darina1538
25.10.13,14:35
Som deviatačka na základnej škole a chcela by som ísť študovať medicínu, presnejšie chirurgiu. Problém je v tom že neviem či mám ísť na zdravotnú alebo na gymko. Ľudia mi hovoria, že gymko je lepšie ale ja si niesom istá. Môžete mi prosím poradiť?
meha
25.10.13,15:24
Milá Darina,si mladá a to čo ti ľudia hovoria,je sčasti tvoja "poistka".Ak nastúpiš na zdravotnú,môžeš pokračovať v štúdiu na medicíne v odbore chirurgia,no mladí ľudia zvyknú svoje rozhodnutia často meniť a čo potom.Gymnázium ti dáva vybrať si správny smer a rozmýšľať o svojej budúcnosti ešte 4 roky a ak sa rozhodneš študovať medicínu aj vtedy,nič nestratíš.Ak zmeníš svoje rozhodnutie,máš možnosť študovať akýkoľvek iný odbor a nemusí to byť ani medicína.
Mila123
25.10.13,15:56
Napíšem Ti z mojej osobnej skúsenosti, resp. zo skúseností mojich dvoch dcér......
pritom úplne súhlasím s Mehou.....

staršia dcéra išla na SZŠ odbor farmaceutický laborant a po ukončení strednej školy išla na LF, odbor všeobecné lekárstvo, momentálne je v 4. ročníku.....
posledné 2 roky na strednej škole už doberala gymnaziálnu chémiu a v prvom semestri na VŠ musela ísť na doučovanie z fyziky (ťažká skúška z bio-fyziky)
a konečne po 2. ukončenom ročníku už nepociťovala rozdiel v stedoškolskom učive - to čo dostala na strednej a to čo musela vedieť na VŠ

mladšia dcéra je gymnazistkou a momentálne je prváčka na LF, odbor zubné lekárstvo, nemusela doberať stredoškolské učivo, dokonca napísala lepšie testy ako staršia (i keď sa nedá porovnať rok s rokom)

a inak sa nedá študovať chirurgia, tú by si si urobila vrámci atestácie po ukončení LF, odboru všeobecné lekárstvo.....


vrelo odporúčam gymnázium (aj ja ho osobne mám ukončený)
Mila123
25.10.13,15:58
inak je to stredná zdravotnícka škola
Janiela
25.10.13,16:08
ja trochu od témy, tiež som ukkončila gymnázium, na výške (Ekonomická univerzita) som nemala problém s matematikou a ani s učením iných ťažkých predmetov, bola som zvyknutá pravidelne učiť sa z gymnázia

Len pozor, z gymnázia treba niekam ísť. Zo zdravotnej už má "remeslo" v rukách.
Peggynka
25.10.13,16:57
Nemá žiadne remeslo,dnešní absolventi zdravotnej školy sú ošetrovatelia.Nie je to ani kvalifikovaná zdravotná sestra a tomu zodpovedajú aj učebné osnovy.Pochybujem,že zvládne medicínu s týmto základom.Jedine gymnázium.
Mila123
26.10.13,17:06
nie ošetrovatelia, ale asistenti......
terezamaria
26.10.13,17:10
Jednoznačne Gymnázium, ktoré je o všeobecnom prehľade. Zdravotnícka stredná škola nemá nič spoločné so štúdiom medicíny, lebo po skončení nie si ani zdravotná sestra, ale sanitárka a musíš si ešte spraviť vysokú školu, aby si bola dostatočne zdravotne vzdelaná a mohla robiť zdravotnú sestru. Ak chceš študovať medicínu, tak po skončení Gymnázia a prijatí na Lekársku fakultu ju skončíš a budeš pokračovať po všeobecnej praxi atestáciou z chirurgie, ale to už v rámci zamestnania.
Janiela
26.10.13,17:20
to som nevedela, že po strednej zdravotnej je len ošetrovateľka, príp sanitárka
lucia.lucia
24.11.13,19:01
ak sa smiem spýtať ,vaša mladšia dcéra chodila do triedy zameranej na ? :)