Alex18
25.10.13,10:04
Dobrý deň.
Bola by som rada, keby mi niekto poradil. Mám zamestnanca, ktorý má zostatok dovolenky z roku 2012 - 15 dní, ktoré si zrejme nevyčerpá. Mám pocit, že po novele zákonníka práce, mu ju musím celú preplatiť, či sa mýlim?
Ďakujem
veronikasad
25.10.13,08:07
Aký je ročný nárok zamestnanca ? Končí pracovný pomer v roku 2013 ?
Alex18
25.10.13,08:08
nárok má 45 dní - učiteľ a pracovný pomer nekončí
KEJKA
25.10.13,08:11
do konca roka je ešte dosť času mu dovolenku určiť a mohol by si ju vyčerpať.
Ale máš pravdu, nedočerpaná dovolenka nad rámec základnej výmery 4 týždne sa môže preplatiť, resp. musí. a kedže je učiteľ, tak mu tých 15 dní vychádza na preplatenie.
Tweety
25.10.13,08:13
Nemusíš ju preplatiť, ale ZP to umožňuje.
§116
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku

. Preplatiť teda môže až vtedy, keď si ju nebude môcť vyčerpať tento rok.
veronikasad
25.10.13,08:15
Účtovník sa nemôže rozhodovať podľa pocitov, musí konať v súlade so ZP

§ 116
Na začiatok

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Prečo zamestnanec nevyužil § 113 ods. 2 ZP ?

§ 113
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.
jana1972
03.12.13,17:02
Takže sa jedná o zamestnancov, ktorí majú zostatok dovolenky za rok 2012 najmenej napr. 21 dní - vtedy preplatím 1 deň a ostatnú dovolenku - teda 20 dní "vynulujem"? Rozumiem tomu správne? Zamestnanec, ktorý má ročný nárok 20 dní a nevyčerpá ani jeden deň - tomu dovolenka prepadne...tak, ako to bolo v minulosti, nie?
Rozalka
03.12.13,17:45
Ako mohlo učiteľovi ostať toľko dní? cez prázdniny bol v škole? a koho učil?