EvaB.
24.10.13,06:37
Dcéra, siedmačka, žiačka špeciálnej triedy v rámci normálnej základnej školy. Pred dvoma rokmi sa zmenil vyučujúci, ktorý síce má príslušnú kvalifikáciu, ale neučí. Počas prvého školského roku som neustále chodila za riaditeľkou školy s tým, že mám vedomosť o tom, že daný učiteľ moju dcéru neučí. V polovici októbra to bolo o tom, že ešte sa nerozhľadel, potom nasledovali výhovorky typu dajme mu ešte čas. Ak píšem, že neučil, myslím tým doslova, že neučil - vôbec sa dcére nevenoval, hodil ju na starosť asistentke. Asistentka, hoci mi moje podozrenia potvrdzovala, pred vedením školy všetko poprela. Niekedy v apríli prvého školského roka sme boli za riaditeľkou aj s manželom s tým, že žiadame daného učiteľa vymeniť, nakoľko ho považujeme za nekompetentného učiť našu dcéru. Bola nám prisľúbená náprava od ďalšieho školského roka. Ďalší školský rok učiteľ zostal na svojom mieste a všetko bolo po starom. Ja som bola za riaditeľkou hneď začiatkom školského roka, poslala ma za zástupkyňou, ktorá prisľúbila, že sa mi bude venovať, keď opadnú povinnosti spojené so začiatkom šk. roka. Celý rok si však čas nenašla a priznám sa, že som nemala chuť počúvať jej "učené tliachanie". Záverom minulého školského roka som bola preto opäť za riaditeľkou a žiadala som výmenu učiteľa. Po takmer dvoch rokoch!!! uznala, že som celý čas mala pravdu (prejavilo sa to na novom žiakovi, špeciálny pedagóg neposkytoval potrebný servis ani učiteľom iných tried a pod.). Znova prisľúbila od tohto septembra nápravu v podobe novej učiteľky. Otvorenie tohto školského roka som ledva predýchala, keď som uvidela znova vysmiateho pôvodného učiteľa. Dcéra je autistka a nemôžem sa ďalej takto zahrávať. Postupne zabúdala aj to čo vedela, naučiť ju doma niečo nové bolo v tejto situácii nemožné (v škole nemusí nič, tak prečo doma?=problém). Urobila som teda radikálny rez a na základe odporúčania psychologičky som získala od pediatričky odporúčanie na oslobodenie od povinnosti dochádzať do školy. Podala som žiadosť o individuálne vzdelávanie, prílohu ktorej tvorilo odporúčanie lekára pre deti a dorast. Škola však vyžaduje odo mňa psychologický posudok, posudok špeciálno-pedagogicej poradne, návrh tvorby IVP a ospravedlnenie neúčasti na vyučovaní (od dátumu oslobodenia od lekárky nechodí do školy). Neslúži toto odporučenie pediatričky zároveň aj ako ospravedlnenka neúčasti na vyučovaní? Má riaditeľka právo požadovať k posúdeniu žiadosti o individuálne vzdelávanie ďalšie doklady? Podľa školského zákona sa k žiadosti prikladá len vyjadrenie pediatra. Ako sa brániť? Mám veľmi zlé skúsenosti so špeciálnym školstvom a okrem jednej učiteľky, ktorá bohužiaľ zo školy odišla a nikto o nej nič nevie (zmizla?) nezverím už nikdy dcéru do rúk žiadnemu učiteľovi.
misoft
24.10.13,08:01
Jednoducho! Zriaďovateľ školy - zaslať podnet, sťažnosť.
taiko
24.10.13,08:11
Kokso to zartujes, neurobili pre Tvoju dceru nic, zahladzovali pochybenia, ignorovali staznosti a teraz robia prieky?
Ukazala Ti skola nariadenie, alebo zakon, ktory ich opravnuje to vsetko vyzadovat?
mimaBe
24.10.13,16:01
Najskôr citácia:
Školský zákon č.245/2008 Z. z.

(9) Žiakovi so zdravotným znevýhodnením, ktorý je oslobodený od povinnosti dochádzať do školy a jeho zdravotný stav mu neumožňuje vzdelávať sa, sa vzdelávanie neposkytuje do pominutia dôvodov, a to na základe písomného odporučenia všeobecného lekára pre deti a dorast a písomného odporučenia
zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

§ 23 Formy osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky
Formy osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky sú

a) individuálne vzdelávanie, ktoré sa uskutočňuje bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v škole podľa tohto zákona (ďalej len „individuálne vzdelávanie“),
podľa

§ 24 Individuálne vzdelávanie
- musí riaditeľ školy vydať rozhodnutie o povolení individuálneho vzdelávania na základe žiadosti zákonného zástupcu (náležitosti žiadosti sú uvedené v § 24 Individuálne vzdelávanie odsek 5)

(8) Žiak, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa odseku 2 písm. a) na základe odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast z dôvodu zdravotného znevýhodnenia, nevykonáva komisionálnu skúšku. Pedagogický zamestnanec, ktorý zabezpečuje vzdelávanie žiaka, štvrťročne predkladá riaditeľovi školy písomnú správu o postupe a výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti so žiakom, na základe ktorej po prerokovaní v pedagogickej rade školy sa vykoná hodnotenie a klasifikácia prospechu žiaka.

Z tohto vyplýva, že pokiaľ nebolo riadteľom školy vydané rozhodnutie o individálnom vzdelávaní, je žiak povinný navštevovať školu dennou dochádzkou alebo je zákonný zástupca oznámiť najneskôr do dvoch dní dôvody jeho neprítomnosti na vyučovaní a doložiť potvrdenie od lekára (ak je chorý). Až do vydania rozhodnutia o povolení individuálneho vzdelávania je jeho neučasť na vyučovaní považovaná ako neospravedlnená, a chýbajúce hodiny sa vykazujú ako neospravedlnené. Toto môže nahlásiť na Úrad sociálnych vecí a rodiny (pri prekočení určitého počtu hodín) a riešené ako zanedbanie povinnej školskej dochádzky.

Snažila by som sa s vedením školy dohodnúť na riešní situácie v prospech dcéry, a danú situáciu ďalej nevyhrocovať.
Katy a R
24.10.13,16:55
môžeš sa obrátiť na hociktorú špeciálno-pedagodickú poradňu (sama si vyber- samozrejme aby bola čo najlepšia dostupnosť) - vypracuje posudok .. a tiež návrh individuálneho plánu.
- držím palce (je to smutné, ale je to tak ako píšeš - len furt výhovorky - a ... radšej už nepíšem .. ň
alaya1
24.10.13,17:21
Myslim, ze si zakladnu chybu urobila, ked si dceru nedala do specializovanej triedy ci skoly pre autisticke deti. Tieto deti maju ovela zlozitejsiu edukaciu, ako deti s inou poruchou ucenia, ktore su sustredene v specialnej triede beznej skoly. Za prioritu sa považuje nácvik funkčnej komunikácie a individuálny prístup v psychoedukácii. Nie som zastancom individualneho vzdelavania tychto deti doma, nakolko doma sa vzdelavaju deti, ktore z roznych pricin nemozu navstevovat specioalnu skolu. Su napr. leziace.
Ale autisticke deti potrebuju kontakt a socializaciu v roznych prostrediach, ale to ty, urcite vsetko vies. Ja tak neodsudzujem toho ucitela, lebo ak vystudoval psychopediu, tak tam o autistoch, akorat tak chyroval. A asistentka ma byt prave napomocna pri takychto diagnozach, nakolko nehnevaj sa, aj ini rodicia ziadaju, aby sa ucitel venoval aj im detom. Preto v specialnej triede je okolo 10-12 ziakov, v triede autistov je na jednu ucitelku jeden , dvaja ziaci. Rozumiem ti, ze si ako rodic rozhorcena, ale porozmyslaj prosim, ci je prinosom to, ze izolujes dieta od okoliteho sveta. Autisti, ktori dobre napreduju velakrat ukoncia aj vzdelavanie v praktickej skole, ziju si potom svoj plnohodnotny zivot, neviem, ci tato izolacia bude pre jej dalsi zivot prinosom. zelam ti vela sil a chuti, viem, ze to nemas lahke. Vies, cely zivot ju pod svojimi ochrannymi kridlami mat nemozes, tak konaj tak, aby vedela aj potom existuvat, nezavisle na tebe.
Neudavas, kto bude doma dieta vzdelavat. Ty, ako matka, bez vzdelania? Trufas si vzdelavat autistu? Alebo bude dochadzat ucitel?
Katy a R
24.10.13,18:00
prečo si myslíš, že je matka bez vzdelania ? ... by si sa divila! ..
alaya1
24.10.13,18:46
..vzdelania vyucovat autistu., myslim, ze je to jasne.
alaya1
24.10.13,18:50
tu poradnu, co jej navrhujes navstivit, tu uz museli navstivit, ked dieta zaradili do specialnej tredy a tiez uz ma vypracovany IVP. Takze uz vsetko maju mat absolvovane.
EvaB.
24.10.13,19:44
Túto časť školského zákona poznám, podľa nej som postupovala pri žiadosti o individuálne vzdelávanie. Ale nikde tam nevidím, že musím dokladovať vyšetrenia z centra ŠPP. Jedná sa o §24 ods.2 písm. a), náležitosti žiadosti §24 ods. 3. Odporúčanie lekára na oslobodenie od povinnosti dochádzať do školy som považovala za dostatočné ospravedlnenie neprítomnosti na vyučovaní aj na čas, pokiaľ riaditeľka školy rozhodne o individuálnom vzdelávaní.
EvaB.
24.10.13,20:00
Poradňu CŠPP sme navštívili pri nástupe do školy a to dokonca dvakrát. Prvý krát bol vypracovaný posudok psychologičky aj špeciálnej pedagogičky pre účely prijatia do prvého ročníka danej školy. Výsledok bol ten, že dcéru nevzali s výhovorkou, že autistov neberú. Moje prvé narazenie, pretože vedeli že je autistka a napriek tomu absolvovala zbytočné vyšetrenia u odborníčok, ktoré absolútne nevedeli pracovať s nehovoriacim dieťaťom. Druhý pokus sme absolvovali u psychologičky, ktorá dcéru diagnostikovala, tam to bolo OK, rozumie autistom. Tretí krát som bola v CŠPP ohľadom vypracovania tzv. PEPky, aby som pomohla v práci jedinej učiteľke, ktorá skutočne učila. Nakoniec ani z tohto nič nebolo (nevhodnosť PEPky pre autistov?). Absolútne nemám chuť dcéru ťahať po nejakých pre ňu neznámych ľuďoch (a pre mňa neznámych odborníkoch), pretože vypracovanie toho, čo žiada riaditeľka je minimálne dve sedenia so psychologičkou a dve sedenia so špeciálnou pedagogičkou. CŠPP nedisponujú inými odborníkmi ako špeciálnymi pedagógmi a neexistuje pri ich vzdelávaní špecializácia na autizmus. Takú istú kvalifikáciu má aj jej terajší neučiteľ, naviac by mal paradoxne mať navrch ak by s dcérou posledné dva roky skutočne pracoval.
alaya1
24.10.13,20:17
Budes ju vzdelavat ty?
EvaB.
24.10.13,20:38
Nemyslím si, že autisti by sa mali vzdelávať separé. Neexistuje študijný odbor vzdelávanie autistov, existuje len študijný odbor vzdelávanie žiakov s mentálnou retardáciou. Autistu skôr potiahne akokoľvek inak postihnuté dieťa ako znova autista.
Viem, že vzdelávanie autistov je zložité, ale učebné osnovy pre autistov sú z môjho hľadiska super tvárne a prispôsobivé na každé jednotlivé autistické dieťa. Viem, o čom hovorím, už niekoľko rokov ich mám doma a mám ich prelúskané, ich pochopenie odkonzultované priamo s ich spoluautorkou.
Čo sa týka vzdelávania v domácom prostredí a vzdelávania samotnými rodičmi. Moja dcéra nikdy nebola a ani nie je mojou snahou, aby bola izolovaná od iných detí. Má dvoch súrodencov, je veľmi spoločenská, priam miluje ľudí okolo seba. Do školy vždy chodila rada práve kvôli tým deťom. A ešte kvôli niečomu inému, Ako sa sama vyjadrila, chcela učiteľke ukázať, aká je šikovná, ale učiteľka to nechcela vidieť, Tak jej ukazovala, aká vie byť zlá. Bola to jej prvá učiteľka a zažila pri nej takéto sklamanie, ktoré vyvrcholilo tým, že behom troch vyučovacích hodín priamo pred očami dotyčnej učiteľky jedla voskovky (nie svoje!) a keď ju ostatné deti na to čo ona nechcela vidieť upozorňovali jej reakcia bola: "Nech, nech sa aj otrávi" Tieto slová sú naozaj citátom, počula som ich a nikdy na ne nezabudnem. Zverovali by ste svoje deti takýmto ľuďom?
Bohužiaľ, počas 6 rokov z našej strany naozaj poctivej školskej dochádzky sme vystriedali 5 učiteľov a len jedna vedela a hlavne chcela učiť. Moje vzťahy s ňou boli korektné a to ma utvrdzuje v tom, že chyba zrejme nie je u nás. Nemyslím si, že mám zvýšené nároky na súčasného učiteľa, ktorý má v triede 6 žiakov (autistka + 5x mentálny postih ľahšieho? stupňa), z ktorých 4 žiaci chodia na väčšinu predmetov do iných tried medzi zdravé deti. A k dispozícii asistentku učiteľa.
Trúfam si zmerať sily so všetkými jej doterajšími učiteľmi. A dovolím si tvrdiť, že prebiť ma by dokázala len jej v poradí štvrtá učiteľka, ktorej by som ju, ak by bola možnosť, bez váhania znova zverila. Nemám pedagogické vzdelanie a už dva mesiace si učím svoje dieťa sama. Toto nebolo doteraz možné, lebo napriek mnohým pokusom, nedalo sa niečo vyžadovať doma a takmer nič nevyžadovať v škole. Smutne konštatujem, že začíname tam, kde sme pred vstupom do prvého ročníka skončili. Takéto niečo sa pri zdravých deťoch nemôže stať.
A neodsudzovať učiteľa? Dva roky si vôbec nevykonával svoju prácu, čo po takom dlhom čase aj riaditeľka uznala. Svoju nečinnosť odôvodnila tým, že mu dávala šancu. Mojej dcére ju nedala.
mimaBe
25.10.13,05:38
(9) ..........na základe písomného odporučenia všeobecného lekára pre deti a dorast a písomného odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
alaya1
25.10.13,06:25
Mila pani Eva, nemozem vam napisat svoje myslienky tak, akoby som chcela a verte, ze bez problemov aj vedela. Neurobim to koli tomu, ze ste matka a kazda matka chrani svoje dieta bez ohladu na to, ake to dieta je a v tomto pripade skor ide o vas, ako o to dieta. Zelam vasej dcerke, aby ste ju hlavne naucili to, aby vedela v zivote fungovat aj bez vasej pomoci, lebo urcite pride chvila, ked to bude potrebovat a vy tu nebudete. K ostatnemu a nevyjadrim, myslim, ze to nema vyznam.

P.S. Ak ste uz tak dokonale pripravena na vyucbu autistickeho dietata, skuste sa dostat k materialom pre vyucbu autistov z Ameriky.
Budu pre vas velkym prinosom.
EvaB.
25.10.13,09:48
Áno, som matka, a bez urážky. svoje dieťa poznám najlepšie aj keď len "laicky". Nie je na svete človeka, ktorý by mal väčší záujem na napredovaní dieťaťa ako zodpovedný rodič.
Štát nám určil. že takýmto deťom poskytne vzdelanie. V našom prípade ho neposkytuje, hoci to nie je otázka financií. Ak ho neposkytuje štát, ja ako rodič konám v záujme dieťaťa. Tak ako píšete, musí sa naučiť fungovať aj bez nás. lebo tu nebudeme večne. Kto pracuje s autistami vie, ako sa ich správanie môže zvrtnúť. Vždy som dbala na to, aby bola dcéra hlavne v pohode, a preto som nechala vzdelávanie na odborníkov v škole. Znie to hlúpo, ale opakovane som im verila. Už ma to prešlo. Nie sme jediní prípad nespokojných rodičov a putujúcich detí. Mám možno viac odvahy a inštinktov ako svoje dieťa učiť, ako tých vedomostí. Netvrdím, že viem všetko a ani vedieť nechcem, lebo je to nereálne a zbytočné.. Ale za tým čo som vyššie napísala si stojím. Štvrtá učiteľka ma brala ako seberovnú, počúvala aj môj názor, bola prekvapená tým, čo všetko viem. Podstatné je a bolo, že prvoradý musí byť záujem. A/alebo profesionálna česť.
Jasné, že ide hlavne o mňa a moje komplexy z učiteľov, ktorí neváhali poškodzovať moje dieťa. Poradíte mi, ako sa po mojich skúsenostiach zbaviť týchto komplexov? Myslíte, že by mi pomohlo, keby som znova vystavila svoje dieťa, ktoré sa vzhľadom k hendikepu nemá nielen ako brániť, ale ani ozvať, "odbornej starostlivosti" ďalšieho špeciálneho pedagóga a čakať, že starostlivosť bude naozaj odborná a na príslušnej úrovni?
alaya1
25.10.13,12:05
Venujem sa autistom pomaly 15 rokov, ako psycholog, aj ako specialny pedagog, so zahranicnou stazou za oceanom,kde sa tymto detom venuju uz velmi dlho odlisne, ako inym mentalne postihnutym detom
Nechcela som to takto po lopate napisat, ale prvu a zasadnu chybu ste urobili, ze ste dceru dali do beznej skoly - aj ked do specialnej triedy a nevyhladali ste skolu, ktora sa specializuje vylucne na vzdelavanie autistov, pripadne ma triedy vylucne pre taketo deti. Pisete, ze dcera bola nehovoriaca, ked nastupila do 1.rocnika. Ak ju dali do triedy s dyslektikmi a podobnymi dys....verte mi, ze dcera v tej triede musela trpiet, nakolko pri vzdelavani dys..a nehovoriacich autistov je diametralny rozdiel. Pisete, ze dcera vystriedala vela ucitelov co je pri jej diagnoze dalsia chyba, tieto deti velmi tazko nadvazuju vztahy, kontakty, mozno jeden a ten isty, aj ked podla vas NEucitel by bolo byvalo mensie zlo, ako hladanie toho, podla vas spravneho, odborne NADucitela.
Prepacte, nechcem sa vas dotknut, ale myslim si, ze vy nemate komplexy z ucitelov, vy len nedokazete vstrebat to, ze ake to dieta je a chybu hladate vsade inde, len nie v nej. Chapem vas, tiez som matka a je nesmierne tazke vyrovnat sa s tym, ze dieta je ine, ze moze stagnovat, pripadne aj upadat. Nemusi to byt chybou ucitela, ale zdravotnym stavom dietata, ale netvrdim, ze vsetci ucitelia su bohovia. Myslim, ze vase rozhodnutie dceru nevzdelavat v skole je u vas konecne, preto nema vyznam, aby som vas utvrdzovala v tom, ze pre nu by bolo ovela lepsie byt v kolektive inych cudzich deti..Myslim, ze vam neide o to, aby ziskala urcite vedomosti, proste vam len islo o to, ze ona nenapredovala tak, ako by podla vas mala. A podla vas je to vina tych vsetkych ucitelov, ktorych vystriedala. A nie preto, ze mohla byt aj vystresovana z narokov, ktore boli na nu kladene. Zial, moze, ale nemusi to byt chybou ucitela. Neviem, ci s nou chodite medzi autisticke deti, medzi ktorymi by sa necitila menejcenna, ale bola by v kolektive rovnocennych deti. Urcite by sa vasa dcera mala vzdelavat v kolektive podobnych deti, nie v skole pre bezne deti.A ak uz sa nebude v skole vzdelavat, mala by sa ucit existovat aj bez pomoci najblizsich
Zelam vam vela sil a trocha menej horkosti.
EvaB.
26.10.13,04:23
Pokiaľ nie ste matka postihnutého dieťaťa, môžete len tušiť aké to je. Poplakala som si kvôli tomu už veľmi dávno. Teraz mi je do plaču len z (dúfam že) časti špeciálneho školstva. Nepoznáte ma, ale možno mnohé vysvetlí naša internetová stránka, na ktorej aktualizáciu už nemám v súčastnosti čas a mnohé pochopíte: www.bedej.net/paulinka
Viem, že to myslíte dobre. Nebránim dcére byť medzi deťmi, aj autistami. Ale po týchto horkých skúsenostiach skutočne nemám silu zveriť dcéru ďalšiemu učiteľovi. Špeciálna škola pre autistov u nás robí možno ešte väčšie prešľapy aké sme zažili my. Viem to od psychologičky za ktorou chodia rodičia autistických detí práve aj pri takýchto problémoch so školou. Momentálne (a už roky predtým) by mi pre dcéru zo školského systému pomohol len obyčajný klub detí (družina). Kedysi chodila rok do škôlky medzi zdravé deti a hoci nikto od toho v podstate nič veľké neočakával, bolo to obohatením aj na našej strane aj na strane zdravých detí.
alaya1
26.10.13,07:01
So zaujmom som si prezrela vase stranky, tu na porade ste nepisali, ze ma aj pridruzene diagnozy, okrem autizmu. Stranky su velmi pekne, ale dozvedela som sa na nich, ze uz od roku 2008 ste riesili jej neucast na vyucovani v skole. Budem sa vsak opakovat, velku chybu ste uroibili, ze ste ju dali do beznej skoly, aj ked chapem vase ocakavania, ze ju zdravsie deti budu tahat napred a bude rychlejsie napredovat Chybou bolo to, ze v tychto triedach kde chodila, deti maju zvycajne "len" poruchy ucenia, kde je aj ucitel limitovany ucebnymi osnovami a zial, nemoze sa individualne venovat detom s takymi postihmi, ako ma vasa dcerka, dostatocne dlhy cas. Preto som pisala, ze mala chodit do skoly pre autisticke deti.
Myslim, ze vy uz velmi davno nedoverujete inym ludom, co sa tyka vychovy a vzdelanavia vasej dcerky. Ako matka citite, ze vy ju na zivot pripravite najlepsie, robte, ako myslite, len prosim, jej zlyhania a pomale napredovanie, ci stagnovanie, upadok nepripisujte len vylucne NEucitelom.
Ale chapem aj vas subjektivny pohlad na vec, ste jej mama.
Nazor na to, zeby mala byt a vzdelavat sa v kolektive seberovnych deti menit nebudem, urcite urobite vsetko preto, aby dokazala zit samostatny zivot v medziach jej moznosti, ked tu uz vy nebudete a len poznamocka- nespoliehajte sa na to, ze jej surodenci tu budu. To je slaba utecha. Zelam vasej dcerke len krasne, pozitivne dni.
Katy a R
26.10.13,08:28
Nechcela som už reagovať - ale mi nedá. Evka - veľmi držím palce, aby sa ti podarilo vzdelávanie doma - bohužiaľ systém nášho školstva je taký aký je (bohužiaľ celý .. však dieťa je na poslednom mieste, najskôr musia byť papiere...) - a takéto deti sú v tom lepšom prípade v podstate v škole len trpené. A možno by stačilo len trošku dobrej vôle - a situácia by bola oveľa, oveľa lepšia. lenže práve tá vôľa chýba!
jeden môj postreh si dovolím ... spolužiaci takéhoto dieťaťa urobia oveľa viac, pre vzdelanie a socializáciu takéhoto dieťaťa - ako celý pedagogický kolektív. A ani im netreba toľko vysvetľovať, ako dospelým ľuďom! A prospeje to obidvom stranám.
alaya1
26.10.13,09:23
Myslis deti rovnocenne, ci deti bez postihu? lebop je v tom rozdiel, ved Evka o tom vie.
EvaB.
26.10.13,19:34
Do bežnej školy chodí až teraz, aj keď je to špeciálna trieda. Väčšinou vo svojom živote stretáva a bude stretávať zdravú populáciu, nevidím dôvod to meniť.
Nežiadam od učiteľov zázraky a ani to, aby sa venovali len môjmu dieťaťu. Dokonca s jednou učiteľkou som začala mať problém práve preto, že som chcela, aby napredovali pomalšie. Viem, na čo moja dcéra v súčasnosti má. Nie je to o peniazoch, nie je to o čase, je to len v ľuďoch a v ich prístupe k práci. Kto to nezažil, nepochopí. A som rada, že aspoň na pár mesiacov sme zažili aj Pani Učiteľku.
Áno, už v roku 2008 sme riešili neúčasť na vyučovaní. Aj takto sa to dá chápať. My sme to vtedy pochopili inak, keď sa nám naše dieťa 3x doslova posralo z voskoviek, ktoré ju nechala predchádzajúci deň zjesť v škole pani učiteľka. Jasné, chyba bola už vtedy vo mne. A ťahá sa to so mnou doteraz. Ale inak ďakujem za psychoanalýzu. A ďakujem aj za povzbudivé slová.
alaya1
26.10.13,20:00
Eva, nemohli ste ocakavat len suhlasne prikyvovania. Opat opakujem, vasa dcera by sa mala lepsie v triede, kde sa vzdelavaju len autisti. tak by voskovky nejedla, nakolko ucitelka ma 1 -2 deti. V triede, kde je viac deti, ucitel vsetko neustriehne. Ale nezastavam sa ucitelov na beznej skole, autistov ucit nebedia. preto som pisala, ze mala chodit do specialnej skoly.
Uz som pochopila vas prispevok, potrebovali ste sa vyrozpravat a utvrdit vo vasom nazore. ja s nim nesuhlasim, autisticke dieta patri medzi rovesnikov, ma sa vzdelavat v kolektive deti, ako je ono.
Vy svoj nazor mate, ja ho akceptujem, zelam vasej dcere opat len to, ab ste ju naucili zit tak, aby to dokazala aj bez vas.