Jana Motyčková
27.10.13,19:25
Od 1.11.2013 vstupuje do platnosti novela Nariadenia vlády 268/2006 Z.z. o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia. Novela vyšla v Z.z. pod číslom 216/2013 Z.z..

Novela upravuje výšku nepostihnuteľných súm pri vykonávaní zrážok :
- u pobeteľov dôchodkov
- pri zrážke zo mzdy pri rozhodnutiach o uložení pokuty za priestupok

Pôvodná téma k žrážkam zo mzdy je tu :
http://www.porada.sk/t180968-zrazky-zo-mzdy.html


Pred 1.11.2013 aj po tomto dátume základná suma, ktorú nemožno povinnému zraziť z príjmu je vo výške :
- na povinného (zamestnanca) 60% platného životného minima plnoletej fyzickej osoby;
- na každú vyživovanú osobu 25% platného životného minima plnoletej fyzickej osoby.
Pri pohľadávkach výživného na maloleté dieťa sa základná suma znižuje na 70%.

1. Zmena u poberateľov dôchodku.
Od 1.11.2013 u poberateľa dôchodku, ak nejde o pohľadávku výživného na maloleté dieťa, je základná suma vo výške :
- na povinného (zamestnanca) 100% platného životného minima plnoletej fyzickej osoby;
- na každú vyživovanú osobu 50% platného životného minima plnoletej fyzickej osoby.

Poberateľom dôchodku na tento účel je každý, kto poberá niektorú z nasledujúcich dávok :
Dôchodky z dôchodkového poistenia (zákon 461/2003 Z.z.) :
- starobný dôchodok
- predčasný starobný dôchodok,
- vdovský a vdovecký
- sirotský,
- invalidný (s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 40%)
Dôchodky starobného dôchodkového sporenia - §29 zákona 43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení :
- starobný dôchodok
- predčasný starobný dôchodok
- vdovský a vdovecký
- sirotský
Doplnkový výsluhový dôchodok - §15 písm. b) zákona 650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení (pre osoby v kategoŕii 3 a 4, tanečný umelec a pod.)
Dávky výsluhového zabezpečenia - §30 písm. d) až h) zákona 328/2002 Z.z.
- výsluhový dôchodok,
- invalidný výsluhový dôchodok
- vdovský a vdovecký výsluhový dôchodok
- sirotský výsluhový dôchodok

2. Zmeny pri pokutách za priestupok.
Ak ide o rozhodnutie o uložení pokuty za priestupok, ktoré možno podľa zákona vykonať aj zrážkami z dávok alebo príspevkov, základná suma je :
- na povinného 50% životného minima,
- na každú vyživovanú osobu 25% platného životného minima plnoletej fyzickej osoby.
To platí, aj keď povinný je poberateľom dôchodku.
Novela zákona o hmotnej núdzi, na základe ktorej bude možné vykonať zrážku pre pokutu za priestupok aj z dávok má byť platná od 1.1.2014. Čiže toto pravidlo sa uplatní najskôr od 1.1.2014, a to len ak priestupok bol spáchaný od 1.1.2014! Pôjde o priestupky podľa §29 (priestupok na úseku zdravotníctva), §30 ods.1 písm. e) (úmyselné umožnenie požívania alkoholického nápoja alebo inej návykovej látky osobe mladšej ako 18 rokov), §47 (priestupok proti verejnému poriadku), §49 (priestupok proti občianskemu spolunažívaniu) a §50 (priestupok proti majetku) zákona 372/1990 Zb. o priestupkoch a za priestupok ohrozenia výchovy a vzdelávania dieťaťa alebo zanedbania starostlivosti o povinnú školskú dochádzku (§37 zákona 596/2003 Z.z.)

Základná suma na povinného a na vyživované osoby sa zaokrúhľuje na eurocenty nadol vo všetkých prípadoch.

Sumy platné do 30.6.2014 (vychádzajú zo životného minima plnoletej fyzickej osoby vo výške 198,09 €) :

Výživné a dlžné výživné na maloleté dieťa (vrátane ak povinným je poberateľ dôchodku) :
- suma na povinného 83,19 €
- suma na vyživovanú osobu 34,66 €

Ostatné pohľadávky u poberateľa dôchodku :
- suma na povinného 198,09 €
- suma na vyživovanú osobu 99,04 €

Ostatné pohľadávky u ostatných osôb :
- suma na povinného 118,85 €
- suma na vyživovanú osobu 49,52 €

Pri pokutách za priestupky od 1.1.2014 :
- suma na povinného 99,04 €
- suma na vyživovanú osobu 49,52 €
janber
30.10.13,08:45
Dobrý deň, prosím o ujasnenie nasledujúceho prípadu:

Zamestnávateľovi bol včera doručený ex.príkaz, kde oprávneným je Krajské riaditeľstvo PZ - ide neuhradenú sankciu za priestupok z roku 2007.

Bude v uvedenom prípade nepostihnuteľná suma 50% zo ŽM?

Za odpoveď vopred ďakujem,

Jana Motyčková
30.10.13,16:36
Citujem z prvého príspevku :"Čiže toto pravidlo sa uplatní najskôr od 1.1.2014, a to len ak priestupok bol spáchaný od 1.1.2014!"
Reve
04.11.13,15:45
zdravím,
došiel mi exekučný príkaz a príkaz na začatie exekúcie . Zamestnanec je z úradu práce -posledný mesiac ho zamestnávame, ale musíme mu strhnúť zrážku. Keď má čistú mzdu vo výške 346,75 € tak mi vyšla zrážka vo výške 75 €??? nie je to priveľa, dobre to počítam???
ďakujem reve
Jana Motyčková
04.11.13,15:49
Môže to tak byť, ak nemá vyživované osoby a ide o neprednostnú pohľadávku.
Reve
05.11.13,09:09
veľmi pekne Ďakujem,
​reve
janber
07.11.13,13:10
Dobrý deň, potrebovala by som sa uistiť, či počítam správne.
Na zamestnankyňu, ktorá poberá vdovský dôchodok, má 1 dieťa, boli doručené prvá v poradí dohoda o zrážkach zo mzdy podľa OSP a druhý v poradí exekučný príkaz (obe 1/3-nové). Po konzultácii so spoločnosťou na vymáhanie pohľadávky a exekútorkou mi bolo nariadené uplatňovať nepostihnuteľné sumy pri zrážkach zo mzdy, ale neuplatňovať ich pri exekúcii (tie sa uplatňujú z dôchodku).
Hrubý príjem = 430,04 Eur
Daň zo mzdy = 11,60 Eur
Poistné = 57,62 Eur

Výpočet zrážky podľa OSP s ohľadom na uplatnenie nepostihnuteľných súm:
430,04 - 11,60 = 418,44 Eur
(418,44 - 297,13)/3 = 40,44 Eur

Výpočet zrážky pri exekúcii bez nepostihnuteľných súm:
430,04 - 69,22 = 360,82 Eur
360,82 - 297,13 + 1/3 z 297,13 = 162,73 Eur

​Moja otázka znie: Keďže z 1.tretiny sa už čiastočne zráža (40,44 Eur), bude správne, keď zamestnankyni strhnem zákonné zrážky vo výške 162,73 - 40,44 = 122,29 Eur?
Jana Motyčková
07.11.13,14:19
Odpočítanie, či neodpočítanie poistného pri zrážkach podľa OSP je diskutabilné. Takže povedzme, že ten prvý výpočet OK.
Ten druhý je tiež OK.
Bude správne, ak na druhú pôjde len rozdiel.
rrrrr
08.11.13,20:09
Dobry den,
mame podobny pripad. len su to dve neprednostne exekucie. pri jednej mame info, ze nemame uplatnovat nepostihnutelne sumy, lebo sa uplatnia pri dochodku. Len pri tej prvej exekucii, taketo info nemame. cize ma sa pri oboch postupovat tak, ze neuplatnime nepostihnutelne sumy? tak ako to v priklade v 6 vypocitala janber? alebo sa pri kazdej postupuje inak? dakujem za pomoc.
rrrrr
08.11.13,20:20
pardon ospravedlnujem sa, som to zle spocitala, ma poplietla suma 297,13 pri tej zrazke zo mzdy v prispevku 6.
cize to znamena, ze u jednej uplatnim nepostihnutelne sumy a pri druhej nie, presne ako prispevku v 6. zohladnuje vam toto mzdovy sofwer? dakujem a pekny vikend
Jana Motyčková
08.11.13,20:42
Áno, pri jednej sa uplatnia pri druhej neuplatnia nepostihnuteľné sumy.
rrrrr
08.11.13,20:52
Dakujem pekne.
este mi nie je jasna jedna vec. ak mam dieta - aj ked so mnou nezije, je povazovane za vyzivovanu osobu a je narok na nepostihnutelnu ciastku, ale ak uz je vyzivne na toto dieta, tak nie je povazovana za vyzivovanu osobu.
cize ak by zamestnanec mal neprednostnu exekuciu, tak uplatnim na to dieta neposithnutelnu sumu, ale ked mi nasledne na nu pride exekucia na vyzivne na toto dieta, tak uz pre obe exekucie nepovazujem toto dieta za vyzivovane? len ked uz sa ku kazdej exekucii pristupuje rozdielne, tak uz mam v tom chaos. dakujem.
Jana Motyčková
09.11.13,11:32
Áno, tak. Keď už je exekúcia na výživné, tak to dieťa sa nepočíta do vyživovaných osôb.
rrrrr
10.11.13,21:43
mozem sa este spytat, ze v ktorom paragrafe je uvedene, ze ak exekutor na jednu exekuciu napise, ze sa neuplatnuju nepostihnutelne sumy, lebo sa uplatnia napr. z dochodku, tak pri tejto exekucie nepostihnutelne sumy neuplatnim, ale pri ostatnych exekuciachzamestnanca ano. dakujem
janber
11.11.13,09:28
§88 Exekučného poriadku
rrrrr
11.11.13,11:46
no ale to je pri viacerych prijmoch, ale nie pri viacerych exekuciach. preto mi to nejde do hlavy. ze ci by sa nepostihnutelna suma nemala uplatnit len raz pri to m dochodku ako urci exekutor ppri prvej exekucii. ze ci ja mozem pri druhej este aj ja uplnatnit nepost. cast. ako keby sa ta nepostihnutelna cast uplatnila 2x. neviem ako to zrozumitelne napisat.
Iveta Matlovičová
11.11.13,12:12
Ak exekútor prikazuje vykonať exekúciu zrážkami zo mzdy n i e k o ľ k ý m platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať.

ad rrrr: nepostihnuteľná suma sa môže uplatniť len j e d n a, to že exekútor u osoby (ktorá má viac príjmov) určí, že celá základná suma sa uplatní u dôchodku - je v jeho kompetencii, alebo rozhodne, že polovica sa uplatní pri dôchodku a druhá polovica pri príjme zo závislej činnosti, ale nemôžem si pri ďalšej novej exekúcii u toho istého zamestnanca uplatniť celú základnú sumu nanovo (ak som správne pochopila váš dotaz:)
rrrrr
11.11.13,12:26
no prave to chapem, ze ak je viac platitelov, ale skor nerozumiem tomu prikladu 6, kde sa nepostihnutelne sumy uplatnia pri jednej exekucii z dochodku a pri druhej exekucii ich uplatnim a to hovorim o tom istom zamestnancovi.
-cize to znamena, ze u jednej uplatnim nepostihnutelne sumy a pri druhej nie, presne ako prispevku v 6. zohladnuje vam toto mzdovy sofwer? dakujem a pekny vikend
janber
11.11.13,13:08
Zrážka podľa OSP bola zamestnávateľovi doručená ako prvá bez toho, aby bolo nariadené nepostihnuteľné sumy neuplatňovať z dôvodu iného príjmu zamestnanca (uvedená zrážka nieje zrážaná z dôchodku zamestnanca). Exekúcia bola doručená druhá v poradí a tam mi teraz exekútor určil neuplatňovať nepostihnuteľné sumy. V programe si uvedené upravujem ručne (navyšujem zrážku exe).
rrrrr
11.11.13,14:16
no ved a z coho vyplyva, ze ku kazdej exekucii mi moze exekutor urcit ine ohladom uplatnovania nepostihnutelynch sum? pride mi to zvlastne.
rrrrr
11.11.13,14:20
Proste som chcela najst v zakone, ze kde je uvedene, ze u jednej exekucie neuplatnujem nepostihnutelne sumy (lebo mi povie exekutor, ze ich nemam uplatnovat) a pri druhej exekucii ich uplatnujem, lebo exekutor mi nic nepovedal.
Jana Motyčková
11.11.13,19:04
Každú exekúciu môže "spravovať" iný exekútor, keď Vám jeden exekútor prikáže neuplatňovať nepostihnuteňé sumy, nemôžete toto uplatniť aj pre ostatné exekúcie.
Aj keby viacero exekúcií vykonával jeden exekútor, v zákone v §88 sa hovorí o tom, ak exekútor prikazuje vykonať exekúciu ..., nie exekúcie - čiže pre každú exekúciu teoreticky môže postupovať inak, aj keď v skutočnosti §88 by mal uplatniť na každú exekúciu, ale na každú jednotlivo. Čiže ak má zamestnanec dve exekúcie a dva príjmy, tak exekútor pre obe exekúcie by mal použiť §88 a platiteľovi určiť nepostihnuteľnú sumu, ale pre každú exekúciu osobitne.
Náš program to zatiaľ nevie, doteraz to nikto nepotreboval, budeme to riešiť.
Analytik1
25.11.13,14:19
Kto sa považuje sa vyživovanú osobu pre účely zrážok zo mzdy, môže to byť aj niekto iný okrem manžela, manželky a deti povinného?
Jana Motyčková
25.11.13,14:58
Vyživované osoby sú osoby, voči ktorým má povinný vyživovaciu povinnosť. Štandartne manžel, manželka, deti, ale súd môže určiť vyživovaciu povinnosť aj voći inej osobe, napr. matke dieťaťa na určité obdobie, vtedy započítate aj túto osobu do vyživovaných osôb, ale len na základe rozhodnutia súdu. Podľa zákona o rodine je vyživovacia povinnosť aj voči rodičom (ak nie sú schopní sami sa živiť), tu sa ale u nás predpokladá, že sú samostatne zabezpečení (príjem, dôchodok, samostatné dávky v hmotnej núdzi a pod.) a do počtu vyživovaných osôb sa nepočítajú.
mapope
26.11.13,08:45
Dobry den,

poprosila by som vas o upresnenie. Mame zamestankynu na HPP, sucasne je poberatelkou starobneho dochodku. Prisiel mi Prikaz na zacatie exek. - prednostana pohladavka. Ako mam vypocitat zrazku? Mam brat do uvahy nove nepostihnutelne sumy platne od 1.11.2013.Dakujem Andrea
Jana Motyčková
26.11.13,12:34
Bete do úvahy nové nepostihnuteľné sumy, a Vám exekutor neprikáže (písomne) inak.
mapope
29.11.13,09:18
dakujem velmi pekne za odpoved
mapope
02.12.13,08:54
Dobry den, poprosila by som o skontrolovanie, ci uvazujem spravne...



Zamestnankyna - HPP + poberatelka starobneho dochodku, pocet vyzivov. osob - 0


Obdrzali sme:
11.11.2013 Prikaz na zacatie ex. - prednostna pohladavka
26.11.2013 Prikaz na zacatie ex. - prednostna pohladavka
oba prikazy od jednoho exekutora


Cista mzda...................330,00Eur
Na povinneho............. .198,09Eur


Po odpocitani.................131,91Eur


131,91 : 3=43,97Eur


Zrazku vykonam vo vyske 87,94Eur na prvu pohladavku a ked bude tato splatena zacnem zrazat druhu v poradi?


Zamestnankyni zostane tych 198,09+43,97=242,06Eur? +cely dochodok?


resp. moze mi este v exekucnom prikaze exekutor nariadit ine nepostihnutelne sumy?


Dakujem
Bonjo
02.12.13,09:28
Pre: RNDr. Motyčkovú
V zmysle novely sa má pri výpočte nepostihnuteľnej časti mzdy zamestnanca – poberateľa starobného, invalidného, atď ..... dôchodku má zohľadňovať aj skutočná výška poberaného dôchodku?
Alebo stačí, že zamestnanec má jeden z uvedených druhov dôchodkov uvedený v Personalistike a pri výpočte nepostihnuteľnej časti mzdy sa automaticky prihliadne na nové sumy (pre zamestnanca 100% životného minima, na vyživované osoby 50 % životného minima).
Niektoré softwerové firmy uvádzajú, že je potrebné pre zamestnanca, ktorý má priznaný predčasný starobný dôchodok, nahrať aj výšku dôchodku. Pritom v praxi nemôže nastať situácia, že poberateľ PSD je zamestnaný.
Iveta Matlovičová
02.12.13,14:30
ad mapope: uvažujete správne, ...ak by bola v exekučnom príkaze iná nespostihnuteľná suma (nižšia), tak uplatníte tú, inak platí tých 198,09 eur.
Jana Motyčková
02.12.13,15:29
ad mapope : Súhlas s Froncom, zrážka bude 87,94. Len upravím, ak exekútor určí, že nemáte použiť nepostihnuteľnú sumu, alebo máte použiť len časť z nej, potom budete postupovať podľa pokynov exekútora - nemusí to byť uvedené priamo v exekučnom príkaze.
Jana Motyčková
02.12.13,15:37
Pre: RNDr. Motyčkovú
V zmysle novely sa má pri výpočte nepostihnuteľnej časti mzdy zamestnanca – poberateľa starobného, invalidného, atď ..... dôchodku má zohľadňovať aj skutočná výška poberaného dôchodku?
Alebo stačí, že zamestnanec má jeden z uvedených druhov dôchodkov uvedený v Personalistike a pri výpočte nepostihnuteľnej časti mzdy sa automaticky prihliadne na nové sumy (pre zamestnanca 100% životného minima, na vyživované osoby 50 % životného minima).
Niektoré softwerové firmy uvádzajú, že je potrebné pre zamestnanca, ktorý má priznaný predčasný starobný dôchodok, nahrať aj výšku dôchodku. Pritom v praxi nemôže nastať situácia, že poberateľ PSD je zamestnaný.
Výška dôchodku je nepodstatná. Spôsob zadania u PSD závisí od softvéru. Problém s PSD je napr. že ak zamestnanie končí, tak v čase vykonania zrážky zo mzdy za posledný mesiac už poberateľom PSD je, čiže nepostihnuteľná suma sa uplatní vyššia. Ale nemyslím, že tento problém niekto rieši, resp. že vôbec niekto nad tým takto rozmýšľal.
Výška PSD je možno skôr na daňové účely, ale pri mesačnom spracovaní je tiež nepodstatná.
mapope
03.12.13,08:10
ďakujem za odobrenie....:)

ešte by som sa chcela spýtať, ak sa zvyšná suma rozdelí na tretiny, tak na 1/3nu, ktorá prináleží zamestnancovi nesmiem nikdy siahnuť?
Jana Motyčková
03.12.13,18:58
Pri exekúciách vyššiu zrážku nad rámec výšky prvej tretiny (resp. druhej tretiny u prednostnej pohľadávky) môžete vykonať len s písomným súhlasom zamestnanca a to najviac do výšky "troch tretín".
Analytik1
15.01.14,10:26
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o názor, či výpočet v príklade je správny:
Príklad:
Zamestnanec má čistú mzdu 279,84 € a 2 exekúcie, ktoré prišli naraz:
- pokuta (neprednostná) za priestupok 2000 €
- prednostná pohľadávka 2000 €
Výška tretiny na pokutu je 60,26 €, výška tretiny na prednostnú pohľadávku je 53,66 €.
Spoločnú časť 1. tretiny t. j. 53,66 € rozdelím pomerne podľa výšky pohľadávok:
pokuta za priestupok 26,83 €
prednostná pohľadávka 26,83 €
Na prednostnú pohľadávku sa zrazí: 2. tretina 53,66 € + z 1. tretiny 26,83 € = 80,49 €
Na pokutu sa zrazí: z 1. tretiny 26,83 € + rozdiel medzi tretinami za pokutu a za prednostnú pohľadávku (60,26 -53,66) 6,6 € = 33,43 €
Jana Motyčková
15.01.14,16:18
Výpočet je správny.
Ešte snád upozorním, zákon presný postup neurčuje ale uvedený postup neodporuje žiadnemu ustanoveniu zákona. Ale možno niekto vymyslí aj iný postup.
eva6459
15.01.14,17:02
Aký vplyv má na exekučné zrážky vykonávanie zrážok zo mzdy pre zamestnávateľa za stravné lístky a zrážok na komerčné poistenie zamestnanca ? Zrážajú sa tieto zrážky z nepostihnuteľnej sumy alebo z druhej a tretej tretiny, ak nejde o prednostné zrážky ?
Jana Motyčková
15.01.14,19:39
Nejde o zrážky, na ktoré sa vzťahuje tretinový systém. Čiže prakticky sa zrážajú až po exekúciách a môžu sa zrážať až do nuly.
mimi111
30.01.14,11:53
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ak môžem :)

Na zamestnanca došiel exekučný príkaz,ide o prednostnú pohľadávku,

20 rokov žije s družkou, môže si ju uplatniť ako vyživovaciu osobu?

Keby že dá čestné vyhlásenie, že je živiteľom rodiny,manželka je nemocná a je nezamestnaná a k tomu ešte rozhodnutím súdu majú zverenú výchovu vnuka, kde je žiadateľka družka a on je spomenutý, že zabezpečujú starostlivosť o dieťa spolu.

Môžem zarátať vyživované osoby družka a vnuk ? ďakujem
Jana Motyčková
30.01.14,16:01
Družka nie je vyživovanou osobou.
Ak súd rohodol o náhradnej starostlivosti, nevzniká tym vyživovacia povinnosť voći dieťaťu, čiže ani vznuk nie je vyživovanou osobou. Iba ak by išlo o osvojené dieťa.
Vyživované osoby sú osoby, voči ktorým má povinný vyživovaciu povinnosť podľa zákona o rodine.
anmi
24.03.14,10:01
Dobrý deň,


chcem sa poradiť...zamestnancom vykonávam zrážky zo mzdy (http://www.porada.sk/zrazky-zo-mzdy#__AUTOKW), na základe exekučných príkazov, dohôd o vykonaní zrážok zo mzdy...... v súvislosti s ročným zúčtovaním, niektorým vyšiel preplatok dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW), nárok na zamestnaneckú prémiu, vrátený daňový bonus.. všetko od čistej mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) odpočítam?? alebo počítam s čistej mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) uvedenej na mzdovom liste (t.j. vrátane preplatku, zam. prémie, daňového bonusu)...
Ďakujem.
anmi
24.03.14,14:00
Dobrý deň,


chcem sa poradiť...zamestnancom vykonávam zrážky zo mzdy (http://www.porada.sk/zrazky-zo-mzdy#__AUTOKW), na základe exekučných príkazov, dohôd o vykonaní zrážok zo mzdy...... v súvislosti s ročným zúčtovaním, niektorým vyšiel preplatok dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW), nárok na zamestnaneckú prémiu, vrátený daňový bonus.. všetko od čistej mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) odpočítam?? alebo počítam s čistej mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) uvedenej na mzdovom liste (t.j. vrátane preplatku, zam. prémie, daňového bonusu)...
Ďakujem.




Prosím, súrne potrebujem poradiť. Vopred veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
24.03.14,16:21
Ja by som preplatok dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) pre zrážku započítala, zamestnaneckú prémiu a DB nie.
anmi
25.03.14,10:53
Ja by som preplatok dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) pre zrážku započítala, zamestnaneckú prémiu a DB nie.


Pani Motyčková, ďakujem veľmi pekne za radu.
mariapol
02.04.14,12:07
Dobrý deň, prišla nám Žiadosť o súčinnosť pri exekúcii a zároveň aj Príkaz na začatie exekúcie. V Žiadosti o súčinnosť od nás exekútor žiada oznámiť za prvé výšku čistej mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW), za druhé poradie pohľadávky (http://www.porada.sk/pohladavky#__AUTOKW) a predpokladaný termín vykonávania zrážok a za tretie fotokópiu pracovnej zmluvy a výplatné pásky povinného za posledné tri mesiace. Môže zamestnávateľ poslať exekútorovi fotokópiu pracovnej zmluvy a výplatné pásky?
Jana Motyčková
02.04.14,14:00
Zamestnávateľ je povinný poskytovať súčinnosť podľa §34 exekučného zákona.
Podľa ods. 1 "... iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) fyzické osoby a právnické osoby, ak rozhodujú o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb, sú povinní oznámiť exekútorovi na jeho písomnú žiadosť údaje o majetku povinného, ktoré sú im známe z ich úradnej činnosti a ktoré sú potrebné na vykonanie exekúcie..."
Podľa ods. 4 "Osoby, ktoré majú listiny a iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) veci, ktoré môžu byť dôkazným prostriedkom pri vykonávaníe exekúcie (http://www.porada.sk/exekucie#__AUTOKW), sú povinné exekútorovi na jeho písomnú žiadosť tieto listiny a veci vydať alebo zapožičať."
Myslím si, že na základe uvedeného na žiadosť exekútora musíte uvedené dokumenty exekutorovi poskytnúť.
mariapol
03.04.14,08:23
Ďakujem.
Dana Deáková
04.04.14,04:46
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, ako postupovať u zamestnanca, ktorý má niekoľko exekúcií. Nevieme sa dopracovať k správnemu poradiu zrážok. Zamestnanec pri nástupe prehlásil, že nemá žiadne zrážky zo mzdy (http://www.porada.sk/zrazky-zo-mzdy#__AUTOKW) a zápočty už rok nie je schopný doniesť. Jeden z exekútorov, tvrdí, že jeho pohľadávka má byť prvá v poradí aj napriek tomu, že k nám došla ako piata. Podľa dátumov začatia exekučného konania je tiež až na štvrtom mieste. Jediný bývalý zamestnávateľ, ktorého sa nám podarilo kontaktovať, uviedol, že k nemu síce došiel exekučný príkaz (http://www.porada.sk/exekucny-prikaz#__AUTOKW) na tohto zamestnanca, ale až poskončení pracovného pomeru. Ako by sme mali určiť správne poradie zrážok, ak jediné zmáme je to, ktoré evidujeme? Na základe čoho môže exekútor žiadať o jeho zmenu? Je nejaká možnosť donútiť zamestnanca, aby nám poskytol potrebné doklady? Jeho názor je, že predsa my tieto pohľadávky (http://www.porada.sk/pohladavky#__AUTOKW) nemusíme zrážať. Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
04.04.14,08:01
Poradie pohľadávok ostáva zachované také, aké bolo u bývalého zamestnávateľa. Ak vám zamestnanec nepredložil od bývalého zamestnávateľa potvrdenie o vykonávaných zrážkach, resp. zápočtový list (dajte si podpísať, že ste to žiadali), v takom prípade postupujete v takom poradí, v akom vám došli príkazy na začatie exekúcií od exekútorov. Ak by Vám niekto predložil doklad o poradí zrážok u predchádzajúcich zamestnávateľov, poradie vymeníte. Takýto doklad môže mať aj exekútor, keďže zamestnávateľ pri skončení zamestnania by mal oznámiť exekútorovi poradie zrážky. Ak poznáte posledného zamestnávateľa, skúste kontaktovať jeho. Dátum začatia exekučného konania nie je rozhodujúci.
Bohužiaľ zákon priamo nerieši spôsob ako sa dopátrať poradia, ak si zamestnanec alebo bývalý zamestnávateľ nesplnia povinnosti.
vladan
05.05.14,20:28
ak je poslednym "zamestnavatelom" Urad prace, zistujem este predosleho zamestnavatela, teda toho pred Uradom prace kvoli exekucnym zrazkam?
Jana Motyčková
06.05.14,06:25
Ak mal zamestnanec príjmy z Úradu práce, potvrdenie o vykoávaných zrážkach by mal bystaviť aj ÚP. S takým som sa ale ešte nestretla, vyžadovala by som aspoň potvrdenie od zamestnávateľa pred ÚP.
Olga65
12.05.14,21:34
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť či konám správne pri výpočte zrážky zo mzdy podľa OSP. Dostala som na zamestnankyňu z Poštovej banky žiadosť o realizáciu Dohody o zrážkach zo mzdy vo výške 144€ mesačne, nakoľko mešká so splácaním úveru. Daná zamestnankyňa je u nás zamestnaná na plný prac. úväzok a popritom je aj poberateľom invalidného dôchodku postih 80%.
Podľa zákona by som jej mala vypočítať nepostihnuteľnú sumu vo výške 100% a na vyživovanú osobu 50%.
Tu je vzor môjho výpočtu: hrubá mzda 836,97€ - daň 82,27€ (bez poistného, a bez DB) = čistá mzda 754,70€ - 200€ záloha (zobrala si ju pred príkazom k zrážke) = 554,70€ čistá mzda z ktorej budem vypočítavať zrážku.
Z čistej mzdy odrátam nepostihnuteľnú sumu na povinného 198,09€ (nakoľko je invalidná), odrátam sumu na vyživovanú osobu 99,04€ (študujúce dieťa ) = 257,57€ čistá mzda po odpočítaní nepost. súm a 1/3 z 257,57€ = 85,86€ (toto zrazím zamestnankyni z čistej mzdy)
1/3 zrážky odrátam od čistej mzdy 554,70€ - 85,86€ = 468,84€ ( čistá mzda ktorú dostane zamestnankyňa na výplatu)
Dúfam že som to správne rátala, ak nie tak Vás poprosím o radu ako na to.

Alebo mám pri výpočte použiť variantu B) ako keď je exekučný príkaz (hrubá mzda mínus poistné mínus daň)???


Prosím poraďte, vopred ďakujem



Oľga
Jana Motyčková
13.05.14,12:22
Ja aj pri zrážke podľa OSP odpočítavam poistné (aj keď to zákon nehovorí, ale z logiky to vyplýva). Čísla som neprepočítavala, postup je správny. V ďalšom mesiaci sa už záloha neodpočíta.
Olga65
14.05.14,14:48
Pani Motyčková,

Ďakujem veľmi pekne za radu, inak v tom výslednom výpočte som zabudla odpočítať poistné takže

1/3 zrážky odrátam od 554,70€(čistá mzda) - 82,01€(poistné) - 85,86€(zrážka) = 386,83€ ( čistá mzda ktorú dostane zamestnankyňa na výplatu). To je podľa OSP.

Ale budem asi aj ja odpočítavať poistné aj pri OSP ako radíte, bude to lepšie a naozaj to má logiku.

Pokiaľ to niekto nenapadne, že to nie je podľa OSP.



Ešte raz Ďakujem



Oľga