stevo9876
26.10.13,07:07
Zdravim, pred 20 mesiacmi mi zobrali VP pre alkohol... vie mi niekto poradit preco mi prisiel papier z policie ohladom vysetrenia u psychiatra na alkohol a ine navykove latky ked moj trest zakazu viest motorove vozidlo nebol dlhsi ako dva roky???

§ 91 ods. 6 zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke hovorí:

(6) Držiteľ vodičského oprávnenia, ktorému bol uložený trest zákazu činnosti spočívajúci v zákaze vedenia motorových vozidiel alebo ktorému bola uložená sankcia zákazu činnosti spočívajúca v zákaze vedenia motorových vozidiel, je povinný pred vrátením vodičského preukazu podrobiť sa preskúšaniu odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2 písm. a); ak činnosť vedenia motorového vozidla držiteľ vodičského oprávnenia na základe takého trestu alebo sankcie nesmel vykonávať dva roky a viac, musí sa podrobiť preskúmaniu zdravotnej spôsobilosti, preskúmaniu psychickej spôsobilosti a preskúšaniu odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2. Do úspešného splnenia týchto povinností sa držiteľovi vodičského oprávnenia vodičský preukaz nevráti.

Z toho vyplýva, že pred vrátením vodičského preukazu som povinný sa podrobiť preskúšaniu odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2 písm. a).

§ 79 zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke znie nasledovne:


§ 79
(1) Odbornou spôsobilosťou sa rozumie ovládanie pravidiel cestnej premávky a vedenia vozidla.

(2) Odborná spôsobilosť žiadateľa sa zisťuje skúškou z odbornej spôsobilosti, ktorá sa skladá z

a) predpisov o cestnej premávke,
b) náuky o vozidlách a ich údržbe u žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E , D, DE a T,
c) vedenia motorových vozidiel.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že budem musieť absolvovať skúšku z odbornej spôsobilosti týkajúcu sa predpisov o cestnej premávke a nie lekarskeho vysetrenia nie????

Dakujem za odpoved....
buchač
26.10.13,06:23
Nejde o dobu odobratia VP .
Ide skôr o ten alkohol samotný , kvôli nemu ten psychoš ...
draik
26.10.13,06:38
§ 91 ods. 4 ste nečítali?
Preskúmanie zdravotnej spôsobilosti a psychologickej spôsobilosti je niečo iné, ako preskúmanie zdravotnej spôsobilosti ohľadom návykovej látky.
Hlavne si pripravte eurá, keďže samotné vyšetrenie u psychiatria a následné sedenia u psychológa (ak nebude psychiatrom zistená závislosť) nie sú zadarmo, ako som Vám napísal v podobnej téme.
stevo9876
26.10.13,08:23
aha...uz mi to je jasne... dakujem
stevo9876
26.10.13,11:01
a mozem ziadat vratenie hned po psychiatrickom vysetreni alebo budem potrebovat aj papiere od psychologa??
draik
26.10.13,13:14
Po sedení u psychiatra (cca 30 eur) zanesiete papier na DI, kde Vám (za predpokladu, že podľa psychiatra nie ste alkoholik) obratom nariadia sedenia u psychológa (4x3 hod. skupinové + záverečný pohovor s psychológom, cca 250 eur). Následne Vám DI vráti VP.