PeterKMY
21.10.13,09:40
Ahojte, mame doma taky problem cinziak je 4 poschodovi , byvame na provom poschodi a mame taky problem, ze po pusteny studenej vody tecie voda studena a po chvilu zacne tiect tepla, nie horuca, ale tepla na umyvanie - taka ze sa neda pit , ked sa chcete napit "z tocky" nejak cca minutu a potom znova zacne tiect studena ako tiekavala obvykle, deje sa to striedavo...nie pravidelne... a ani nie po kazdom pusteni studenej vody...,udialo sa to aj v kupelny aj v kuchyni.., zacalo to cez leto , sme si toho vsimli , ale vzdy to bolo vo vecernych hodinach a davali sme pricinu tomu ze ked bolo horko, tak voda v trupkach oteplela ked ju nik nepustal ..ale teraz je uz dost zima a deje sa to stale..., neriesili sme to nejak , ale uz prisiel aj sused na nami ze co sa mu deje.... Riesime to aj s domovym dovernikom, teda dal pricinu prvu ze to moze prepustat vodovodna bateria...jednopakovka ..ze prepusta teplu vodu do studenej..lenze mi jednopakovku nemame....takze pricina vylucena...este tu mame novych susedov v tej istej stupacke ale na 3 poschodi prerabali vsetko od zakladu , je moznost ze by zle zapojili trubky z vodovodnej sachty ? a nejako sa ta voda miesala ? Ale aj keby ...trubky su stale pod tlakom cize to by mohli mat taky problem susedia nad nimi, nie mi ked berieme vodu skorej ako on kedze sme na prvom poschodi...to bola len taka teoreticka uvaha..lebo sa to vsetko zacalo diat od toho momentu ako sa tu nastahovali...preto som to spomenul...som sa chcel len spytat ci nemate s tymto nejaku skusenost. Dakujem
bodliak
21.10.13,08:02
Aj sused na treťom môže mať pákovú batériu, ktorou pretlačí svoju teplú vodu do trubky na studenú.
Stačí, aby v trubke na studenú bol o čosi nižší tlak a je to. Ak sa 5 minút sprchuje, trubka na studenú môže byť naplnená teplou vodou aj smerom dole, k vám na 1. poschodie.
sito
21.10.13,08:05
A máte vodomery? Ak áno, ta sú spoločné a zaplombované, aby nedochádzalo k neoprávnenej manipulácii s vodomerom pripadne aj prepojením rozvodov medzi sebou. Do spoločných veci, zariadení v dome môže vlastník zasahovať len so súhlasom ostatných spoluvlastníkov. Za meračmi je už všetko vlastníkov majetok.
PeterKMY
21.10.13,08:30
Ano mame vodomery...,kazdy byt osobne ...menia sa podla predpisov, a tak isto si ich museli menit aj ty novi, ked chceli nove rozvody od hlavnej trubky, len ide o to ze niekde je asi "porucha" kedze k tomu dochadza a nedochadzalo k tomu cca. 20 rokov....az ked prisiel sused ze co sa mu udialo viac krat..tak nebol sam ,zatial vieme ze sa to deje len v nasej stupacke...domovak byva v druhej stupacke..., cize zo 4 bytov sa to deje vo dvoch, jedny tam viac menej nebyvaju ako byvaju (4 poschodie) a na tom tretom su ty novy...

Bodliak: Viem co chces povedat, len tomu nerozumiem trocha prakticky...on ked si pusti dajme tomu teplu vodu v jednopakovke...a mu prepusta tak on dokaze "pretlacit" vodu naspat az k nam dolu ? Do studenej trubky? Asi to je mozne ...len ako to dokazat ? Alebo aky by tam musel byt rozdielny tlak vo vode aby ked on pusti teplu vodu sa ta tepla voda dostala do studenej trubky ? Aj ked som skusal pootocit kohutik obidva rovnako nieje tam vidiet ze by tepla a studena voda tiekla rozdielnym tlakom, volno viditilenym okomo a sluchom..

Ako my nebudeme postihnuty tym ze nam tecie tepla voda zo studenej trubky to vodomer nezisti..., ale ide o to ze je to na pozastavenie ... :-) Akurat potom nedoplatok na vodu moze mat ten u koho to prepusta...
PeterKMY
21.10.13,08:35
Prave tiekla voda tepla, a nameral som cca. 33°C
sito
21.10.13,09:20
Vo vodomeroch sú spätné klapky, teda sa dávajú, aby nedochádzalo k pretláčaniu rozvodov medzi sebou.

U nás mal tiež jeden špatnú batériu, prasklu vnútri. Navonok slúžila normálne. Až cez týždňovú odstávku teplej vody sa sťažoval, že mu hučí stúpačka. Vtedy sa na to prišlo. Vymenil za dobrú a aj mu stúpla spotreba teplej vody. Teraz pri spätných klapkách k tomu nemôže dojsť.

Rozvod vody až po druhé nezaplombované šróbenie je spoločný majetok.

Skontroloval mu to niekto ako a čo robil so spoločným majetkom. Ak nie tak treba mu to skontrolovať. Je povinný vás za tým účelom vpustiť do bytu.

Tak to dopadne keď si niekto myslí, predstavuje, že všetko v byte je jeho. Nie je! Spoločné veci, zariadenia sú vaše! Ale v tom býva najväčší problém, pochopiť to, že?

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
Martin1310
21.10.13,16:17
Toto môže spôsobovať aj termostatická bateria aj termostatický trojcestný zmiešavací ventil pokial pred jeho vstupmi nieje spetná klapka. Večšinou tam sú už z výroby ale nemusia byť. Ten trojcestný ventil sa môže použiť na zníženie teploty teplej vody už na vstupe do bytu , napríklad kôli deťom. Pri rozdielnych tlakoch môže časť vody premiešať.Preto tam musia byť tie spetné klapky.
PeterKMY
21.10.13,21:32
Pokial viem , v nasom cinziaku nik nema zmiesavaci ventil, bud tu mame klasicke točky..alebo jednopakovky
sito
22.10.13,03:27
Pokiaľ vieš, tak sa nepýtaj. Pokiaľ nevieš, tak sa opýtaj správy domu, štatutára, alebo správcu, nie domového dôverníka. Pokiaľ vieš a píšeš, že 20 rokov to nerobilo a že to začalo až po prerábaní bytu na vašej stúpačke na treťom podlaží a že na iných stúpačkách to nerobí, tak chyba je v byte na tom treťom poschodí.. Logicky, že?

Logicky, ak sú v každom byte vodomery na vodu a aj teplú vodu, tak sa merá pretečené množstvo vody. Za normálnych okolností, ak sa otvorí batéria, jedno či páková, alebo klasická sa merací mechanizmus otáča a zaznamenáva sa zvyšujúca sa spotreba vody v byte.

Za nenormálnych, šibnutých okolnosti s deje to, že teplá voda sa dostáva do rozvodu studenej vody, že. V tom prípade, ale v niektorom byte sa musí točiť merací mechanizmus na teplú vodu ako pri klasickom odbere a na studenú opačne, spotreba sa na ňom znižuje. Teplá voda je drahšia, ten u koho to robí, tak na tom prerába. Ak by to bolo opačne, prerobili by ostatní.

Tu ti to nikto nevyrieši, vám, len vy a doma v dome, že?

A teraz napíš, že nemáte CDT a teplej vody. Ani svoju kotolňu, že?
PeterKMY
22.10.13,08:46
Ja som chcel len vediet, mozne priciny toho ..., ano zacalo sa to diat ako zacali oni prerabat (ako sa tu nastahovali ) ale je to zhoda okolnosti len...(mozno). Tazko to je dokazovat , to by tu musel ten dotycni byvat snami , ktory by to riesil a riesit to v momente ked tecie u nas tepla, ci nepustali napr. na tom tretom aj oni vodu...

A dalsia vec ,to je len take hovorenie (vyhovaranie sa ze sa mi to nechce riesit) , ked ja za nim pridem , tak povie on ma nove u neho to neni...

Myslel som stym to , ze ked nas susedia vytapaju pravidelne do roka , ze tecie dolu sachtou voda...tak prides za nimi a on ty povie ze od neho to nejde.. ze on ma sucho...tak potom kto byva medzi 1-2 poschodim ? :-D , aj takyto su ludia...a o par hodin uz voda prestane tiecz a nepride sa ani ospravedlnit....

Ja som chcel len vediet sa este raz opakujem mozne chyby a mozne moje vyvratenia na vase odpovede..nie ze na vsetko argumentujem ze tak to neni mozne atd...samozrejme je to v stadiu riesenia...potom dam vediet.
sito
22.10.13,09:41
To, že to má nové neznamená, že to má dobré.

Isto platíš niekomu poplatok za správu domu. Ten je zo zákona a zmluvy o správe domu zabezpečiť zistenie a odstránenie závady.

Všetci vlastníci bytov v dome sú mu povinní to umožniť, aj ten nový!
PeterKMY
27.10.13,10:13
Takze bola chyba u tych novych susedov, ako sa predpokladalo, a mali naozaj zly nejaky zmiesavaci ventil, a aj u nich tiekla tepla voda zo studenej tocky..asi viacej ale ako nam predpokladam kedze pricina bola u nich . a bolo povedane ze u nich sa tocil vodomer aj ked sa pustila voda u susedov :-O ale je to vyriesene tak tema vyriesena . vdaka za rady.