ibiza
24.10.13,23:55
Dobrý deň, prosím o radu kedy má byť vykonané samozdanenie... dodávateľ zo zahraničia vystavil 15.9 predfaktúru na tovar, táto bola nami uhradená, 21.9 bola vystavená ostrá faktúra a tovar nám odoslal.. ten sme prevzali 25.9. Ja by som dala vznik DP ako deň vystavenia faktúry, teda 21.9, ale mám nejaké usmernenie z drsr, kde sa píše, že ak dodávateľ požaduje platbu vopred tak sa na takúto faktúru neprihliada a vznik DP je vždy 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci kedy došlo k dodaniu tovaru. Čiže v našom prípade by to bolo teda 15.10? Vie niekto poradiť? ďaakujem
JM1968
25.10.13,06:38
no, v tom usmernení drsr sa asi myslí §20 ods,1, ale ten nemá len po a-čiže 15.deň, ale aj bod b-dňom vyhotovenia faktúry, ak bola vyhotovená pred 15.dňom, takže aj ja by som dala 21.9.
Ester plus
25.10.13,06:57
Aj ja by som dala 21.9. Nakoľko v tom usmernení sa uvažuje tak, že je vyhotovená len tzv. predfaktúra. Ale že sa spolu s dodávkou zasiela aj ostrá faktúra to v príklade už chýba.
ibiza
25.10.13,08:00
no ja tam mám takéto dva príklady:

tovar prevzatý 20.02, maďarský podnikateľ vyhotoví faktúru dňa 27. januára, t.j. pred začatím
prepravy tovaru z
dôvodu požadovania skoršej úhrady za dodanie tovaru,
daňová povinnosť vzniká slovenskému podnikateľovi
15. deň kalendárneho
mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo
nadobudnutie tovaru;
v tomto prípade slovenský podnikateľ pri určení
vzniku daňovej povinnosti na deň vyhotovenia faktúry neprihliada a daňová
povinnosť pri nadobudnutí tovaru mu vzniká 15. marca

a potom toto
Platiteľ dane objednal tovar od osoby identifikovanej pre daň v Poľsku.
Poľský podnikateľ vyhotovil faktúru dňa 28. januára na prijatú platbu, ktorú
požadoval uhradiť predtým, ako dodá tovar. Prepravu tovaru do tuzemska
zabezpečoval odberateľ vlastným
vozidlom, tovar
prevzal u dodávateľa
dňa 13. februára. V tento deň odberateľ nadobudol právo nakladať s
tovarom ako vlastník, ale pre zdanenie nadobudnutia tovaru v tuzemsku je
potrebné, aby bola splnená aj podmienka prepravy tovaru z členského
štátu dodania do členského štátu určenia. Tovar bol do tuzemska
prepravený dňa 14. februára. Deň 15. marec je 15. dňom kalendárneho
mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom sa uskutočnilo
nadobudnutie tovaru. Na faktúru, ktorá je vyhotovená za účelom prijatia
preddavku, sa neprihliada, daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v
tuzemsku vzniká platiteľovi dane dňa 15. marca.

čo poviete? Ja mám väčšinu prípadov takých, kde je požadovaná platba vopred... tak teraz neviem..
Ester plus
25.10.13,08:21
Podľa týchto dvoch príkladov sa stále hovorí o faktúre ktorú požadoval uhradiť dodávateľ predtým ako dodá tovar. Ale potom keď tovar dodal už faktúru nevyhotovil? Aspoň v praxi to tak nie je. Mne napríklad z príde aj z PL aj z DE predfaktúra a po jej uhradení faktúra spolu s tovarom. A podľa tvojho príkladu, ktorý riešiš je to tiež takto.