thecrow17
22.10.13,08:08
Dobré ránko, opäť potrebujem skúsenosti a vedomosti múdrejších ako som ja. Spoločnosť, ktorá doteraz nikdy neúčtovala o zásobách, nepredávala tovar - v podstate vykonáva iba prípravnú činnosť na podnikanie, jednorázovo kúpila nákladné vozidlo cca 24tis Eur, bez DPH. O týždeň ho hneď predala. Ako to zaúčtovať? Bude stačiť to "prehnať" cez účty 504 - 604, alebo? Spoločnosť má v internej smernici, že bude účtovať spôsobom B. Ďakujem veľmi pekne za rady a prajem úspešný utorok :)
Orsz
22.10.13,13:57
Ak kúpila toto vozidlo za účelom jeho ďalšieho predaja ... tak sa účtuje cez účty 504,604 ... Ale treba si aj uvedomiť, že nákup vozidla za účelom jeho ďalšieho predaja je samostatná živnosť (nie je to klasika nákup a predaj - veľkoobchod, maloobchod).
KEJKA
22.10.13,14:35
stačilo by to prehnať, ale ako sa riešila registrácia vozidla. Ak bola aj registrácia na DI, tak potom obstaranie DM - 042 a následný predaj 541, 641.
zároveň to rieši problém samostatnej živnosti - žiaden nebudeš mať.
Žabinka
22.10.13,15:16
Dovolím si nesúhlasiť.. nákup a predaj vozidiel -presný názov Maloobchod a veľkoobchod s motorovými vozidlami, s ojazdenými motorovými vozidlami, s náhradnými dielmi pre motorové vozidlá, s autodoplnkami, s motocyklami a náhradnými dielmi pre motocykle (kód živnosti 19.1.19) -spadá do živnosti Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) -kód 19.1
http://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/zivnostenske_podnikanie_zuborova/2010%20%20VOLNE%20ZIVNOSTI.pdf
Takže ak máte túto živnosť, môžete účtovať 504 - 604.
thecrow17
22.10.13,18:00
Opäť raz sa ďakujem krásne za nový pohľad na problém, ani ma nenapadlo riešiť to z hľadiska živnosti - kvôli tomu je porada úžasná - máme túto živnosť, tak by to malo byť OK. Ďakujem za radu.
thecrow17
22.10.13,18:07
To mi ešte nikto nedokázal povedať ako to bude s registráciou, že sa to vybavuje, neviem, ktorým smerom, vraj sa dozviem včas.... tiež ma napadlo, že ak to bude na DI zapísané na spoločnosť, tak 504 - 604 nebude stačiť. Napísala si, že 042 a následne 541, 641 - myslíš, že sa to dá spraviť bez zaradenia vozidla do majetku a následného vyradenia?
KEJKA
22.10.13,20:35
áno, ved zaradenie = používanie, a kedže sa nepoužíva, tak sa nezaradí.............