mariana11
22.10.13,13:57
Prvýkrát mám dočinenia s trojstranným obchodom. Mám v tom trocha ešte nejasno. Mám faktúru, na ktorej je uvedené toto: Trojstranný obchod v rámci spoločenstva, daňovým dlžníkom je príjemca faktúry.
Aby išlo o trojstranný obchod , musia byť splnené určité podmienky. Nemusím si ja ako druhý odberateľ nič zisťovať o prvom dodávateľovi? Stačí ak prvý odberateľ uvedie na faktúre, že ide o trojstranný obchod ?
A ďalej som povinná zisťovať či prvý odberateľ je registrovaný v štáte druhého odberateľa? Lebo som si to zisťovala a je registrovaný aj na Slovensku ako platiteľ. Potom by nemohlo ísť o trojstranný obchod.
Neviem čo mám teraz robiť.
KEJKA
22.10.13,13:38
záleží na tom, pod ktorým ičDPH každý účastník obchod uskutoční. Môže mať dve registrácie v dvoch štátoch. Musí však použiť správne ičDPH tak, aby boli splnené podmienky 3T obchodu.
mariana11
28.10.13,10:54
Prvý odberateľ z Nemecka vyhotovil faktúru pre druhého odberateľa zo Slovenska. Vo faktúre uviedol IČDPH z Nemecka. Ale zistila som , že má pridelené aj IČDPH na Slovensku. Podľa tohto bodu c by nesplňal podmienku na trojstranný obchod. Alebo si to zle vysvetľujem? Takýto prípad je v Metodickom pokyne na stránke finančnej správy ako príklad č.2. Tam píšú, že sa nejedná o trojstranný obchod.

§ 45
Oslobodenie od dane pri trojstrannom obchode

(1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
KEJKA
28.10.13,16:32
To platí všeobecne ak aj je registrovany ale ič DPH nepoužije tak by som to neriesila a brala ho ako keby registráciu nemal
mariana11
29.10.13,07:47
ďakujem za odpovede