myara
23.10.13,19:27
mame na to len cca 50tis E
buchač
23.10.13,17:40
Kompletna prerabka stareho (cca 80 rokov) domu
???

postavit novy?

mame na to len cca 50tis E

Čo je to kompletka ?
Čo je to nový ???

Všeobecne ale platí , že generálka ( komplet od spodu po vrch ) je niekedy ( skoro vždy ) drahšia ako postavenie si nového ...

Len nová strecha podľa m2 vychádza v rozpätí 6 - 10.000 € ...( a to som asi aj skromný v odhade ) ...
expeeert
23.10.13,17:41
No závisí hlavne od stavu domu, ale prerábka býva častokrát nákladnejšia ako postavenie nového. Pri takých starých domoch pri prerábke už ostávajú len holé steny, všetko ostatné treba väčšinou meniť a aj to sú otázne ešte chyby vplyvom času a niektoré skryté "prekvapenia"
myara
23.10.13,17:56
komplet znamena, ist az do tehly, nove rozvody, okna, nadstavba poschodia, dvere, podlahy, zmena dispozicie
myara
23.10.13,17:58
znalec dom zhodnotil, ze nie je v zlom stave, ze burat ho netreba
dal by sa postavit novy dom, poschodovy (hore 3 izby) dole kuchyna, kupelna, obyvacka + dalsia izba za 50 tis, tak aby bol obyvatelny?
buchač
23.10.13,18:13
Hm ...
Ale šak aj ľahšia pomoc .
Na nete sa dajú získať orientačné ceny materiálu toho alebo oného ...
Pokiaľ si viete pomôcť tou svojpomocou , tak fest ušetríte ...lebo firma berie solídne cifry a fuškári tiež nie sú práve občas lacní .

Ja dávam dokopy chalupu .
Tento rok som dve izby vynovoval ...stierky a maľovka ma vyšlo na tých cca 1.500 € a to som ešte ja bol za pomocného roboša ...
lapejko
23.10.13,18:33
len pre informáciu, o štyri roky EU bude žiadať od nových domov energetickú sebestačnosť, t.j. spotreba takého domu do cca 5000 kwh/rok, tvoj dom po kompletnom zateplení stien a strechy bude vykazovať 2x až 3x vyššiu spotrebu, keďže nezateplíš dostatočne základy ani nedokážeš urobiť 100% hydroizoláciu... Za 80 000 máš nový ND za 100000 PD a výhodnejšiu hypotéku ako na rekonštrukciu.
expeeert
23.10.13,19:15
Znalec mohol dom zhodnotiť že je teraz v dobrom stave. Ale akonáhle začnete búrať, tak zistíte čo všetko sa Vám objaví, dupľom ak chcete na starý dom nadstavovať.
A v podstate 5-izbový dom za 50 000 asi ťažko aj na materiál, nie ešte prácu. To by museli byť komory a nie izby. Ťažko zhodnotiť takto zbrucha, či Vám to bude dosť, zavisí to od mnohých faktorov.
cinky16
23.10.13,19:33
jednoznacne novy...horsie je prerabat stare ako postavit nove....vlasna skusenost a nove je nove, ako sa vravi
draik
23.10.13,20:17
Akonáhle sa musí meniť strecha a vnútorné rozvody, tak Vám zostanú prakticky len holé múry a základy, čo je pomerne malá položka v celom rozpočte stavby. Pri prerábke ste však limitovaná dispozíciou stavom muriva, hydroizolácie atď. Púšťať sa do stavby/rekonštrukcie s 50t vo vrecku a s najímaním pracovníkov/firiem je čistý hazard.
korela
23.10.13,21:55
Ide aj o to, kde sa dom nachádza. Je rozdiel či sa nachádza v mestskej zástavbe alebo v dedine ako samostatný RD.
Znalec sa nemusel mýliť.
command
24.10.13,04:39
Da sa aj do 50 tisic co by nie len treba vediet ako, urcite to ale bude len svojpomocou okrem veci ktore nemoze clovek sam robit bez papierov ako elektrina apod. A urcite necakat ze si kupim podlahu za 30€ /m2 a pod. Ja idem od septembra presne na podobny domcek hore 3 izby kupelna dole dlasia izba mala kupelna obyvacka kuchyna.Vsetko svojpomocou a s rozumom.
TomasHC
24.10.13,05:24
Pochybujem že ten starý dom bude mať seriózne základy a vodorovnú hydroizoláciu... Ak nie je toto v poriadku, tak by som nerekonštruoval. Ak má aspoň tie základy solídne, tak sa dá podrezať, i keď to niečo stojí.
Na druhej strane, ak máte 50000€, tak z toho výjde minimálny štandart (radiátory, plechová strecha, mizerne riešené detaily (preklady, izolácie), najlacnejšia kabeláž, sanita, laminát) a povedzme 90m2, bez terasy, chodníkov, vjazdu... Ale ak chcete bývať vo väčšom ako som písal, tak potom rekonštrukcia a postupne (20 rokov) prerábať.
Nezávidím ani jednu verziu.
Indeed
24.10.13,06:37
neškodilo by dať sem foto
myara
24.10.13,08:42
RD je v Ruzinove, v radovej zastavbe
Indeed
24.10.13,09:04
teda to je lokalita....
myara
24.10.13,09:42
je to zla lokalita?
KEJKA
24.10.13,09:50
o tých skrytých závadách a prekvapeniach viem svoje. Konečne som našla pre našu "zrúcaninku" - cca 87 r. starý neobývaný dom bez sanity, vody, elektriny nájomníka. Minulý rok sme zriadili elektrickú prípojku a sanovali strechu, aby nezatekalo. Len také východisko, aby to prežilo zimu.
teraz má dom užívateľa - Šikovný chlap, dohodli sme sa - ja kupujem materiál a on robí za nájom.
Od septembra sme stihli, teda on stihol - novú elektroinštaláciu, sprevádzkovať studňu s čerpadlom, vybúrať sadajúci múr a vymurovať nový, osadiť nové vchodové dvere a okno, natiahnuť rozvody aj teplej vody, Bager splaníroval záhradu, vybagroval jamu na žumpu. Vyrúbali sme storočný vinič a demontovali hrdzavejúcu konštrukciu. Samozrejme - využili sme aj dodávateľov (elektrikár, studniar - nie všetko robí sám alebo iba za ďakuje s kamarátom.
Renovoval sám okná v dvoch izbách, vystierkoval steny, vymaľpovali, vyčistil podlahu - tam býva aj s rodinou.
Kupila som obklad aj dlažbu do kúpeľne, bojler - teraz robí na tom.
Príjemné prekvapenie - studňa má výbornú vodu, čerpadlo bolo pomerne lacné, ale tlak vody v prízemnom dome je vyhovujúci.
Nepríjemné prekvapenie - zapchatý odpad do trativodu, práce sa zdržali kvôli riešeniu tohto problému.
zatiaľ bez hodnoty jeho práce od minulého roka takmer 4000 EUR, výsledok nič moc, len núdzové bývanie, kúrenie drevom, varenie na sporáku s bombou, event. elektrickej dvojplatničke.
tak na porovnanie, čo vás čaká.
Terezia13
24.10.13,10:05
my sme pred rokmi prerábali, neodporúčam to ani svojmu nepriateľovi
Indeed
25.10.13,00:07
ta ne ?
kerberos1
25.10.13,07:18
105% súhlas, takisto vlastná skúsenosť a už nikdy viac
myara
25.10.13,19:10
je to klasicky dom v radovej zastavbe, sedlova strecha, obyvany, vsetky siete zavedene, ziadna zrucanina
korela
26.10.13,21:24
Neviem, či to myslíš ironicky, Ružinov je veľký, ak ide napr. o Prievoz, neviem čo by mal mať niekto voči nemu, blízo do mesta, pozemky slušné, solídna štvrť. Trnávka už nie je tým čím bola, väčšinou je takmer v každom dome firma, parkovanie katastrofa, tam niet možnosti zmeniť situáciu. Flašíkovci bývajú v Ružinove v Starej Vrakuni, Monika má blízo na letisko. Nová výstavba. Vždy lepšie, ako sa trepať každodenne z prímestských satelitov a obťažovať obyvateľov všetkých ostatných mestských častí, ktorými prechádzajú. Akoby nevedeli do akých podmienok idú bývať. Východ, sever, juh, všetko jedno.