Sany
20.03.06,12:35
Potrebovala by som poradiť. Ako zaúčtovať prípad, kedy je obstarávacia cena HM nižšia ako hodnota HM podľa znaleckého posudku? Konkrétne ide o to, že známy má zaradený HM podľa skutočnej OC, avšak dal si vypracovať znalecký posudok a znalec ocenil HM na dvojnásobnú hodnotu. Potreboval by to premietnuť do účtovníctva za účelom reálnejšieho vyjadrenia hodnoty majetku kvôli úveru. Vopred ďakujem.
Sany
20.03.06,18:06
nik neporadí?
KEJKA
20.03.06,18:53
zásada historických cien musí byť dodržaná.
Takže ocenenie skutočnou OC nemôže zmeniť.
Musí hľadať iné spôsoby ako zvýšiť hodnotu firmy... napr. tvorbou zisku.
Sany
21.03.06,11:52
Ďakujem Lidka, ja som už kukla všade, ale tiež mi to pripadalo ako nemožné, ale no tak som skúsila, či náhodou nie je predsa len nejaký spôsob.
mudroš
08.05.06,12:41
Ďakujem Lidka, ja som už kukla všade, ale tiež mi to pripadalo ako nemožné, ale no tak som skúsila, či náhodou nie je predsa len nejaký spôsob.

Jedna finta by bola, ale len pre PU.
Majetok a záväzky účtovnej jednotky zanikajúcej bez likvidácie sa oceňujú reálnou hodnotou (§ 27 zákona o účtovníctve).
To je napríklad u spoločnosti zanikajúcej bez likvidácie pri zlúčení.

Zlúčim prázdnu s.r.o. so spoločnosťou ktorá má majetok (tá zanikne) a jej majetok musím oceniť reálnou hodnotou (znalec by mal zodpovedne túto hodnotu stanoviť).

Nie je to jednoduché a niečo to stojí ale dá sa !
ayya
09.05.06,10:27
Potrebovala by som poradiť. Ako zaúčtovať prípad, kedy je obstarávacia cena HM nižšia ako hodnota HM podľa znaleckého posudku? Konkrétne ide o to, že známy má zaradený HM podľa skutočnej OC, avšak dal si vypracovať znalecký posudok a znalec ocenil HM na dvojnásobnú hodnotu. Potreboval by to premietnuť do účtovníctva za účelom reálnejšieho vyjadrenia hodnoty majetku kvôli úveru. Vopred ďakujem.
Skusim, (kurnik, preco ja idem do takychto tem?) :D ako by som to riesila ja:
rozdiel z ocenenia by som si dala na jednej strane do aktiv - MD na analytickom ucte k tomu konkretnemu HM a na druhej strane by som to asi dala na ucet D 414 - ocenovacie rozdiely z precenenia majetku.
Ale - pretoze sa odpisovat smie iba do vysky OC, tak by som to zvysenie neodpisovala. Iba by som kazdy rok percentualne podla odpisov z OC znizovala aj hodnotu rozdielu protizapismi na D strane analytiky toho majetku a na 414 na MD strane... tym by som pocas pouzivania mala cely odhad v majetku v percentualnom vyjadreni k OC a po odpisani by mi aj ten rozdiel z uctovnictva "zmizol"...
A myslim, ze by som si to aj dokazala obhajit a nedavala by som rozdiel medzi oboma hodnotami na ucet triedy 6 ... ako to napr. treba pri umeleckych dielach, lebo moje zvysenie je docasne, odpisanim OC sa jeho hodnota naozaj bude priblizovat nule, co sa v pripade umeleckych predmetov neda povedat :)
vyjadrite sa prosim este niekto ...
ayya
09.05.06,11:10
ech, dlho nikto nic... a zrazu ako to tu ozilo, este aj suhlasy teraz naskakali k starsim prispevkom :D
to je prima, ak ziadna otazka nezostava bez reakcii :rolleyes: ved porada ma byt na poradenie


.
KEJKA
09.05.06,17:18
ech, dlho nikto nic... a zrazu ako to tu ozilo, este aj suhlasy teraz naskakali k starsim prispevkom :D
to je prima, ak ziadna otazka nezostava bez reakcii :rolleyes: ved porada ma byt na poradenie
.
súhlasy sú na rozlíšenie, ktoré príspevky sú správne a ktoré nie, i ked zadávateľ otázky sa môže rozhodnúť podľa vlastného uváženia (a na vlastné riziko).
V tom svojm návrhu riešenia iného ocenenia treba dodať, že sa takto oceňujú = preceňujú podiely/ vklady v iných spoločnostiach metódou vlastného imania. (ale to už je o inom).
ayya
09.05.06,21:40
...V tom svojm návrhu riešenia iného ocenenia treba dodať, že sa takto oceňujú = preceňujú podiely/ vklady v iných spoločnostiach metódou vlastného imania. (ale to už je o inom).
Tak porad: na ktory? Na 413? Tam asi skor, ze?... ale ked ja c. 13 tak strasne nemam rada! a snazim sa tej trinastke vyhnut, kde sa da ... a uctovna osnova uz nie je az taka zavazna, ako bola volakedy :D
tak ok... ale podla mna jednoznacne do skupiny 41 ... patri to k vlastnemu, ale nie zakladnemu imaniu ... a budes mat pravdu s tou 414 - tam je sice vlastny majetok, ale ineho druhu...
Co myslis ty o tej 413 ? A to s tym postupnym percentualnym znizovanim to by si schvalila?
ayya
09.05.06,21:51
súhlasy sú na rozlíšenie, ktoré príspevky sú správne a ktoré niebodaj by boli tvoje slova svate (tak by to povedala moja babinka) :D :D
KEJKA
10.05.06,04:35
Tak porad: na ktory? Na 413? Tam asi skor, ze?... ale ked ja c. 13 tak strasne nemam rada! a snazim sa tej trinastke vyhnut, kde sa da ... a uctovna osnova uz nie je az taka zavazna, ako bola volakedy :D
tak ok... ale podla mna jednoznacne do skupiny 41 ... patri to k vlastnemu, ale nie zakladnemu imaniu ... a budes mat pravdu s tou 414 - tam je sice vlastny majetok, ale ineho druhu...
Co myslis ty o tej 413 ? A to s tym postupnym percentualnym znizovanim to by si schvalila?
nie, nenamietala som proti 414 ako účtu...ale proti celkovému riešeniu v zmysle otázky, ako bola zadaná. Tvoje riešenie sa týka úplne iného účtovného prípadu...vid môj príspevok.
Zásada historických cien musí byť dodržaná .... výnimku správne uiedol mudroš, ale zasa to je o inom, lebo firma zanikne.
ayya
10.05.06,09:29
.....Zásada historických cien musí byť dodržaná .... výnimku správne uiedol mudroš, ale zasa to je o inom, lebo firma zanikne.

Ved by bola, lebo ten rozdiel by bol zachyteny na samostatnom ucte... vychadzala som hlavne z tohoto paragrafu zo zakona o uctovnictve:

§ 7
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.
....
3) Účtovná jednotka musí používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady; ak účtovná jednotka zmení doterajšie účtovné zásady a účtovné metódy v priebehu účtovného obdobia, nové účtovné zásady a účtovné metódy musí používať od prvého dňa tohto účtovného obdobia. O zmene účtovných zásad a účtovných metód je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach. Ak účtovná jednotka zistí, že účtovné zásady a účtovné metódy použité v účtovnom období sú nezlučiteľné s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia skutočností, je povinná zostaviť účtovnú závierku tak, aby poskytla verný a pravdivý obraz skutočností. O tom je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach.

a oni predsa zistili, ze tam existuje rozdiel... nie v cene, ale v hodnote

p.s.: musi sa to nejako dat zauctovat...tak hladam sposob
KEJKA
10.05.06,17:09
až podľa IFRS, skôr nie....
Sany
11.05.06,07:32
Ďakujem všetkým zúčastneným v tejto téme (ayya zvlášť aj za SS). Veľmi to už neriešim, jednalo sa o môjho jedného kamaráta, chcel to skúsiť riešiť k ukončeniu roka, už sa tým nezapodievame, uzavreli sme to tak, že to nejde. Ale ešte raz ďakujem.