JanoHrb
24.10.13,10:54
Kúpil som byt od užívateľa s užívacími právami k družstevnemu bytu, ktorý tento byt nadobudol prevodom užívacích práv od pôvodných užívateľov-neplatičov, ktorí tam bývali takmer 40 rokov. Po prepise užívacích prav na bytovom družstve (ktoré bolo v tom čase aj vlastníkom bytu) som sa stal užívateľom bytu ja a po podpísaní zmluvy o prevode bytu do osobného vlastníctva s bytovým družstvom a zaplatení anuity som dnes v poradí vôbec prvým (po bytovom družstve) majiteľom bytu. Prevod je zapísaný už aj v katastri nehnuteľností a mám aj list vlastnictva k bytu na svoje meno. Keď počúvam v médiách (niekoľko nedávnych prípadov), že je možné prísť o byt aj keď ste už jeho právoplatným majiteľom a dokonca pred Vami mal byt ďalších majiteľov s riadnym zápisom v katastri (a v niektorých prípadoch musíte ešte po odobratí bytu ďalej splácať hypotéku v banke, ktorá vám ju na základe všetkých právne čistých dokumentov ochotne poskytla), vyvstávajú obavy, či sa niečo podobné nemôže stať aj v mojom prípade. Myslím si, že s najväčšou pravdepodobnosťou nie, nakoľko bytové družstvo si starostlivo stráži čistotu prevodov užívacích práv a prevodov bytov do OV, no zaujímali by ma vaše skúsenosti a kvalifikovaný právny názor.
Mária27
24.10.13,16:39
Nemusíš mať obavy. Tvoj byt už ani nie je družstevný. Ak by si o byt prišiel, určite to nebude preto, že si ho odkúpil od družstva.
Ak však nebudeš splácať úver, alebo sa dostaneš do dlhov napr. neplatením mesačných záloh na byt, môže sa postarať o zbavenie ťa vlastníctva napr. exekútor ...