matig
21.10.13,11:49
Ahojte,
spolupracujeme s advokatkou, ktora si teraz zalozila s.r.o. a uz nie je platitel DPH.
Este ked platitel DPH bola, si v sudnych sporoch uplatnovala k pravnym trovam aj DPH. Stalo sa, ze sa ukoncila jedna stara exekucia, kde bola vymozena aj DPH z jej trov. Exekutorka nam poslala sumu vo vyske DPH, s tym, ze tuto zaplatime ako odvedenie DPH za pravnicku. Mame na to pravo? Ako ma pravnicka postupovat?
a_je_to
23.10.13,11:39
Ak som to dobre pochopil, tak opísaný prípad podľa mňa nemá logiku. Neviem, v akom postavení si voči tej advokátke. Boli ste jej klientom, alebo jej iba robíš účtovníctvo ?
Ak ste boli jej klientom, tak advokátka vás zrejme zastupovala na súde proti dlžníkovi a svoju právnu službu fakturovala vám, vrátane DPH, áno ? Zo svojej faktúry odviedla DPH na výstupe. Vy ste faktúru zaplatili a uplatnili ste si z nej odpočet DPH, áno ? Keďže šlo o náklady na vymáhanie dlhu, uplatnili ste si ich v exekúcii spolu s pohľadávkou voči dlžníkovi , áno ? Ak ste uplatnili aj DPH za právne služby, tak ste uplatnili neoprávnenú zložku, ktorá nebola súčasťou dlhu, lebo ste si ju uplatnili v svojom odpočte, áno ? Ak ju exekútor vymohol, tak podľa mňa patrí exekuovanému na vrátenie, nie do štátneho rozpočtu. DPH z vašej pohľadávky /faktúry s DPH/ je predmetom exekúcie, ale DPH z vašich súvisiacich nákladov nie.
Ak je exekúcia prípadom advokátky, tak faktúra za jej trovy, vrátane DPH bola oprávnene predmetom exekúcie a vymožená DPH je akoby zaplatená od exekuovaného klienta spolu so službami. Nie je povinnosť ju odvádzať, lebo odvedená už musela byť, cez priznanie DPH ešte vtedy, keď bola platiteľom a teraz je jej náhradou bez povinnosti ju druhýkrát odvádzať. V tom prípade ju vráťte advokátke, nech si ju ponechá.
Tretia kombinácia ma nenapadá .... Ale alternatíva, že odvedieš DPH za advokátku, ktorá už nie je platiteľom tiež nemá logiku. Buď má osobnú povinnosť, ktorú musí osobne splniť, alebo ju nemá vôbec.
marjankaj
23.10.13,11:45
No teda netuším, čo myslí zadávateľka pod tým "odviesť DPH za advokátku".
Ak to chce odviesť na príslušný účet daňového úradu, tak áno môže. Zákon to nezakazuje.
Ale je to prinajmenšom dosť "neobvyklý" spôsob.:eek:
Stefan2005
23.10.13,11:54
... no už odpovedajúci predo mnou si musel niektoré veci domyslieť a navyše píšeš bez diakritiky - takže to zase môže meniť význam zadania - napr. "pravnicku" máme chápať ako právničku či právnickú (osobu) ???

bez ohľadu na vyššie uvedené, s.r.o. ako neplatca DPH nemá čo odvádzať DPH za resty spoločníčky... predpokladám, že žiadna faktúra (vtedy od FO) na trovy nebola vystavená, inak by DPH bola odvedená...

to je ten moment, kedy advokáti "priznávajú" dodanie služby - dňom priznania týchto trov súdom, resp. alebo až kedy im nabehnú peniaze... zo "zásady opatrnosti" väčšinou až v druhom prípade, aby nemuseli platiť daň z príjmov a ešte i odviesť DPH (v zadaní dedukujem tento prípad) z plnení, ktoré často sa ani exekúciou nepodarí vymôcť...
marjankaj
23.10.13,11:58
Z tak položenej otázky sa dá iba dedukovať. A dedukcie sa môžu od skutočnosti pekne odlišovať.
A potom babo raď.:eek:
matig
29.10.13,07:12
Ďakujem za odpovede. Pre upresnenie naša právnička, s ktorou spolupracujeme, nám trovy nefakturovala, uplatnila si ich priamo najprv v súdnom, potom exekučnom konaní. Uplatnovala si vtedy aj DPH. Teraz vymoženú DPH nechce, pretože ju ako neplatiteľ DPH nemôže? odviesť. Napadá mi, či by nemala po správnosti urobiť dodatočné DP...
a_je_to
29.10.13,19:03
Po Tvojom upresnení sa vrátim sa k úvodnej otázke. DPH za advokátku nemôžete odviesť. Právne trovy nie sú vaším plnením, ale jej. Do 15 dní od plnenia ich mala fakturovať a DPH odviesť v tom období, kedy bola povinná fakturovať. DPH sa neodvádza po vymožení, ale po poskytnutí plnenia, bez ohľadu na jej zaplatenie. Nemôže povedať, že DPH nechce, keď ju vymáhala. Je iba na nej, či DPH odvedie cez DDP /mala by !/, alebo bude znášať riziko, ale vy jej nemáte ako pomôcť.
matig
29.10.13,21:00
Dakujem za odpoved