katuliK1986
28.10.13,09:55
Dobrý deň,
spoločnosť chce kúpiť administratívnu budovu s pozemkom, na ktorom stojí. Budova je staršia, po 5 rokoch od kolaudácie. Dobre som pochopila podľa §38 odst. 1 a §69 odst.12 c) že my ju kúpime bez dane od predajcu-platcu DPH (nechce ju oslobodit od dane, to nam rovno povedal), v priznaní DPH MY samozdaníme-priznáme tú nehnuteľnosť v našom priznaní a rovno ju odpočítame, čiže výsledkom nášho daň.priznania bude z tejto transakcie 0???? a potom následne, keď ju predáme so ziskom na ďalší mesiac, tak tiež ju predáme platcovi dane bez dane, na zmluve/faktúre uvedieme prenos daň.povinnosti na príjemcu a príjemca to zase samozdani a my v nasom priznani predaj budovy neuvedieme?
A ešte je možné kúpiť a predať tú budovu iba na základne kúpno-predajnej zmluvy alebo sú povinní vystaviť faktúru? lebo zatiaľ mám iba kúpno-predajnú zmluvu. Ďakujem veľmi pekne.
blondy
28.10.13,08:59
Bola zmena v zákone od 10/2012 ide o "tuzemské samozdanenie" tak ako píšeš, predajca platca DPH vám ju predá bez DPH, s uvedením textu : prenos daňovej povinnosti. Vy to samozdaníte vo vašom DPH priznaní.
katuliK1986
28.10.13,09:33
Ďakujem. a neviete či stačí iba kúpno-predajná zmluva alebo je nutné mať od nich aj faktúru?
blondy
28.10.13,10:05
žiadala by som faktúru, kde by bolo napísaný aj text potrebný pre DPH : prenos daňovej povinnosti na základe §69 odst.12 c. Neviem či toto máte v kúpnej zmluve.
katuliK1986
28.10.13,12:27
áno, práveže v kúpnej zmluve to presne je, odvolávka na tieto paragrafy a výraz "prenos daňovej povinnosti na kupujúceho", sama som to tam vpisovala. keďže kúpna zmluva ešte nie je podpísaná a dolaďujeme posledné detaily, ide mi o to, či tam mám niekde dopísať aj povinnosť predávajúceho vystaviť faktúru, lebo ich účtovníčka sa na tomto obchode podiela veľmi pasívne a mám pocit, že ona ani nevedela o nejakom prenose daňovej povinnosti. bola z toho taká zaskočená, až mňa zneistila a preto som tú otázku radšej šupla sem, či si zákon dobre vykladám. ďakujem
blondy
31.10.13,10:13
Je povinný vystaviť faktúru, § 71odsek 1 a v náväznosti na to § 74 odsek 1 písm.k - obsah faktúry : k) slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“, ak osobou povinnou platiť daň je príjemca tovaru alebo služby,