LenVik
22.10.13,09:45
Zistila som, že máme plesne na sedačke - na zadnej časti od steny. Sedačka je menej než 3 roky stará a nemám chuť ju vyhodiť. Čítala som o "múdrej hube" a tak dúfam, že sa s tým bude dať niečo robiť aj bez chemikálií.. Dostala som sa až k informácii o výrobku Biorepel, ale ten je na steny a neviem, či ho môžem použiť aj na textil. Nemá niekto skúsenosti s týmto výrobkom alebo s niečím podobným?
arizona
22.10.13,08:39
Spytaj sa toho predajcu, on by ti mal vediet poradit, ako vyrobok pouzivat.

Ak mas plesen na sedacke,mozno by bolo najvhodnejsie dat calunikovi vymenit aspon tu zadnu cast latky,ak nechces sedacku vyhadzovat.
Sediet na plesnivej a smradlavej sedacke nie je zdrave,plesne sa siria vzduchom a vdychujes ich.

Skus latku vytepovat aj octom a nechat vysusit na slnku,ak je mozne.
lujza.j
22.10.13,08:43
Daj si to prečaluniť!!!....to co je reklama zas...akoze nenapadne....
LenVik
22.10.13,13:37
Prečo by to mala byť reklama?? Mám jednoducho problém a tak som prišla sem sa o tom poradiť... alebo som na nesprávnej stránke?
Len som spomenula názov výrobku, lebo ten jediný som našla a myslela som, že by sa mohol niekto nájsť kto má s tým skúsenosti... nič viac.
LenVik
22.10.13,13:43
Predajca - teda skor vyrobca tam ma zly email.
Prečalúnenie si nechávam ako poslednú možnosť, tá sedačka je vážne ako nová (a mimochodom smradlavá nie je ;) )
Práve preto sa pýtam, či niekto nemá skúsenosti s tou "múdrou hubou" a textilom, lebo ocot je riešenie na určitý čas, ale nie nadlho. Ale ďakujem za rady!
misoft
22.10.13,15:10
Poviem to takto: LenVik - kto ti nabulikal, že "múdra huba" je vhodná na tento účel? Nevieš používať vyhľadávač? Pretože: http://www.mudrahuba.sk/ sa používa na ľudské plesňové OCHORENIA - nie plieseň na textile, dreve a pod.
arizona
22.10.13,15:46
Predajcov som nasla na nete viacero, takze ak nereaguje jeden, druhy mozno bude ochotny. Ale aj tak sa mi to nezda, lebo keby to bolo vhodne aj na textil, tak by to uvadzali, nie? A smrad plesne? No,ak nie je , bude onedlho. Alebo ho mozno ty necitis,ked si tam denne...Ano, ten ocot je iba na urcity cas,ale dokaze plesen stopnut a vydezinfikovat plesnive miesto. ale nanapisala si dolezitu vec. Preco ta sedacka chytila pliesen. predpokladam, ze je vlhko v dome a mur je vlhky. takze,ak by si aj kupila novu sedacku, moze zas chytit pliesen. Preto je dolezite odstranit pricinu vlhkosti /aj ked je to nakladna zalezitost/ lebo sa to same nezlepsi...ak je vlhy dom, treba aby medzi nabytkom prudil vzduch,treba casto vetrat a sedacku a nabytok dat dalej od steny.
LenVik
22.10.13,17:05
Práveže ten vyhľadávač používať viem a nie je iba táto jediná stránka o tejto hube.. napr.

http://www.ceskestavby.cz/clanky/chytra-houba-proti-neprijemne-plisni-18968.html

http://bakterie-a-enzymy.cz/chytra-houba-bio-repel-test-v-praxi

alebo

http://www.modrastrecha.cz/forum/uklizeni/kde-zozeniem-chytru-houbu-proti-plesni-na-stene/

Len sa nikde nepíše o iných materiáloch...
LenVik
22.10.13,18:01
Dakujem, Arizona, uz som pisala viacerym predajcom, zatial ziadna odpoved, ale predpokladam, ze sa niektorý ozve.. Presne ako píšeš - nova sedacka (ani calunenie) nie je riesenie - byvame v krajnom byte a sedacka je prave pri stene na tom okraji, takze kym sa nezatepli dom, tak asi s tymto budeme bojovat. Preto sa pokusam najst nejake dlhodobejsie riesenie a bez zbytocnej chemie a preto tá múdra huba mi prisla ako celkom fajn možnosť.. Čítala som o tom už dosť - tá huba je účinná na všetko možné od plesňových ochorení :D, až po plesne na stenách a tak ma napadlo, prečo by sa to nedalo použiť aj na náš problém. Ale vidim, ze tu s tym nema nikto skusenost.. No nic, ocot, sedacka pojde dalej od steny a snad este casom na nieco pridem...
Ale ešte raz ďakujem, Arizona, za tvoje odpovede, lebo už som mala pocit, že tu najprv musím obhájiť svoju otázku a potom mi možno niekto odpovie...
vlado 33
22.10.13,18:35
Hmm, tak predajca bude o tom vedieť ho..o. Použiť fungicid proti plesní na báze vody. Vyskúšať niekde na kuse látky. Po dvoch dňoch vytepovať ručne, vysávačom vysať vodu.
LenVik
22.10.13,18:55
Mohol by si mi dať konkrétny príklad, lebo pokial viem, fungicídy sú chemikálie používané napr. v záhradníctve, ale do domáceho prostredia - o tom neviem.. A tiež pravdu povediac - chemikáliám by som sa chcela vyhnúť..
vlado 33
22.10.13,19:01
Napr. Biozor, pokiaľ sa chceš vyhnúť chemii, maš tieto možnosti: žiť v plesni alebo prečaludniť a kukať kedy splesneje zase.
LenVik
23.10.13,05:24
Až neskôr som si uvedomila čo vlastne myslíš.. Lenže týmto prípravkom (väčšinou s bieliacim účinkom a tiež nie sú určené na textil) sa chcem vyhnúť. Existujú aj iné možnosti a práve to hľadám. Aj po týchto výrobkoch (Savo, Biozor a pod) sa plesne vrátia, to nemôžeš poprieť, takže prečo by som nepoužila niečo iné než chémiu.. Ale díky za názor.
vlado 33
23.10.13,06:57
Biozor namá bieliací učinok, nie je na báze chlóru.