michak
28.10.13,13:54
Dobry den,
Poradaci prosim Vas o radu. Chcem kupit byt. Povodny majitel sa dusuje ze nema ziadne dlzoby a ze ani na byt nie su ziadne tarchy. Priznal, ze v minulosti boli, ale ze uz je vsetko v poriadku. Zo stranky katastra som si stiahol vypis na dany byt a tam nie je vedena, ziadna tarcha. Chcem sa Vas ale opytat akym sposobom si viem overit ci nema nejake dlzoby, pozicky alebo exekucie ktore by mohli znamenat do buducnosti nejaky problem.
Jednoducho nechcem aby mi napr. o rok zazvonil exekutor a povedal, ze byt je v exekucii.
1) je nejaky sposob ako si overit exekucie, alebo pozicky predavajuceho? Ak ano akym sposobom sa to da?
2) ako sa da osetrit takato vec v zmluve?
Dakujem za odpoved.
lulazz
28.10.13,13:33
Kukni niečo tu http://www.porada.sk/t226710-kupa-nehnutelnosti-zatazenou-zaloznym-pravom-banky-a-dvoma-exekuciami-uz-viditelnych-na-lv.html#post2428160

1.V tomto sa musíš spoliehať na kupujúceho,ale môžeš sa obrátiť aj na jeho príslušný súd (v obvode ktorého má kupujúci bydlisko) so žiadosťou o info,či na jeho meno boli vydané poverenia (neviem ale ako to v praxi funguje)
2. riešila by som to formou čestného prehlásenia kupujúceho,že nemá žiadne záväzky, na základe ktorých by sa mohlo zriadiť záložné právo na predmetnú nehnuteľnosť

A inak,keď už máš zavkladovanú nehnuteľnosť a na katastri je už zápis na teba ako vlastníka,exekútor nemá dôvod zriadiť EZP ... iba,ak by si ty figuroval ako povinný;)
draik
28.10.13,18:50
1) nie
2) Vyplatíte kúpnu cenu až potom, čo nehnuteľnosť bude prevedená. Aby mal predávajúci istotu, tak sa dohodnite na vinkulácii kúpnej ceny napr. v banke. Platba prebehne oproti predloženiu LV.