lubica2403
24.10.13,21:20
Prosím vás, ako je to s ochranou osobných údajov? Spadá do toho aj zverejnenie fotografie na internete? Príklad - zúčastním sa spoločenskej akcie v obci, tam ma niekto odfotí (neviem o tom ) a potom nájdem svoju fotografiu na oficiálnych stránkach obce. Je to v poriadku? Ďakujem
ivka70
24.10.13,19:30
Pokial fotografia bola na stranke obce zverejnena ako informacia o spolocenskej akcii, na ktorej si sa zucastnila, berie sa tvoja ucast na akcii ako suhlas s fotografovanim aj zverejnenim fotografii.


Fotografovanie_v_sulade_so_zakonom.doc

https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CEAQFjAB&url=http%3A%2F%2Fsgsgeodet.edupage.sk%2Ffiles%2FFo tografovanie_v_sulade_so_zakonom.doc&ei=qIFpUt_KNsLE7AabroG4Cg&usg=AFQjCNGBq36qhkU5rnS5sDKvVm-iXFyrTg&sig2=z4wZcwHx-C9Qpjp7HhDT5A&bvm=bv.55123115,d.ZGU

Privolenie k fotografovaniu
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak dochádza k zásahu do práva súkromie a podobu fotografovanej osoba, možno vyhotoviť alebo použiť fotografiu len s jej privolením.
Súhlas možno získať písomne alebo len ústne. Stačí aj len gesto súhlasu (prikývnutie). Vzhľadom na okolnosti prípadu, možno za privolenie považovať aj nevýslovný súhlas, teda strpenie fotografovania, ak to nevzbudzuje pochybnosť, že táto osoba takto súhlasila s fotografovaním.
Na verejných miestach je potrebné posúdiť okolnosti celej situácie, teda či osoba (verejného záujmu alebo súkromná) musela na tomto mieste počítať s tým, že môže byť odfotografovaná a na toto miesto s tým vedomím išla alebo vykonala určitú činnosť (napr. študentka predvádza na verejnej módnej prehliadke na námestí model svojich šiat a je odfotografovaná do módneho časopisu, osoba sa zúčastní dňa otvorených dverí v televízii či nejakého koncertu). Vtedy sa akceptuje to, že osoba svojou účasťou dala mlčky súhlas na vyhotovovanie fotografií.
Ak sa osoba zúčastní koncertu alebo inej verejnej akcie, nemožno z toho vyvodzovať, že dáva mlčky súhlas na akékoľvek použitie fotografií z tohto koncertu, ale len na také, ktoré súvisí s prezentáciou alebo informáciou o tomto koncerte. Použitie fotografie v inom kontexte je neoprávneným zásahom do súkromia fotografovanej osoby (napr. ak fotografia dvoch mladých ľudí urobená na koncerte je použitá ako ilustrácia ku článku o manželských vzťahoch).
lubica2403
24.10.13,20:00
Ďakujem. Ak som teda správne pochopila - ak napr. idem na voľby v obci a potom je na internete zverejnená fotografia, ako hádžem obálku do urny, nie je to v súlade so zákonom o ochrane os.údajov? Alebo sa zúčastním len ako pasívny divák osláv Dňa matiek a som odfotografovaná bez toho,aby som to vôbec spozorovala potom sa vidím na stránke obce... je to porušenie zákona o ochrane os.údajov? Ale ak sa zúčastním osláv ako účinkujúci v programe, tam už je fotografia OK. Pochopila som správne?
ivka70
25.10.13,04:35
Nie, chapes to uplne naopak. Ved staci citat ...

Presne tieto citovane pripady nie su porusenim zakona a svojou ucastou na takychto verejnych podujatiach (aj ako divak ci volic a pod.) davas suhlas aj na zverejnenie fotiek z tohto podujatia propagujucich toto podujatie alebo informujucich o nom..
Porusenim zakona by bolo, keby tie fotky spojili s uplne inou udalostou a tvarili by sa, ze na to maju tvoj suhlas (ako ten priklad s clankom o manz.vztahoch).
Ing. Ľubomír Janoška
27.10.13,09:59
Podľa Občianskeho zákonníka môže byť Vaša foto uverejnená bez Vášho súhlasu, ak ide o použitie pre spravodajstvo (Občiansky zákonník, § 12 ods. 3).
Ľ. Janoška
misoft
27.10.13,10:17
Holka - ivka70 ti to už vysvetlila. Ja to podám tak povediac po našom: Voľby - ideš, hádžeš do urny = OK - pretože je to verejná akcia! Ako divák Dňa matiek - niekto to organizoval (asi obecný úrad) - je to verejná akcia = OK! Účinkujúci v programe - je to kultúrna akcia - sú tam i diváci, ktorí ťa vidia - OK!
Súkromná svadba v reštaurácii - fotka vycapená - nie je to OK - nebola to verejná akcia!