Czbebe
21.10.13,05:35
Dobrý deň, som platiteľom DPH podľa §7a, poskytujem služby do maďarska. Keď odberateľ má IČ DPH, je platiteľom DPH, vystavím faktúru bez DPH a podám súhrnny výkaz. V takom prípade, keď zahraničný odberateľ nemá IČ DPH, nie je platiteľom DPH ako mám vystaviť faktúru? Mám takisto vystaviť bez DPH, alebo odberateľ je povinný zaregistrovať platiteľovi v MR?
nika.sum
21.10.13,05:56
Ja som Vam uz na tuto otazku odpovedala, aj napriek tomu ze Vas upozornili, ze treba zadat nanovo otazku. Mimochodom na tuto temu je tu strasne vela otazok a odpovedi, staci len pohladat a dozviete sa vela noveho.
Tu je odpoved:

http://www.porada.sk/t225852-dodanie-sluzby.html#post2424035
Czbebe
21.10.13,07:42
takto som myslela aj ja, tj. že odberateľ je povinný zaregistrovať sa v MR. Ale s tým nesúhlasím, že keď on neposkytne svoje IČ DPH, čiže neregistruje sa, tak ja mám vystaviť faktúru so slovenskou DPH, lebo ja nie som platiteľom DPH, ja nemôžem fakturovať s DPH v tuzemsku. Opravte ma, ale ja myslím, že §7a slúži iba na to,aby som vedela poskytnuť služby do zahraničia. Daňové priznanie mám poslať len vtedy , keď som príjala zo zahraničia služby, za tie faktúry mám odvádzať 20% -ú DPH.
Czbebe
21.10.13,09:34
Súrne potrebujem odpoveď, prosím Vás pomôžte mi.
nika.sum
21.10.13,09:44
chybny komentar - ty nie si platitel, ale len registrovany podla 7a - ospravedlnujem sa
mondes
21.10.13,09:45
Aké služby poskytuješ?
mondes
21.10.13,10:56
Pýtam sa ešte raz, aké služby poskytuješ?
Czbebe
21.10.13,11:28
áno, takto už rozumiem, a fakt, že niako musím splniť moju povinnosť. Veľmi pekne Vám ďakujem za rýchlu
odpoveď, veľa mi pomohla.
Czbebe
21.10.13,11:29
Poskytujeme služby podľa § 15.odst.1.
KEJKA
25.10.13,16:50
kedže si neplatiteľ DPH, tak nebudeš v nijakom prípade vystavovať faktúru so SR DPH, to nemá logiku.
Sú dve možnosti
bud je odberateľ zdaniteľná osoba - musí mať ičDPH a ty fakturuješ aj s odkazom na prenesenie DPH povinnosti
alebo
odberateľ je občan, súkromná osoba, nezdaniteľná osoba, vtedy fakturuješ takisto bez DPH, len si ju započítaš do obratu pre povinnú registráciu podľa §4.
Ak splníš podmienku obratu, tak sa budeš musieť zaregistrovať, inak nie.
nika.sum
25.10.13,18:41
jeej, az teraz som si uvedomila, ze je registrovana podla 7a, videla som platitel....
nika.sum
25.10.13,18:44
Ja opravujem, neuvedomila som si, ze si iba registrovana podla 7a a nie platitel DPH, vtedy ako to Kejka napisala nemozes fakturovat s DPH slovenskou.
Czbebe
29.10.13,05:24
To je fajn, sme podali daňové priznanie DPH s povinosťou, a sme aj vyplatili aj daňovú povinnosť. Podľa Vás teraz čo máme robiť? Podať dodatočné priznanie?
nika.sum
29.10.13,11:51
ja sa naozaj ospravedlnujem, len tvoj zaciatok prispevku sme platitel DPH podla 7a ma pomylilo, vy ste registrovany a nie platitelia. Vobec som si nevsimla v tvojom komentari, ze nie si platitel. Este raz sa ospravedlnujem. Skus zavolat svojej spravkyni, ze ste nedopatrenim podali DP DPH a odviedli DPH, ako to mate riesit. Ci mate podat nulove dodatocne DP a v nom bude vycisleny rozdiel, ktory Vam vznikol (zaplatena DPH ) a nasledne listom vyziadat o vratenie DPH s vysvetlenim ako k tomu prislo. A este otazka aj ste tou vycislenou DPH vyfakturovali?
Czbebe
05.11.13,06:33
Áno, faktúra obsahuje aj 20% DPH, a odberateľ vyplatil faktúru s DPH.
KEJKA
05.11.13,06:40
kedže si vystavil - aj ked neoprávnene a nesprávne - fajtúru s vyčíslenou DPH, bol si povinný ju aj odviesť. Takže nerob nič. Žiaľ, ale tvoj odberateľ ani z takejto faktúry nemá nárok na odpočítanie DPH - napriek tomu, že ty si ju štátu odviedol. V tomto konkrétnom prípade ide o faktúru do MR - ak sa nemýlim, je to tak?
Takže môžeš podľa mňa urobiť k tej faktúre dbp.
a podať DP DPH a žiadať DU aby ti tú DPHčku vrátili. Ty ju následne vrátiš odberateľovi.
nika.sum
05.11.13,11:08
Ja by som to nechala tak, madar Vam odmietol poskytnut IC DPH, cize si doma nesplnit povinnost sa zaregistrovat. Vy na tom stratoví nie ste, kedze Vam tu DPH zaplatil, danovemu ste zaplatili to co ste mali naviac na fakture (DPH).
Czbebe
06.11.13,05:34
ďakujem Vám za pomoc. Aj ja tak myslím, že nechám tak, ako sme priznali, odviedli DPH, máme od odberateľa mail o tom, že oni nechcú vybaviť IČ DPH v MR. V tomto prípade neviem, že čo by bolo najlepšie. Ešte raz Vám ďakujem, pekný deň!