vikikofolka
21.10.13,09:44
Dobrý deň, v septembri 2011 som požičala "kamarátovi" sumu vo výške 10 400 eur...máme spolu spísanú aj zmluvu o pôžičke, aj keď nie pred notárom, ale mám aj svedkov...dotyčný svoj dlh odmieta uhradiť, rôzne sa vyhráža...chcem sa opýtať ako sa dá postupovať...dlžník nepracuje, ale vlastní byt, kde je vecným bremenom doživotné užívanie jeho matkou...ako postupovať?
Mária27
21.10.13,09:17
Pošli mu platobný rozkaz. Ak podá odpor, bude súd. Ak nepodá odpor, nastúpi exekútor.
mondes
21.10.13,09:25
Obávam sa, že to bude beh na dlhé trate. Ale keď máš svedkov, tak neváhaj a daj ho na súd. Čo iné môžeš robiť? Aj ja som bola, teda ešte somv takejto situácii, ale nakoniec sme sa dohodli a pomaly mi splácajú koľko môžu. No nebolo to až 10 400 Eur, to je dosť veľká položka.
lulazz
27.10.13,19:02
Podaj na súd návrh na vydanie platobného rozkazu,ale daj ho aj na predpísanom tlačive-súd má rýchlejšie rozhodnúť.Rozhoduje sa na základe listinných dôkazov,v tvojom prípade to bude zmluva o pôžičke (nemusí byť overený podpis,to sa nevyžaduje podľa zákona).
Ak súd vydá PR a dotyčný nepodá odpor,daj si vyznačiť právoplatnosť a vykonateľnosť a šup s tým ku exekútorovi aj s návrhom na vykonanie exekúcie.
Ešte chcem len dodať,že netreba zabudnúť,že v prípade podania návrhu na vydanie platobného rozkazu sa platí súdny poplatok-je to 6% z tej sumy (v prípade,keď budeš úspešná si ho dáš vymáhať u súdneho exekútora).