renča1
20.03.06,18:08
Robila som szčo daňové priznanie a dnes si ho bol szčo odniesť na DÚ. Na môj údiv prišiel za mnou lebo na DÚ mu povedali, že má nárok na manželku si uplatniť nezdanit.čiasktu v sume 87 936,00 a stojí teraz nadomnou a neverí mi, myslí si , že som mu uplatnila zlú čiastku a to 22 601,00 SK. Prosím vás môhli by ste mi potvrdiť môj výpočet, ja som si na 99,99% istá, že to mám v poriadku .

SZČO ženatý v 4/05, manžel.príjem bol 55 521,00 - príspevok za opatrovanie za otca.Má potvrdenie od úradu práce, soc.vecí a rodiny. pani na DÚ povedala, že tento príjem je oslob.od dane a nezapočítava sa do manželkynho príjmu.
Výpočet:
87 936 -55 521,00 = 32 415,00 SK/12 = 2 701,00 SK
2 701 x 8 = 21 608,00 SK

Mám to správne?
INGRID KRIŽANOVSKÁ
20.03.06,17:20
Ja som tiež toho názoru, že tento príjem je od dane oslobodený
renča1
20.03.06,17:23
moje presvedčivosť klesla z 99,99% na 45% je tu ešte niekto toho istého názoru?
ondrejvla
20.03.06,17:26
Robila som szčo daňové priznanie a dnes si ho bol szčo odniesť na DÚ. Na môj údiv prišiel za mnou lebo na DÚ mu povedali, že má nárok na manželku si uplatniť nezdanit.čiasktu v sume 87 936,00 a stojí teraz nadomnou a neverí mi, myslí si , že som mu uplatnila zlú čiastku a to 22 601,00 SK. Prosím vás môhli by ste mi potvrdiť môj výpočet, ja som si na 99,99% istá, že to mám v poriadku .

SZČO ženatý v 4/05, manžel.príjem bol 55 521,00 - príspevok za opatrovanie za otca.Má potvrdenie od úradu práce, soc.vecí a rodiny. pani na DÚ povedala, že tento príjem je oslob.od dane a nezapočítava sa do manželkynho príjmu.
Výpočet:
87 936 -55 521,00 = 32 415,00 SK/12 = 2 701,00 SK
2 701 x 8 = 21 608,00 SK

Mám to správne?

A prečo si uplatnila na manželku len 8 mesiacov, veď ona žila aj prvé štyri mesiace? Či vtedy nemá nárok? Zostala som v pomykove aj ja.
Ak uzatvorila Zmluvu so SP, vtedy sa to berie ako záv.činnosť, taktiež aj osobná asistencia sa považujem za príjem, tam je dôležité podľa akého § má príjem za opatrovanie otca.
INGRID KRIŽANOVSKÁ
20.03.06,17:31
Pri tomto príjme je potrebné vedieť či ide o príspevok za opatrovanie občana
s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je vyplácaný ako sociálna pomoc priamo fyzickej osobe, ktorá vykonáva opatrovanie a vtedy je tento príspevok
príjmom oslobodeným podľa & 9 ods.2 písm.a zákona o dani z príjmov
renča1
20.03.06,17:32
A prečo si uplatnila na manželku len 8 mesiacov, veď ona žila aj prvé štyri mesiace? Či vtedy nemá nárok? Zostala som v pomykove aj ja.
Ak uzatvorila Zmluvu so SP, vtedy sa to berie ako záv.činnosť, taktiež aj osobná asistencia sa považujem za príjem, tam je dôležité podľa akého § má príjem za opatrovanie otca.

nemá uzavretú zmluvu . Bol jej priznaný príspevok za opatrovanie a to na otca. Uplatnila som len 8 mesiacov, pretože v polovičke apríla bola szčo ženatý. Na manželku si uplatňuje až od mája.
Simonab
20.03.06,17:35
moje presvedčivosť klesla z 99,99% na 45% je tu ešte niekto toho istého názoru?
Renča, nejde o to či je oslobodený alebo nie je, ale o to či sa započítava do vlastného príjmu manželky alebo nie. A príspevok za opatrovanie som v štát. soc. dávkach v príspevku od p. Mihála nevidela. Je pravda, že som inde nepozerala, ale chcela som ťa ukludniť. Takže treba to ešte raz pozrieť poriadne.
INGRID KRIŽANOVSKÁ
20.03.06,17:37
Ak nemá uzatvorenú zmluvu na osobnú asistenciu je to príjem od dane oslobodený
renča1
20.03.06,17:40
tak čo teda, už som stoho pif-paf. Má pani z DÚ pravdu? Započítavať, nezapočítavať? Ešte , že mu vrátila daňové priznanie, neovládam túto mzdovú oblasť tak dobre Tu na porade som čítala x príspevkov o opatrov.príspevkov ... a všade sa hovorilo, že opat.príspevok sa počíta do príjmu manželky, bola som presvedčená , že to mám v poriadku.
Simonab
20.03.06,17:40
Aj jednorazový príjem do 22900 je od dane oslobodený aj dávka v nezamestnanosti, invalid. dôchodok a započítavajú sa do vlastného príjmu.
Simonab
20.03.06,17:43
tak čo teda, už som stoho pif-paf. Má pani z DÚ pravdu? Započítavať, nezapočítavať? Ešte , že mu vrátila daňové priznanie, neovládam túto mzdovú oblasť tak dobre Tu na porade som čítala x príspevkov o opatrov.príspevkov ... a všade sa hovorilo, že opat.príspevok sa počíta do príjmu manželky, bola som presvedčená , že to mám v poriadku.
Aj ja si to myslím. Najlepšie by ti vedel asi odpovedať p. Mihál.
Zita5
20.03.06,17:43
A prečo si uplatnila na manželku len 8 mesiacov, veď ona žila aj prvé štyri mesiace? Či vtedy nemá nárok? Zostala som v pomykove aj ja.
Ak uzatvorila Zmluvu so SP, vtedy sa to berie ako záv.činnosť, taktiež aj osobná asistencia sa považujem za príjem, tam je dôležité podľa akého § má príjem za opatrovanie otca.


Vlastička ona určite žila , ale v apríli mali svadbu , takže za prvé štyri mesiace si nemôže na manželku uplatňovať , pretože ešte ju nemal .
ondrejvla
20.03.06,17:44
tak čo teda, už som stoho pif-paf. Má pani z DÚ pravdu? Započítavať, nezapočítavať? Ešte , že mu vrátila daňové priznanie, neovládam túto mzdovú oblasť tak dobre Tu na porade som čítala x príspevkov o opatrov.príspevkov ... a všade sa hovorilo, že opat.príspevok sa počíta do príjmu manželky, bola som presvedčená , že to mám v poriadku.

Renča, ak sa nejedná o príspevok podľa 238/98 Zz, a čo sa asi nejedná, tak sa ten príjem ráta do príjmu. Dôležité je, podľa akého § má uzatvorenú zmluvu. Radšej ešte počkaj, nech ti prinesie zmluvu, ktorú má manželka s ÚPSVaR, DP môže podať do 31.marca x-krát.
Predtým som si nevšimla, že sa ženil až v 04/05, podľa môjho prepočtu si to vypočítala správne.
renča1
20.03.06,17:45
ja nechcem p.Mihála otravovať a ani neviem či by mi poradil a odpísal. Prosím vyjadrite sa ešte niekto k tomuto môjmu .... prípadu.
ondrejvla
20.03.06,17:46
Vlastička ona určite žila , ale v apríli mali svadbu , takže za prvé štyri mesiace si nemôže na manželku uplatňovať , pretože ešte ju nemal .

Zitka, už som to zistila aj ja. Neprečítala som si všetko, preto som sa čudovala. Renča to má podľa mňa OK!
renča1
20.03.06,17:47
Renča, ak sa nejedná o príspevok podľa 238/98 Zz, a čo sa asi nejedná, tak sa ten príjem ráta do príjmu. Dôležité je, podľa akého § má uzatvorenú zmluvu. Radšej ešte počkaj, nech ti prinesie zmluvu, ktorú má manželka s ÚPSVaR, DP môže podať do 31.marca x-krát.
Predtým som si nevšimla, že sa ženil až v 04/05, podľa môjho prepočtu si to vypočítala správne.

Ona nemá žiadnu zmluvu, má len rozhodnutie z úradu práce, soc.vecí a rodiny.
Zita5
20.03.06,17:51
Čítajte príspevok Muška a tá sa nezvykne mýliť:rolleyes:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=7275&highlight=opatrovate%B5sk%FD
Zita5
20.03.06,17:53
Je tam odpoveď aj od pána Mihála , tak potom renča máš to dobre http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif.:) Pani z DÚ by mala prísť na poradu .:rolleyes:
Zita5
20.03.06,17:55
Fíha, ste sa rozbehli, kým som sa vrátil k téme od neodkladných PP (pracovných povinností), tak ste to už vyriešili. Takže len zopakujem:

Peňažný príspevok, ktorý dostáva daňovník za opatrovanie...nie je štátna sociálna dávka, lebo je priznaný a vyplácaný v zmysle zák. č. 195/1998 o soc. pomoci.

Takže do "príjmu manželky" na účely § 11 ods.1 písm.b) sa započítava.

Avšak pre samotného daňovníka ide o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.2 písm.b)


Odpoveď pána Mihála
Simonab
20.03.06,17:57
Tak vidíš netreba hneď panikáriť. Aj mňa si trošku zmiatla:D . Ani baby z daňového nemusia mať vždy pravdu.
renča1
20.03.06,18:05
zo 45% na 100,00%:D . Na jednu stranu som spokojná, že nemám hanbu pred szčo , nemusím prepisovať DP a na druhej strane je mi ľúto, že szčo si naozaj nemôhol uplatniť 87 936/12=7328 na mesiac x 8 = 58 624,00, ako nezdan.položku, vyšlo by mu o polovičku menej platiť daň, ako má teraz. Ďakujem vám všetky, že ste sa zapojili a posielam vám darček a to všetkým.:D :)
Zita5
20.03.06,18:25
zo 45% na 100,00%:D . Na jednu stranu som spokojná, že nemám hanbu pred szčo , nemusím prepisovať DP a na druhej strane je mi ľúto, že szčo si naozaj nemôhol uplatniť 87 936/12=7328 na mesiac x 8 = 58 624,00, ako nezdan.položku, vyšlo by mu o polovičku menej platiť daň, ako má teraz. Ďakujem vám všetky, že ste sa zapojili a posielam vám darček a to všetkým.:D :)

renča neľutuj ho, mal sa ozeniť v decembri alebo v januári .:p
kuzma.miroslav
20.03.06,18:27
Renča, nejde o to či je oslobodený alebo nie je, ale o to či sa započítava do vlastného príjmu manželky alebo nie. A príspevok za opatrovanie som v štát. soc. dávkach v príspevku od p. Mihála nevidela. Je pravda, že som inde nepozerala, ale chcela som ťa ukludniť. Takže treba to ešte raz pozrieť poriadne.


Myslím si, že toto je správna odpoveď. Nezáleží na tom, čo je v tomto prípade oslobodené alebo nie. Do príjmu sa o.i. nezapočítavajú štátne sociálne dávky (viď § 11/1b, odvolávka 43). Tými sú napr. PnD, rodičovský príspevok atď. V zásade platí, že príjmy pochádzajúce zo Soc.poisťovne nie sú štátnymi soc.dávkami. Znamená to podľa mňa, že pracovníčka DÚ nemá pravdu.
Jarino
20.03.06,18:52
Renča, urobila si to správne.
krtoman
09.05.06,08:43
Perfektná odborná debata, Renča by si ju mala vytlačiť a odniesť panej na DÚ. Samozrejme za honorár.