Žanette
22.10.13,08:38
Ahojte poradaci,
chcem sa opytat, SK firma platca DPH kupila dodavku z Polska od platcov DPH na firmu. Mala ju necely mesiac a hned ju predala. Ako to mam zauctovat, ked si nemozem uplatnit odpis, da sa to neako uctovat aj ako kupa tovaru? Alebo kedze to kupili na firmu len na 042/321?

A druha otazka co s DPH?Mam ju samozdanit? Dakujem
Orsz
22.10.13,10:17
Obstaranie auta samozrejme treba samozdaniť - tu treba zvážiť, či bol naozaj úmysel auto užívať v spoločnosti, alebo bolo určené na ďalší predaj, pretože v tom druhom prípade by sa na Vás vzťahovala povinnosť oznámiť príslušnému daňovému úradu nákup takého auta (na stránke drsr je k tomu metodika aj tlačivo). Podľa toho ako píšete a máte ho stále na účte 042, auto nebolo prepísané v TP na slovenskú spoločnosť ? Resp. auto bolo prepísané, ale nepoužívalo sa? Účtovanie v prípade ak až do dňa nákupu je na účte 042, účtuje sa nasledovne: dňom predaja sa zaradí na účet 022 a následne sa zúčtuje predaj na základe faktúry 311/641343 alebo kúpno-predajnej zmluvy 315/641,343 - v predajnej cene. Tým istým dňom sa zúčtuje vyradenie 541/082 - v zostatkovej účtovnej cene, čo je celá obst.cena keďže sa neodpisovalo a nepoužívalo, vyradenie z majetku 082/022. DPH na výstupe v prípade predaja platiteľovi DPH sa účtuje na výstupe. Keďže auto sa nepoužívalo a zostatková cena bola v plnej hodnote obst.ceny, z tohto dôvodu v prípade predaja za cenu nižšiu než bola obstarávacia cena, je ten rozdiel pripočítateľnou položkou k základu dane. Napr. ak sa auto kúpilo za 8000 eur, ale predalo tu v SK za 6000 eur, tak rozdiel 2000 eur (6000 - 8000 =2000) nie je daňovo uznaným nákladom.
Žanette
22.10.13,11:01
Pokial viem tak uz netreba nahlasovat DU vznik danovej povinnosti pri kupe vozidla.
Ale doplnim info, dodavku sme kupili z polska a v TP je uz SK firma. teraz v oktobri sme ju predali SK platcovi. Dodavku firma nepouzivala. Len som niekde pocula ze sa to da kupit ako my firma ako tovar a nie teda vozidlo. Dodavka sa predala 2.10. uz. Tak neviem ci ju mam dat na 042 alebo ako tovar? Dakujem
Orsz
22.10.13,11:10
Nepísala som o nahlasovaní vzniku dan.povinnosti pri začatí užívania vozidla ... ale o nahlásenie kúpy vozidla z krajiny EU za účelom jeho ďalšieho predaja. V prípade ak to budete posudzovať ako tovar, tak uvedené nahlásenie by sa Vás týkalo. Uvedené som Vám pripojila do prílohy ... pozrite sa.
Orsz
22.10.13,11:12
Bude lepšie to ponechať na účte 042 a zúčtovať tak ako som Vám predtým napísala ... teda nie ako tovar.
Orsz
22.10.13,11:15
Príloha ... neviem či je tu pripojená, ak nie ... nájdete to na www.drsr.sk na prvej stránke Informácie pre platiteľov DPH: Informácia k vedeniu a doručovaniu záznamov pri kúpe pozemného motorového vozidla v zmysle zákona o DPH
Žanette
24.10.13,06:19
A este sa opytam, citala som teraz ze pokial firma ktora nam ho predala v nasom pripade z polska je to autobazar ho netreba vobec davat do danoveho priznania. Len ide o nove vozidlo. Tak neviem ci ho mam samozdanit alebo vobec nedavat do DP
Žanette
24.10.13,07:23
Viete mi s tym niekto poradit, dakujem
Žabinka
24.10.13,08:17
A este sa opytam, citala som teraz ze pokial firma ktora nam ho predala v nasom pripade z polska je to autobazar ho netreba vobec davat do danoveho priznania. Len ide o nove vozidlo. Tak neviem ci ho mam samozdanit alebo vobec nedavat do DP
Zákon o DPH §11(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou.
(11) Dopravným prostriedkom na účely odseku 12 je
a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7, 2 kW určené na prepravu osôb a nákladov
(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky
Ak teda ide o nové vozidlo, samozdaniť. A bola na faktúre z PL aj dáka odvolávka na poľský zákon o DPH?
Žanette
24.10.13,08:54
pozerala som ale bolo tam ze 0% DPH, a este v zatvorke art 42 ust 1 teda zrejme paragraf 42 ods. 1
Žabinka
24.10.13,09:00
pozerala som ale bolo tam ze 0% DPH, a este v zatvorke art 42 ust 1 teda zrejme paragraf 42 ods. 1
Pozri tu http://www.porada.sk/t28758-najpouzivanejsie-odvolavky-pri-fakturach-z-eu.html
Ale ak ide o nové vozidlo, ako píšeš, tak pri nákupe bolo treba oznámiť DÚ nadobudnutie nového vozidla (oznamovacia povinnosť), a je treba samozdaniť.
Žanette
24.10.13,09:54
Dakujem uz som vypisala aj oznamenie DU, a teda ho samozdanim. dakujem