Tomecc
22.10.13,23:00
Dobrý večer, mám na Vás otázku. Zamestnávateľ mi vždy dá stravné lístky podľa odpracovaných dní, čo je v poriadku. Podľa zákona platí 55% zamestnávateľ a 45 % zamestnanec, čo je tak isto v poriadku. Len ma zaujíma jedna vec a potrebujem radu od Vás. Je možne aby zamestnávateľ dával ku výplate rôzne stravné lístky??? Alebo si musí vybrať len jednú spoločnosť? ďakujem vám za rady a tipy :)
avalik
22.10.13,21:08
zamestnavatel ma povinnost zabezpecit stravovanie - ci to urobi poskytnutim SL od jednej firmy alebo od 10 zakon neriesi ... ak maju hodnotu podla zakona je to OK

§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby prostredníctvom stravovacích poukážok, je výška poplatku za sprostredkované stravovacie služby maximálne 3 % z hodnoty sumy uvedenej na stravovacej poukážke.

(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(7) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 6 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

(8) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,

b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,

c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
Tomecc
22.10.13,21:14
to áno je to na zamestnávateľovi...lenže u nás sa dejú veci kadejaké a tie lístky ktorými sa platilo, sa dajú nám...preto som sa pýtal, či je možné aby Zamestnávateľ, dával lístky z ľubovolných firiem a z tých si sťahoval zo zákona 45% :)
kukučka
22.10.13,21:17
Zaujíma ťa stravovanie, alebo odmeňovanie? Dostávaš SL ako mzdu?
Mila123
22.10.13,21:17
áno, je to v súlade so zákonom.....
buďte radi/ rady, že Vám zamestnávateľ nevybavil stravu u nejakého dodávateľa, možno najlacnejšieho, také obedy, ktoré Vám nechutia a tým, že si neobjednáte obed u takého dodávateľa, prichádzate o obedy.....
byť na vašom mieste som ticho........
avalik
22.10.13,21:24
a preco by tie listky nemohol dat vam? ... to ma prijate listky dat preplatit vydavajucej spolocnosti a potom objednavat zvlast pre vas? a platit poplatky a provizie? proste pre teba je vyhodnejsie mat listky - a je jedno z kolkych spolocnosti, pretoze by ti mohol vyplacat aj v peniazoch, ale to by ti musel zdanit a zodvodnit ... alebo ako pise mila123
Tomecc
22.10.13,21:25
pracujem na takej pozícii kde si to jedlo pripravujem sám a zato je táto alternatíva lískov, a určite nebudem ticho!!! Zato že si to on prepiera kade tade, mi má strhávať 45% ???
Mila123
22.10.13,21:26
ako, podľa zákona môže 45 %, tak teda? o čo ti ide?
avalik
22.10.13,21:28
no ved to daj na sud, ked si myslis ze ti zamestnavatel sposobuje ujmu ;)
Tomecc
22.10.13,21:29
o to či to môže urobiť z tých lískov s ktorými platia zákaznici.. iba o to...
avalik
22.10.13,21:29
doplnila som citaciu zo zakona
misoft
22.10.13,21:30
No tak ho požiadaj, aby miesto SL si LÓVE dostával. No odzrkadlí sa ti to potom na konci - bo sú to LÓVE - dane budú dóle. A s tými lístkami sa dá niekde platiť ako peniazmi - kapišto?
avalik
22.10.13,21:30
ano, moze ti dat listky ktorymi platia zakaznici - je to cenina
Mila123
22.10.13,21:31
riešili v TN to či si môžu podnikatelia platiť na nákupoch SL, odpoveď bola nie jednoznačná.....
ale ke%d sa chceš popáliť, prosím nech sa páči
Tomecc
22.10.13,21:32
V poriadku, ďakujem za info...ešte mám toho veeeeeľmi veľa, ale o tom potom.. a v inej debate :)
marjankaj
22.10.13,21:42
No najmenej sa to páči tým "vybraným" spoločnostiam, čo vydávajú tieto "bony":eek: Najradšej by boli, aby sa im tie lístky vrátili a oni si strhnú svoje percentá. A zase im predajú nové a percentá pribudnú. Myslel som že vydávať peniaze môže iba NBS. Ale pár spoločností si vedelo vybaviť prosperujúci obchod. A zarábajú na vydávaní nejakých papierikov.
expeeert
23.10.13,05:07
Hej, pre nich je dosť nevýhodné, keď ľudia si začnú lístky iba presúvať medzi sebou t.j. používať ich ako peniaze. Inak je to veľmi dobrý biznis - priem. lístok má hodnotu 3€ x 20dní = 60€ x 5% provízia = 3€ mesačne x min. 1 500 000 pracujúcich (dajme tomu že len toľko z celkového počtu dostáva lístky) = 4 500 000€ mesačne pre všetky spoločnosti vydávajúce SL. A koľko ich tu máme? 5-6?? A náklady na pár zamestnancov a tlač lístkov sú minimálne...
expeeert
23.10.13,05:19
Zober to tak, pre Teba to nič neznamená že dostaneš lístky z viacerých spoločností, ak ich dostaneš v tej výške akej ich máš dostať a Tvoj zamestnávateľ si ušetrí províziu pre tie spoločnosti.
marjankaj
23.10.13,06:31
Veď preto ich napríklad v COOP pečiatkujú, aby sa nedali presúvať.
BXLmiami
23.10.13,07:28
Ale on to neprepiera,robí to rozumne.Listky ktoré zoberie nedáva spoločnosti ktorá by ho obrala o percentá,ale dá ich Vám.Tým pádom nemá z toho stratu,čo sa Ti nepáči?
marjankaj
23.10.13,07:33
No je to uvedomelý občan. Upozorňuje, na "vyčúraného" zamestnávateľa, ktorý si minimalizuje náklady.
Normálni podnikatelia si ich maximalizujú, aby neplatili veľké dane.
účtovník 007
23.10.13,08:00
citujem "Tomecc (Dnes 00:32) V poriadku, ďakujem za info...ešte mám toho veeeeeľmi veľa, ale o tom potom.. a v inej debate "

no, ak máš ešte otázky podobného razenia, tak byť Tvojim zamestnávateľom, Ťa kopnem niekde a pošlem niekde.
marjankaj
23.10.13,08:06
Ty sa nezdáš.:D Na teba si treba dávať pozor.:---
účtovník 007
23.10.13,08:08
Veru treba :-))
Tomecc
23.10.13,09:29
dostávam SL ako mzdu, stravovanie ma nezaujíma.. :)
Tomecc
23.10.13,09:32
a ? niečo sa ti nepáči? nepoznáš dôvody.. ale ok
marjankaj
23.10.13,10:05
Veď práve preto by si tie dôvody mal uviesť.
BXLmiami
23.10.13,10:26
Dôvody síce nepoznáme,ale toto na čo si sa pýtal/a je absolutne v poriadku a nerobí tým nič zlé ani nezákoné a dokonca ani nemorálne.
pizzanoel
23.10.13,10:31
ak mysliš či možeš dostat listky tyou vaša stravovacia, edenred....tak je na zamestnavatelovi akej ,, znacky" ti ich da... podstatne je ze musi mat minimalne hodnotu 3 eura....
JAJA11
23.10.13,10:44
zamestnávateľ môže poskytnúť akékoľvek stravné lístky(aspoň čo sa týka dodávateľa :-) ), zamestnanec si nemôže určiť aké dostane....
ak nechcete, aby vám zamestnávateľ vyplácal mzdu v stravných lístkoch, požiadajte ho zasielanie výplaty na účet.... tak sa takýmto problémom vyhnete..... stravné lístky ako náhradu mzdy vám zamestnávateľ nemôže dať, len s vaším súhlasom.....
obchodníci, ktorí prijímajú stravné lístky si takýmto spôsobom zvýhodňujú svoje príjmy.... v prípade, že takéto stravné lístky vrátia do spoločností, ktoré ich vydali, dostanú za ne krátenú náhradu..... preto rozumiem týmto zamestnávateľom, že si takto pomáhajú..... už dávno mali byť stravné lístky nahradené peňažným plnením.... je to to isté čo stravný lístok, akurát nie sú s tým také náklady a pracnosť ako so stravnými lístkami...
jediný, kto má z toho niečo sú poskytovatelia stravných lístkov a ich výrobcovia - tlačiarne
možno by stálo za to porovnať zamestnanosť vďaka stravným lístkom a náklady, ktoré takto zbytočne vznikajú zamestnávateľom, obchodom a reštauráciám.....
avalik
24.10.13,18:34
ako mzdu? a ty si s tym suhlasil? pracujes na riadnu pracovnu zmluvu alebo dohodu, mas to tam uvedene, ze mzda ti bude vyplacana stravnymi listkami?