Jendro6
22.10.13,20:36
Dobry den,
chcel by som sa opytat nieco, s cim si neviem dat rady. S mojou sesternicou sa pred 2 mesiacmi rozisiel priatel (o 15r starsi) z vlastnej jesitnosti, no ich vztah uz dlhsie neklapal a teda bola rada, ze sa v podstate "oslobodila". Byvala doma s mamou a babkou, ktore ale tento rozchod nechceli a stale nechcu za ziadnych okolnosti akceptovat. Ked k nim domov na podnet babky matky stale chodieval a cakal ju doma aj ked prisla z vikendovej navstevy u rodiny, ci z roboty, poziadala o pomoc krstnu mamu a sla spat ku nim. Potom napochodoval byvaly ku nej do prace a robil cirkus, ze ju da zatvorit na psychiatriu, ze sa o nu strachuju, pricom dala matke vediet, ze je v poriadku ale kym je on u nich nebude domov chodit. Sla teda podat trestne oznamenieNa dennom poriadku boli smsky typu "bezo mna si nula a nic nedokazes" cez "ako si mi ublizila" az po "stale ta milujem a neviem bez teba zit". Babka s jej mamou zacali terorizovat telefonatmi aj smskami najblizsiu rodinu, u ktorej nasla sesternica oporu (vratane mojej osoby a mojich rodicov) ze vsetko bolo v poriadku kym sme my do toho nepchali nos. Nielenze sa nikto z nas nedokaze poriadne sustredit na svoju robotu a rodinu pod takym psychickym tlakom a vyhrazkami a zijeme v neustalom nepokoji, ale pre nu je to obrovsky psychicky teror. Byvaly dalej "poprosil" svojich kamaratov policajtov a tak prisli ku krstnej, ze porozpravat sa. Vsetko bolo v poriadku, videli, ze su vsetko slusni ludia tak odisli. Po case prisla do roboty robit bordel aj matka byvaleho, neskor aj jej vlastna matka s bezdovodnym podozrenim, ze ma nieco s niekym s roboty (co nebola pravda). Vzala si tyzden dovolenky a dufala, ze sa veci doma upokoja, prisla navstivit rodinu na druhy koniec republiky a s dobrym umyslom sa vratila domov, ze snad bude vsetko v poriadku. Neustale davala matke vediet, ze je v poriadku, nech sa nestrachuje. Po prichode domov sesternicu babka oplula a vynadala jej, ihned volali byvalemu, ktory tam bol o 3 minut. Fyzicky ju napadol, zahnal do kuta a slovne jej nakladal aka je spina a co robi. Udrela si pri pade hlavu a navrela jej hrca. Potom na chvilu zmizol a prisiel s pistolou na osipane a vyhrazal sa, ze zastreli ju aj seba. Cely vecer bol u nich a nepustil ju sa ani osprchovat, ze sa chce na u pozerat, to iste ked si sla lahnut spat. Tvarila sa, ze spi a ked odisiel, zbalila si par veci a usla zas ku krstnej. Na druhy den sla k lekarovi aj na rontgen a takisto podala druhe trestne oznamenie. Cas plynul dalej, vkuse vyhrazne smsky a telefonaty az dnes k nej o roboty prisla PMJ a zachranna sluzba a lekar ju chcel brat na psychiatriu. PMJ ju branili, zatial prislo dalsie auto zachrannej sluzby.

Nevedeli by ste mi PROSIM VAS poradit, co sa s tym da robit? Ma ulozene smsky, ma svedkov, no bohuzial tie situacie sa zomleli ak rychlo a bola v takom soku zakazdym, ze z mojho pohladu nema vela dokazov. Vlastna matka a babka stoji na strane cudzieho cloveka, lebo im pomahal s opravami v dome a za pracu nic nepytal, lebo u nich chlapska ruka dlhe roky chybala. Ten clovek bol vo vazbe v minulosti za nejake nasilne ciny, ale to sme sa dozvedeli az po siahodlhom patrani zo sekundarneho zdroja.
Pomozte nam prosim, pochybujem, ze dalsie trestne oznamenie nieco zmeni a ona je pod tlakom den co den! Za akukolvek odpoved vopred dakujeme!
arizona
22.10.13,19:08
nezakladaj duplicity!!!
Jendro6
22.10.13,19:34
prepac, ale neviem aky je rozdiel medzi diskusiou a otazkou a kde je vyssia pravdepodobnost, ze mi ludia odpovedia cim skor...ja sa pytam na zivotne dolezite veci a ty tu riesis duplicity...
kukučka
22.10.13,19:48
Jednoznačne podať trestné oznámenie, druhý telefón s utajeným číslom a podobné opatrenia. Súdnu sieň nepozerám a neviem ani, či je v našom trestnom poriadku zákaz priblíženia, ale jemu by som ho nariadila. Len mi je čudné,
že s tým človekom tak dlho vydržala, to sa tak prejavuje len po rozchode?
Kedy podala a ako dopadlo prvé trestné oznámenie?
buchač
22.10.13,20:40
kukučka
Jednoznačne podať trestné oznámenie, druhý telefón s utajeným číslom a podobné opatrenia. Súdnu sieň nepozerám a neviem ani, či je v našom trestnom poriadku zákaz priblíženia, ale jemu by som ho nariadila.
Nie v Trestnom poriadku , ale v Trestnom zákone ..

V oblasti násilia, ktoré je v dôvodových správach k novelám zákonov označované pod širším pojmom domáce násilie došlo k najpodstatnejším zmenám v:

1. Trestnom zákone

- rozšírila sa objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby

- rozšírilo sa vymedzenie pojmu blízkej osoby o bývalého manžela, druha a bývalého druha, rodiča spoločného dieťaťa ako aj osobu, ktorá s páchateľom žije alebo žila v spoločnej domácnosti

- zvýšila sa sadzba za trestné činy súvisiace s domácim násilím

- zaviedla sa možnosť uloženia ochranného liečenia páchateľa, ktorý spáchal násilný čin voči blízkej alebo zverenej osobe ak možno vzhľadom na osobu páchateľa dôvodne predpokladať, že bude v násilnom konaní pokračovať

- upravil sa zákaz priblíženia sa k poškodenému na vzdialenosť menšiu ako 5 metrov a zákaz zdržiavať sa v blízkosti obydlia poškodeného

2. Trestnom poriadku

- upravil sa výsluch maloletého dieťaťa a zaviedla sa významná zmena v dispozičnom práve poškodenej osoby

- súhlas poškodenej osoby s trestným stíhaním páchateľa pri násilných trestných činoch už nie je potrebný

- zaviedlo sa právo poškodeného, najmä v prípadoch násilných trestných činov požiadať orgány činné v trestnom konaní (prípravnom konaní prokurátora, v konaní pred súdom súd) o podanie informácie, že páchateľ bol prepustený z väzby alebo z výkonu trestu odňatia slobody (podobné oprávnenie má i svedok),

- zaviedla sa povinnosť orgánov činných v trestnom konaní pri poskytovaní poučenia poškodenému, najmä pri prvom kontakte (napr. pri podávaní trestného oznámenia), poskytnúť mu základné informácie o jeho právach, organizáciách, ktoré poskytujú bezodplatnú pomoc poškodeným a taktiež rozsah nimi poskytovaných bezodplatných služieb v písomnej forme,

- upravila sa možnosť súdu vykonať opatrenia v prípadoch násilných trestných činov, aby v budove súdu nedošlo k osobnému kontaktu obžalovaného s poškodeným.

3. Zákone o priestupkoch

- priestupky medzi blízkymi osobami spočívajúce vo vyhrážaní sa ujmou na zdraví a drobným ublížením na zdraví sa prejednávajú z úradnej povinnosti

4. Občianskom súdnom poriadku

- upravil sa nový druh predbežného opatrenia, aby násilník dočasne nevstupoval do bytu alebo domu, v ktorom býva blízka osoba alebo osoba v jeho starostlivosti, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivý z násilia.

- skrátila sa lehota na vydanie predbežného opatrenia týkajúceho sa maloletých detí alebo osôb ohrozených násilím.

5. Občianskom zákonníku

- bolo zakotvené ustanovenie, ktoré umožňuje už počas trvania spoluvlastníctva, až do jeho rozdelenia súdom zabrániť násilníkovi užívať byt, alebo dom manželov, resp. bývalých manželov. Novoprijatá úprava zohľadňuje to, že právo užívať obydlie majú obaja z manželov a ak jeden z nich robí druhému toto užívanie prakticky nemožným svojim násilným správaním, je potrebné obeti realizáciu jej ústavného práva zabezpečiť aj tým, že násilníkovi sa toto právo obmedzí. Súd rozhodne, kedy a za akých podmienok sa násilníkovi poskytuje bytová náhrada a za akých mu nepatrí

6. Zákone o sociálnej pomoci

- bola rozšírená pôsobnosť MPSVR SR o výkon štátneho dozoru nad poskytovaním sociálnych služieb, najmä nad dodržiavaním základných ľudských práv a slobôd občanov pri poskytovaní sociálnych služieb.

V rámci uvedenej série noviel sa nepodarilo novelizovať Zákon o policajnom zbore. Navrhovaná zmena sa týkala rozšírenia právomoci polície o oprávnenie zakázať vstup do bytu, alebo domu, ak je dôvodná obava, že je ohrozený život, alebo zdravie blízkej osoby v dôsledku násilného správania sa násilníka. Vzhľadom na to, že cyklus násilia sa periodicky opakuje, má tendenciu narastať vo frekvencii a v intenzite, je veľmi dôležité prerušiť a zastaviť násilie práve v štádiu akútneho incidentu násilia, kedy je obeť najviac ohrozená. To sa dá dosiahnuť jedine bezprostredným zásahom polície a vykázaním násilníka z bytu. Touto zmenou by bola obeť chránená do vydania predbežného opatrenia súdom, ktorým by sa násilníkovi obmedzilo užívanie bytu. Ustanovenia podobného charakteru sú upravené v národných legislatívach viacerých európskych krajín a pozitívne skúsenosti s ich využívaním a tým aj zabezpečením ochrany obetí nás vedú k presvedčeniu, že je nevyhnutné podobnú úpravu zaviesť aj do právneho poriadku SR.

Zdroj :
Internet
avalik
22.10.13,21:18
Zdroj: Národná stratégia na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách a v rodinách, prerokovaná vo vláde 16.11.2004
kukučka
22.10.13,21:25
jj, vďaka za opravu, ale ja to našťastie nepotrebujem
lujza.j
23.10.13,05:05
Na zaklade coho boli jeho kamarati policajti...."sa porozpravat"??... Akoze co bububu....dat na inspekciu prevetit!
Na zaklade coho PMJ ak to bola hliadka PMJ ju viezli na psychistriu....??
Inak ako boli uz napisane....trestne oznamenie....da sa podat aj pisomne na mieste prislusnu prokuraturu....ak boli nejake predchadzajuce tr.oznamenie...treba to tam napisat....pripadne dolozit o tom potvrdenie....
Jendro6
23.10.13,23:03
no vsetko to, co som opisal sa zacalo prejavovat az po rozchode a ako som uviedol, on ukoncil ten rozchod, nie ona...prve trestne oznamenie dopadlo tak, ze bol predvolany, prisiel aj s jej matkou a obaja zapierali vsetky skutocnosti, ktore ona tvrdila...navyse volali mojej mame a po hadke cez telefon doslo k tomu, ze matka mojej sesternice (cize mojej mamy sestra) tvrdi, ze ziadnu zbran nevidela, to iste tvrdi aj babka pricom obe boli jasnymi svedkami a prizerali sa tomu celemu...ja len nedokazem pochopit ako vlastna rodina uprednostni cudzieho cloveka pred svojim potomkom a teda teraz dostali predvolanie vsetci traja, cize byvaly, babka aj sesternicina mama...a budu zjavne tvrdit jednohlasne, ze si sesternica vymysla...
Jendro6
23.10.13,23:12
policajti tam boli sa rozpravat na zaklade toho, ze ich on o to poziadal...vedeli, ze nemozu vojst do bytu bez povolenia, preto sa opytali a kedze krstni rodicia maju ciste svedomie a nemaju co skryvat, preukazali to tak, ze ich pustili dnu, nech sa nerozpravaju na chodbe...policajti boli sluzobnom obaja...a ta PMJ prisla na podnet jej matky, ktora volala 158 s tym, ze jej dcera chce udajne spachat samovrazdu...po prichode PMJ sa sesternice zastali kolegyne aj riaditelka a tvrdili, ze jej nic nie je, ze robotu si robi bez problemov a chodi do roboty ako ma a ze jej byvaly tam uz bol robit bordel (tiez bol v sluzobnom obleceni ako zachranar a na sanitke cize na osobne ucely), potom tam bola aj jeho matka robit cirkus...a na psychiatriu ju brala zachranka a sesternica sla z dovodu aby dokazala, ze jej skutocne nic nie je, tak ju vysetril primar na psychiatrii a povedal jej, ze je uplne v poriadku...ta zachranka, teda dokonca dve, co prisli po sesternicu do roboty, ze akoze ma suicidne sklony je z centraly, kde pracuje ten byvaly a zhodou nahod mi volal bratranec, ze videl jednu zo zachraniek tesne po incidente v meste a pri nej stal byvaly, doktor zo zachranky a sesternicina matka a rozpravali sa, cize nie som si isty, ci vobec zachranka mala ohlaseny vyjazd, ci to nebolo cele fakt z iniciativy byvaleho a sesternicinej matky zosnovane "tajne"...tym ludom seriozne prepina!
Letko
24.10.13,03:09
Ups, zle som si prečítal názov otázky a vyšlo mi z toho: Čo so šialeným sexom :D
SERVIS
24.10.13,06:37
ako sa môže dievča vracať do takej milujúcej rodiny? toto by som im neodpustila..
BXLmiami
24.10.13,06:44
1-2 roky au pair kdekoľvek to vyriešia.
mareko
24.10.13,10:07
Presne tak, odísť preč z republiky alebo aspoň na jej druhý koniec . Psychopat zostane navždy psychopatom a ešte ak má takúto podporu tak to bude mať dievča veľmi ťažké :-(
cacka
24.10.13,10:47
Lebo je to porada a rieši sa tu všetko. Komu sa nechce nech nečíta a neradí...je to dobrovoľné...
BXLmiami
24.10.13,11:42
Lebo potrebuje poradiť.Napíš svoj problém a možno poradíme aj Tebe :-))
alaya1
24.10.13,12:05
Myslim si, ze tvoja sesternica je dospely svojpravny clovek. Ak nemoze zniest spravanie sa svojich pribuznych a byvaleho priatela a uprednostni pred svojou rodinou, ktoru si zial nikto nevybera, pokoj a klud, urcite nech sa uplne osamostatni, odide a zacne sama, uplne inde, bez tychto ludi.myslim, ktorych odporucam ignorovat
Braňo
24.10.13,12:55
trošku mu nie je jasné ako sa dostane do domu babky, keď nemá kľúče keďže sa rozišli. nerozumiem tomu, prečo sa mieša babka mieša do ich vzťahu - veď sa rozišli - akože čo ona s tým má?