Žanette
22.10.13,10:36
Ahojte, potrebujem poradit.
SZCO ktory prevadzkoval jedalen ukoncil SZCO a restauraciu tak prehodil na svoju SROcku. A teda zacinam uctovat nakupy v PU. Kedze SRO - platca DPH uctuje sposobom B poradte mi ako mam uctovat nakup do kuchyne? Mozem to davat vsetko do spotreby alebo normalne ako 112/211 a na konci mesiaca si robit co sa spotrebovalo?

A este jedna otazka kedze som v tom nova, kupujeme klasika TESCO, KAUFLAND LIDL a mnohe ine spolocnosti, pri tej evidencii napriklad hruba muka mozem dat na tu skladovu kartu ze muka od vsetkych dodavatelov alebo sa musi evidovat muka od kazdeho dodavatela zlvast?
kn-alka
22.10.13,08:44
Spôsobom B sa účtujú nakupované zásoby takto:

a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo finančných účtoch; vnútropodnikové služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob, sa aktivujú na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy súvzťažne s účtami účtovej skupiny 62 – Aktivácia,

b) pri uzatváraní účtovných kníh sa

1. začiatočné stavy účtov 112 – Materiál na sklade a 132 – Tovar na sklade a v predajniach zúčtujú na ťarchu účtov 501 – Spotreba materiálu a 504 – Predaný tovar,

2. stav zásob podľa inventarizácie sa účtuje pri materiáli na ťarchu účtu 112 – Materiál na sklade so súvzťažným zápisom v prospech účtu 501 – Spotreba materiálu; pri tovare na ťarchu účtu 132 – Tovar na sklade a v predajniach so súvzťažným zápisom v prospech účtu 504 – Predaný tovar;

3. manká a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 – Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo v prospech účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy, ak možno preukázať, že k prebytku došlo nesprávnym účtovaním.

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=16903&LngID=0&pa=16903
Žanette
22.10.13,08:53
Takze teda ked nakupujeme napr. v TESCU a v priebehu mesiaca ma firma 50 blockov mozem to hodit jednou sumou ked to spocitam na 501 , 343 / 211? Vdaka
eva.toth
22.10.13,11:29
Nákup tovaru pri účtovaní spôsobom B sa účtuje na 504A. Ale to nie je všetko. V reštaurácii je potrebne všetko účtovať aj cez skladové hospodárstvo. Keď som účtovala reštaurácie mala som špeciálny program, kde som účtovala každú položku na sklad potravín, alkoholu a tabakových výrobkov. Na každé jedlo sme mali kalkuláciu, čo všetko v jedle je, v akom množstve. Napr. vyprážaný syr s hranolkami: gramáž vajca, strúhanky, oleja, múky, syra, hranoliek, tatarskej omáčky. Tieto kalkulácie sa nahadzovali do programu. Program bol napojený na RP a sám sťahoval podľa predaných jedál, alkoholu, tabaku zo skladu potraviny. Daňováci si takúto evidenciu aj žiadali. Sklady boli rozdelené na kuchyňu, zvlášť bar a pod. Čašníkom v baroch na konci zmeny sme "vyhodili" inventúru, vedeli sme hneď komu aký alkohol, cigarety a v akom množstve chýba. Na konci roka sa urobí inventúra. Do účtovníctva sa zaúčtuje.: 504A/132A vynuluje sa počiatočný stav roka a nahodí sa inventúra: 132A/504A. Ak prevázkka začína a nemá počiatočný stav, tak nahodí na konci roka len inventúru: 132A/504A. Inventúra je súčasťou závierkových prác. Rovnaké potraviny od rôznych dodávateľov dával program na jednu kartu a bral si vždy priemernú cenu od kedy sa na kartu nakúpilo.
Žanette
29.10.13,07:04
Niekde som citala na nete, ze to niektri robia len cez excel. Je teda nutne mat softwer skladove hospodarstvo?