Nummi
26.10.13,10:47
Sme 2 nerodinné osoby (čiže dvaja kamaráti). Ja som podnikateľ a môj kamarát nie. Je možné v dnešnej dobe vytvoriť spoločný bankový účet na obe mená?
Katy a R
26.10.13,08:55
Je to možné ... ale podľa mňa dosť nepraktické. (však pozri obchodné podmienky .. nájdeš na stránkach bánk)
promont maja
26.10.13,08:59
... aby nenastal problém, že ste si týmto a takto, obaja, chceli "optimalizovať" základ pre daň z príjmu = potrebné mať na mysli to, že aj banky majú povinnosť ( .. predsa len uvediem .. a ak sa mýlim, prosím opravte ma ..) nahlásiť tzv. podnikateľský účet daňovému úradu ...
Nummi
26.10.13,09:05
Všetko budem zdaňovať ja ako podnikateľ. Ešte jedna vec pre doplnenie. Nesnažím sa vybabrať so systémom! Práve naopak. Môj kamarát má účet google adsense. Na ňom môj kamarát zarobil už 1,800 € (minimálna hranica, kedy to neživnostník nemusí zdaniť). Teraz mu google pošle ďalších 2,500€.

Fakty:
1.) môj kamarát nie je živnostník (a ani si už nestihne vytvoriť živnosť, keďže ani nepodal daňové priznanie za predchádzajúce obdobie)
2.) Google adsense nepovoluje pridanie bankoveho uctu na ine meno

Poslednou moznostou ostava, vytvorit si spolocny ucet a ja to zdanim. Je tu nejaka moznost, ze sa takyto ucet da vytvorit? Ak ano, v akej banke prosim vas?
avalik
26.10.13,09:09
podla mna ucet si moze otvorit len jedna osoba - ci uz FO alebo PO a ta ma pravo potom urcit dalsich disponentov s uctom

podnikatelske a sukromne platby by si mal mat oddelene ... takze mozes si zalozit dalsi sukr. ucet, kde das dispozicne pravo kamaratovi - ak ti ho vybieli, mozes sa ist stazovat na lamparen

doplnenie:
podla, mna sa zbytocne chces dostat do problemov, kamarat nech si to da do poriadku sam - ci uz s danami alebo zivnostou
Katy a R
26.10.13,09:10
viď obchodné podmienky (máš na výber)
Katy a R
26.10.13,09:12
nemáš pravdu - spolumajitelia rozhodujú o zriadení spoločne.
.. nuž ale určite by som to v tomto prípade nerobila.
Nummi
26.10.13,09:17
Nerozumiem. Čiže dá sa vytvoriť spoločný účet alebo nie? Potrebujem bankový účet na jeho meno + moje meno, aby som jeho mohol napísať do google adsense. Všetko zdaním ja
Katy a R
26.10.13,09:27
však si pozri - že v ktorých bankách je to možné .. máme ti skontrolovať my všetky obchodné podmienky na stránkach bánk? . napr http://www.mbank.sk/pdf-web/obchodne/OP_ucty_15_08_12.pdf
- ale fakt nemchápem, prečo chceš platiť dane ty - z jeho príjmu .. nuž (čo tak pozrieť zákon o DzP) ??
promont maja
26.10.13,09:51
.... hovoríš, že všetko budeš zdaňovať ty ... na základe čoho? ... že si si otvoril živnosť? .. to ako argument neobstojí = potrebné preukázať, že príjmy, ktoré zadelíš medzi svoje príjmy sú len tie tvoje, a nie kamarátove ... a tvrdenie neobstojí, ak bude mať dizpozičné právo k jednému účtu aj niekto iný ... aspoň, podľa mňa, takto to bude problém ...

... skús si spočítať pre a proti, aby to rozhodnutie bolo správne ... osobne by som takýto účet v banke nezriaďovala ... aj keď to zakázané nie je ... hoci??: .. definícia živnosti ( .. majúc na mysli: " vo vlastnom mene"), t. j.:

§ 2 Živnostenského zákona
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
promont maja
26.10.13,10:00
.. a čo sa týka kamarátovho príjmu: .. ak niečo vykonávaš nie príležitostne ( t. j. zjednodušene: sem-tam, jednorázovo ..), ale sústavne, tak vlastne podnikáš = registrácia ( minimálne ... nakoľko na takúto činnosť asi ani živnostenské oprávnenie nie je ... hoci? ... hovoríš, že ty živnosť máš? ..) na miestne príslušnom daňovom úrade ( ... s pridelením DIČ ... ) = takže daňové priznanie bude potrebné podávať = možná daňová kontrola v budúcnosti ...

... odkliaľ ten limit 1800,00 eur? ... máš na mysli výšku minimálnej dane? ... ak áno, je potrebné si pre istotu prečítať celé ustanovenie, či ozaj ... je to tak? ...

§ 46 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 6 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Daň sa neplatí, ak daň na úhradu vypočítaná v daňovom priznaní nepresiahne sumu 3,32 eur.
avalik
26.10.13,11:33
doplnila som odpoved
veronikasad
26.10.13,11:43
Neuvažuješ nad podnikaním formou združenia FO ? Potom ten spoločný účet nebude žiadnym problémom.
Richard
26.10.13,11:55
Skús pomenovať svoj problém priamo v otázka, pretože to čo sa snažíš dosiahnuť podľa komentárov nie je dobré riešenie a spoločný účet je len naoko riešenie, v skutočnosti to nerieši problém ktorý máte. Ak ti aj prídu peniaze nemôžeš ich zdaňovať TY pretože Google ich posiela niekomu inému... Môže sa stať že ty to zdaníš a kamoš bude mať problémy tak či tak ako keby to nezdanil...
Richard
26.10.13,11:56
Najlepšie ak založíš novú súvisiacu otázku či je správne to čo sa snažíš dosiahnuť...
promont maja
26.10.13,12:04
... aj mne to napadlo ... len ak budú v združení dvaja, s rovnakým " zúčastnením" ... tak ak si bude chcieť niečo jeden z nich presadiť a ten druhý bude proti? ...
Katy a R
26.10.13,12:25
odpoveď dostal podľa mňa dostatočnú;) ... len nám nijako nejde do hlavy, prečo chce zdaňovať cudzie peniaze - tak sme sa nezdržali (aj keď sa na to nepýtal)