ikapitan
26.10.13,07:36
dobry den
viaceri tvrdia ze nie je dobre ak pod vencom nad oknami sa neurobi preklad -poradi niekto ci treba robit preklad nad oknami ak sa robi veniec alebo ten veniec moze byt zaroven prekladom ?
marleau
26.10.13,13:55
Ak je veniec priamo nad oknom, tak slúži zároveň ako preklad. Musí byť však na to staticky nadimenzovaný.
ikapitan
26.10.13,17:01
to je samozrejme ze bude nadimenzovany ide o to ze stavbari tvrdia ze nie je dobre aby veniec bol zaroven prekladom hoci nevedia povedat preco
lapejko
27.10.13,08:04
o tom, či bude veniec dostatočne nosný aj ako preklad, rozhoduje jeho výška a výstuž, ktorá v mieste okien musí byť posilnená, potrebný výpočet može dodať projektant.
Martin1310
27.10.13,09:24
Môj dom poschodový má nad všetkými oknami aj dverami ako preklad veniec aj na prízemí aj naposchodí,má teda dva vence a je to 70ročný dom Výstuž je tam len 4 x 10mm hladká ocel a veniec je 45cm široký a 35cm vysoký.
No netvrdím že to tak je správne, hlavne čo sa tej výstuže týka ale po 70 rokoch nieje vidieť nič negatívneho.Len okná sú trošku vyššie než by som chcel.

Ešte doplním že tú výstuž 4x10 som našiel nad 70-tkami dverami nad oknami jej môže byť viac,to neviem.
bodliak
27.10.13,09:44
Jedno negatívum vidím.
promont maja
27.10.13,09:47
... veniec slúži na prenesenie záťaže cez nosný múr do základov a tým do zeme ... preklad zase prenesenie váhy nad okenným otvorom do nosného múru o. i. ... pripájam sa k marleau ... dá sa to ..
Martin1310
27.10.13,09:56
Iba jedno ? Tak to je na mna ešťe celkom úspech. Ak teda myslíš na pravopis.
chandler
28.10.13,17:48
nevedia o tom nic tak povedia ze to je zle :) radsej to robia tak ako to maju nakreslene na letacikoch vyrobcov tehal :)

nema to ziadne negativa, treba ten veniec spravne nadimenozovat a dat na neho izolaciu.
druha moznost je nerobit veniec vobec, uplne staci ZB doska. najviac pouzivana moznost - preklad, veniec a doska je ekonomicky uplne najhorsia.
alltracboy
28.10.13,17:56
samotny preklad ma zmysel ak je vrch okna vyrazne nizsie pod stropom. Napriklad mat zelezobetonovu dosku zaroven ako preklad je hlupost lebo bude okno az po strop co vyzera divne. Ja mam na dome 25cm vence ktore su zroven aj preklady. Samozrejme, ze tam kde je velky prievlak sa spravil ten venco -preklad vyssi. Cize odpoved na otazku je ANO, veniec moze byt zroven preklad, ale treba si to dobre premysliet a zaratat do toho aj skladbu stropu.