zzz77
25.10.13,12:15
Dobry den
Poprosila by som o radu, rodicia vlastnia nehnutelnost a mali by zaujem spisat zavet, kde by som ja nemala pravo na dom, nakolko mi darovali inu nehnutelnost este pred par rokmi, a tak sme sa dohodli, ze by dedil iba moj brat. On nechce pocut o darovani, preto by to takto chceli rodicia vyriesit, ale u notara im povedali ze nemozu napisat iba jeho ako vylucneho dedica...Dalsia vec, otec z predosleho (pred 50 rokov) manzelstva ma syna, ktory ale nie je s nami v kontakte a o otca nejavi zaujem, on zije v CR, je mozne ho zo zavete vynechat, alebo vydedit? Velmi pekne dakujem za radu.
ivka70
25.10.13,10:51
Nemozu napisat brata ako jedineho dedica, lebo dieta je neopomenutelny dedic a musi dostat dospele aspom 1/2 svojho zakonneho naroku.
Ktorekolvek dieta, teda aj ty aj po otcovi jeho dalsi syn.
zzz77
25.10.13,11:02
a to sa pri spisani zavete nemozem vzdat tohto prava? nakolko som ja darovanim uz dostala svoju cast?
ivka70
25.10.13,11:47
Nie, nemozes sa vzdat niecoho, co nemas. Zavet napisany byt moze, ale aj tak chrani zakon neopomenutelnych dedicov .....
Tweety
25.10.13,11:57
Katy a R
25.10.13,12:11
o závete už máš .. taký ako chceš ty - by bol neplatný.
Ale pri dedičskom konaní sa ten tvoj dar môže započítať - a bude to vybavené .. ;)
arizona
25.10.13,12:21
Rodicia sa mozu so synom "dohodnut na odpredaji",ak sa brat obava darovacej zmluvy.

Inak budu dedit vsetky deti /aj to z predosleho manzelstva/ rovnakym dielom. Ak si ty uz dostala nehnutelnost,mozu ostatni dedicia na ded. konani ziadat,aby sa tento neobvykly dar zohladnil pri deleni dedicstva.
Alebo sa ty mozes svojho podielu vzdat napr. v prospech brata.
draik
25.10.13,16:31
Taký závet je možné spísať, bol by iba relatívne neplatný. To znamená, že ak by sa tejto neplatnosti neopomenuteľní dedičia nedovolali, dedil by ten, kto je uvedený v závete.
zzz77
25.10.13,18:34
Teda by bolo rozumnejsie radsej prehovorit brata na darovaciu zmluvu. Neobava sa, len je taky typ cloveka, ktory odmieta vsetko podobne, i ked by mu to bolo v prospech... Ide o to ze rodicia chcu vsetko dopredu vybavit aby neboli hadky.
ivka70
27.10.13,18:17
Ak rodicia darovali tebe dom a daruju dom bratovi, tak pri dedeni po otcovi jeho prvy sym moze ziadat zapocitanie tychto darov a mohlo by sa stat, ze on zdedi vsetko ostatne, napr. uspory a pod.
Vo vasom pripade by bolo lepsie, keby rodicia nic nevlastnili v case smrti, najma ak otec prezije matku.