kalkulka
20.03.06,12:41
Prosím vás, poraďte. Čo robiť s výmenou kotla na plynovom kúrení, ak kúrenie bolo zaradené spolu so stavbou. Kotol bol kúpený možno ešte v r. 97 /ten pôvodný/ a v 12/2005 bola urobená jeho výmena. Cenu pôvodného kotla pochybujem, že vôbec zistím. Čo by ste urobili vy? Prosím, prosím, súrne potrebujem vedieť.
mysimis
20.03.06,11:45
Predpokladám, že cena nového kotla je vyššia ako 30000 Sk - ja by som to dala ako technické zhodnotenie.
Palino
20.03.06,12:07
Tak ja by som asi uvažoval o oprave a údržbe budovy. Pravda treba zvažovať, či ide o rekonštrukciu alebo modernizáciu. A v zákone sa dosť presne uvádza, čo je rekonštrukcia a čo modernizácia. A tiež, čo nie je rekonštrukcia.
kalkulka
20.03.06,12:55
Tak ja by som asi uvažoval o oprave a údržbe budovy. Pravda treba zvažovať, či ide o rekonštrukciu alebo modernizáciu. A v zákone sa dosť presne uvádza, čo je rekonštrukcia a čo modernizácia. A tiež, čo nie je rekonštrukcia.
Nie je to ani rekonštrukcia, ani modernizácia. OC nového kotla je vo výške
48000,-. Správne by som mala znížiť hodnotu budovy o cenu starého kotla a zaradiť do hodnoty budovy nový kotol, čiže hodnotu 48000,- Problém je ale v tom, že neviem hodnotu starého kotla. Ako môžem technicky zhodnotiť budovu bez toho, aby som ponížila hodnotu odpisovaného majetku? Vraj sa dá kotol odpisovať aj samostatne. Vysvetlíte mi to bližšie?
Palino
20.03.06,13:05
Ale ak bol kotol odpisovaný spolu so stavbou v jednej sume, tak predsa môže ísť o opravu. Veď ak budeš napríklad v budove vymieňať bránu, ktorá je kvalitná drahá a aj pôvodná by bola stála viac ako 30000,-- Sk, tak si myslím, že by si ju dala ako opravu a nie ako zhodnotenie?!
Ešte by som odporúčal tento príspevok, možno pomôže:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=112785&postcount=8
Nandrolon
03.04.06,09:42
vymena kotla je jednoznacne oprava, teda to ide do oprav. Kotol sa vedie samostatne iba vo vyrobnych prevadzkach, teda kde sluzi na priemyselnu vyrobu tepla. V normalnych obchodoch, administrativnych budovach je to zaclenene do budovy, teda ak by sa robila nova plynovikacia, bolo by to technicke zhodnotenie budovy. Kedze ste tam ale plynovy kotol uz mali, bude to normalna vymena, teda oprava...
Nandrolon
03.04.06,09:43
este by som dodal, je to nieco podobne ako vytah. Normalny vytah v administrativnej budove, patri do budovy, teda ako TZ, ale nejaky vytah vo vyrobnej prevadzke, napr. ten klietkovy sa vedie samostatne...
Marianna01
03.04.06,14:45
vymena kotla je jednoznacne oprava, teda to ide do oprav. Kotol sa vedie samostatne iba vo vyrobnych prevadzkach, teda kde sluzi na priemyselnu vyrobu tepla. V normalnych obchodoch, administrativnych budovach je to zaclenene do budovy, teda ak by sa robila nova plynovikacia, bolo by to technicke zhodnotenie budovy. Kedze ste tam ale plynovy kotol uz mali, bude to normalna vymena, teda oprava...

Súhlasím, len napíšem prípad, kedy plyn. kotol nie je začlenený do budovy. Ak budova patrí tretej osobe, s ktorou má sro zmluvu o používaní budovy, opravuje ju, prenajíma jej časti, ale nepatrí jej. Ak tam kúpi nový kotol (nijaký tam nebol) - zaraďuje ho samostatne.
Nandrolon
04.04.06,04:10
mas pravdu. Ak niekto prenajima budovu, a chce na nej vykonat technické zhodnotenie /nikdy nekupuje iba kotol, ale robi aj napr. rozvody, elektroinstalacia a pod.../, normalne to vedie na ucte 042 ako ked zaraduje budovu. Po uvedeni do uzivania to zaradi /na ucet 02 a zaradi ho ako iny majetok/. Na toto technické zhodnotenie vsak musi mat pisomny suhlas prenajimatela budovy... Len teraz neni som si isty, pokial by islo napriklad o cele ustredne kurenie + vnutorna elektroinstalacia + vsetky vnutorne rozvody, vratane pocitacovej siete, tak by som to asi dal na ten isty ucet, na ktorom sa nachadzaju budovy a stavby aj do rovnakej odpisovej skupiny, teda uctovne u nas to je 40 rokov, danovo 20 a nazval ho iny majetok.../este si to ale budem musiet, ked nastane tento pripad nastudovat.../bude sa prenajimat hola stavba, vnutorne zariadenie + rozvody si zabezpecujeme sami...
ak sa mylim opravte ma, lebo tento rok budem mat taky pripad...
merryk
10.04.06,22:15
Príklady technického zhodnotenia stavieb:
Technickým zhodnotením stavieb pri dodržaní stanovenej hradnice nad 30 000 Sk sú aj:
- výmena starých drevených dverí za nové so špeciálnou úpravou,napr. pancierové
-inštalácia ústredného kúrenia, resp. výmena pri zmene použitého vykurovacieho média, výmena kotlov pri zmene palica (napr. uhlia na plyn),
- výmena elektroinštalácie pri zmene napätia,
- zväčšenie okien a dverí,
- inštalácia bezpečnostných mreží,
- prvá inštalácia žalúzií,
- prvá kúpa a montáž elektromotorov, resp. elektromotorov s vyšším počtom ističov a pod.

Technickým zhodnotením nie je oprava
Pojem oprava je v účtovníctve definovaný ako "odstránenie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia majetku za účelom jeho uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu".Pretože nie je možné vždy uviesť majetok do pôvodného (predchádzajúceho) stavu, pretože v súčasnosti už nie sú k dispozícii pôvodné materiály alebo ich použitie je neobvyklé, za opravu sa považuje aj uvedenie majetku do prevádzkyschopného stavu s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, a to v prípade, že nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia. V podstate teda možno konštatovať, že čo nie je uvedením majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu, je technické zhodnotenie.
Príklad uvedenia majetku do prevádzkyschopného stavu
Za opravu majetku treba považovať také zmeny vyvolané fyzickým opotrebením (čiže pozvoľným procesom prírodného starnutia) alebo poškodením (spravidla jednorazový výnimočný proces znižujúci hodnotu majetku), ktoré ho vracajú do akéhokoľvek predchádzajúceho stavu, v ktorom sa už nachádzal. Napríklad u stavieb udržiavacie práce, na ktoré sa podľa § 139b ods.14 staveb.zákona nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie, sa považujú vo väčšine prípadov za opravy. Ide o bežné udržiavacie práce najmä:

- opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmenu jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
- opravy a výmenu nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažieb, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
- údržbu a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, najmä výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov,
- výmenu zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň
- maliarske a natieračské práce
Príklad uvedenia majetku do prevádzkyschopného stavu
Je zrejmé, že prevádzkyschopný stav nemusí zodpovedať ani stavu predošlému, ani pôvodnému. Ak je napr. pri výrobnej linke poškodené automatické podávacie zariadenie (ruka robota), môže sa nahradiť prepravníkovým pásom. Nie je to sice pôvodný stav, avšak prevádzka linky vďaka tomuto lacnejšiemu variantu je aspoň na čas zabezpečená. Preto, ak ide o uvedenie do prevádzkyschopného stgavu, ide o opravu.
Záver: Z uvedeného vyplýva, akoby som si chcela precvičiť strojopis, ale je to tu tak obšírne napísané a keby som niečod vynechala asi by to nedávalo zmysel. Ak som pomohla, tak ma to teší. Pozdravujem všetkých z PORADY
renča1
11.04.06,04:19
Mikolajova
14.05.06,15:50
Ahojte, chcela by som sa opýtať skúsenejších. Firma s.r.o. stavia nehnuteľnosť, ktorú dala do prenájmu. V nehnuteľnosti dala urobiť drevené podlahy, žalúzie a kuchynské linky, ktoré prefaktúrovala nájomcovi. V cene vyššej ako ich obstarala. Nájomca ich chce odpisovať s čím prenajímateľ aj súhlasil, neviem akým spôsobom o týchto skutočnostiach účtovať. T.j. ako viesť nákup liniek, podlách a žalúzií a ako ich následne zaúčtovať ak boli vyfakturované nájomcovi?
KEJKA
14.05.06,15:57
Ahojte, chcela by som sa opýtať skúsenejších. Firma s.r.o. stavia nehnuteľnosť, ktorú dala do prenájmu. V nehnuteľnosti dala urobiť drevené podlahy, žalúzie a kuchynské linky, ktoré prefaktúrovala nájomcovi. V cene vyššej ako ich obstarala. Nájomca ich chce odpisovať s čím prenajímateľ aj súhlasil, neviem akým spôsobom o týchto skutočnostiach účtovať. T.j. ako viesť nákup liniek, podlách a žalúzií a ako ich následne zaúčtovať ak boli vyfakturované nájomcovi?
Pokiaľ viem, tak odpisovať ôže len vlastník. Koniec-koncov prenajímateľ niečo vyfakturoval nájomcovi, čím sa tieto veci stali vlastníkom odberateľa. On ich bude ako nový vlastník odpisovať. Blbé je, ýe ide napr. O podlahy....
takže to nie je čistý predaj. Zrejme pôjde o preplatenie určitých výdavkov prenajímateľa. Nájomné by sa malo stanoviť reálne vzhľadom na skutočné vybavenie budovy, a určitá časť nájomnného by sa započítavala so sumou, ktorú už nájomca zaplatil v tej faktúre.
Inými slovami....Nájomca síce zaplatil faktúu...za noiečo, ale malo by sa to v nájomnej zmluve deklarovať ako nájo,mné zaplatené vopred. Nájomca tieto náklady dostané do daňových nákladov postupne formou nájimného.
...............................
P.S. Inú možnosť postupného zahrnutia do ZD nájomcu nevidím, vzhľadom na zákon o dani z príjmu.
Mikolajova
14.05.06,16:15
Odpisovať môže aj nájomca ak je to dohodnuté v zmluve. Podotýkam, že sa jedná o vzťah prenajímateľ a nájomca. Nakoľko ide o technické zhodnotenie. Len neviem ako to zaúčtovať. Napr. Kuch. linka 60000,- podlahy 50000 žalúzie 70000 a my sme fakturovali 230000. Neviem ako to preúčtovať, viem že v našom majetku to figurovať nemôže, lebo je to už predané takže naozaj neviem.
KEJKA
14.05.06,16:38
Odpisovať môže aj nájomca ak je to dohodnuté v zmluve. Podotýkam, že sa jedná o vzťah prenajímateľ a nájomca. Nakoľko ide o technické zhodnotenie. Len neviem ako to zaúčtovať. Napr. Kuch. linka 60000,- podlahy 50000 žalúzie 70000 a my sme fakturovali 230000. Neviem ako to preúčtovať, viem že v našom majetku to figurovať nemôže, lebo je to už predané takže naozaj neviem.
§24........... 2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
.......................................
takže Prenajímateľ vyradí predanú časť majetku - investície na 541, tržby z predaja 641.....podľa môjho názoru.
Nájomca zaradí ako ostatný majetok na 029 a bude odpisovať 20 rokov v 4.OS. Ocení pomerne alebo ak má na faktúre cenu uvedenú podľa jednotlivých častí...ale myslím že je to jedno, ak sa jedná o pevne zabudované súčasti stavby, tak je to rovnaká OS.
Mikolajova
15.05.06,04:20
A prenajímateľ pri kúpe na aký účet má zaradiť, zobrať z 042 alebo 541?
Mikolajova
18.05.06,16:56
§24........... 2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
.......................................
takže Prenajímateľ vyradí predanú časť majetku - investície na 541, tržby z predaja 641.....podľa môjho názoru.
Nájomca zaradí ako ostatný majetok na 029 a bude odpisovať 20 rokov v 4.OS. Ocení pomerne alebo ak má na faktúre cenu uvedenú podľa jednotlivých častí...ale myslím že je to jedno, ak sa jedná o pevne zabudované súčasti stavby, tak je to rovnaká OS.

Chcela by som sa opýtať, čo ak sa jedná o neskolaudovanú budovu?