deha
21.10.13,08:11
Ak sa občan po strate zamestnania nezaeviduje na ÚP a požiada o predčasný dôchodok bude mu krátený ak má napr. rok do normálneho starobného dôchodku?
Na SP-pobočke mi hovoria že bude , ale na stránke SP -sekcia predč. dôchodok je zverejnená táto info :

"Od 1. januára 2008 sa už obdobie, za ktoré sa má dôchodok znížiť, neskracuje o obdobie, počas ktorého by mal poistenec nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti, ak poistenec ku dňu, od ktorého požiadal o priznanie predčasného starobného dôchodku, spĺňal podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti, na ktorú by mal nárok ako evidovaný uchádzač o zamestnanie, no nárok na túto dávku si neuplatnil. "

Platí teda táto podmienka nezaevidovania sa na ÚP , aby predč. dôchodok nebol krátený?
Andyke
21.10.13,09:09
Ak končí zamestnanie a hneď požiada o PSD - budú krátiť. (o 0,5 % za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku)

Info na ich stránke zle vysvetľuješ : potvrdzujú, že od 1.1.2008 nebudú skracovať obdobie z dôvodu neuplatnenia dávky v nezamestnanosti. (= penalizujú za každých začatých 30 dní od dátumu požiadania o PSD)
deha
21.10.13,10:28
Ďakujem, a ja som si to nejak opačne vysvetlila.