ZuzanaA
20.03.06,12:53
Ahojte, prosím Vás, kúpila som si Omegu, doteraz som účtovala v inom softe. Musím povedať, že zatiaľ som z toho úlný jeleň...toľko ikoniek všade :eek: Firmu som si založila, s pomocou príručky som zadala PS cez ID a otvorenie. Teraz sa pokúšam zaevidovať neuhradené pohľ. a záväzky z 2005, ale akosi sa neviem vysomáriť. Dám si pridať OF, účt. obdobie otvorenie,zaškrtnem neučtovať a ďalej??? Prosím poraďte.:confused:
Farmeko
20.03.06,13:46
Myslím, že je to v poriadku. ID doklad sa musí zaučtovať a nesmie ovplyvňovať saldokonto. Doklady OF, DF sa neúčtujú a ovplyvňujú saldokonto.
Kontrolu treba previesť cez TLAČ - Hlavná kniha - obdobie od OTVORENIE do OTVORENIE.
LubenaK
20.03.06,15:02
Zároveň s hlavnou knihou skontroluj saldokonto a knihu pohľadávok a záväzkov za otvorenie. Ak sa Ti rovnajú, je všetko OK.
ZuzanaA
27.03.06,11:29
Toto som už zvádla, dokonca aj účtujem :o Len teraz zase som trochu mimo, chcela som si pozriet ako mi vychádza DPH z toho čo už mám naúčtované. Ale tlačí mi to prázdnu stranu, tak som trochu čítala v príručke a asi musím najprv urobiť nejakú uzávierku? A,B či C? Je to len dočasná uzávierka, dá sa zrušiť kedykoľvek? Ako mám postupovať? Dik.
Lubica3
27.03.06,13:33
Keď si chceš pozrieť a skontrolovať DPH, ideš cez uzávierka typ B a C zakrížikuješ - so správnym obdobím /mesiac, kvartál/ a potom cez tlač - DPH priznanie a evidencia na vstupe a výstupe si to krásne skontroluješ, či to máš správne nastavené- do správnych riadkov v priznaní, hlavne keď začínaš. Tieto uzávierky je možné kedykoľvek zrušiť, vymazať, urobiť nové... Veľa zdaru.
space bag
27.03.06,23:02
mimotemy ... a myslite si ze je to prakticke? najprv urobit akesi uzavierky, prepnut sa cez menu aby ste dostali vystup... ale je to tak, mal som moznost v tom uctovat... podla mna to naprogramovali ludia ktorí nikdy v praxi neuctovali ... inac zavinac a teple zemle :)
andreaS
28.03.06,04:34
Ja si robim kontrolu este aj cez TLAC/Knihy analytickej evidencie.. zadam si tam ucet 343, rovnako vyberiem obdobie napr. od Januar-Marec, treba stlacit OBNOV a on tam da vsetky doklady zauctovane na tychto uctoch, potom si dam tlacit na obrazovku a na zaver na tlaciaren. Prekontrolujem vypocitam a je to!

Ked mam vsetko dobre, tak k poslednemu dnu sledovaneho obdobia urobim prenos z analytickych uctov na ucet 343 999, ktory som si nazvala zuctovanie s DU a tam ked si dam zostatok tak mi musi sediet s danovou povinnostou/odpoctom. A ked mam uhradu bankou tak potom 343 999/221 100.
ZuzanaA
28.03.06,06:06
Ďakujem Vám za návod, pôjdem to skúsiť. A čo sa týka tej praktickosti ako píše Space bag, zatiaľ sa mi to veru praktické nevidí..Ale možno to má nejaké opodstatnenie, ktoré zatiaľ nevidím :o
Lubica3
28.03.06,06:27
Zuzi, nie je to až také komplikované. Samozrejme sa to dá aj bez uzávierky, len tak, že si odkontroluješ jednotlivé analytické účty 343 - teda vstup tuzem., výstup, vývoz, dovoz..čo vlastne používate a klasicky si to vypočítaš. Ale urobiť uzávierku je fakt 2 x kliknúť a máš následne aj istotu, keď to obdobie už máš hotové a odovzdané daň. priznanie, že si tam nič omylom nedoúčtuješ, čo sa týka DPH... Uvidiš, rýchlo si zvykneš a budeš nadmieru spokojná.
ZuzanaA
28.03.06,06:42
Dík Ľubka, dúfam, že máš pravdu. Zatial sa len učím, všetky začiatky bývajú ťažké.. Myslela som, že to zvládnem aj sama, ale rozmýšľam či nepôjdem na to úvodné školenie čo robí firma. Keď som prvý krát otvorila Omegu a videla toľko ikoniek, mala som hlavu ako melón :D Ale už sa to zlepšuje.
Lubica3
28.03.06,07:24
Mne to takisto trvalo, kým som sa do toho dostala, až po roku som išla na ich školenie a až vtedy som otvárala oči, čo sa tam dá a ako jednoducho robiť. Takže, keď máš možnosť ísť na školenie, nie sú to vôbec vyhodené peniaze. Ja som robila v datalocku, Esete a kadejakých "softoch" a tento mi vychádza s najlepším bodovým hodnotením. Keď budeš s niečím bojovať, tak sa ozvi, nasmerujeme ťa. Pekný deň.
bui
06.04.06,09:36
Aj my sme zakupili Omegu. Ja bys om sa chcela spytat ako mam postupovat a kde vsade zavidovat kupu notebooku...Na blocku z ERP od dodavatela mame, ze sme kupili note book za 29280,-, tasku na notebook za 1750, mys za 338 a RAM 512 MB za 1388,-....neviem ci to mam dat vsetko do obstaravacej ceny cim sa mi prevysi cena notebooku nad 30000 a budem musiet robit odpisy, alebo to mam zauctovat a zaevidovat nejako inak..zvlast...
...a co sa eviduje v kratkodobom majetku?..a ak by sme kupili len notebook do 30000 adala by som ho do nakladov, tak by sa evidoval v dlhodobom majetku?....neviem kedysi sa evidoval drobny hmotny majetok ahmotny investicny majetok..teraz je v omege..kratkodoby a dlhodoby....vie mi niekto poradit?
LubenaK
06.04.06,11:26
Dalo by sa to rozúčtovať každé zvlášť do krátkodobého majetku a do nákladov by to išlo hneď celé. Ale máš tam RAM 1388,- Sk - to ste zvyšovali na notebooku pamäť? Ak áno, už Ti prevýši 30000 a musíš evidovať cez dlhodobý majetok a počítať odpisy.
bui
06.04.06,16:09
to je pamatova karta do notebooku, no da sa pouzit v hociktorom inom notebooku.....
LubenaK
06.04.06,18:25
V tomto prípade, ba som asi všetko prebehla cez krátkodobý majetok a dala to okamžite do nákladov.
ZuzanaA
19.04.06,07:36
Keď účtujem úhradu pohľ. v hotovosti a mám hal. vyrovnanie. Ako to v Omege zadám, dám VS platby, nájde mi požadovanú fa, je napr. na 2 500,40, uhradené je 2500,50. Do tej tabuľky uhradiť dám 2500,50, alebo 2500,40 a potom tých 0,10 zaúčtujem ručne? Dík.
babenko1
19.04.06,08:53
Keď účtujem úhradu pohľ. v hotovosti a mám hal. vyrovnanie. Ako to v Omege zadám, dám VS platby, nájde mi požadovanú fa, je napr. na 2 500,40, uhradené je 2500,50. Do tej tabuľky uhradiť dám 2500,50, alebo 2500,40 a potom tých 0,10 zaúčtujem ručne? Dík.dáš úhradu 2500,4 a ručne vysporiadaš tých 0,10 Sk v tom istom doklade.
sara-ke
25.04.06,06:17
dobry den,
ja tiez robim v Omege, iba kratko, teraz mam fa od cesk. dodavatela, je vystavena v Sk (je tam uvedeny zaklad dane aj 19% dan), ale mam tam len CZ ič dph, ako mam uctovat tie fa normalne rozpis dph ako aj sloven. fa?, alebo mam dat volny zaklad, ako to mam urobit aby sa mi spravne zobrazilo v danovom priznani??? prosim pomozte mi
LubenaK
25.04.06,06:27
Treba vedieť, či to bola dodávka služieb, alebo tovaru, či je česká firma zaregistrovaná ako plátca DPH aj u nás. Ak nie, mali Ti vystaviť FA bez DPH, vtedy by si použila zDF so vzorom 72 pre tovar a 73 pre služby.
JAJA11
25.04.06,06:30
Mne to takisto trvalo, kým som sa do toho dostala, až po roku som išla na ich školenie a až vtedy som otvárala oči, čo sa tam dá a ako jednoducho robiť. Takže, keď máš možnosť ísť na školenie, nie sú to vôbec vyhodené peniaze. Ja som robila v datalocku, Esete a kadejakých "softoch" a tento mi vychádza s najlepším bodovým hodnotením. Keď budeš s niečím bojovať, tak sa ozvi, nasmerujeme ťa. Pekný deň.

Ja už robím v Omege štvrtý rok a som s ňou spokojná. Jej výhodou je, že keď sa človek naučí zadávať jeden doklad, potom už intuitívne vie robiť s každým dokladom, pretože program sám vedie. Dnes si ho už aj upravujem sama podľa vlastných potrieb, čo je ďalšia výhoda programu. A na školenia treba chodiť, pretože program sa neustále vyvíja a často až na školení zistím, že sa to dá robiť ešte jednoduchšie. Je to super program, len sa treba na začiatku cezeň prelúskať.;)
JAJA11
25.04.06,06:45
dobry den,
ja tiez robim v Omege, iba kratko, teraz mam fa od cesk. dodavatela, je vystavena v Sk (je tam uvedeny zaklad dane aj 19% dan), ale mam tam len CZ ič dph, ako mam uctovat tie fa normalne rozpis dph ako aj sloven. fa?, alebo mam dat volny zaklad, ako to mam urobit aby sa mi spravne zobrazilo v danovom priznani??? prosim pomozte mi

Ak je to faktúra z Čiech, DPH sa nesmie uplatniť, treba zistiť, či mali účtovať DPH alebo nie, a podľa toho fa zaradiť do zahraničných faktúr (aj keď je v SK) a buď odviesť DPH, alebo ak to bolo plnenie, pri ktorom vznikla povinnosť odviesť DPH v CZ, potom len prijať fa bez zaradenia do výkazu DPH. DPH sa potom môže vyžiadať v CZ.
helas
25.04.06,06:53
To úvodné školenie je zadarmo, ak tam ideš do troch mesiacov od kúpy.
Tiež som si myslela, že to zvládnem sama, ale som sa len trápila a tak som sa prihlásila. Bolo nás tam len sedem, tak sme sa mohli pýtať hore- dole,
všetko nám ochotne ukázal aj 5x a tiež sme len čumeli čo všetko sa dá.
Takže hor sa na školenie .
anka p.
02.05.06,11:29
Aj ja sa pripájam k tejto téme. Z internetu som si stiahla skúšobnú verziu Omegy. Rada by som si ju vyskúšala kým sa rozhodnem či ju kúpiť,ale som z toho úplne mimo. Nie je niekto z LM alebo LH, kto používa Omegu a mohol by mi poradiť prípadne poskytnúť príručku? Ďakujem. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.
JAJA11
02.05.06,11:46
Aj ja sa pripájam k tejto téme. Z internetu som si stiahla skúšobnú verziu Omegy. Rada by som si ju vyskúšala kým sa rozhodnem či ju kúpiť,ale som z toho úplne mimo. Nie je niekto z LM alebo LH, kto používa Omegu a mohol by mi poradiť prípadne poskytnúť príručku? Ďakujem. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.

Z internetu sa dá stiahnuť aj príručka, alebo priamo v programe je help. Omega je na prvý pohľad ťažká, ale keď človek pochopí jej filizofiu, je to veľmi dobrý program a vie urobiť v nej všetko.:rolleyes:
anka p.
02.05.06,12:03
Z internetu sa dá stiahnuť aj príručka, alebo priamo v programe je help. Omega je na prvý pohľad ťažká, ale keď človek pochopí jej filizofiu, je to veľmi dobrý program a vie urobiť v nej všetko.:rolleyes:

To je to. Zdá sa mi to ťažké i keď na Porade všetci tvrdia, že je to dobrý program. Nikdy som nerobila podvojko na softe a preto by som to najradšej videla naživo. Nechcem kupovať niečo, čomu nerozumiem a neovládam to. Je niekto, kto by mi to ukázal?
JAJA11
03.05.06,04:55
To je to. Zdá sa mi to ťažké i keď na Porade všetci tvrdia, že je to dobrý program. Nikdy som nerobila podvojko na softe a preto by som to najradšej videla naživo. Nechcem kupovať niečo, čomu nerozumiem a neovládam to. Je niekto, kto by mi to ukázal?

Rada by som pomohla, ale sme od seba dosť ďaleko, ale v Krose robia prezentcie zdarma a ukážu presný postup ako začať s programom, len treba vystriehnuť keď to bude, alebo sa ich priamo spýtať.:rolleyes:
kira
06.05.06,12:45
To je to. Zdá sa mi to ťažké i keď na Porade všetci tvrdia, že je to dobrý program. Nikdy som nerobila podvojko na softe a preto by som to najradšej videla naživo. Nechcem kupovať niečo, čomu nerozumiem a neovládam to. Je niekto, kto by mi to ukázal?

Ja som sa prelúskala pomocou príručky. Akorát s výpočtom majetku som mala problém 3 dni až som napokon zavolala do Krosu a zistili sme, že to nebola chyba moja, ale zrada vo verzii. Na nete www.kros.sk (http://www.kros.sk) sú uvedené školenia pred kúpou programu, 3 mes. po kúpe programu (každý štvrtok Žilina)- tieto sú zdarma a potom tie ostatné sú už platené. Ja som sa objednala cez net po kúpe, tak uvidím vo štvrtok.
anka p.
08.05.06,10:41
Ja som sa prelúskala pomocou príručky. Akorát s výpočtom majetku som mala problém 3 dni až som napokon zavolala do Krosu a zistili sme, že to nebola chyba moja, ale zrada vo verzii. Na nete www.kros.sk (http://www.kros.sk) sú uvedené školenia pred kúpou programu, 3 mes. po kúpe programu (každý štvrtok Žilina)- tieto sú zdarma a potom tie ostatné sú už platené. Ja som sa objednala cez net po kúpe, tak uvidím vo štvrtok.

Pozerala som tie školenia na nete. Bohužiaľ pred kúpou neorganizujú žiadne. Budem sledovať ďalej. Ďakujem za typ. :)
LubenaK
09.05.06,06:48
Pred kúpou robia tzv. Semináre po mestách Slovenska, väčšinou tam, kde majú pobočky - vstup voľný a predvedú Omegu a Olymp.
REKTOR
11.05.06,11:47
Pozerala som tie školenia na nete. Bohužiaľ pred kúpou neorganizujú žiadne. Budem sledovať ďalej. Ďakujem za typ. :)

anka, to skolenie mozes absolvovat aj ked mas iba demo ked sa dohodnes s nimi. tiez robia prezentacie, ze prides a ti ten program ukazu, iba tebe, budu sa ti venovat. termin si tiez treba dopredu dohodnut. najlepsie mas na obchod@kros.sk alebo skus 041 707 10 59 a ak maju cestu do tvojho mesta, isto sa aj zastavia. takze nevahaj, skontaktuj ich a dohodni sa. netreba kupovat macku vo vreci
UCET
17.05.06,12:00
Pozerala som tie školenia na nete. Bohužiaľ pred kúpou neorganizujú žiadne. Budem sledovať ďalej. Ďakujem za typ. :)

ako pise rektor zavolaj a urcite ti vyhoveju ja sam som tu vyuzil a bolo to super
sara-ke
22.05.06,07:53
Dobry den,
prosim Vas ked mam zahran. fa z ČR - nakup nahrad. dielov v hotovosti v CZK, aky kod mam pouzit, je ich tam tolko. (sme mesacny platcovia dph aj cesky dodavatel je platca dph)

dik
JAJA11
22.05.06,08:15
Dobry den,
prosim Vas ked mam zahran. fa z ČR - nakup nahrad. dielov v hotovosti v CZK, aky kod mam pouzit, je ich tam tolko. (sme mesacny platcovia dph aj cesky dodavatel je platca dph)

dik

na tovar je vzor 72
ZuzanaA
23.05.06,07:50
Ak chcem zmeniť napr. číslo účtu v uzavretom mesiaci, povolí mi to, ale varuje ma, že je to na vlastné riziko, že mám najprv zrušiť uzávierku a bla, bla......Chcem sa spýtať, je treba fakt najrpv tu uzávierku zrušiť, alebo to môžem normálne prepísať? Stane sa niečo ak to zmením v uzavretom období?
ormika
23.05.06,07:57
Kľudne uzávierku zruš, oprav čo potrebuješ a znova sprav uzávierku. Nemôžeš do uzatvoreného mesiaca opravovať.
ZuzanaA
23.05.06,08:00
Nemôžem? Veď normálne mi to dovolí. Ale ok, teda ju zruším a spravím nanovo.
ormika
23.05.06,08:09
Radšej uzávierku zruš, oprav čo potrebuješ, znova uzatvor. Veď sám program ti píše že je to na vlastnú zodpovednosť. Tak prečo to riskovať? Hm? Veď v účtovníctve by si si mohla narobiť chaos.
ZuzanaA
23.05.06,08:19
Dobre, len neviem, mám takú averziu, keď počujem slovo uzávierka. Trochu mi vadí na Omege, že ich musím robiť, aby mi spravilo DPH. A prosím ťa, keď zruším a nanovo urobím uzávierku, potom mi tie zrušené tam stále ukazuje. Nedá sa to vymazať? Nechcem tam mať zbytočne veľa riadkov.
ormika
23.05.06,08:23
Dá sa to vymazať. Pôjdeš odspodu. Postavíš sa na riadok kde chceš uzávierku zrušiť, zrušíš ju, a potom ju normálne vymažeš. Buď hromadne, alebo pojednom. Dolu máš tlačítka.
ZuzanaA
23.05.06,08:28
Ale mne to nejde, mám tam 2 riadky zrušenej uzávierky, označnené ružovým štvorčekom a pod ňou už dobrú uzávierku. Keď chcem vymazať tu predlošlú uzávierku, píše že uzávierka je už zrušená. Mala som to najprv vymazať až potom uzavrieť?
ormika
23.05.06,08:39
Preto som písala, že musíš ísť odspodu. Takže tú dobrú zrušiť, a začať vymazávať a potom nanovo všetky uzávierky urobiť ešte raz. Nerobila si náhodou dodatočné dańové priznanie na DPH?
ZuzanaA
23.05.06,08:49
Ja už som z toho jeleň. Teraz mám všetky zrušené - označené fialovým štvorčekom a stále ich nemôžem odtiaľ vymazať úplne. Nie, zatiaľ som nerobila dodatočné DPH, len som niekde opravovala čísla účtov.
ZuzanaA
23.05.06,08:50
Už som to urobila. Najprv som si ich označila insertom a cez funkcie som to zmazala. Dík za ochotu.
ormika
23.05.06,08:54
Teraz si riadok za riadkom označ (zafarbí sa ti tam štvorček na žlto), potom pôjdeš do... hore v tabulke máš kartičky zotrieď a hľadaj, súčty, upresni, funkcie, otvoríš si funkcie a tam stlačíš označené vymaž.
ZuzanaA
23.05.06,08:59
Teraz si riadok za riadkom označ (zafarbí sa ti tam štvorček na žlto), potom pôjdeš do... hore v tabulke máš kartičky zotrieď a hľadaj, súčty, upresni, funkcie, otvoríš si funkcie a tam stlačíš označené vymaž.

Už viem, díky moc :)
ormika
23.05.06,09:02
NIe je za čo.... nech sa darí.
sara-ke
08.06.06,08:15
dobry mozete mi poradit? v OMEGE

mam preddavkovu fa - bola zaplatena z BU, potom prisla riadna fa na sumu 0,- kedze ta suma bola uhradena preddavkom, ako to mam spravne sparovat v Omege?? ked sparujem preddavkovu fa s BU - takto vlastne bolo potom mi svieti na cerveno tat riadna fa - ako sa to robi??

diiik moc :D
JAJA11
08.06.06,08:27
dobry mozete mi poradit? v OMEGE

mam preddavkovu fa - bola zaplatena z BU, potom prisla riadna fa na sumu 0,- kedze ta suma bola uhradena preddavkom, ako to mam spravne sparovat v Omege?? ked sparujem preddavkovu fa s BU - takto vlastne bolo potom mi svieti na cerveno tat riadna fa - ako sa to robi??

diiik moc :D

Treba prijať fa ako keby nebola uhradená, v rozpise uviesť do riadku 07 preddavky(kladná suma ) a potom spustiť zaúčtovanie. Program si to sám zaúčtuje a zastaví sa na odpočet - odpočítať z dokladu, cez lupu si vyberiem predfaktúru, ktorej sa to týka a program to už dokončí sám. Ak to bolo iba uhradené z účtu alebo v hotovosti, treba vybrať príslušnú platbu a znova si to program spáruje sám.
sara-ke
08.06.06,11:04
Treba prijať fa ako keby nebola uhradená, v rozpise uviesť do riadku 07 preddavky(kladná suma ) a potom spustiť zaúčtovanie. Program si to sám zaúčtuje a zastaví sa na odpočet - odpočítať z dokladu, cez lupu si vyberiem predfaktúru, ktorej sa to týka a program to už dokončí sám. Ak to bolo iba uhradené z účtu alebo v hotovosti, treba vybrať príslušnú platbu a znova si to program spáruje sám.

v akom rozpise, myslite ked zadavam DF do evidencie? ale kde tam aky riadok 07 ?? prosim mozete mi to vysvetlit?

:D
sara-ke
08.06.06,11:21
asi som uz na to prisla, to ma byt asi v tom riadku : Odpocet, nie? aspon sa mi to tak zda, ze je to dobre, hmmm ??
JAJA11
08.06.06,11:31
v akom rozpise, myslite ked zadavam DF do evidencie? ale kde tam aky riadok 07 ?? prosim mozete mi to vysvetlit?

:D

Rozpis je vo vrchnej časti - tabuľka,ktorá sa otvorí a kde sa zadávajú hodnoty z fa: základ, DPH, zaokrúhlenie. V spodnej časti je políčko označené 07 a do tohto políčka treba vpísať hodnotu preddavku - kladné číslo.
sara-ke
08.06.06,11:50
Rozpis je vo vrchnej časti - tabuľka,ktorá sa otvorí a kde sa zadávajú hodnoty z fa: základ, DPH, zaokrúhlenie. V spodnej časti je políčko označené 07 a do tohto políčka treba vpísať hodnotu preddavku - kladné číslo.


aaaha uz viem kde, jeeej dakujem veeeeeelmi.
pekny den :p
sara-ke
22.06.06,06:17
dobrý den, prosim vas ako si v Omege mozem vytlacit Poznamky k suvahe alebo k dan. priznaniu - proste tie POZNAMKY, kt. sa davaju spolu so suvahou a vykazom, nemozem to najst.

dik:confused:
jess
22.06.06,06:21
dobrý den, prosim vas ako si v Omege mozem vytlacit Poznamky k suvahe alebo k dan. priznaniu - proste tie POZNAMKY, kt. sa davaju spolu so suvahou a vykazom, nemozem to najst.

dik:confused:
stĺpček PREHĽADY ....tam máš poznámky k účtovnej závierke :)
sara-ke
22.06.06,06:28
tak ja to nechapem ci som uplne slepa alebo co ja to nikde nevidim mozes minapisat presny postup po krokoch, .... ?? :o
jess
22.06.06,06:34
:) tu je to :)
sara-ke
22.06.06,07:04
:) tu je to :)

dik, ale neviem preco ale ja mam v tom stlpceku prehlady suvaha, vykaz z a s,a cash flow, mam verziu 8.50.10 ty mas inu?
jess
22.06.06,07:11
:)9.00.05..............stiahni si ju...bude to starou verziou
sara-ke
22.06.06,07:15
diiiik pekny den
sara-ke
22.06.06,09:49
dobry mam dalsiu otazku k Omege, ked chcem zauctovat dosly dobropis tak davam ktory vzor? znizenie ceny vzor 29??
jess
22.06.06,10:00
dobry mam dalsiu otazku k Omege, ked chcem zauctovat dosly dobropis tak davam ktory vzor? znizenie ceny vzor 29??

áno...evidencia DD, vzor 29, zníženie ceny :)
sara-ke
22.06.06,10:01
jeeeej diiik, aspon raz spravne :) a dik za rychlu odpoved
sara-ke
23.06.06,12:33
dobry den ako sa v Omege zauctuje ak: bola uhradena platba - zalohova platba(v celej vyske) na zaklade vyzvy cez mail, uhradena bola cez bank. ucet a potom prisla faktura na sumu 0,- Sk
mozete mi napisat presny postup ako to mam zadat ???

diiiik moc :D
jess
23.06.06,12:43
:)...ak sa nemýlim do DPF si zaeviduješ fa, ktorá ti prišla e-mailom...uhradíš cez bankový účet "úhrada DF"...potom ti príde ostrá faktúra na napr. 1.000,- s DPH....zaeviduješ fa do DF...na sumu 1000,-...v rozpise máš kolonku - tuším uhradené preddavkom "vľavo dolu"...tanm daj 1000,-Sk...a búchaš Enter,...až kým ťa to nenavedie na zadanie čísla DPF :)...to zadáš rozbalením DPF a máš to :)
Getiška
19.02.08,17:34
Prosím Vás a keď nemám došlú preddavkovú faktúru, ako to zaúčtujem? Keď bola vykonaná platba iba na základe zmluvy? Keď je DPF tak ma to hneď hodí na zúčtovanie zálohy ale keď nie je DPF tak ako to robíte?
Poraďte!

Ďakujem.
mimaemma
26.02.08,07:19
Mám jednu otázku, včera som začala robiť v Omege.Mám len demo verziu, keďže bude celkovo nejakých 7 faktúr, stačí to. Mám ale problém pri faktúrach. Nahadzovala som faktúry, ktoré sú vystavené v EUR. Stále mi tam vypisovalo, že sa nedoporučuje dávať EUR pri vyšlých faktúrach, tak som to tam nejako narvala v SKK..neviem či to nebude robiť ďalej šarapatu, pretože aj úhrada na BU bude v EUR. Nemá s tým niekto skúsenosť???
A ešte jedna otázka ma napadla, ako sa tam zadáva nový účet..sú tam navolené jednotlivé syntetické, ale ja to chcem mať rozdelené aj na analytikách, hm?
Ďakujem moc za rady.
JAJA11
26.02.08,07:26
Mám jednu otázku, včera som začala robiť v Omege.Mám len demo verziu, keďže bude celkovo nejakých 7 faktúr, stačí to. Mám ale problém pri faktúrach. Nahadzovala som faktúry, ktoré sú vystavené v EUR. Stále mi tam vypisovalo, že sa nedoporučuje dávať EUR pri vyšlých faktúrach, tak som to tam nejako narvala v SKK..neviem či to nebude robiť ďalej šarapatu, pretože aj úhrada na BU bude v EUR. Nemá s tým niekto skúsenosť???
A ešte jedna otázka ma napadla, ako sa tam zadáva nový účet..sú tam navolené jednotlivé syntetické, ale ja to chcem mať rozdelené aj na analytikách, hm?
Ďakujem moc za rady.


Faktúru v EUR je dobré zadávať cez okruh ZDF, nie DF. :)
mimaemma
26.02.08,07:55
ďakujem, idem to hneď opraviť;)
bepo
26.02.08,14:32
A ešte jedna otázka ma napadla, ako sa tam zadáva nový účet..sú tam navolené jednotlivé syntetické, ale ja to chcem mať rozdelené aj na analytikách, hm?
Ďakujem moc za rady.
Firma - Nastavenie - Účtovný rozvrh - nájdeš si účet ku ktorému chceš urobiť analytiku a Kópia
mimaemma
27.02.08,07:04
ďakujem moc, už som na to medzičasom prišla :-)Mám ale ďalší problém. mohol by mi niekto popísať postup ako správne spraviť nasledovné?
Zapísala som si faktúry do účtovných dokladov, to je v pohode. Teraz ale potrebujem spraviť úhradu fa cez bankový účet. Peniaze došli i keď nie v tej istej výške ako je zaúčtovaná suma. Fa bola vystavená v EUR, úhrada prišla na bežný účet v SKK. Keď som si zadala partnera, fa sa mi natiahla, ael vyzerá to nejako divne...dalo sa mi opačné znamienko, na účte sa zaúčtoval - miesto + tak som to prepísala ručne..neviem či to môžem. no a ďalší problém, vôbec sa mi neukazuje, že tá faktúra je už uhradená.
Nemám žiaden manuál, tak to robím len tak inštiktívne..no a takto to potom dopadne:)
Manual
27.02.08,07:10
Veď si stiahni návod z ich stránky omega.chm:
http://www.kros.sk/11734
iveta22
27.02.08,10:02
Prosím Vás a keď nemám došlú preddavkovú faktúru, ako to zaúčtujem? Keď bola vykonaná platba iba na základe zmluvy? Keď je DPF tak ma to hneď hodí na zúčtovanie zálohy ale keď nie je DPF tak ako to robíte?
Poraďte!

Ďakujem.
Zálohu účtuješ len pri úhrade a to 314/211 poprípade 314/221. A potom vyúčtovacia 518,343/321 a 321/314. Ak máš faktúru na zálohu, tak ju len zaeviduješ bez zaúčtovania.
mimaemma
28.02.08,08:43
Ahojte, som tu opäť:)
chcem sa spýtať či sa dá nejako nastaviť rozlíšenie banky B1 a B2. mám nastavené rôzne číslovanie dokladov pre banky, ale ukazuje mi to stále ako doklad " B1" v položke " kód ČR". Je to chyba?
Takisto pri účtovaní na banke v EUR si pýta stále odo mňa partnera, v tipe je uvedené vytvorte si fiktívneho partnera, keď nechcete aby to ovplyvňovalo saldokonto..zadala som tam partnera, neviem či je to správne. Ide o účtovanie bežných bankových poplatkov.
A ešte jedna otázka, ako si kontrolujete stavy, podľa súvahy? Ja som bola zvyknutá na HK, tu nefunguje...
denisie
28.02.08,08:57
...keď dáš EUD, do okruhu vyberieš BV, a v evidenciii B2, pri pridaní nového dokladu by už nemala byť B1
denisie
28.02.08,09:00
.........a stavy si kontrolujem normálne podľa HK.... cez prehľady
mimaemma
28.02.08,09:22
Ale kde to mám zadať aby to bola "B2" ?
v číselníku sú len zadané banky ako také, ja by som to chcela rozlíšiť na banku v SKK a B2 ako tá istá banka v EUR, poradíš?;)
Manual
28.02.08,09:25
Ale kde to mám zadať aby to bola "B2" ?
v číselníku sú len zadané banky ako také, ja by som to chcela rozlíšiť na banku v SKK a B2 ako tá istá banka v EUR, poradíš?;)
Choď do Firma - Nastavenie - Bankové účty
mimaemma
28.02.08,09:39
No Manual Ty si asi fakt macher na manual:)
hladala som to v stiahnutom manuali ako si mi doporucil a nevedela najst..
diky moc
Dakujem aj Denisii za HK , robila som to spravne, eln som si zadala zle obdobie, preto to bolo prazdne:eek:
denisie
28.02.08,09:52
áno presne tak cez firma, nastavenie a tam si nastavíš všetko čo treba.......a potom samozrejme si na 221 vytvoriť AE pre účet EUR
mimaemma
28.02.08,09:59
A čo s tými partnermi? čo tam dávate? Fiktívnych?
iveta22
28.02.08,14:31
:)...ak sa nemýlim do DPF si zaeviduješ fa, ktorá ti prišla e-mailom...uhradíš cez bankový účet "úhrada DF"...potom ti príde ostrá faktúra na napr. 1.000,- s DPH....zaeviduješ fa do DF...na sumu 1000,-...v rozpise máš kolonku - tuším uhradené preddavkom "vľavo dolu"...tanm daj 1000,-Sk...a búchaš Enter,...až kým ťa to nenavedie na zadanie čísla DPF :)...to zadáš rozbalením DPF a máš to :)
Ja by som sa ešte k tej zálohe chcela spýtať. Ako je to s uplatnením DPH? Aj z faktúry na zálohu od O2 by sa mala dať uplatniť hneď DPH, keďže O2 už tejto faktúry na zálohu vznikla DP. Vo faktúre je rozpísaný ZD aj DPH. Neviem to však v OMEGE urobiť. Môžete mi poradiť, prosím?
mončok
12.03.08,18:02
Dobrý večer. Prosím Vás o radu. Ako mám urobiť prevodový mostík na účet 652 - zúčtovanie rezervy. V roku 2006 bol na ňom zostatok vo výkaze ZaS, teraz keď si vytlačím výkaz za 2007 tak v stĺpci minulé obdobie mi to nesedí. Viem že tento účet je zrušený od 1.1.2007, neviem na aký účet to preúčtovať.
ďakujem za odpoveď
KvetkaK
28.03.08,05:56
Prosím Vás, robím prvý-krát uzávierku v OMEGE a trápim sa nad Cash flow, ktorý robím po prvý-krát. Sedí v Omege keď dám prepočítať cash flow?
Tita
28.03.08,22:29
V tomto prípade, ba som asi všetko prebehla cez krátkodobý majetok a dala to okamžite do nákladov.
ahojte....ja si zase niesom ista s kupou fotoaparatu:(
je po kuskoch kupeny fotak a jeho prislusenstvo
1 blocek je fotak 28990sk a pam.karta 1430sk
2 neskor dokupene: taska 1599
UV filter 790
a folia na displey 249
a 3 blocek - stativ 1490

nahodila som to vsetko do dlhodobeho majetku a dala zaradit az nakoniec a fotaku vyratalo odpis (2.odp. skupina - 6 rokov)
je to dobre..alebo som to kludne mohla dat jednotlivo cele do nakladov roku 2007??
ps: ta pamatova karta sa tiez da strcit aj inde...preto sa pytam ako by ste to urobili?
dana2203
02.04.08,18:39
Prosim vas poraďte mi, kde si mám nastaviť prepočítavanie ceny prijateho materialu na sklad - zo Sk na EUR.
mpca
04.04.08,12:38
Prosim vas poraďte mi, kde si mám nastaviť prepočítavanie ceny prijateho materialu na sklad - zo Sk na EUR.
jednoducho, treba nastavit Prijem: zahranicie a potom nastavit menu EUR (kurz),,,
pri pridavani poloziek zadavame sumu bud v SK alebo EUR,, druhu menu dopocita automaticky,, pri tlaci ak chceme tacit obe meny treba vybrat tlacovku "Príjemka v cudzej mene"...
chudaska
07.04.08,05:32
ja som zacala robit teraz od r.2008, a teraz neviem,mala som preddavkovú fakturu v roku 2007 uhradenu, vtedy vyuctovana aj DPH ale tovar mam teraz dodany v roku 2008, ako zauctovat tuto fakturu, vlastne len tovar bez DPH,toto mi je jasne ale ako zauctovat tu uhradu z roku 2007,aby mi to nehlasilo chybu!!
Proste ide mi o predkontaciu 324AE/311AE
Tovar zauctujem normalne,len nezadavam DPH,cize davam V volny zaklad,ale ako tam zakomponovat tu uhradu preddavkom?
Nechcem aby mi svietila ta faktura ako neuhradena.
Vdaka
chudaska
07.04.08,06:49
ja som zacala robit teraz od r.2008, a teraz neviem,mala som preddavkovú fakturu v roku 2007 uhradenu, vtedy vyuctovana aj DPH ale tovar mam teraz dodany v roku 2008, ako zauctovat tuto fakturu, vlastne len tovar bez DPH,toto mi je jasne ale ako zauctovat tu uhradu z roku 2007,aby mi to nehlasilo chybu!!
Proste ide mi o predkontaciu 324AE/311AE
Tovar zauctujem normalne,len nezadavam DPH,cize davam V volny zaklad,ale ako tam zakomponovat tu uhradu preddavkom?
Nechcem aby mi svietila ta faktura ako neuhradena.
Vdaka

už som na to prisla,tak mozno pomozem niekomu inemu, dole ked nahravate uct. doklad OF je lista,kde su uctovne zapisy a da sa tam kliknut úhrady a tam sa da zadat uhrada aj z minuleho roka,len tam zakliknut,ze v saldokonte treba pouzit opacne znamienko a je to!!! Zacina sa mi pacit tento program,ma to vela funkcii,ktore clovek objavi az casom! :---
Marta3
13.04.08,15:56
Dobrý deň, prosím Vás o radu, začínam v Omege a neviem prísť na spôsob ako zaúčtovať takýto doklad - nákup v hotovosti:
Tovar 2004.90
Dodané obaly 876.-
Vrátené obaly 1168.-
K úhrade 1713.-
Dá sa to jedným dokladom?
Ďakujem.
Marta3
13.04.08,20:03
práve zisťujem, že som ešte dostatočne nepreštudovala príručku k programu, ale aj tak neviem či na všetko prídem sama, určite pôjdem na úvodné školenie, lebo bez toho to asi nezvládnem. Alfu a Olymp som zvládla s príručkou, ale toto je trošku tvrdšie, dúfam že sa to podarí a určite budem mať viac dotazov na skúsenejších
ALIBABKA
09.03.09,13:12
Dobrý deň,som v omege nováčik, Vedel by mi niekto poradiť , kde sú v programe zadané vzory -neviem či je to nejaký zoznam ,do ktorého sa dá vstúpiť a v prípade potreby pozmeniť niektorú analytiku alebo doplniť nový vzor.Dík za pomoc
dodo777
09.03.09,13:36
Dobrý deň,som v omege nováčik, Vedel by mi niekto poradiť , kde sú v programe zadané vzory -neviem či je to nejaký zoznam ,do ktorého sa dá vstúpiť a v prípade potreby pozmeniť niektorú analytiku alebo doplniť nový vzor.Dík za pomoc
Vzory v OMEGE su prednastavené to nedoporučujem nováčikom meni, ale analytiku si môžeš zmeniť v Firma, Nastavenia, Účtovný rozvrh a tam doporučujem cez tlačidlo kopia a v tom zmeniť anal. napr, na účt 501.
mimaemma
14.03.09,08:26
Ahojte,
mám problém s Omegou, jedna faktúra mi svieti na žlto, po spustení kontroly mi odkazuje práve na tento zápis "Pozor!
Doklad je uzavretý uzávierkou
"A" alebo "B"

Okrem položiek
Text, Poznámka, KS, ŠS, Čas zaevid. dokladu, Príznaky a pre okruh CD Dátum uplatnenia dane (DUD) s položkou Potvrdené JCD,
sú opravy v doklade
na vlastné riziko!"..neviem čo s tým má robiť...doklad prešiel už uzávierkou DPH, bude to mať súvis asi s tý, ale netuším čo s tým mám robiť, čo je vlastne zlé...nestretli ste sa niekto s podobnou vecou?:confused:
andreaS
14.03.09,08:59
ak mas fakturu vysvietenu na zlto, znamena, ze je uhradena ciastocne... ak je na cerveno- tak uhradena nie je..

ak ju potrebujes opravit, tak jednoducho zrus uzavierku dph... oprav a urob uzavierku znova...

mas pri tejto fakture zeleny stvorcek? myslim ked mas vsetky faktury na obrazovke a na zaciatku riadka, kde je tato fa ma byt zeleny stvorcek... ak nie je, je zle predkontovana...

ale dalsia vec je, ake chybove hlasenie ti vypisalo? Najskor si poriadne prezri co je to za problem (v okne, kde davas kontrolu ti vypise zoznam najdenych chyb... tak si precitaj "text chyby" pri tejto fakture)... moze to byt len uplna banalita ako to, ze mas napr. zle cislovane doklady, alebo zavaznejsie a to, ze doklad je zle zauctovany...
mimaemma
14.03.09,09:05
ďakujem- áno, faktúra je uhradená iba čiastočne takže to vysvetľuje ten žltý štvorček :-) je zároveň aj so zeleným štvorčekom tak ako má byť..teraz som si našla, že tá chybová hláška sa vzťahuje na uzávierku DPH robenej za 2 Q..idem ju skúsiť ešte raz zrušiť a znova nahodiť...jetam písané len ak o bežnej chybe ktorú je potrební opraviť ručne...snáď sa to opraví keď to spravím nanovo..ďakujem za pomoc.:)
andreaS
14.03.09,09:18
no s takym typom chyby som sa este nestretla... mozes presne napisat co tam mas uvedene? Priamo v okienku "kontrola" a v riadku, kde mas tuto fakturu - stlpec "text chyby" :-)
mimaemma
14.03.09,09:24
Názov " doklad chýba" text chyby " chybné číslo dokladu"
keď si na to kliknem otvorí sa mi okno s "

Pozor!
Doklad je uzavretý uzávierkou

"A" alebo "B"


Okrem položiek

Text, Poznámka, KS, ŠS, Čas zaevid. dokladu, Príznaky a pre okruh CD Dátum uplatnenia dane (DUD) s položkou Potvrdené JCD,

sú opravy v doklade
na vlastné riziko!"

V okne je zobrazený doklad, vytvorený pri uzávierke DPH...mám to spravené nanovo, ale vypisuje mi to isté...
andreaS
14.03.09,09:35
je to iba chyba v cislovani dokladu... tym myslim interne cislo... staci dat precislovat a mas po probleme... predtym si urob archivaciu...

predpokladam, ze to mas doslu fakturu... tak das precislovat dosle faktury
mimaemma
14.03.09,09:42
Dobre, a kde si to mám prečíslovať?
Hodí ma to na danú faktúru...a chcem to prečíslovať na číslo ktoré by to malo byť ale vypíše to iba, že také číslo tam už je, tak som dala ďalšie v poradí...ale to mi znova ukazuje chybovú hlášku..zlé číslo..nejde to opraviť cez niečo iné?
andreaS
14.03.09,09:59
jasne ze to ide inak :-)

- musia byt zrusene uzavierky maximalne po obdobie, kt. ides precislovat

takto to urobis ak chces precislovat VSETKY dosle fa:
- zavri okno kontroly
- otvor si evidenciu uctovnych dokladov
- nastav si okruh dokladov (vlavo hore) tak, aby tam patrila aj ta tvoja dosla fa (napr. ja nerozlisujem typ doslych faktur, tak u mna by to bolo OKRUH "DF" Evidencia "DF" Ciselny rad "DF"
- pod tymto nastavenim cca v strede je karta FUNKCIE - na nu klikni
- tam je tlacidlo "Dalsie funkcie" - nan klikni a tam na "hromadne precislovanie dokladov"
- zobrazi sa ti okienko podla coho ti ma program precislovat
tam mas mat nastavene: DF - DF - DF - všetky (podla tvojej potreby ovsem, ak si rozdelujes DF, tak si zadas tak, ako potrebujes, aby ti zahrnulo do precislovania tu tvoju spornu fa)
- od účtovneho obdobia "januar"
- a doklady zotriedit podla "datumu prijatia"
- nove cislovanie zacat od 3008001 (LEN ak precislovavas vsetky doklady za rok 2008)

Ak chces precislovavat len napr. od spominaneho 2Q, t.j. od 1.4.08, tak si musis pozriet posledne interne cislo ku 31.3.08
- vsetko ostava okrem
"od uctovneho obdobia" - april
"nove cislovanie zacat od" - nasledujuceho cisla po poslednom v marci, napr. 3008058 (posledne bolo 3008057)

Druhy sposob je pouzitelny LEN vtedy ak uctujes doklady do DPH datumom prijatia, nie datumom dodania (napr. fa pride v aprili ale tyka sa marca, tak toto precislovania nie je vhodne)

Precislovanie dokladov sa da nastavit na neurekom sposobov... Da sa precislovavat aj len oznacene doklady... to by si si musela dat najskor cez kartu UPRESNI doklady prijate od 01.04.08 do 31.12.08... potom dat ODZNACIT VSETKO (vzdy toto robim pred oznacovanim, pre istotu) a potom OZNAC ZOBRAZENE a az potom karta funkcie-dalsie funkcie-hromadne precislovanie dokladov - a tam v prvom riadku dat doklady "oznacene" vtedy nezadavas od uctovneho obdobia, zoradene podla datumu prijatia a cislovanie zacat od cisla nasledujuceho po 31.3.08...
mimaemma
14.03.09,10:11
Teda Andrea Ty si macherka!!!! O takomto čomsi som ani nechyrovala!
Hneď mám o 3 chyby menej!Mám pred sebou celý obrovský manuál, ale neviem či by som to tam našla..asi áno,keby som ho celý prečítala.
Ďakujem strašne moc a posielam bodík, škoda, že Ti nemôžem poslať naraz aj viac ...:)
andreaS
14.03.09,10:13
mima dakujem :-)
erika_H
14.03.09,11:32
Dobrý deň prajem.Vedeli by ste mi prosím poradiť,aký typ odpisu si mám v OMEGE zakliknúť keď chcem odpisovať takto:
4 roky odpisovania,majetok obstaraný v decembri,účtovne uplatňujem mesačné odpisy,daňovo ročné
tzn. v roku keď si majetok obstarám v decembri účtovne odpíšem iba 1 mesačný odpis,daňovom celý rok
ďalšie roky účtovné = daňovým
posledný rok sa majetok účtovne doodpisuje

len neviem,ktorý typ si mám vybrať...?
Ked´zakliknem lizing a počet mesiacov, daňové = účtovným odpisom.. to mi nevyhovuje..:(

viete mi prosím niekto poradiť,čo s tým:mee:

Ďakujem moc
Manual
14.03.09,11:47
Dobrý deň prajem.Vedeli by ste mi prosím poradiť,aký typ odpisu si mám v OMEGE zakliknúť keď chcem odpisovať takto:
4 roky odpisovania,majetok obstaraný v decembri,účtovne uplatňujem mesačné odpisy,daňovo ročné
tzn. v roku keď si majetok obstarám v decembri účtovne odpíšem iba 1 mesačný odpis,daňovom celý rok
ďalšie roky účtovné = daňovým
posledný rok sa majetok účtovne doodpisuje

len neviem,ktorý typ si mám vybrať...?
Ked´zakliknem lizing a počet mesiacov, daňové = účtovným odpisom.. to mi nevyhovuje..:(

viete mi prosím niekto poradiť,čo s tým:mee:

Ďakujem moc
zaklikni DO=UO s posuvom :)
erika_H
14.03.09,11:48
zaklikni DO=UO s posuvom :)

a rovnomerny typ?a dole zakliknuť UO=DO s prerušením?ďakujem Ti moc Manual
Manual
14.03.09,15:21
a rovnomerny typ?a dole zakliknuť UO=DO s prerušením?ďakujem Ti moc Manual
Nie, ak zaradíš do firmy auto 1.7.2009 napr. za 12.000€, zvolíš si daňový odpis rovnomerný 1 odp. skupina ročne odpíšeš 12.000 : 4 = 3.000€
Pri účtovných odpisoch si zvolíš UO=DO s posunom /aby tam bola bodka/
Potom na karte DHM to bude takto:
DO v r.2009,2010,2011,2012 bude po 3.000€
Mesačný UO v r.2009 bude 1/48 z 12.000€ to je 250€ v 7/09, 8/09 atď.
Spolu UO za r. 2009 bude 1.500€
UO v r.2010 bude 3.000€, UO v r.2011 bude 3.000€, UO v r.2012 bude 3.000€, UO v r.2013 bude 1.500€
To znamená že auto daňovo odpíšeš do konca r.2012, a účtovne ho odpíšeš do 30.6.2013.
Iné tam nič nezaklikávaj ! :)
Pekný deň
erika_H
14.03.09,16:38
Nie, ak zaradíš do firmy auto 1.7.2009 napr. za 12.000€, zvolíš si daňový odpis rovnomerný 1 odp. skupina ročne odpíšeš 12.000 : 4 = 3.000€
Pri účtovných odpisoch si zvolíš UO=DO s posunom /aby tam bola bodka/
Potom na karte DHM to bude takto:
DO v r.2009,2010,2011,2012 bude po 3.000€
Mesačný UO v r.2009 bude 1/48 z 12.000€ to je 250€ v 7/09, 8/09 atď.
Spolu UO za r. 2009 bude 1.500€
UO v r.2010 bude 3.000€, UO v r.2011 bude 3.000€, UO v r.2012 bude 3.000€, UO v r.2013 bude 1.500€
To znamená že auto daňovo odpíšeš do konca r.2012, a účtovne ho odpíšeš do 30.6.2013.
Iné tam nič nezaklikávaj ! :)
Pekný deň


Typ daň.odpisu rovnomerný
UO=DO s posunom
ak by som chcela odkliknut-aby nebolo zakliknute UO=DO s prerušením,omega mi napíše:

Pri deaktivovaní tejto voľby sa v prípade prerušenia danových odpisov nebudú zhodovať učtovné odpisy s danovými.

Chcete aj napriek tomu voľbu deaktivovať?

Takže ja som to pre istotu nechala zakliknute.. bolo to akoby automaticky v predvoľbe..
ake keď si skontrolujem účtovné a daňové,ZATIAL mi to vychádza ok:rolleyes:
Manual
14.03.09,18:46
Ten svoj príspevok opravujem, ak sú UO=DO s posuvom a dole je to zakrížkované a firma sa rozhodne prerušiť DO v niektorom roku, nebudú počítané ani účtovné odpisy.
Pozrel som si do Omegy na DHM, ja mám nastavené lineárne odpisy.
Pri takomto nastavení ak preruší firma v niektorom roku DO, tak DHM sa naďalej účtovne odpisuje nezávisle na DO že sú prerušené. Ja mám nastavenú takúto voľbu. Treba sa rozhodnúť.
mirhu
26.03.09,15:37
Ahojte, prosím Vás, kúpila som si Omegu, doteraz som účtovala v inom softe. Musím povedať, že zatiaľ som z toho úlný jeleň...toľko ikoniek všade :eek: Firmu som si založila, s pomocou príručky som zadala PS cez ID a otvorenie. Teraz sa pokúšam zaevidovať neuhradené pohľ. a záväzky z 2005, ale akosi sa neviem vysomáriť. Dám si pridať OF, účt. obdobie otvorenie,zaškrtnem neučtovať a ďalej??? Prosím poraďte.:confused:
Mám to rovnako nahodené, ale hlási mi to chybu, niečo s číslom fa, mne to presniesla omega z alfy
andreaS
26.03.09,15:41
mirhu: urob print screen ako vyzera ta chyba (otvor si kontrolu a stlac tlacidlo PRINT SCREEN, potom si otvor kreslenie, tam daj Upravy / vlozit a daj ulozit obrazok ako a potom ho tu prilep)
mirhu
26.03.09,16:07
mirhu: urob print screen ako vyzera ta chyba (otvor si kontrolu a stlac tlacidlo PRINT SCREEN, potom si otvor kreslenie, tam daj Upravy / vlozit a daj ulozit obrazok ako a potom ho tu prilep)
vid obrazok
andreaS
26.03.09,16:58
je to doooost prtave, ale to nebude daka zavazna chyba... pripadne skus si kliknut v okne kde su tieto kontroly na kartu "INFO" a tam zakvacni podrobnosti o chybe a precitaj si co ti tam pise.

Ak tam mas ze opravit cislo faktury, tak sa jedna o interne cislo.
mimaemma
27.03.09,08:02
Ahojte, opäť prosím o pomoc, myslela som , že už to bude, ale pri uzávierke typu A mi vypísalo nasledovné " V evidencii účtovných dokladov boli nájdené doklady v cudzej mene, ku ktorým je potrebné ručne vytvoriť koncoročné kurzové rozdiely."..predtým som robila prepočet KR cez soft - ponuka zaúčtovanie KR saldokonto..čo mám teda ešte účtovať?:confused:
Ešte dopĺňam...už som si našla tieto " nesaldokontné" účty...sú to účty v cudzej mene, na ktorých som účtovala poplatky za vedenie účtu a podobne...chcelo to odo mňa partnera a v možnosti tip bolo uvedené niečo v zmysle môžte zaškrtnúť nesaldokontné a nebude partnera pýtať...ako to robíte vy?
mimaemma
27.03.09,08:18
Už som si odpovedala..pre ďalších, ktorí možno budú mať podobný problém...vyrátala som ručne KR k účtom 568 AE...a zaúčtovala..systém ma pustil spraviť uzávierku A jupíííííííííí :-)
andreaS
27.03.09,09:55
super, lebo som sa s tym este nestretla... ale vidis ake robis pokroky uz? :)
mimaemma
27.03.09,09:58
Jaj Aďamimotemy ale aké nervy mám, okolo pobehuje 3 ročná dcéra, prvýkrát som ju posadila pred telku a pustila rozprávky, aby som to mohla všetko v nedelu odovzdať:o
maad
06.04.09,08:28
Prosím o radu som začiatočník v Omege ako mám zaúčtovať došlú faktúru z Čiech je vystavená v eurách na sumu 165 eur účtovať ju cez okruh DF alebo da sa zaúčtovať nejak ako zahraničná FA???Na fa je napísané že sa jedná o oslobodenie od dane z pridanej hodnoty v ČR s nárokom na odpočet dane.Daň je povinný priznať odberateľ.Ako to správe účtovať v Omege???Poradte!!!
mimaemma
06.04.09,08:31
Zaúčtuj to cez ZDF.
maad
06.04.09,08:50
A nevieš mi poradiť cez aký kod mozem cez kod 70,alebo použiť iný kód
mimaemma
06.04.09,08:53
Máš to samozdanenie?
maad
06.04.09,08:59
Ako to mám posúdiť či sa jedná o samozdanenie??
som začiatočník i v účtovnícve??Je to Fa kde daň základ je 165,DPH 0,a na fa je napísané že sa jedná o oslobodenie od dane z pridanej hodnoty v ČR s nárokom na odpočet dane.Daň je povinný priznať odberateľ.
chudaska
06.04.09,09:08
ak to mas fakturu za tovar,tak to musis samozdanit!
Das si zDF, a vzor 72 -to je 19% DPH, a uz ta to same bude navigovat!
maad
06.04.09,09:10
Ďakujem veľmi pekne ešteže existuje porada:-)
maad
06.04.09,09:11
Ďakujem veľmi pekne ešte že existujú poraďáci :-)
zuzuch44
16.04.09,12:44
Ahojte poraďáci
Robila som prvý krát uzavierku... nejako sa to nakoniec podarilo.
Dnes by som to chcela celkom uzavrieť, ale ešte nemám vytlačenú položkovú hlavnú knihu.
Poradíte ako na to v Omege??
Darma111
16.04.09,13:47
Ahojte poraďáci
Robila som prvý krát uzavierku... nejako sa to nakoniec podarilo.
Dnes by som to chcela celkom uzavrieť, ale ešte nemám vytlačenú položkovú hlavnú knihu.
Poradíte ako na to v Omege??




Ako myslíš položkovú hlavnú knihu, hlavnú knihu si vytlačíš cez Prehľady/Hlavná kniha a tam maš na výber či analytiku či len syntetiku...
zuzuch44
17.04.09,04:50
Chcela by som vytlačiť všetky pohyby na účtoch za celý rok. To by asi bolo najlepšie cez knihu anal. evidencie, len neviem nájsť tú správnu tlač...
Teda chcela by som to mať prehladné, a nie moc rozťahané.
Maruška54
17.04.09,04:59
Prehľady - kniha analytickej evidencie - nastav si "všetko" a dolu v ľavom rohu je tlač. Môžeš si potom zadať aj zoradenie, napr. podľa druhu dokladu, dátumu vystavenie a pod.
liba2
17.04.09,05:11
Chcela by som vytlačiť všetky pohyby na účtoch za celý rok. To by asi bolo najlepšie cez knihu anal. evidencie, len neviem nájsť tú správnu tlač...
Teda chcela by som to mať prehladné, a nie moc rozťahané.vyber si formát "...zúžená" a ak neúčtuješ o cudzej mene , tak "tuzemská".
Výstup bude na A4 na výšku.
zuzuch44
17.04.09,06:33
účtovala som aj cudzej mene... takže to bude na A4 na šírku.
Ešte sa chcem opýtať, či musí byť s medzisúčtami alebo nie?
liba2
17.04.09,10:02
účtovala som aj cudzej mene... takže to bude na A4 na šírku.
Ešte sa chcem opýtať, či musí byť s medzisúčtami alebo nie?
Nikde nie je napísané, že to musí byť. Ale vieryhodnejšie to vyzerá, keď je za každým dokladom súčet za doklad.
zuzuch44
20.04.09,05:28
Ďakujem.
zuzanask
25.05.09,07:24
Chcela by som sa spytat na typ sumy k DPH aku mam zadat pri fakture, ktoru vystavujeme do nemecka za zdravotnicke sluzby. Sluzba je oslobodena od dane. DPH dam nulovu a typ sumy? Takisto by som potrebovala typ sumy pre fakturu, ktora je za sluzby v nemecku - konkretne inzercia na nemeckom portali. Dakujem
dkleinova
28.05.09,07:31
Ahojte, mam jednu otazku k tomuto softveru.. vlastne mozno je to viac o uctovani. Kvoli euru sme menili program a ja sa v tej omege este moc nevyznam.

Nauctovala som ID, kde som nahodila konecne stavy na ucet 702 v minulom obdobi. Nahodila som tam aj zisk 710/702. Ale teraz mi to robi zostatok na ucte 710 a ja neviem ako sa ho zbavit (kedze naklady a vynosy tam uctovane nemam). Viete mi niekto poradit? Strasne ma to brzdi, uz som mala mat otvoreny novy rok a nauctovanych 5 mesiacov :(

Dakujem velmi pekne za kazdu pomoc!
liba2
28.05.09,08:14
Ahojte, mam jednu otazku k tomuto softveru.. vlastne mozno je to viac o uctovani. Kvoli euru sme menili program a ja sa v tej omege este moc nevyznam.

Nauctovala som ID, kde som nahodila konecne stavy na ucet 702 v minulom obdobi. Nahodila som tam aj zisk 710/702. Ale teraz mi to robi zostatok na ucte 710 a ja neviem ako sa ho zbavit (kedze naklady a vynosy tam uctovane nemam). Viete mi niekto poradit? Strasne ma to brzdi, uz som mala mat otvoreny novy rok a nauctovanych 5 mesiacov :(

Dakujem velmi pekne za kazdu pomoc!
Predpokladám, že naostro účtuješ v Omege od 1.1. (len zo zadania sa nedá zistiť, či rok 2008 alebo 2009)
Treba pracovať s užívateľskou príručkou a postupovať tak ako je v nej uvedené v bode 5-účtovníctvo, 5.3-začiatok účtovania v programe k 1.1. účtovného obdobia.
Treba postupovať tak ako uvádza autor programu. V príručke je to rozvedené na cca 10-tich stranách aj s obrázkami, nie je možné to tu publikovať.
Ja som už viacero firiem nahadzovala do Omegy, ale ani raz som nepoužila postup ako je uvedený v tvojom zadaní.
Jednoducho začínaš v období "otvorenie" v tom roku, ktorý ideš účtovať, a to dátumom 1.1.Ďalší rok otváraš "prechodom do ďalšíeho roka" .
Závierku účtovných kníh robí omega sama, aj otvorenie v ďalšom roku.
Závierkou účtovníctva ti výsledok hospodárenia sama zaúčtuje na účet 431.

Dodatočne doplnené:
kvôli prechodu na euro sa pri otváraní účtovníctva k 1.1.2009
postupovalo inak, než je uvedené v užívateľskej príručke.
dkleinova
28.05.09,08:28
mam uctovat rok 2009, ale ako prvy som si otvorila rok 2008, aby som tam nahodila konecne stavy 2008 a tie sa mi v eurach preniesli do roku 2009 bez toho, aby som to pracne pocitala.. poradili mi to v Krose. Ale neviem co s tym ziskom :( ako ho tam nahodit, aby vsetko sedelo.

a v krose mi poradili, nech idem najprv uzavriet obdobie 2008 a az potom otvorit 2009. ale ako vyriesit problem s tym ziskom, to uz mi nepovedali, preto sa pytam tu.. strasne ma to zdrziava v praci, nemozem sa bez toho pohnut dalej..
tu prirucku som si pozerala, ale sa mi zda byt velmi stroha.. moj problem tam rozvadzany nie je..
andreaS
28.05.09,08:36
dkleinova: zmaz si v roku 2008 to zauctovanie zisku... program ti to po prechode urobi sam :)

mas nahodene v 2008 aj vsetky neuhradene zavazky a pohladavky s priznakom neuctovat? (nahadzuju sa presne ako prisli, je jedno, ake budu mat interne cislo, dolezite je, ze ich tam vobec nahodis, aby si ich potom mohla tahat pri uhradach v saldokonte)
liba2
28.05.09,08:55
mam uctovat rok 2009, ale ako prvy som si otvorila rok 2008, aby som tam nahodila konecne stavy 2008 a tie sa mi v eurach preniesli do roku 2009 bez toho, aby som to pracne pocitala.. poradili mi to v Krose. Ale neviem co s tym ziskom :( ako ho tam nahodit, aby vsetko sedelo.

a v krose mi poradili, nech idem najprv uzavriet obdobie 2008 a az potom otvorit 2009. ale ako vyriesit problem s tym ziskom, to uz mi nepovedali, preto sa pytam tu.. strasne ma to zdrziava v praci, nemozem sa bez toho pohnut dalej..
tu prirucku som si pozerala, ale sa mi zda byt velmi stroha.. moj problem tam rozvadzany nie je..
OK
spomenula som si, že kvôli euru sa to tento raz robilo ináč .
Prikladám ti link, kde si dievčatá vymieňali skúsenosti, pozri si to celé, ale to dôležité začína od strany 5.
http://www.porada.sk/t96720-p5-omega-a-verzia-12-00-prechod-na-euro.html
dkleinova
29.05.09,05:37
dkleinova: zmaz si v roku 2008 to zauctovanie zisku... program ti to po prechode urobi sam :)

mas nahodene v 2008 aj vsetky neuhradene zavazky a pohladavky s priznakom neuctovat? (nahadzuju sa presne ako prisli, je jedno, ake budu mat interne cislo, dolezite je, ze ich tam vobec nahodis, aby si ich potom mohla tahat pri uhradach v saldokonte)
ahoj, ano, mam nahodene vsetko potrebne.. to som konzultovala priamo s krosom.. sice to trvalo dva mesiace, ale dopracovala som sa k tomu..
nakoniec vysvitlo, ze cez ID mama na 702 nahodit aj zisk (710/702), lebo program mi zisk sam nevypocital... KS zahr. pokladni som nahodila cez zID (702/211).

A spravilo mi to taku vec, v roku 2009 mi hodilo ZS na stranu DAL. Nie je to divne?? Teraz neviem, ci som spravila ja nieco zle, alebo co sa stalo.. Normalne som pozerala hlavnu knihu a tam mam minusove ZS :(
dkleinova
29.05.09,05:49
OK
spomenula som si, že kvôli euru sa to tento raz robilo ináč .
Prikladám ti link, kde si dievčatá vymieňali skúsenosti, pozri si to celé, ale to dôležité začína od strany 5.
http://www.porada.sk/t96720-p5-omega-a-verzia-12-00-prechod-na-euro.html
Dakujem za link. Citala som si to a problemy, ktore tam oni spominali som uz krvopotne riesila :(

teraz moj problem so ZS, ktore su na opacnych stranach asi neporiesim vdaka tomu prispevku :( skoda...

asi zalozim novu temu a tam sa budem pytat od pociatku, ako si mam skontrolovat ucto v roku 2009 po prechode z 2008.. na co vsetko sa mam pozerat (a kde a ako). Este sa v tom programe moc dobre nevyznam, preto mi aj kontrola robi problemy. Ale predsa nebudem uctovat 2009 skor, ako si skontrolujem, ze to ozaj vsetko sedi, ako ma!

Pripadne moze sa mi niekto z vas venovat?
Ja vam popisem vsetko, co som spravila (ako som nahodila veci na 702 v r. 2008 a ake vysledky z toho su ZS v r. 2009)
andreaS
29.05.09,06:05
kludne mozes vsetko co ti nie je jasne pisat sem, ak to bude v nasich silach, radi poradime :)

je zvlastne ze ti to nevypocita program...

nerobila som prechod z ineho softu 2008/2009 ale rok predtym 2007/2008 ...

ja som nenahadzovala konecne stavy ani cez 702, 710... proste som jednym ID nahodila komplet vsetky ucty a ich zostatky... nahodila som este majetok aj zavazky, pohladavky, urobila vsetky uzavierky a bolo :) ziadny problem nebol...
dkleinova
29.05.09,06:24
kludne mozes vsetko co ti nie je jasne pisat sem, ak to bude v nasich silach, radi poradime :)

je zvlastne ze ti to nevypocita program...

nerobila som prechod z ineho softu 2008/2009 ale rok predtym 2007/2008 ...

ja som nenahadzovala konecne stavy ani cez 702, 710... proste som jednym ID nahodila komplet vsetky ucty a ich zostatky... nahodila som este majetok aj zavazky, pohladavky, urobila vsetky uzavierky a bolo :) ziadny problem nebol...
tak dobre, napisem vsetko sem :) dufam, ze mi poradite, lebo sa s tym babrem uz strasne dlho a mam sklz v uctovani 5 mesiacov :( a polrocna uzavierka sa blizi :(

tak nahodila som vsetky OF a DF, ktore neboli uhradene (podla navodu), cez zID som nahodila KS valutovej pokladne EUR a CZK (702 / 211/002 a 702 / 211/001) - vidite v tom niekto chybu??
Doklad zID som dala nezahrnut do saldokonta.

Potom som vytvorila jeden velky ID, kde som nahodila KS vsetkych uctov ostatnych... 702/021, 702/022,.... 081/702, 082/702,.... 702/132, 702/211 skk pokladna, 702/221, .... 321/702, 331/702, ... 702/335,... 336/702, 472/702....

do toho isteho dokladu som dala ako posledny zapis:
710/702 zisk... vysledkom bolo, ze sa mi ucet 702 pekne rovnal (sumy sedeli pekne vsetky).

samozrejme doklad som dala nezahrnut do saldokonta.

potom som nahodila este dlhodoby majetok do programu, ako mi teta na skoleni prikazala.. vsetko sedelo
dkleinova
29.05.09,06:30
tak som spravila Uzavierku ucta a prechod do dalsieho roku.. zavierku nebolo treba robit, lebo zisk som si uz vycislila na ucte 702 (710/702). Podla slov tety na telefone samozrejme..nemam to z vlastnej hlavy :)

tak som dala prechod do dalsieho roka, otvorila ucto a co mam kontorlovat ako prve a ako?
chcela som preuctovat ZS z pokladne skk do pokladne eur.. ale nieco sa mi nezdalo.. potom som zistila, ze na strane DAL mam dvojnasobnu sumu minusom.. ako keby dal ZS na stranu DAL.. som z toho magor.. takze moja otazka, co a ako mam kontrolovat v roku 2009??
andreaS
29.05.09,06:35
hm... ja som nahadzovala tie stavy uctov presne tam, kde ich mali...

cize kladny zostatok v pokladni som dala na stranu MD .. D som neuctovala...

tu 702 a 710 som vobec nepouzila, to urobil program... az pri uzavierkach si program zobral zostatky uctov a preuctoval ich na konecny ucet suvahovy... a z tohto dokladu urobil v novom roku zaciatocny ucet suvahovy a otvoril vsetky ucty
liba2
29.05.09,06:52
pozri: Firma-Nastavenia-Pokladnice , či tam máš ZS zapísaný, ak nie, zapíš ako má byť.
liba2
29.05.09,07:00
tak som spravila Uzavierku ucta a prechod do dalsieho roku.. zavierku nebolo treba robit, lebo zisk som si uz vycislila na ucte 702 (710/702). Podla slov tety na telefone samozrejme..nemam to z vlastnej hlavy :)

tak som dala prechod do dalsieho roka, otvorila ucto a co mam kontorlovat ako prve a ako?
chcela som preuctovat ZS z pokladne skk do pokladne eur.. ale nieco sa mi nezdalo.. potom som zistila, ze na strane DAL mam dvojnasobnu sumu minusom.. ako keby dal ZS na stranu DAL.. som z toho magor.. takze moja otazka, co a ako mam kontrolovat v roku 2009??
Pre odsúhlasenie zostatkov 1.1. odporúčam mať ručne prepočítané KS na eurá, len tak budeš mať istotu , že to omega dobre urobila; tiež zistíš presnú sumu aktíva/pasíva v eurách.
Pokladňu SKK by si mala mať v zP = ako cudziu menu a pokladňu EUR v P = ako tuzemskú; to urobila omega automaticky.
Rovnako bankové účty eur a skk.
dkleinova
29.05.09,07:07
hm... ja som nahadzovala tie stavy uctov presne tam, kde ich mali...

cize kladny zostatok v pokladni som dala na stranu MD .. D som neuctovala...

tu 702 a 710 som vobec nepouzila, to urobil program... az pri uzavierkach si program zobral zostatky uctov a preuctoval ich na konecny ucet suvahovy... a z tohto dokladu urobil v novom roku zaciatocny ucet suvahovy a otvoril vsetky ucty
hej, ale Ty si si tam nahodila uplne vsetko.. ja som chcela len tie KS..

mne teta na telefone povedala, ze ZS sa davaju cez ID (otvorenie uctov), nie priamo do uctu dopisat... tak som to spravila tak
dkleinova
29.05.09,07:20
hm... ja som nahadzovala tie stavy uctov presne tam, kde ich mali...

cize kladny zostatok v pokladni som dala na stranu MD .. D som neuctovala...

tu 702 a 710 som vobec nepouzila, to urobil program... az pri uzavierkach si program zobral zostatky uctov a preuctoval ich na konecny ucet suvahovy... a z tohto dokladu urobil v novom roku zaciatocny ucet suvahovy a otvoril vsetky ucty
ja som tam nenahadzovala uplne vsetko ako Ty, slo mi len o tie KS.. teta na telefone mi vravela, ze ZS sa davaju cez ID (otvorenie uctov), nie priamo do uctu do zalozky Zaciatocny stav...
dkleinova
29.05.09,07:27
pozerala som to Nastavenie a ZS tam mam, mam ho vo vsetkych pokladniciach, ale vsetky sumy su tam s minusovym znamienkom..

je to normalne?? alebo to znamena, ze je nieco zle??
kocsing
29.05.09,07:31
Vie mi niekto poradiť? Aj účtovne aj prakticky v omege? Musím podať dod. DP DPH za kopu mesiacov späť. Stalo sa, že partner, ktorý bol platcom DPH si medzičasom zrušil registráciu a nám to nielenže neoznámil ale naďalej nám každý mesiac faktúroval s DPH. Ako mám v minulom roku riešiť takúto opravu, keď musím podať za každý mesiac dod priznanie. Nejakým ID, ale ako ? Pôvodná fa bola účtovaná príklad: 10000 MD 518, 1900 MD 343 a 11900 D 321. 343 potrebujem na D ale proti čomu? a ako zadám do evidencie základ DPH?
andreaS
29.05.09,09:38
vratis sa do stareho roka

zrusis vsetky uzavierky ... ale len zrusis, nemaz ich, to je dolezite pre dodatocne, aby ti vycislilo rozdiely....

kazdu jednu jeho fakturu opravis na 518/321 (len sumu bez dph, lebo ak nema byt s dph, tak o nej nemozes uctovat, ale v ruke musis mat aj opravenu fakturu)

ak ale faktury on opravit nemieni, tak fakturu rozuctujes na:
- zaklad 518
- dph 548 (no nie som si ista cislom uctu, ale ide o to, ze narok na odpocet dph nemate kedze on uz nebol platca dph, ale nakladom vasim by to malo byt... rozmyslam ci nie celu sumu na 518 ale zrejme je lepsie evidovat neuplatnenu dph osobitne... tu sa ale zamotavam... ci ma byt danova alebo nedanova?)
- celu sumu na D 321

V podstate by si mohla opravovat uctovanie na danych riadkoch toho dokladu, len potom treba upravit aj typy sum (A na V a 19A tiez na V).

Ked vsetko opravis urobis nanovo uzavierky dph. A vytlacis si dodatocne priznania... ked si nevymazala zrusene uzavierky, program by mal sam vypocitat rozdiel.

Nanovo bude aj danove priznanie k dani z prijmu aj vykazy.

Plus dorobit uzavierku A (po zauctovani danovej povinnosti z dani z prijmu) a celkovu zavierku uctovnictva a preklopit nanovo do noveho roka.
andreaS
29.05.09,09:39
dkleinova: zostatky uctov sa uctuju cez ID nie cez uctovnu osnovu :)
liba2
29.05.09,10:42
ja som tam nenahadzovala uplne vsetko ako Ty, slo mi len o tie KS.. teta na telefone mi vravela, ze ZS sa davaju cez ID (otvorenie uctov), nie priamo do uctu do zalozky Zaciatocny stav...ak si to zaúčtovala cez ID otv.účtov tak ako píšeš, tak je to správne.
KS v cudzej mene - napr. na účte 321 , 311, 314, 324 bolo treba zaúčtovať cez zID.
liba2
29.05.09,10:48
tak som spravila Uzavierku ucta a prechod do dalsieho roku.. zavierku nebolo treba robit, lebo zisk som si uz vycislila na ucte 702 (710/702). Podla slov tety na telefone samozrejme..nemam to z vlastnej hlavy :)

tak som dala prechod do dalsieho roka, otvorila ucto a co mam kontorlovat ako prve a ako?
chcela som preuctovat ZS z pokladne skk do pokladne eur.. ale nieco sa mi nezdalo.. potom som zistila, ze na strane DAL mam dvojnasobnu sumu minusom.. ako keby dal ZS na stranu DAL.. som z toho magor.. takze moja otazka, co a ako mam kontrolovat v roku 2009??Vytlačíš si HK otvorenie-január ; ty by si mala vedieť, aké ZS v eur pri jedotlivých účtoch očakávaš, a z HK si to skontroluješ.
Centové rozdiely - niektoré - vie omega identifikovať a zaúčtuje ti ich automaticky, to v tej HK uvidíš .
Centové rozdiely by sa mali pohybovať okolo čísla 0,01 - 0,02 Ak máš vyššie číslo, je možné že v tom účte nie je niečo v poriadku.
liba2
29.05.09,10:52
pozerala som to Nastavenie a ZS tam mam, mam ho vo vsetkych pokladniciach, ale vsetky sumy su tam s minusovym znamienkom..

je to normalne?? alebo to znamena, ze je nieco zle??nie je to normálne, ZS musí mať kladnú hodnotu, inak by to bol schodok v pokladni. Tak zapíš všetky ZS ako majú byť - aj na bankových účtoch to popozeraj.
liba2
29.05.09,10:56
Vie mi niekto poradiť? Aj účtovne aj prakticky v omege? Musím podať dod. DP DPH za kopu mesiacov späť. Stalo sa, že partner, ktorý bol platcom DPH si medzičasom zrušil registráciu a nám to nielenže neoznámil ale naďalej nám každý mesiac faktúroval s DPH. Ako mám v minulom roku riešiť takúto opravu, keď musím podať za každý mesiac dod priznanie. Nejakým ID, ale ako ? Pôvodná fa bola účtovaná príklad: 10000 MD 518, 1900 MD 343 a 11900 D 321. 343 potrebujem na D ale proti čomu? a ako zadám do evidencie základ DPH?
Predpokladám, že za r. 2008 je účtovná závierka schválená a DP a výkazy odovzdané. Vtedy do účtovania už viac nevchádzame. Všetky opravy sa účtovne vykonajú v r. 2009. Dodatočné daň. priznanie DPH bude treba urobiť "ručne".
kocsing
29.05.09,12:54
V r. 2009 mám urobiť aký zápis? Urobme príklad: 12 x v roku 2008 bola fa 10000 základ, 1900 dph spolu 11900. Potrebujem vlastne tú 343 dať na stranu D ale neviem proti čomu(ako písala andreaS neviem či to môže byť daňový výdavok alebo nie) a ak použijem v omege účet dph nepotrebujem zadať aj základ dane? To by malo aký typ sumy?
dkleinova
02.06.09,05:38
dkleinova: zostatky uctov sa uctuju cez ID nie cez uctovnu osnovu :)
ja viem.. prave kvoli tomu som za s tym ID zapodievala.. ale po prechode do dalsieho roka mi to zblblo..
zuzuch44
03.06.09,08:42
Ahojte poradáci

Neviem urobiť v Omege zápočet:
Mám neuhradenú zOF v CZK z roku 2008 a chcela by som ju čiastočne započítať z DF v tuzemskej mene. Ale nejako mi to nejde cez dohodu o zápočte pohľadávok.
Treba to cez ID?
Poradí niekto ako na to?
liba2
03.06.09,09:42
Ahojte poradáci

Neviem urobiť v Omege zápočet:
Mám neuhradenú zOF v CZK z roku 2008 a chcela by som ju čiastočne započítať z DF v tuzemskej mene. Ale nejako mi to nejde cez dohodu o zápočte pohľadávok.
Treba to cez ID?
Poradí niekto ako na to?urobíš to cez zID, máš možnosť vybrať "zápočet" .
Len ešte som nepotrebovala započítať CM a TM, tak to vyskúšaj.
Keď cez PRIDAJ otvoríš okno, najskôr si zapíš kurz a až potom pokračuj cez vzor.
andreaS
03.06.09,11:32
napr. nachystat zapocet na faktury, kt. su v dvoch menach nie je mozne (to je cez to "dohoda o vzajomnom zapocte") ... tiez som chcela nachystat zapocet s dodavatelom s CZ a faktury z minuleho roka mame este v CZK ale potom sa preslo na EUR a pri zapocte to proste nejde... i ked mam zato, ze program by to mohol vediet (trebars zadanim kurzov, s kt. ma pocitat, aby to v EUR sedelo)

ale podme k rieseniu:
- nachystaj si kurz danych faktur
- otvor si EUD, tam okruh zID, ak mas vytvorene ID presne pre zapocty, tak si otvor tu evidenciu
- daj pridaj
- zvolis vzor "Z" ENTER
- zadas datum ENTER
- zadas text ENTER
- menu ENTER
- kurz ENTER
- teraz ta kurzor hodil do okienka napravo blizsie ku stredu kde mozes hned zadat interne cislo dokladu, kt. chces zapocitat alebo si ho vyhladas cez zltu lupu, kde si mozes zadat nazov partnera, aby si nemusela bludit vsetkymi dokladmi, stlacis OBNOV a najdes si dany doklad, kliknes nan jeden krat a v tejto tabulke potvrdis vpravo hore "OK", vrati ta to nazad, kde len zadas ENTER a tu sa ta bude program pytat, kolko chces zapocitat, ak celu sumu, tak len odentrujes
- takto sa da pokracovat este 2x, ak ti to nestaci a chces pokracovat, tak dany doklad neukoncuj, ale klikni v nom na najblizsi volny riadok pod zauctovanymi pripadmi a zacni odznova to iste, t.j. klikni vlavo hore do "VZOR" a zadas "Z" a opat vyplnas a zadavas doklady ako keby nanovo, len teraz ich uz doplnas... ak ti staci jeden krat, tak po zauctovani posledneho zapocitavaneho dokladu potom co ti skoci kurzor opat do okienka pre vyber faktury zrusis automaticke "vypytovanie programu" kliknutim do tej mini tabulky na tlacicu "EXR" a potvrdis dany doklad
- niekedy su neni spravne vyrovnane strany MD a D a to kvoli zaokruhlovaniu, tak ak by bola chyba tam, staci niektoru zo sum opravit o stotinu, podla toho kde to vychadza najlepsie na zaokruhlenie... ale podotykam ze len jednu z mien treba zaokruhlit, nie obe :)

drzim palce

inak zapocty sa daju robit aj priamo cez tie dohody, no najskor tu dohodu treba urobit, vytlacit si bud dohodu na odsuhlasenie alebo jednostranny zapocet poslat dodavatelovi/odberatelovi a potom cez okienko funkcie je mozne dat zauctovat nachystany zapocet :)
zuzuch44
03.06.09,12:05
Ešte jedna otazočka,
aký mám dať kurz? dátum zápočtu? teda včerajší??
andreaS
03.06.09,12:11
kurz z predchadzajuceho dna ako je zapocet, pretoze EBS vyhlasuje kurz napr. dnes na zajtra :)
zuzuch44
10.06.09,11:59
Konecne som sa k tomu zápočtu dostala....
dakujem za pomoc
ketums
11.06.09,07:28
Zdravím, tiež k omege mám dotaz, prosím pekne súrne

Na prvej stránke som čítala, kvôli DOH že treba robiť uzávierku. Doporučuje tam robiť uzávierku B a C.
Ale pomooooooc, ja nemám v ponuke uzávierku C, len A, B a D.
Ktorú uzávierku by som mala spraviť kvôli kontrole priznania dph?

Nepotrebujem uzatvárať účtovníctvo. Firma kde som nastúpila má totálný chaos a ešte nemá ani uzávierku za predošlý rok. Tým pádom nemám ani PS atd...
liba2
11.06.09,07:35
Zdravím, tiež k omege mám dotaz, prosím pekne súrne

Na prvej stránke som čítala, kvôli DOH že treba robiť uzávierku. Doporučuje tam robiť uzávierku B a C.
Ale pomooooooc, ja nemám v ponuke uzávierku C, len A, B a D.
Ktorú uzávierku by som mala spraviť kvôli kontrole priznania dph?

Nepotrebujem uzatvárať účtovníctvo. Firma kde som nastúpila má totálný chaos a ešte nemá ani uzávierku za predošlý rok. Tým pádom nemám ani PS atd...
správne je : B a D
JAJA11
11.06.09,07:40
Zdravím, tiež k omege mám dotaz, prosím pekne súrne

Na prvej stránke som čítala, kvôli DOH že treba robiť uzávierku. Doporučuje tam robiť uzávierku B a C.
Ale pomooooooc, ja nemám v ponuke uzávierku C, len A, B a D.
Ktorú uzávierku by som mala spraviť kvôli kontrole priznania dph?

Nepotrebujem uzatvárať účtovníctvo. Firma kde som nastúpila má totálný chaos a ešte nemá ani uzávierku za predošlý rok. Tým pádom nemám ani PS atd...


Treba robiť B a D. Tým sa uzavrú doklady z pohľadu DPH. Uzavierka A sa robí úplne na konci a vtedy sa uzavrú všetky doklady. Niekedy je dobré robiť A aj po mesiacoch, aby ste si nemohli meniť staršie doklady. Všetky tieto uzavierky sa dajú kedykoľvek zrušiť a urobiť znovu. Rovnako uzavierka za predchádzajúci rok sa môže vykonať, aj keď nie je dokončené účtovníctvo za predchdzajúci rok. Všetko sa dá vždy zrušiť a zopakovať :rolleyes:
Ajuška
17.06.09,08:58
Po vykonaní prechodu z roku 2008 (účtujem vo verzii 12.20 - dve firmy) ma program nepustí vysporiadať pokladnicu SKK (nemám licenciu na valutovú pokladňu, ale v súvislosti s prechodom na EUR bolo umožnené účtovať v tejto pokladnici aj bez licencie). Pri účtovaní prvého zápisu mi vyskočí hláška, že demo verzia povoľuje iba 20 zápisov (napriek tomu, že nemám účtovaný žiadny zápis). Ak ste sa niekto stretli s týmto problémom, uvítam radu - čo s tým. Doporučený postup z hotline mi nepomohol (nový prechod, prípadne zrušenie a znovuvytvorenie pokladnice SKK)...;)...na dotaz mailom mi z krosu zatiaľ neodpovedali...:rolleyes:...

P.S...V predošlej verzii som v jednej firme tento problém zaúčtovala v poriadku...
liduska
17.06.09,12:30
Po vykonaní prechodu z roku 2008 (účtujem vo verzii 12.20 - dve firmy) ma program nepustí vysporiadať pokladnicu SKK (nemám licenciu na valutovú pokladňu, ale v súvislosti s prechodom na EUR bolo umožnené účtovať v tejto pokladnici aj bez licencie). Pri účtovaní prvého zápisu mi vyskočí hláška, že demo verzia povoľuje iba 20 zápisov (napriek tomu, že nemám účtovaný žiadny zápis). Ak ste sa niekto stretli s týmto problémom, uvítam radu - čo s tým. Doporučený postup z hotline mi nepomohol (nový prechod, prípadne zrušenie a znovuvytvorenie pokladnice SKK)...;)...na dotaz mailom mi z krosu zatiaľ neodpovedali...:rolleyes:...

P.S...V predošlej verzii som v jednej firme tento problém zaúčtovala v poriadku...
Tiež by ma to zaujímalo.
zuzanask
23.07.09,10:59
Vedeli by ste mi poradit ako najlepsie evidovat a uctovat preddavok na SC zamestnancom. Mam ich 70 a mesacne okolo 200 VPD tykajucich sa SC. Chcem si ich evidovat podla mena. Mam si vsetkych zamestnancov zadat ako partnerov? a uctovat VPD cez vzor, aby to bolo aj rychlejsie?
liba2
23.07.09,11:19
Vedeli by ste mi poradit ako najlepsie evidovat a uctovat preddavok na SC zamestnancom. Mam ich 70 a mesacne okolo 200 VPD tykajucich sa SC. Chcem si ich evidovat podla mena. Mam si vsetkych zamestnancov zadat ako partnerov? a uctovat VPD cez vzor, aby to bolo aj rychlejsie?No ja by som sa pravdepodobne priklonila k sledovaniu podľa mena a to v analyt. členení, kde by som zadala ako číslo AÚ osobné číslo zamestnanca (teda ak nie je vyššie ako 3 znaky)
andreaS
23.07.09,17:31
suhlas... teda staci k analytike daneho uctu pripojit meno zamestnanca... napr. 335 101 = Jozko Mrkvicka ;)

a nerobila by som vzor VPD ale pouzivala nadalej "PV" s tym, ze do textu by som si doplnila text zalohy aj s predkontaciou... trebars zaloha na SC a nachystany predkont s tym len, ze dopises este komu isla zaloha a potom iba zmenis pri uctovani analytiku :) Ak nemas vela zamestnancov a vies si dako pekne nazvat tieto zalohy tak, aby ti hned ponuklo danu osobu, tak si tych textov priprav tolko kolko mas zamestnancov... napr. text "101 - zaloha vyplatena Jozkovi Mrkvickovi" kde nastavis predkont 335 101 a same ti to zauctuje... potom dalsi text "102 - zaloha vyplatena Anicke Cibulkovej" s predkontom 335 102... ked si takto pekne vytvoris tie texty, tak hned pri pisani ti ponukne ten text ktory potrebujes a nemusis hladat a ani menit analytiku pri uctovani ;)
janaGT
29.07.09,07:26
ahojte,
potrebujem poradiť v tomto probléme:
potrebujem vytlačiť všetky faktúry od zač. roka od konkrétneho dodávateľa.
Ako na to?
Tweety
29.07.09,07:28
ahojte,
potrebujem poradiť v tomto probléme:
potrebujem vytlačiť všetky faktúry od zač. roka od konkrétneho dodávateľa.
Ako na to? Robím v OMEGE len niečo do 2mes., ale možno pomôže: cez filter si ich daj zotriediť podľa dodáv. a potom už len tlač.
janaGT
29.07.09,07:33
Robím v OMEGE len niečo do 2mes., ale možno pomôže: cez filter si ich daj zotriediť podľa dodáv. a potom už len tlač.

cez ktorý filter?
Tweety
29.07.09,07:36
cez ktorý filter?
Účtovné doklady

zotriedené podľa.... Hľadaj meno partnera
veronikasad
29.07.09,07:59
ahojte,
potrebujem poradiť v tomto probléme:
potrebujem vytlačiť všetky faktúry od zač. roka od konkrétneho dodávateľa.
Ako na to?
Janka, nepovažuje sa za odborníka na OMEGU, účtujem tam len jednu firmu. Ja to robím takto :

Evidencia - účtovné doklady - okruh došlé faktúry - zotriedené podľa patrnera.
Nastavím sa na všetky neuhradené faktúry a označím ich insertom /zostanú žlté/ Pred označením spusti funkciu odznač - či si tam nemala niečo označené predtým.

Vytlačíš ich cez :
Prehľad - prehľad záväzkov - stav k dátumu, napr. 30.6.
a zaškrtneš neuhradené, označené
janaGT
29.07.09,08:03
Janka, nepovažuje sa za odborníka na OMEGU, účtujem tam len jednu firmu. Ja to robím takto :

Evidencia - účtovné doklady - okruh došlé faktúry - zotriedené podľa patrnera.
Nastavím sa na všetky neuhradené faktúry a označím ich insertom /zostanú žlté/ Pred označením spusti funkciu odznač - či si tam nemala niečo označené predtým.

Vytlačíš ich cez :
Prehľad - prehľad záväzkov - stav k dátumu, napr. 30.6.
a zaškrtneš neuhradené, označené

Veronika ďakujem,
tento postup mi poradili aj cez hotline.
Už to mám vytlačené.
janaGT
18.08.09,09:30
ahojte,
poradíte mi, či viem cez omegu vytlačiť Pokus o zmier?
andreaS
18.08.09,11:34
daju sa tlacit upomienky, tak mozes si nacitat upomienku pre danu firmu so vsetkymi neuhradenymi fakturami a do textu mozes napisat napr. "POKUS O ZMIER - predzalobna upomienka" plus daky iny pokec ak potrebujes toho napisat viac :)
Sosa
02.09.09,12:56
Predpokladám, že za r. 2008 je účtovná závierka schválená a DP a výkazy odovzdané. Vtedy do účtovania už viac nevchádzame. Všetky opravy sa účtovne vykonajú v r. 2009. Dodatočné daň. priznanie DPH bude treba urobiť "ručne".
Som stotožnená s týmto názorom. Naviac, ak je suma nevýznamná, čo sa týka výšky nedoplatku. Ak však spravím ručne dodatočné daňové priznanie k DPH v účtovníctve musím toto "ručné" vyrovnanie zaúčtovať na 343. A tu si neviem pomôcť ako to spraviť práve v OMEGE, aby mi to nezahrnulo do niektorého obdobia DPH napr. za August 2009? Máte niekto skúsenosť, ako toto obísť?
liba2
03.09.09,06:17
Som stotožnená s týmto názorom. Naviac, ak je suma nevýznamná, čo sa týka výšky nedoplatku. Ak však spravím ručne dodatočné daňové priznanie k DPH v účtovníctve musím toto "ručné" vyrovnanie zaúčtovať na 343. A tu si neviem pomôcť ako to spraviť práve v OMEGE, aby mi to nezahrnulo do niektorého obdobia DPH napr. za August 2009? Máte niekto skúsenosť, ako toto obísť?
Bohužiaľ, neviem ti poradiť, nemala som ešte taký prípad.
Ale poradiím ti, ako ja riešim pre mňa neriešiteľné :D:
Otvorím omegu, nastavím sa na doklad v EUD a vytočím číslo Kros: 041/7071021.
Prejdú s tebou krok za krokom ako máš doklad zaúčtovať a čo treba urobiť.
andreaS
03.09.09,06:22
aj ked sa stane, ze zrovna mne sa vzdy pritrafi extra situacia a nevedia mi poradit :D ale nakoniec nato pridem sama ...
liba2
03.09.09,07:00
aj ked sa stane, ze zrovna mne sa vzdy pritrafi extra situacia a nevedia mi poradit :D ale nakoniec nato pridem sama ...
Mne sa to ešte nikdy nestalo a to som tam volala veľakrát; všetko (čo nenájdem na porade, alebo sa mi vidí zložitý help alebo nemám istotu, že som to správne pochopila) riešim volaním autora programu.
andreaS
03.09.09,07:08
taky problem, kt. sa mi deje po kazdom stvrtroku je problem so skladom...

totiz moj klient ma svoju omegu pre skladovu evidenciu a vystavovanie faktur... ja si po skonceni stvrtroku ku kontrole dph vezmem aj ich zalohu a prekontrolujem im pohyby... a pravidelne vstupovali do uz odklepnutej faktury a doplnovali tovar zo skladu, vtedy omega zblbne a nevie proste opravit povodny dodaci list ani vydajku, ale urobi dalsi dodak s doplnenym tovarom a dalsiu vydaju... pri kontrole cez program mi toto vyhodi, pretoze tieto dalsie vytvorene dodaky a vydajky maju identicky datum aj cas na sekundy a to sa mu nepaci... mne sa zase nepaci, ze je to na dvoch dokladoch a ze to program nevie doplnit do povodneho dodaku a povodnej vydajky.. v kontrole mi to potom svieti ako blaznive... tak kazdy stvrtrok toto opravujem... a kazdy stvrtrok s tym mam problem ze ako som to robila :D na linke som dostala naposledy radu, ze ak viem ze je to spravne a nechcem to mat v kontrole tak nech to zakliknem "nevykazovat" ... lenze to mne nestaci :D chcem to mat spravne, tak sa s tym trapym, morim, kym mi to skutocne program sam nevykazuje ;) ale ako hovorim, kazdy stvrtrok zabudnem ako som to spravila :D a chvilu mi trva nato prist opat...
liba2
03.09.09,07:28
taky problem, kt. sa mi deje po kazdom stvrtroku je problem so skladom...

totiz moj klient ma svoju omegu pre skladovu evidenciu a vystavovanie faktur... ja si po skonceni stvrtroku ku kontrole dph vezmem aj ich zalohu a prekontrolujem im pohyby... a pravidelne vstupovali do uz odklepnutej faktury a doplnovali tovar zo skladu, vtedy omega zblbne a nevie proste opravit povodny dodaci list ani vydajku, ale urobi dalsi dodak s doplnenym tovarom a dalsiu vydaju... pri kontrole cez program mi toto vyhodi, pretoze tieto dalsie vytvorene dodaky a vydajky maju identicky datum aj cas na sekundy a to sa mu nepaci... mne sa zase nepaci, ze je to na dvoch dokladoch a ze to program nevie doplnit do povodneho dodaku a povodnej vydajky.. v kontrole mi to potom svieti ako blaznive... tak kazdy stvrtrok toto opravujem... a kazdy stvrtrok s tym mam problem ze ako som to robila :D na linke som dostala naposledy radu, ze ak viem ze je to spravne a nechcem to mat v kontrole tak nech to zakliknem "nevykazovat" ... lenze to mne nestaci :D chcem to mat spravne, tak sa s tym trapym, morim, kym mi to skutocne program sam nevykazuje ;) ale ako hovorim, kazdy stvrtrok zabudnem ako som to spravila :D a chvilu mi trva nato prist opat...Príjemky aj výdajky vytváram v module sklad zvlášť, teda nie súčasne s faktúrou. Preto mám vždy možnosť vojsť do dokladu a opraviť čo potrebujem. Áno, doklady v tomto module omega vystavuje s uvedením nielen dátumu ale aj času. Stáva sa aj mne, že v kontrole mám doklad zo skladu označ. červene. Vtedy vojdem do dokladu a opravím čas, červený príznak sa odstráni.
Mám aj ja také prípady, ktoré robím len raz - 2x za rok. Samozrejme že zabudnem ako to má byť. Za tým účelom mám písanku, kde si tieto prípady zapíšem krok za krokom čo treba urobiť, resp. na čo si treba dať pozor a pod. Takže o rok len nalistujem v písanke a hravo prípad zaevidujem.
andreaS
03.09.09,07:37
no u mna vznika problem kvoli tomu ze v programe u klienta vytvaraju faktury nie uctovne zdatni chlapi... tak tam toho narobia az az... teraz maju zakaz vstupovat a doplnovat do faktury cokolvek dalsie a maju radsej vytvorit novu fa ak na nieco zabudli... im som proste musela nastavit automaticke vyhotovovanie dodacieho listu aj vydajky, lebo to by samy nevedeli urobit... tak som zvedava ci sa mi aj tento stvrtrok vyroji ten isty problem ako vzdy... ak nie, tak je chyba vyslovene v tom vstupovani do dokladu...

co je aj horsie, tak ak zmazem natvrdo tu druhu vydajku a doplnim povodnu, tak aj to sa mu nepaci...

potom mi vyhadzuje este hlasky typu "vo fakturacii je ina suma ako vo vydajke" ... a ono to aj tak sedi a vyhadzuje to... myslim, ze som to riesila vstupom do vydajky a len jej odkliknutim OK a bolo dobre...
liba2
03.09.09,08:12
aj ked sa stane, ze zrovna mne sa vzdy pritrafi extra situacia a nevedia mi poradit :D ale nakoniec nato pridem sama ...Problémy, ktoré popisuješ, nie sú spôsobené omegou ale jej užívateľmi - preto ti kros nemôže poradiť - predpokladá, že sa sklad zapisuje korektne :D.
Sosa
03.09.09,08:31
Jedná sa o dodatočné priznanie k DPH za r. 2008. Podľa pokynov od helpdesku z Omegy by som mala porusiť uzávierky r. 2008 a to nechcem. Prosím skúste sa mi vyjadriť, či spravím dobre ak:
1.) ručne vypíšem dodatočné daňové priznania za r. 2008
2.) mám spravenú uzávierku za mesiac Júl/09 - podľa nej odoslané priznanie k DPH a uhradené v správnej výške. Dodatočné DPH z r. 2008 nahodím ako dodatočné za Júl/09 - čo mi v podstate dostane na 343 predpis na úhradu voči daňovému úradu.
3.) uhradím predpísanú DPH z dodatočného,
Môže to tak podľa Vášho názoru byť?
ZuzanaA
22.09.09,10:13
Chcem poprosiť o radu, ohľadom prečíslovania ID v Omege. Keďže sa v tom okruhu nachádzajú aj doklady, ktoré vygeneruje program pri uzávierke - skladu, majetku, tieto mi nedovolí prečíslovať, lebo píše, že mám vymazať uzávierky najprv. Aj keď ich vymažem a pozadávam správne čísla, časom mi to zase nesedí, lebo proste do ID potrebujem občas niečo doúčtovať aj do starších období. Dá sa to nejako riešiť? Ten červený štvorček? Alebo sa mám zmieriť s tým, že to proste nebudem mať číslované vzostupne? Ďakujem.
Manual
22.09.09,11:07
Zuzka, ten červený štvorček je znak toho, že ID robí sama Omega=to poznáš. Nedá sa mazať = ani sa nedoporučuje, môžu nastať problémy pri kontrole.
Riešiť sa to dá tak, že ak netlačíš ID, PPD, VPD mesačne ale napr. za celý kvartál, daj to prečílovať (kvartál).
Ak tlačíš všetky doklady na konci roka, tak daj na konci roka prečíslovať a budeš to mať OK.
Ja tlačím doklady raz za Q a vedy aj prečíslovávam ak som tam niečo vsunul.
Inak asi tam pomoci nie je, keď v 8/09 niečo zaúčtuješ do 3/09.
ZuzanaA
22.09.09,11:13
......Riešiť sa to dá tak, že ak netlačíš ID, PPD, VPD mesačne ale napr. za celý kvartál, daj to prečílovať (kvartál).
Ak tlačíš všetky doklady na konci roka, tak daj na konci roka prečíslovať a budeš to mať OK.
J.
Áno, tlačím doklady na konci roka, práve o to prečíslovanie mi ide. On mi práveže neprečísluje doklady, pretože sú tam aj tie čo generuje Omega sama-červené štvorčeky. Neviem či sa chápeme. Alebo si myslel to prečíslovanie tak, že mám na konci roka pomazať všetky uzávierky, poznačiť si čísla a nahodiť ich pri uzávierkach? :eek:
liba2
22.09.09,11:15
z toho istého dôvodu ja číslujem ID systémom
IDX-RR-MM-čč (č=poradové číslo), takže vždy môžem do hociktorého mesiaca doúčtovať čo treba
ZuzanaA
22.09.09,11:19
z toho istého dôvodu ja číslujem ID systémom
IDX-RR-MM-čč (č=poradové číslo), takže vždy môžem do hociktorého mesiaca doúčtovať čo treba

:--- Aha, super, tak to ma nenapadlo, zmeniť takto číslovanie. Super skúsim to. Ďakujem. Pridám bodík.
Manual
22.09.09,11:25
Skúšal som to u seba, bolo by treba zrušiť uzávierku DPH, lebo inak odmieta prečíslovať.
Ja mám červený štvorček spravený len pri preúčtovaní DPH. Inde mi červený štvorček nerobí.
Nič by si nemazala, len zrušila uzávierky učtovníctva a DPH a dala prečíslovať a potom znova ich znova porobila.
Samozrejme predtým spraviť zálohu aby si sa v prípade potreby vedel vrátiť späť
AdaG
22.09.09,11:35
Chcem poprosiť o radu, ohľadom prečíslovania ID v Omege. Keďže sa v tom okruhu nachádzajú aj doklady, ktoré vygeneruje program pri uzávierke - skladu, majetku, tieto mi nedovolí prečíslovať, lebo píše, že mám vymazať uzávierky najprv. Aj keď ich vymažem a pozadávam správne čísla, časom mi to zase nesedí, lebo proste do ID potrebujem občas niečo doúčtovať aj do starších období. Dá sa to nejako riešiť? Ten červený štvorček? Alebo sa mám zmieriť s tým, že to proste nebudem mať číslované vzostupne? Ďakujem.
Ja to riešim takto:
Evidencie majetku a skladu atď majú svoje názvy napr. IDS(sklad), IDV(mzdy), majetok IDM (nastav sama) atď. Niektoré tak máš prednastavené aj v Omege. Tieto predpokladám, že nepotrebuješ prečíslovať, lebo robíš mesačnú uzávierku. Bežné ID sú pod znakom IDX, tie si vyber a zadaj označiť zobrazené a potom aj prečíslovať len označené.
Ten červený štvorček sa dá tiež riešiť, ale to ti na HOT-line nechcú prezradiť. Ak si nebudeš vedieť dať rady, pošepkám, len neviem, či sa nebudú v KROS-e hnevať.
AdaG
22.09.09,11:39
Skúšal som to u seba, bolo by treba zrušiť uzávierku DPH, lebo inak odmieta prečíslovať.
Ja mám červený štvorček spravený len pri preúčtovaní DPH. Inde mi červený štvorček nerobí.
Nič by si nemazala, len zrušila uzávierky učtovníctva a DPH a dala prečíslovať a potom znova ich znova porobila.
Samozrejme predtým spraviť zálohu aby si sa v prípade potreby vedel vrátiť späť
Janko, červené štvorčeky máš napr. pri prechode z min. roka, pri zaúčtovaní odpisov, pri automatickom zaúčtovaní vystaveného zápočtu atď...;)
Manual
22.09.09,11:46
Ano, mám, ale tie pri prechode do nového roka majú datum 1.1. ... takže tie sa nebudú prečíslovávať, mal som na mysli doklady niekde v priebehu roka :)
Hej, no napadlo ma aut. zaúčtovanie DPH
AdaG
22.09.09,11:50
Ano, mám, ale tie pri prechode do nového roka majú datum 1.1. ... takže tie sa nebudú prečíslovávať, mal som na mysli doklady niekde v priebehu roka :)
Hej, no napadlo ma aut. zaúčtovanie DPH
Ale aj tie prechodové, keď ich nevyčleníš z dokladov na prečíslovanie, program ťa nepustí do prečíslovania a hlási, že sa prečíslovať nedá z dôvodu uzatvorenia niektorých dokladov.
Manual
22.09.09,11:53
Ale aj tie prechodové, keď ich nevyčleníš z dokladov na prečíslovanie, program ťa nepustí do prečíslovania a hlási, že sa prečíslovať nedá z dôvodu uzatvorenia niektorých dokladov.
Veď sa nehádam... ja s tým problém nemám :D
AdaG
22.09.09,12:12
Veď sa nehádam... ja s tým problém nemám :D
... to len aby sme nedoplietli nováčikov, ty a hádať sa, to by mi ani nenapadlo:);):D
Manual
22.09.09,12:16
:):D:):D
ZuzanaA
23.09.09,05:40
Ja to riešim takto:
Evidencie majetku a skladu atď majú svoje názvy napr. IDS(sklad), IDV(mzdy), majetok IDM (nastav sama) atď. Niektoré tak máš prednastavené aj v Omege. Tieto predpokladám, že nepotrebuješ prečíslovať, lebo robíš mesačnú uzávierku. Bežné ID sú pod znakom IDX, tie si vyber a zadaj označiť zobrazené a potom aj prečíslovať len označené.
Ten červený štvorček sa dá tiež riešiť, ale to ti na HOT-line nechcú prezradiť. Ak si nebudeš vedieť dať rady, pošepkám, len neviem, či sa nebudú v KROS-e hnevať.

Ďakujem AdaG za odpoveď. Presne toto som aj chcela spraviť, urobiť si v ID nové "okruhy" alebo ako to mám nazvať. Zvlášť sklad, majetok - presne ako píšeš. Len neviem ako na to. Poradíš? Teraz mám tieto veci (okrem miezd a preúčtovanie dph) spolu.
PS - ten červený štvorček som už tiež raz riešila s Krosom, len si nepamatam postup :cool: Zdá sa mi, že treba použiť také niečo ako špeciálne operácie, len to akosi neviem nájsť. Možno keby sa dala SS :o. Ale ak mi poradíš postup ako si vytvoriť nové evidencie ani mi ten červený vadiť nebude.
ZuzanaA
23.09.09,05:49
Odpoviem si sama, už som našla nastavenie novej evidencie :) Firma - číslovanie dokladov, nájsť si ID a kliknúť pridaj. Tak idem nastavovať, nech sa mi tie doklady nemotajú.
bobiko
24.09.09,06:11
Ďakujem AdaG za odpoveď. Presne toto som aj chcela spraviť, urobiť si v ID nové "okruhy" alebo ako to mám nazvať. Zvlášť sklad, majetok - presne ako píšeš. Len neviem ako na to. Poradíš? Teraz mám tieto veci (okrem miezd a preúčtovanie dph) spolu.
PS - ten červený štvorček som už tiež raz riešila s Krosom, len si nepamatam postup :cool: Zdá sa mi, že treba použiť také niečo ako špeciálne operácie, len to akosi neviem nájsť. Možno keby sa dala SS :o. Ale ak mi poradíš postup ako si vytvoriť nové evidencie ani mi ten červený vadiť nebude.

ten cerveny stvorcek pri uctovnom zapise znamena systemovy priznak, zapisy su vytvorene nejakym typom uzavierky (napr. prechod z predchadzajuceho uctovneho obdobia, odpisy, uzavierka DPH, ...). niektore systemove zapisy je mozne opravit, niektore su zamknute proti zmenam uplne.
pouzitim specialnych funkcii ide opravit aj uctovne zapisy, ktore boli prenesene z predchadzajuceho roku a su systemovo zamknute proti oprave.
specialne funkcie su vsak skryte a neodporucaju sa menej skusenym uzivatelom.
AdaG
28.09.09,07:35
Odpoviem si sama, už som našla nastavenie novej evidencie :) Firma - číslovanie dokladov, nájsť si ID a kliknúť pridaj. Tak idem nastavovať, nech sa mi tie doklady nemotajú.
Ospravedlňujem sa, že som nereagovala, nebola som tu. Ak potrebuješ ešte poradiť, ozvi sa. Pekný deň;)
ZuzanaA
28.09.09,07:42
Ďakujem AdaG, už som to vyriešila - vďaka tebe :) . Bobiko, ja viem že červený štvorček znamená systémový príznak a preto aj viem ,že ked niekde ten červený štvorček je, že mi to proste automaciky neprečísľuje (čo sa mi zdá ináč, dosť zlé riešenie). Ale už som si poradila, ďakujem. :)
MartinkoK
09.10.09,07:22
prosím Vás ja som v Omege ešte nikdy nerobila, a teraz učím na strednej škole a mám ich učiť aj prácu s týmto programom, preto by som chcela poprosiť o radu.
Ako prvé ideme účtovať založenie s.r.o.
Mohlol by ma niekto prosím naviesť ako na to v OMEGE.

Ďakujem
bobiko
09.10.09,10:27
prosím Vás ja som v Omege ešte nikdy nerobila, a teraz učím na strednej škole a mám ich učiť aj prácu s týmto programom, preto by som chcela poprosiť o radu.
Ako prvé ideme účtovať založenie s.r.o.
Mohlol by ma niekto prosím naviesť ako na to v OMEGE.

Ďakujem

uctovanie zalozenia firmy mozte rozne:
1* cez id zalozenie firmy 353/419, nasleduje splatenie zakladneho imania 211(pd), alebo 221(bv)/353 a nakoniec zapis do OR uctovany cez id 419/411

2* stretol som sa uz aj s jednoduchym uctovanim 211, alebo 221/411

druhy sposob je podla postupov uctovania nedostatocny, lebo nezachytava vsetky uctovne pripady tak ako nastali, t.j. vznik spolocnosti a upisanie vlastneho imania, splatenie zakladneho imania a zapis spolocnosti do obchodneho registra.
LubenaK
09.10.09,10:28
Na internetovej stránke Krosu si zadáš www.kros.sk/skoly a sú tam i príklady pre školy. Inak sa organizujú školenia pre pedagógov alebo na každej pobočke aj úvodné školenia každý druhý štvrtok.
janaGT
16.10.09,10:46
vystavila som OF, akým spôsobom ju viem elektronicky zaslať odberateľovi, aby som ju nemusela fotiť, scanovať ... dá sa to nejako priložiť ako súbor a poslať mailom?
andreaS
16.10.09,10:51
postup ako ked ju chces vytlacit, ale vyberies si namiesto vystup na tlaciaren, tak das "do suboru" je to v tom tlacovom okienku v pravej casti cca pod polovicou...

potom ti vyhodi tabulku do akeho suboru, tak zvolis PDF (mne vyhovuje najviac, lebo word a excel rozhodi fakturu nadivoko, teda aspon mne, navyse sa tam da editovat a to nie je dobre, zakaznikovi staci pdf), este cosi vyhodi, tak iba potvrdis a malo by ti otvorit rovno tento dokument v Acrobat Reader a potom si das ulozit kopiu a nazves si subor ako chces a ulozis kam chces, alebo tento nazvovy krok je predtym ako ti ju otvori... nie som si ista, dlhsie som to nerobila, navyse nie som doma, tak nemozem kuknut...
janaGT
16.10.09,10:57
postup ako ked ju chces vytlacit, ale vyberies si namiesto vystup na tlaciaren, tak das "do suboru" je to v tom tlacovom okienku v pravej casti cca pod polovicou...

potom ti vyhodi tabulku do akeho suboru, tak zvolis PDF (mne vyhovuje najviac, lebo word a excel rozhodi fakturu nadivoko, teda aspon mne, navyse sa tam da editovat a to nie je dobre, zakaznikovi staci pdf), este cosi vyhodi, tak iba potvrdis a malo by ti otvorit rovno tento dokument v Acrobat Reader a potom si das ulozit kopiu a nazves si subor ako chces a ulozis kam chces, alebo tento nazvovy krok je predtym ako ti ju otvori... nie som si ista, dlhsie som to nerobila, navyse nie som doma, tak nemozem kuknut...

Andrejka, si poklad, ďakujem.
andreaS
16.10.09,10:59
len zakopat :D

dakujem za bodik...

este doplnim, ze takto mozes "vytlacit" do pdf-ka uplne vsetko, co sa da tlacit na normalnu tlaciaren... takze kludne aj vysledovky, aj tlacivo dph, aj danove priznanie, aj vykazy, poznamky...... staci si to len pomenovat a zvolit miesto kam ulozit :)
albabb
12.11.09,13:44
Zdravim, potrebujem poradit. Mam zaevidovany dlhodoby majetok, v roku 2008 som urobila vsetky uzavierky majetku - vsetky odpisy mi vypocitalo spravne - tak ako som chcela - vsetko mi sedi aj po prechode do noveho roku. V roku 2009 som zatial neurobila este ani jednu uzavierku majetku - lebo sa bojim aby som si nieco nerozhodila - predali sme totiz majetok v 09/2009 - a ja potrebujem vediet postup ako to spravne urobit v OMEGE: mam najskor zaevidovat pohyb - vyradenie majetku - a potom robit uzavierky majetku od 01/2009, alebo najskor urobit uzavierky majetku 01 az 08/2009 - potom vyradenie v 09/2009 - a potom uzavierka majetku 09/2009 a dalsie uzavierky ? Mam nastavene ze UO=DO. Ide mi najma o to, aby to bolo spravne - odpisy, ZC pri predaji.....
andreaS
12.11.09,13:50
kludne mozes urobit pohyb - predaj hned teraz a potom porobit uzavierky, kt. vies, ze sa nic nebude menit...

nezabudni si pozriet nastavenie zauctovania pri vyradeni majetku, aby ti to program spravne zauctoval :)
bobiko
13.11.09,06:59
tvoje obavy by boli na mieste len ak by si mala urobenu uzavierku za september.
albabb
13.11.09,09:46
andreaS aj bobiko - dakujem Vam
janaGT
20.11.09,06:16
dá sa urobiť v omege, aby som mala v klasickom saldokonte 321 aj zálohové faktúry? Alebo ako viem urobiť saldo zo zálohových fa? Ide o dod. fa.
andreaS
20.11.09,06:32
chces vidiet kolko preddavkovych mas uhradenych?

resp. co konkretne potrebujes pozriet?
janaGT
20.11.09,06:36
chces vidiet kolko preddavkovych mas uhradenych?

resp. co konkretne potrebujes pozriet?

nie, potrebujem zoznam neuhradených došlých preddavkových faktúr. Aby šéf videl, čo treba uhradiť. Lebo teraz mu ich dopisujem ručne do salda dod. fa.
Niečo také ako robíme klasické sdk z došlých dod. faktúr.
andreaS
20.11.09,06:38
treba mat pri vlastnostiach 314 zaskrtnute "saldokonto - pohladavky" a potom si das zostavu "saldokonto po polozkach" kde si zadas okruh dokladov DPF a este zaskrtnes "nevyrovnane" :)
janaGT
20.11.09,06:42
treba mat pri vlastnostiach 314 zaskrtnute "saldokonto - pohladavky" a potom si das zostavu "saldokonto po polozkach" kde si zadas okruh dokladov DPF a este zaskrtnes "nevyrovnane" :)

andrejka, nevidím, kde mám zaškrtnúť sdk-pohľadávky ...
janaGT
20.11.09,06:43
už to mám, ďakujem!
janaGT
20.11.09,06:46
andrejkááááááááááá,
nejde to ... mám prázdnu zostavu. Nebude to tým, že zál. fa sa neúčtujú? Ale ako potom dostanem zoznam neuhrad. zál. fa???
bobiko
20.11.09,11:56
andrejkááááááááááá,
nejde to ... mám prázdnu zostavu. Nebude to tým, že zál. fa sa neúčtujú? Ale ako potom dostanem zoznam neuhrad. zál. fa???

pouzite zostavu prehlady/prehlad zavazkov
ked v evidencii dokladov mate povolene evidovat aj preddavkove doklady, zobrazia sa vam v prehlade pohladavok a zavazkov. v saldokonte ich nenajdete, kedze zalohove faktury sa neuctuju.
iny sposob by bol, keby ste uctovali aj zalohove faktury. museli by ste ich evidovat medzi riadnymi fakturami a uctovat 314/321, resp. 311/324.
andreaS
20.11.09,11:57
a mne to ide aj cez saldokonto... zvlastne...
bobiko
24.11.09,09:21
a mne to ide aj cez saldokonto... zvlastne...

a mas tie doklady aj zauctovane?
lebo ked doklad nezauctujes, tak v saldokonte by sa ti ani nemal ako zobrazit z dovodu, ze doklad nie je uctovany na saldokontnom ucte.
andreaS
24.11.09,10:47
a mas tie doklady aj zauctovane?
lebo ked doklad nezauctujes, tak v saldokonte by sa ti ani nemal ako zobrazit z dovodu, ze doklad nie je uctovany na saldokontnom ucte.

vidim ich vlastne nevyrovnane preto, ze pani uctovnicka predo mnou zrejme nevedela ako spravne vyrovnat preddavkovu fa s ostrou... takze samotna preddavkova mi nefiguruje ako neuhradena ale nevyrovnana... t.j. je uhradena, ale nie je sparovana s ostrou...

zahada vyriesena ;)

ps: mam co robit dat to dokopy :(
bobiko
24.11.09,12:35
vidim ich vlastne nevyrovnane preto, ze pani uctovnicka predo mnou zrejme nevedela ako spravne vyrovnat preddavkovu fa s ostrou... takze samotna preddavkova mi nefiguruje ako neuhradena ale nevyrovnana... t.j. je uhradena, ale nie je sparovana s ostrou...

zahada vyriesena ;)

ps: mam co robit dat to dokopy :(

prepac ze ti kazim den...
este mi neda opytat sa. sedi ti stav saldokonta na hlavnu knihu?
andreaS
24.11.09,13:01
ani to nejdem pozerat, lebo viem, ze to sediet nebude... navyse uctovnicka asi tretia predomnou doraba dodatocne za rok 2008 a 2007... takze "parada" ... "tesim" sa na to, ako splodim danove priznanie za 2009 ja.. :D
apsgroup
24.11.09,13:23
Prosim Vás robite v Omege aj sklad a navaznost na uctovnictvo?
Ja som len teraz zacala a bola som prekvapena,ze prijemky,vydajky-t.j. predaj neprechádzaju automaticky do uctovnictva? To ako má v priebehu mesiaca vediet zisk z predaja,ked mi to nauctuje az po uzavierke? Ako to robite v praxi?
A ked aj urobim uzavierku v priebehu mesiaca,v uctovnictve vidim len uzavierkovy doklad zo dna ....napr.na ucte 504 a vobec nevidim,cislo vydajky . Kde si mam skontrolovat,ak mi nesedi vydaj zo skladu s uctom 504? Doteraz som robila v programe,ktory to robi automaticky, tak sa mi nezda,ze to Omega nerobi. Asi to len neviem pouzivat. Skuste mi prosim dat radu. Dakujem.
andreaS
24.11.09,13:29
jednu firmu takto uctujem uz dlhsie a uplna pohodicka... akurat ze sem-tam prijmu tovar neskor a neprepisu datum... tak to musim poopravovat...

- tovar si prijimaju na zaklade faktur, blockov
- vystavuju faktury, kde tahaju polozky cez sklad, automaticky urobi aj vydajku aj dodaci list

- ja si skontrolujem, ci prijali vsetok tovar podla dokladov
- dam aj kontrolu skladu, kvoli tomu, ze zoparkrat opravovali fakturu a vtedy program neopravi povodnu vydajku ale vyhotovi dalsiu a toto zaroven program hlasi ako chybu, tak toto este opravim...
- prezriem si, ci vsetky vydajky maju prepojenie na fakturu, ak nie, kontrolujem kde je chyba, vacsinou mazem taketo vydajky
- urobim este vydajky do spotreby (vlastna spotreba), kt. si samy nerobia

a spravim uzavierku skladu za dany mesiac...

ak chces, tak mozes robit aj denne uzavierku, je tam moznost nastavenia za ake obdobie chces uzatvorit a zauctovat sklad...

- program zauctuje prijem zo 131 na 132 (podla nastaveni na kokretnych kartach tovaru)
- 504/132
- a vlastnu spotrebu 501/132
pozn: moze byt toho aj viac, podla toho, co si ponastavujes, mne treba zauctovat len to co pisem vyssie :)
- toto vsetko zauctuje program jednym internym dokladom
apsgroup
24.11.09,13:58
Andrejka dakujem,mozno je to tym,ze sa v tom programe neviem orientovat. Napr.vytlacila som si zo skladu vsetky vydajky -aj to som nevedala,aku zostavu pouzit. A potom som to kontrolovala s uctom 504, lebo mi to sumarne nesedelo. Musela som tri A4 cislo po cisle vyskrtavat, lebo som nevedela najst kde mam chybu. Niektore vydajky tam neboli,nieco bolo v inej sume. A na ucte 504 som cislo vydajky nevidela,tak som bola z toho na nervy.
Tak som chcela radu,kde to odkontrolovat najjednoduchsie .
To som tiez zistila,ze predaj nemoze byt skor ako prijem, dokonca aj ked je datum rovnaky a rozdiel je len v case,je problem. Tak potrebujem najako zistit,aby som mala istotu,ze je vsetko dobre nauctovane. A hlavne teda ucet 504.
bobiko
25.11.09,09:41
ani to nejdem pozerat, lebo viem, ze to sediet nebude... navyse uctovnicka asi tretia predomnou doraba dodatocne za rok 2008 a 2007... takze "parada" ... "tesim" sa na to, ako splodim danove priznanie za 2009 ja.. :D

vsak ale dodatocne DP ti nebudu menit pociatocne stavy hlavnej knihy, tak preco si to neupraces? ulahcis si pracu pri inventarizacii uctov, ked budes robit uctovnu uzavierku za rok 2009.
pri prechode z roku 2008 do roku 2009 ti to nenarobilo nezmyselne kurzove rozdiely?
andreaS
25.11.09,10:56
praveze sa tie stavy budu menit, to je ten problem... a isto neni ani nanovo urobeny prechod do 2009... myslim tym, ze sa len urobil aby mohli fakturovat a potom s tym uz nikto nehybal... za rok 2009 som tu snad 5ta... ale beriem to ako vyzvu ;)

ja budem musiet vyhodit danove take ake bude v tom case, resp. skusit poziadat o odklad, lebo nemam chut aj ja robit dodatocne... a budem musiet aj ponahanat pani uctovnicku, kt. este upratuje ten rok 2007 a 2008 nech si s tym pohne, lebo to bude hotova galiba ak to neurobi do podania 2009...

som tu este len dva tyzdne, prednostne riesim dph a potom sa uz mozem vrhnut na vsetky tieto opravy... zatial musia pockat ;)
bobiko
25.11.09,11:46
praveze sa tie stavy budu menit, to je ten problem... a isto neni ani nanovo urobeny prechod do 2009... myslim tym, ze sa len urobil aby mohli fakturovat a potom s tym uz nikto nehybal... za rok 2009 som tu snad 5ta... ale beriem to ako vyzvu ;)

ja budem musiet vyhodit danove take ake bude v tom case, resp. skusit poziadat o odklad, lebo nemam chut aj ja robit dodatocne... a budem musiet aj ponahanat pani uctovnicku, kt. este upratuje ten rok 2007 a 2008 nech si s tym pohne, lebo to bude hotova galiba ak to neurobi do podania 2009...

som tu este len dva tyzdne, prednostne riesim dph a potom sa uz mozem vrhnut na vsetky tieto opravy... zatial musia pockat ;)

ja by som sa opieral o §16 ods.11 zakona o uctovnictve a §59 ods. 14-15 postupov uctovania.
zmeny by som uctoval v roku 2009 NEDANOVO, alebo podla vyznamnosti sum voci uctu 428 (resp.429) a uviedol to v poznamkach.
za roky 2007 a 2008 podal len dodatocne danove priznanie, v ktorom by boli upravene prijmy a vydaky len v riadkoch 180 a 290. sumy tychto dvoch riadkov by som inventarizoval na zapisy uskutocnene v roku 2009 (mozno by som si pre ne vytvoril vlastnu AE).

a urcite by som si skontroloval prechod do roku 2009. evidencne rozdiely starych obdobi voci hlavnej knihe by som riesil este v roku 2008, aby sa pri prechode do roku 2009 neprenasalo to co tam nepatri, a nedopocitavali sa zbytocne kurzove rozdiely.
andreaS
25.11.09,11:56
suhlasim, ale uctovnicka zvolila iny postup, ja sa jej do toho miesat nebudem, hlavne nech mi odovzda stavy a nech si pripadne poopravuje nevyrovnane saldo a podobne "srandy" v starych rokoch...

chvalabohu uctuju v omege, takze s tym problem nebudem mat, v nej som uplne doma, resp. je velmi male percento toho programu, kt. neviem, neovladam...

dakujem za zaujem s riesenim tejto situacie :)
bobiko
25.11.09,12:38
nemas zac :)
pani uctovnicku by si predsa len mala upozornit, ze zakon o uctovnictve vyslovene zakazuje otvorit uz zatvorene uctovne knihy (narazam na ten rok 2007, ktory mal byt v roku 2008 bud schvaleny alebo opraveny). vykazy za rok 2008 by mohla zmenit za predpokladu, ze ich valna hromada neodsuhlasila. to jedine by znamenalo vplyv na pociatocne stavy roku 2009.
agica2
13.12.09,12:13
kto mi poradi? UO pri leasingu nemam rovnake s DO , co si mam zakliknut pri zaradovani, aby mi to program potom zapisoval sam- myslim UO.Volala som do Krosu a tam mi povedala aby som si zrušila automaticke zapisovanie a aby om to zapisovala rucne. Ale ked som tak urobila tak potom musim vsetok DHM zapisovat rucne :(. A este neviem nestaci iba raz rocne zapisat cez ID danove odpisy, ale musim robit aj UO aj DO??? Ak by ste nahodou nevdeli co mam pri leasingu zaskrtnut, aby som to mohla mat automaticky bola by som velmi rada. Dakujem
agica2
13.12.09,12:21
este by som potrebovala zrusit ID ktore mi urobil system, v krose mi povedali ako si to mam zrusit a potom cez kntrolu dam automaticke opravy chyb a uz to malo byt , ale stale mi ostavaju dve -ktore svietia na cerveno a nedaju sa mi zrusit, hoci som ich vymazala ?
dara
24.01.10,08:29
prosím Vás, tiež sa pripájam pracovala som doteraz iba v krose a momentálne začínam pracovať v omege, potrebujem urobiť dph, mám máličko dokladov. Prosí Vás keď účtujem faktúru nákup tovaru s dph, aké kódy tam mám zvoliť? neviem sa tam z toho vysomáriť, neviem čo to značí nižší a vyšší základ, aby som niečo nepoplietla. Dokladov mám málinko a už sa s tým koľko trápim.
dara
24.01.10,08:33
nemôžem tam v kódoch nájsť §51 napríklad.
JAJA11
24.01.10,08:41
prosím Vás, tiež sa pripájam pracovala som doteraz iba v krose a momentálne začínam pracovať v omege, potrebujem urobiť dph, mám máličko dokladov. Prosí Vás keď účtujem faktúru nákup tovaru s dph, aké kódy tam mám zvoliť? neviem sa tam z toho vysomáriť, neviem čo to značí nižší a vyšší základ, aby som niečo nepoplietla. Dokladov mám málinko a už sa s tým koľko trápim.

Pri prijímaní faktúry stačí vybrať vzor pre účtovanie fa "20" a program sám zastavuje v poliach, ktoré treba vyplniť. Predpokladám, že na faktúre je 19% DPH, t.j. treba vyplniť 2. riadok - vyššiu DPH. Všetko ostatné vyplní program sám (treba skontrolovať nákladový účet) :-)
dara
24.01.10,08:57
no takto, ja to mám ponahrávané, ale ktorý kód si vyberiem § 49? mám dph 19. jedná sa o dph na vstupe. Na výstupe mám ponahrávané R03,04 DODANIE § 8,9.
JAJA11
24.01.10,09:19
no takto, ja to mám ponahrávané, ale ktorý kód si vyberiem § 49? mám dph 19. jedná sa o dph na vstupe. Na výstupe mám ponahrávané R03,04 DODANIE § 8,9.

Pokiaľ ste noáčik, neriešte to takto - zadaním účtovacieho vzoru si program sám doplní správne riadky DPH.
dara
24.01.10,09:21
DObre, ale môžem Vás poprosiť, aj keď som nováčik, DPH som robila ešte pred rokmi, teda pred vstupom do EU, prosím Vás, zadala som to takto ako som uviedla správne?
andreaS
24.01.10,09:26
vsetko co nahadzujes do omegy nahadzuj cez vzory... pridas doklad a vyberies si vzor a potom len ENTER a program sa posunie na dalsie policko... vyplnis, znova ENTER zase sa posunie na dalsie policko, kt. chce vyplnit...

pokial nemas skusenosti s tymto programom, tak svojvolnym vyplnovanim mozes narobit vela skody a nakoniec to moze byt zbytocna robota...

najhorsie co mozes urobit je rychlo nahadzovat udaje do programu, s kt. nevies pracovat a navyse den pred podanim priznania :(

ps: neviem co povazujes za program kros, ale omega je tiez od krosu... kros je vyrobca tohto softveru...
dara
24.01.10,09:28
ja viem, že čo je kros a čo je omega, aj kto je výrobca, ďakujem za radu, ale naozaj som potrebovala sa skôr utvrdiť, či to robím správne, skôr potrebujem pomôcť, či to mám všetko v poriadku.
dara
24.01.10,10:50
môžem sa ešte spýtať, keď to dám cez kód 20 tak potom vyberám 20-01 vyššia dph či nižšia_