuto na porade som toho trochu našiel, neviem však, ako si to vybaviť, za kým ísť, kedy to vybavovať...
Mal by som ísť za tou nepríjemnou sliepkou, ku ktorej som sa chodil evidovať? Mal by som tam ísť už teraz alebo až po skončení kalendárneho mesiaca?
Poraďte mi, prosím ;-)
Vďaka, Matej.
avalik
20.10.13,13:36
Príspevok na dochádzku za prácou - § 53

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje mesačne príspevok na dochádzku za prácou na úhradu časti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu do miesta výkonu zamestnania uvedeného v pracovnej zmluve a späť zamestnancovi, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace a ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu vzniku pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu okrem pracovnoprávneho vzťahu založeného dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak o príspevok na dochádzku za prácou písomne (Žiadosť o poskytnutie príspevku na dochádzku za prácou) požiada najneskôr do jedného mesiaca od nástupu do zamestnania. Príspevok na dochádzku za prácou sa môže opätovne poskytnúť po uplynutí dvoch rokov od ukončenia obdobia jeho poskytovania.

Príspevok na dochádzku za prácou sa poskytuje zamestnancovi najviac počas šiestich mesiacov od jeho nástupu do zamestnania.

Príspevok na dochádzku za prácou sa poskytuje na úhradu cestovných výdavkov na dopravu hromadnými dopravnými prostriedkami, najviac v sume 135 eur mesačne v závislosti od vzdialenosti miesta výkonu zamestnania od miesta trvalého pobytu alebo od miesta prechodného pobytu zamestnanca. Príspevok sa neposkytuje zamestnancovi, ktorý dochádza z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu do miesta výkonu zamestnania uvedeného v pracovnej zmluve v rámci jednej obce.

Príspevok na dochádzku za prácou poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého evidencii uchádzačov o zamestnanie bol zamestnanec vedený, do 30 kalendárnych dní od preukázania trvania zamestnania.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-dochadzku-za-pracou-53.html?page_id=291975
Ľaľa
20.10.13,16:48
Žiadosť o poskytnutie príspevku na dochádzku za prácou požiada najneskôr do jedného mesiaca od nástupu do zamestnania. Na túto lehotu si dajte pozor. Na úrade práce Vám dajú všetky potrebné tlačivá, žiadosť o poskytnutie príspevku na dochádzku do práce treba vyplniť a doručiť na úrad práce najneskôr do jedného mesiaca od nástupu do zamestnania, súčasťou žiadosti je aj čestné prehlásenie, že ste nepodnikal a ešte sú tam ďalšie tlačivá, ale to všetko Vám dajú na ÚP. Po podaní žiadosti budete ÚP predkladať každý mesiac potvrdenie od zamestnávateľa o tom, koľko pracovných dní ste odpracovali v danom mesiaci a tiež tlačivo o počte ciest do zamestnania a zamestnania v danom mesiaci.
matthew_tv
21.10.13,13:44
Ďakujem :)
Čiže aj keď som mesiac ešte neukončil, najprv podať žiadosť o preplácanie, potom nosiť lístky z vlaku a autobusu :)
Snáď sa mi dostane normálnej reči aj od tej husi, ku ktorej som sa chodil hlásiť.