Ganéša
24.10.13,09:57
Ak zomrel otec skôr, ako bolo ukončené dedičské konanie po jeho rodičoch, kto je ďaľším dedičom po jeho rodičoch a akými podielami?Ďakujem za odpoveď.


A akými podielami?

Prepáč, to som opomenul, takže 3 deti + manželka.

1/4 každý?Nededí manželka vždy polovicu po manželovi?Súrodencov otec nemá.
Xanti
24.10.13,08:11
Deti a manželka sú dedičmi po otcovi a jeho podielu, na majetku jeho rodičov.

Tak z otcovho podielu na rodičovskom majetku každý z vás dostane 1/4 tinu.
A koľko je otcov podiel to napísať neviem kedže si nenapísal koľko mal súrodencov.
Xanti
24.10.13,08:42
Vieš ked nenapíšeš kolko detí ste boli, tak ťažko určiť podiely, detto koľko súrodencov mal otec ... ale dedíte otcov podiel.
Xanti
24.10.13,08:58
Doplnila som svoju odpoved.
luja5
24.10.13,11:13
Odpoveď k: 1/4 každý?Nededí manželka vždy polovicu po manželovi?

Manželka nikdy zo zákona v 1. dedičskej skupine (t.j. keď dedia aj deti) nededí po zomrelom manželovi polovicu (pozn.: pokiaľ manželia nemali len jedno dieťa, t.j. pokiaľ nie sú dvaja zákonní dediči po zomrelom manželovi/otcovi).
Môžu nastať dve situácie podľa charakteru dedeného majetku:

1. dedí sa majetok, ktorý bol v BSM - v takom prípade sa dedí len manželova polovica a tá sa delí medzi manželku a deti rovnakým dielom (druhá polovica je majetkom žijúcej manželky, t.j. táto nie je predmetom dedenia po zomrelom manželovi);
2. dedí sa majetok, ktorý bol výlučným majetkom zomrelého manžela a nepatril teda do BSM - v takom prípade sa tento celý jeho výlučný majetok delí medzi manželku a deti rovnakým dielom.

§ 473 Obč. zákonníka
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
marjankaj
24.10.13,11:25
Nikdy nehovor nikdy.
Ak nededia deti, tak manželka dedí najmenej polovicu. Teda v druhej skupine.
:cool:
§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
luja5
24.10.13,11:28
Upresnila som predtým, ako si pridal svoj komentár. ;)
marjankaj
24.10.13,11:29
OK:)