TomasBugiy
22.10.13,10:52
Vopred prisahám, že som všetky príspevky ohľadom príspevku na podnikanie čítal, ale odpoveď na môj problém som nenašiel.
Brat je na ÚP a už dostal aj nápad s čím podnikať. Na ÚP zatiaľ nie je viac ako 3 mesiace preto sa nechce tieto otázky pýtať tam, lebo by to vyzeralo, že je vedený na ÚP len kvôli tomu, aby mohol žiadať o príspevok.
Viem, že príspevok sa poskytuje len na jeden predmet podnikania (jednu živnosť) a výdavky z príspevku musia byť spojené s prevádzkovaním tejto živnosti. Brat plánuje obchodný činnosť - maloobchodný predaj - s tým by nebol problém. Lenže by to bola vlastne spojená prevádzka, kde by bol aj maloobchodný predaj a aj kaviareň, teda "Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov". Čiže by mal minimálne dva predmety podnikania. Príspevok by chcel použiť z časti na nákup vybavenia – pokladňa, PC, regál, pult, ale vo veľkej miere aj na úhradu nákladov typu: odvody do ZP (po roku aj SP), nájom. Nájom a odvody však súvisia s obidvomi predmetmi podnikania a nie len s tým na ktorý je žiadaný príspevok. Je niečo takéto vôbec možné? Samozrejme išlo by o jednú prevádzkareň.
Pýtam sa preto, že poznám pár ľudí, ktorí príspevok dostali a v živnostenskom registri majú iba jeden predmet podnikania, čo podľa mňa je strašne obmedzujúce.
cervus
22.10.13,14:16
Správne uvádzate, že príspevok je možný len na jeden predmet podnikania. Na ten bude Váš brat spracovávať podnikateľský plán/zámer a na ten musí vynaložiť celý príspevok. Súčasne však môže podnikať v ľuboľných ďalších činnostiach. Musí ale oddeľovať v účtovníctve všetky doklady (označiť ich), na ktoré bol použitý príspevok. UPSVaR bude kontrolovať len tie doklady a tie nakúpené veci, ktoré boli z príspevku.Aby predišiel problémom a neskoršiemu povinnému vráteniu časti príspevku, mal by všetko striktne oddeliť. Tzn. Jeden pult, pokladňu, PC, ... hradím z príspevku (označené nálepkou) a používané výhradne na podnikateľskú činnosť, na ktorú spracoval podnikateľský plán a dostal príspevok. Pre ostatné podnikateľské aktivity si kúpi z iných finanančých zdrojov iný pult, inú pokladňu, ... Nájom by mal tiež rozdeliť na dva priestory (predajňa z prispevku a ostatok) a mať dve nájomné zmluvy. Jednu pre priestor pre predajňu, táto zmluva (musí byť bez služieb, energií, ... len nájomné) bude hradiť z príspevku a druhú z iných zdrojov. Prípadne v jednej nájomnej zmluve oddeliť pomernú časť pre predajňu a zvyšok. Odvody do ZP a SP môže celé hradiť z príspevku. V živnostenskom registri môže mať ľubovoľný počet voľných alebo viazaných činností.
Na záver: Možné to je. Je však potrebné sa po uplynutí 3 mesiacov radiť s príslušným UPSVaR.
TomasBugiy
23.10.13,09:51
Ďakujem :) Aj keď s tým nájmom by to bolo veľmi komplikované. Neviem, či by sa to dalo nejako rozdeliť a mať dve pokladne je podľa mňa tiež hlúposť. No nič... brat sa bude musieť pýtať.