zuzanma
24.10.13,22:37
Dobrý deň, v zákone je uvedené: čistý obrat presiahol 2 000 000 eur, pričom čistým obratom na tento účel sú výnosy dosiahnuté z predaja výrobkov, tovarov, poskytnutých služieb a iné výnosy súvisiace s bežnou činnosťou účtovnej jednotky po odpočítaní zliav.
Máme dosiahnutý obrat z predaja výrobkov a služieb vo výške 1950 000 eur a ďalších 150 000 eur je DPH, ktorá bola zaplatená v zahraničí a firma si uplatňuje nárok na jej vrátenie. Podľa postupov účtovania sa nárok na vrátenie, ktorý do 31.12.nebol vrátený účtuje na účet 648. Je toto výnos súvisiaci s bežnou činnosťou účtovnej jednotky???
a_je_to
25.10.13,08:50
Toto je dosť náročná otázka, preto ťažko na ňu tu dostaneš odpoveď. Ak sa ju pokúsim zodpovedať, možno vyprovokujem k reagovaniu aj mudrcov a potom si aj ja rád prečítam odpoveď.
Pohľadávka na vrátenie DPH zo zahraničia sa účtuje podľa PÚP na 648, do roka zaplatenia DPH.. Je to kompenzačný výnos k DPH účtovanej na nákladové účty. Ktorý nijako nezvyšuje HV, ani z hospodárskej, ani z bežnej činnosti. Ešte ťažšie je tvrdiť, že ide o iný výnos, súvisiaci s bežnou činnosťou účtovnej jednotky. Taký je podľa logiky predaj majetku, úroky z účtov, náhrada škody ... ale kompenzačný výnos ? Ktorý sa za iných okolností účtuje v bežnom roku ako storno nákladov ? Podľa hospodárskej logiky, považujúcej za základ práva hmotnú pravdu asi nie. Bohužiaľ u nás má najvyššiu platnosť výklad znenia zákona, ktorý sa láme na čiarkach, bodkočiarkach a mnohozmyselných výrazoch, a nie hmotná pravda. Aj preto je táto otázka ťažká. Keby to bola moja s.r.o., tak za týchto okolností povinnosť auditu odignorujem a ...dělám, jakoby nic. Okrem toho ... je údajne návrh novely, ktorá ... ak prejde .... hranice pre povinnosť auditu má posunúť o hodne vyššie.
KEJKA
25.10.13,09:01
kedže do obratu sa zahrňaju výnosy na 60, 64 a 66, tak prísne vzaté, povinnosť auditu by vznikla. Podmienky však treba splniť 2 roky po sebe, neviem, či aj toto si vzala do úvahy.
Ale:
Kedže vláda schválila vyššie hodnoty podmienok auditu, tak tento problém podľa všetkého tebe odpadá.
http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/povinnym-auditom-bude-musiet-prejst-menej-firiem.html
zuzanma
25.10.13,13:03
Ďakujem zatiaľ za odpovede. V tomto roku tie pôvodné limity už určite splníme. Ide mi o to, či sa máme pripravovať, že budeme auditovať už ÚZ za rok 2013, alebo sa nás tá povinnosť dotkne až o ďalší rok - keď sa už nedotkne, lebo budú od 1.1.14 platiť nové limity :-)
KEJKA
25.10.13,13:47
tak vidí, ak je splnený len 1 rok, tak pri platnosti nových limitov, ktoré ako píšeš, už neprekročíš, povinný audit sa firmy už týkať nebude.
Dobrovoľný však nie je na zahodenie - stojí za zváženie.
zuzanma
26.10.13,20:10
A nové limity sa budú vzťahovať už na uzávierku z roku 2013?
zuzanma
26.10.13,20:11
A nové limity sa budú týkať už uzávierky za rok 2013?
tonkat
27.10.13,07:07
KEJKA
27.10.13,08:32
link som hodila aj k tipom, dávam ti užitočné, inak neviem.