witch
24.10.13,13:58
4.10. sme mali na vozidle v majetku firmy haváriu - totálka. Vrak bol 22.10. predaný - zmena majiteľa v TP. PZP ruším k dátumu prepisu 22.10. Na daňovom úrade odhlásim, keď už se nepoužíva na podnikanie - k 4.10. keď havarovalo a nedá sa už použiť, alebo až k 22.10., kedy zmenilo majiteľa? A z majetku ho vyradím dátumom havárky alebo predajom? Ďakujem za odpovede
KEJKA
24.10.13,12:07
ja by som to riešila k dátumu prepisu - predaja
witch
24.10.13,12:11
Vďaka. Aj ja si myslím, pošlem oznámenie, plus kópiu TP so zmenou majiteľa?
marjankaj
24.10.13,12:12
V zákone sa píše, že dňom, ktorým sa prestalo používať na podnikanie. §89/2
Keby to nepredali, tak by platili za vrak daň?:eek:
witch
24.10.13,13:11
Tak teraz je to 1:1. Používanie na podnikanie skončilo havárkou, ale vlastníkom sme až do predaja... Pridá niekto ešte svoj názor?
marjankaj
24.10.13,13:14
Myslím, že ani autorovi zákona to nie je celkom jasné. Určite sledoval nejaké lobovanie určitých skupín. Ak ti na pár euri nezáleží, tak môžeš používať aj ten vrak a zaplatiť daň z MV.
witch
24.10.13,13:24
Asi budem hrať na istotu a dám to podľa Kejky - dátum prepisu. Ďakujem vám obom za názor!
marjankaj
24.10.13,13:31
Ten zákon museli robiť diletanti.
Ak FO použije na pracovné cesty vlastné osobné vozidlo §19/2e, tak ako by mala postupovať?
Platiť DMV za celý rok, alebo po pracovnej dobe vozidlo odhlasovať?
Keďže nie je zamestnancom ani zamestnávateľom, tak nemôže postupovať podľa §90/1
kn-alka
24.10.13,13:36
podľa mňa:
odhlásenie z DzMV 04.10.2013
vyradenie z majetku 22.10.2013
Rozalka
24.10.13,13:38
Moja otázka na DRSR:
Dobrý deň.
Podnikateľský subjekt využíva k podnikateľskej činnosti aj motorové vozidlo zamestnanca, na jeho pracovných cestách. V takomto prípade je možné celoročnú daň z motorových vozidiel úmerne krátiť podľa počtu dní využívania alebo sa musí zaplatiť daň za celý rok, pretože sa využíva v súvislosti s podnikaním a toto sa považuje sa "sústavnú" činnosť?
Ďakujem a prajem úspešnú prácu.

Odpoveď


Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej ?zákon o miestnych daniach.?) je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla.
Podľa § 89 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie a zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia a ak vznikne a zanikne daňová povinnosť v jeden deň, je daňovník povinný podľa § 91 ods. 7 zákona o miestnych daniach zaplatiť pomernú časť dane, ktorá sa vypočíta ako súčin jednej tristošesťdesiapätiny a v priestupnom roku ako súčin jednej tristošesťdesiašestiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
Na základe uvedeného, ak zamestnanec používa vozidlo na služobné cesty a zamestnávateľ mu vypláca cestovné náhrady, daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z. z. je zamestnávateľ, ktorý je po ukončení zdaňovacieho obdobia roku 2013 povinný za vozidlo zamestnanca podať daňové priznanie do 31. januára 2014 miestne príslušnému daňovému úradu podľa trvalého pobytu alebo sídla zamestnávateľa, a v tejto lehote aj zaplatiť pomernú časť dane z motorových vozidiel, ktorá sa vypočíta za všetky dni trvania pracovnej cesty uskutočnené v zdaňovacom období roku 2013.

Ing. Lia Košalová
Odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
marjankaj
24.10.13,13:44
Rozalka.
Ale ak FO nie je zamestnávateľom, nemá žiadnych zamestnancov, tak sa jej to netýka.
Iba použije vlastné osobné vozidlo na pracovnú cestu.
účtovník 007
24.10.13,13:47
a načo aj kópiu TP? To ďaňovákom nie je nanič.
kn-alka
24.10.13,13:58
účtovník 007
24.10.13,13:58
Ja som mala podobný prípad v roku 2012, ale nešlo o totálnu škodu, ale auto bolo značne poškodené a nebolo jasné, čo sa s ním bude diať. Odhlásila som ho z DMV posledným dňom, kedy sa na ňom prepravoval tovar. Následne stálo na parkovisku 3 mesiace a konateľ sa rozhodol, že ho napriek všetkému dáme opraviť. Tak som na DU nahlásila vznik DP na DzMV dňom jeho prevozu do servisu a zaplatila daň iba za mesiace, kedy sa auto na podnikanie používalo. Preto si myslím, že je tam dôležité slovíčko používa na podnikanie.
marjankaj
24.10.13,13:59
Ani to ich tlačivo netreba. Zákon to nepredpisuje. Môžeš napísať svoje oznámenie.
To ich tlačivo iba ušetrí prácu s vymýšľaním svojho oznámenia.
witch
24.10.13,14:00
takže v podstate je to naše čestné vyhlásenie, kedy sme ho prestali používať a v prípade kontroly to môžem doložiť správou o nehode.
marjankaj
24.10.13,14:05
To je pravda.
Ale akosi zákonodarcom ušlo, že podnikatelia si budú odhlasovať autá cez víkendy a tak ušetria 2/7 z celkovej daňovej povinnosti.
A tých papierov na daňových úradoch. Kam by to dávali a evidovali? Preto sa snažia všelijakými usmerneniami nejako to usmerniť. Je to na jednej strane aj logické, potom by sa mali asi krátiť aj odpisy a podobne.
účtovník 007
24.10.13,14:10
Toto bolo minulý rok, kedy sa daň platila za mesiace. Ale inak to mi ani nenapadlo, že odhlasovať na soboty a nedele....pre pána kráľa, to si neviem predstaviť, ako by to kontrolovali, keď vznik netreba nahlasovať, iba zánik. Tých papierov. Ale lovák človek vynaliezavý :-) A ak sa jedná o auto už odpísané, hmm
Centrum
24.10.13,14:21
S názorom -účtovník 007 - súhlasím, slovíčko "používa na podnikanie " znamená, že aj používaním auta v podnikaní dosahuje príjmy, čím je daný i termín začiatku alebo konca. V danom prípade posledným dňom používania v súvislosti s podnikaním je 4..10..Vyradenie z majetku s týmto dátumom nesúvisí, je to až následné riešenie o majetku ( správne je vyradenie v deň predaja vraku - učtovne .).
marjankaj
24.10.13,14:36
Či ty súhlasíš alebo nie je irelevantné. Záleží, či s tým bude súhlasiť daňová kontrola a či ju budeš vedieť presvedčiť.
V §22 je podmienka, že majetok musí byť používaný. A v §24/3 sa to upresňuje.

Pozri zákon o dani z príjmov §22
§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
marjankaj
24.10.13,14:45
marjankaj
24.10.13,14:53
účtovník 007
25.10.13,07:19
podľa tohoto Pokynu to s tým odhlasovaním na víkendy vyzerá blede. :-)

Škoda, že sa nedá dať bod za ten priložený pokyn.
marjankaj
25.10.13,07:24
O tom sa tu už popísalo dosť.
Pokyn nie je zákon. Nemá takú právnu účinnosť.
Z toho pokynu vyplýva, že DU môže "viac" kontrolovať podobné subjekty. To tiež môže byť otravné.

Ale je pravda, že zákon nerieši DMV za vlastné osobné auto živnostníka použité na pracovnú cestu.
účtovník 007
25.10.13,07:36
K tým živnostníkom budú určite nejaké vyjadrenia, možno aj novelizácia, lebo daňové priznania sa blížia.

Inak v tom zákone je viac nedomyslených vecí.

Na základe preštudovania toho pokynu, som začala pochybovať o správnosti jedného môjho kroku tento rok a jediné čo ma zachráni je, že vznik DP na DzMV netreba podľa nového nahlasovať.