Naška
23.10.13,07:11
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Menila som pred dvoma rokmi zamestnanie, ale mám pocit že to bol krok vedľa. V prvom rade som dostala dobu určitú. Po roku tvrdej práce som si myslela , že to bude už doba neurčitá, veď už vedia čo vo mne je. Omyl. Opäť sa jednalo o dobu určitú. Končí mi v polovici decembra a nakoľko firma nestojí dobre, už nám bolo dané najavo, že ďalšia zmluva nebude. Dôjde k organizačným zmenám, budú sa rušiť prac. miesta, bude reorganizácia a samozrejme na odstupné asi nárok mať nebudem ( teda za týmto účelom sa doby určité dávajú - je to najjednoduchší spôsob ako sa s človekom bez akýchkoľvek záväzkov rozlúčiť ) , na rozdiel od managerov ktorí samozrejme majú nárok na polročné odstupné. Mám ešte 40 dní dovolenky ( aj za predch. rok , aj za tento rok ). Neviem teraz čo mám robiť , ak budem do posledného dňa v práci, má zamestnávateľ povinnosť preplatiť mi dovolenku ak mi nenariadil jej čerpanie? Musím o to aj písomne požiadať , alebo automaticky dôjde k preplateniu. Nechcem Vás veľmi otravovať , ale ak bol priemerný mes. zárobok 800 EUR o akú sumu sa asi môže jednať? Alebo si mám dovolenku radšej rýchlo vybrať? Ale to už som mnou nebudú počítať aj keby sa stal zázrak a chceli by s nami uzatvoriť nové zmluvy. No neviem si rady, ale keďže už som ukrátená o to odstupné , nechcem aby mi prepadla aj dovolenka.
Vopred ďakujem
veronikasad
23.10.13,05:16
Ak ti zamestnávatel neurčí nástup na dovolenku, musí ti nevyčerpanú dovolenku preplatiť pri skončení prac.pomeru. Náhrada mzdy za čerpanú aj preplatenú dovolenku je vo výške priemerného hodinového zárobku (x denný fond prac.času) za predch.kal.štvrťrok. V tvojom prípade, ak budeš končiť v decembri - za III.Q.2013. Tento údaj by si mala mať uvedený na výplatnej páske.
Ak pracovný pomer skončí skôr ako 31.12., nárok na pomernú časť dovolenky za mesiac december ti nevznikne (prac.pomer netrval celý mesiac)
tictac7
23.10.13,05:23
nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky je automatický a nie je preto potrebné o preplatenie žiadať. Nepíšeš síce koľko máš rokov, chcem Ťa však upozorniť, že dovolenka sa Ti bude krátiť o 1/12 z Tvojho ročného nároku na dovolenku z dôvodu, že PP zanikne pred 31. decembrom. Priemer na výpočet nároku na preplatenie dovolenky sa bude v Tvojom prípade vypočítavať zo mzdy, ktorú si dosiahla za obdobie júl-september 2013. Dáš si do pomeru svoju mzdu za odpracované dni za toto obdobie+prémie, odmeny... k celkovému počtu odpracovaných dní za toto obdobie a dostaneš priemer na jeden deň. Toto vynásobíš počtom dní dovolenky, dostaneš náhradu za dovolenku v hrubom - odpočítaš z toho 32,4% a máš čistú mzdu.