leas
24.10.13,23:47
Dobrý deň,
prosím Poradu o radu :-)

Konateľ a zároveň spoločník sro si veselo vyberá z podnikateľ. účtu peniaze či už v hotovosti alebo bezhotovostne prevodom na svoj súkromný účet. Je fakt, že občas tam niečo aj vráti (tiež v hotovosti, alebo bezhotovostne), no ja mám z toho hlavu v smútku, lebo vôbec neviem ako to mám zaúčtovať.

Mám urobiť niečo ako zmluvu o pôžičke a na konci roka to jednoducho vyčísliť, napr. výbery-vklady=suma čo ešte musí doložiť na účet?

Fakt neviem, ďakujem vopred za každú radu...
ronel
25.10.13,06:47
Ahoj, ak konateľ nakupuje za hotovosť a vedieš mu pokladňu, môže dať výbery a vklady ako prevod hotovosti z aledo do pokladne cez 261, druhá možnosť je, že vklad na účet zaúčtuješ ako záväzok voči spoločníkovi na 365 a výber ako jeho splátku. Ak dáš zmluvu o pôžičke nazabudni na úroky.
a_je_to
25.10.13,07:35
Vopred treba ešte upresniť, či konateľ je iba jediný spoločník, alebo jeden z viacerých. Horšia alternatíva by bola, keby bol jeden z viacerých, lebo dochádza k neoprávnenému a nerovnomernému nakladaniu so spoločnými mi zdrojmi, čo by bolo treba oznámiť ostatným spoločníkom .... ale nemusíš, postupuj podľa ďalšieho, aby si neprišla o robotu. Ak je jediným spoločníkom, tak je to ten lepší prípad. Druhá okolnosť je, či Ty si aj pokladníčkou s.r.o. alebo iba účtuješ. Ak si aj pokladníčka, musíš mať každý výber zdokladovaný a podpísaný konateľom. Ak to máš, tak nie je problém. Každý výber bez upresnenia účelu , či už pokladničný, alebo bankový účtuj na 355/211,221 a veď zoznam týchto výberov podľa súm a dátumov. Ak niečo vráti, zaúčtuj na 211,221/355 a vyrovnaj s najstarším výberom. Ak donesie doklad o nákupe, alebo uhradenú faktúru v hotovosti, vyrovnaj úhradu s 355, nie s 211. Ak s.r.o. bude mať zisk, daj mu odsúhlasiť rozdelenie cez zápisnicu z valného zhromaždenia na 431/364 a jeho nahromadenú pohľadávku vyrovnaj na 364/355, čím ho oddĺžiš ... a môže vyberať znova. Ak má v účtovníctve nejaký zostatok na účte 365, tak aj ten ... napíš interný doklad o vyrovnaní a zúčtuj 365/355. Účet 355 má tú výhodu, že ho možno vysporiadať cez interné doklady voči iným vhodným účtom . Úrok do toho v tomto prípade nemiešaj, sú to jeho peniaze.
KEJKA
25.10.13,09:21
súhlasím s odpoveďou a-je-to dodám, že podpisom rozdelenia zisku bude platiť odvody do ZP, takže ho na to upozorni, aby si svojou iniciatívou neprišla o robotu v snahe mať vyčistené pôžičky. Moji spoločníci vo firmách robia to isté a o rozdelení zisku nechcú ani počuť. Našťastie priebežne aj vkladajú nielen vyberajú, takže je tam pohyb.
Katarína111
25.10.13,11:56
takže správne to chápem ? ak urobím zápočet - dividendy, kt. by boli vyplatené za rok 2012 s pohľadávkou voči konateľovi musia byť z tejto sumy odvedené aj zdravotné odvody. Aj keď nedošlo k fyzickému vyplateniu peňazí?
tictac7
25.10.13,12:54
samozrejme. Zápočet je predsa to isté, ako by dostal vyplatené peniaze a potom ich vrátil....
Bejata73
25.10.13,14:41
a pozor, ak je výber na 5000Eur, nemôže byť v hotovosti - ani keď si vypláca zisk na viackrát - je to uvedené na stránke DÚ
maja491
05.01.14,19:51
Ak bude zmluva o pôžičke, kedy spoločnosť požičiava konateľovi,tak sa účtuje na účet 355. A vtedy sa musia vyčísliť aj úroky. Ale ak konateľ-štatutár požičiava spoločnosti, ide o záväzok a účtuje sa na 365. Ale pozor, v prípade s.r.o. nesmie spoločnosť vyplácať úroky z vkladov do spoločnosti, ktorá tam konateľ vložil.