mirka134
24.10.13,16:00
Dobrý deň chcela som sa spýtať ako je to:
SZČO - JÚ postavil budovu ako súkromná osoba, bločky od materiálu čo nakupoval a postavil neodkladal a teraz ked ju šiel kolaudovať tak mu poradili napísať na IČO. Chce ju zaradiť do podnikania, no teraz ja neviem ako ju zaradiť do účtovníctva a nadobúdaciu cenu.
Prosím Vás dá sa, že dáme urobiť znalecký posudok a potom to môže odpisovať? alebo aké má možnosti?
Ďakujem krásne za každú radu
pavol54
24.10.13,17:34
Znalecký posudok(predstavuje trhovú hodnotu) nemusí vždy zodpovedať cene za zhotovenie diela. Nezmení sa účel stavby prevedením na szčo? Budova má 20 ročnú odpisovú sadzbu nebol by lepší prenájom majetku nezaradeného do podnikania?
KEJKA
24.10.13,17:42
nemôže odpisovať podľa znaleckého posudku.
neoplatí sa mu vkladať týmto spôsobom budovu do majetku.
treba zvážiť účel budovy /príliš široký pojem/ a možnosť jej prenájmu.
mirka134
24.10.13,17:43
Je to taká veľká garáž alebo sklad, používal by ju na sklad tovaru. No ale vlastník je pán ako fyzická osoba a môže si sama sebe SZČO prenajímať?
ďakujem
mirka134
24.10.13,17:57
1. Kejka ďakujem za radu ale môže ju sám sebe prenajímať? 2. 2.Alebo poprípade keď ju vloží do podnikania tak potom môže dávať do nákladov ostatné náklady ako napr. nátery, regaly, podlahy chce ju využívať na sklad tovaru dakujem
KEJKA
24.10.13,18:21
sám sebe isto nie.
ale môže ju vložiť a neodpisovať, kedže nemá doklady a môže si uplatňovať náklady s jej prevádzkou.
mirka134
24.10.13,19:04
dakujem
Ejo
05.11.13,09:35
Ja som mala tiež takýto prípad. Budova postavená svojpomocne, neskor preradená z osobného uvížívania do podnikania. Nakoľko sme nevedeli presne stanoviť vstupnú cenu, bola zaradená do podnikania s nulovou hodnotou /tak mi poradila aj známa z DÚ/ a potom si možete uplatňovať do daňových výdakov opravu, údržbu.... Ale odpisy samozrejme nebudú.
mirka134
05.11.13,10:12
ďakujem veľmi pekne a čo keby som ju nevložila do podnikania ale v osobnom vlastníctve a používala ako sklad, na ktorý dám ako rekonštrukciu náklad?
Ejo
05.11.13,10:34
Nič sa nestane. Len si nemožno uplatniť žiadne výdavky na opravu....
mirka134
05.11.13,13:30
takže ani žiadne opravy, ktoré potrebujem k tomu aby to bol ako sklad malovanie, poter,...
Alebo poprípade môže si ak je majiteľom domu - nebýva v ňom (len má v ňom sklad) - prenajímať ho sám sebe?
Ejo
07.11.13,07:04
žiadne opravy, malovanie, lebo to je Váš osobný majetok a výdavky na svoj osobný majetok nie sú daňovými výdavkami. A prenajímať sám sebe sklad nie je možné, je to tá istá osoba. Iné by bolo, ak by ste boli szčo a mali by ste s.r.o., kde by ste boli spoločníkom aj konateľom /jednoosobová s.r.o./, vtedy by ste mohli ako szčo prenajíma s.r.o. Ale v inom prípade nie.
cacka
08.11.13,08:24
Tiež mám tento prípad, takže ma to zaujíma. Čiže preradí budovu do podnikania a môže na nej vykonávať aj technické zhodnotenie? Napr.príjazdová cesta, garážová brána, výmena okien a pod....Budova by bola vložená v nulovej hodnote a TZ by sa odpisovalo?
tomasmatus
26.03.14,14:05
Kejka, a pri vklade stačí doložiť len protokol o zaradení a list vlastníctva? Alebo aj niečo iné? Manžel zdedil chatu už dávnejšie a príležitostne ju prenajíma a poskytuje ubytovacie služby na základe ŽL. Ide mi o tie výdavky za opravy. Môžu sa dať v celkovej výške alebo ich treba prerátať podľa počtu prenajatých dní v roku? Ďakujem za odpoveď