Andikaa
28.10.13,21:32
Ahojte poradaci, potrebujem poradit a vlastne aj uprimne nazory.
Prepacte ak som zaradila tuto otazku do nespravnej kategorie.
Momentálne som na rodicovskej dovolenke a este budem cca dva roky. Rada by som tieto dva roky vyuzila na zvysenie svojej kvalifikacie a naucila sa nieco nove. Chcela by som sa naucit mzdove uctovnictvo a po rodicovskej sa zamestnat ako mzdarka. Uctovnictvo ako take som sa naposledy ucila na strednej, ale tam sme sa tomu venovali dost povrchne.
Aky je vas nazor budem mat sancu sa potom zamestnat aj ked budem len samouk a budem mat za sebou kurzy? Bez vysokej skoly?
Dakujem za uprimne nazory.
Tweety
28.10.13,20:43
Na zvládnutie mzdovej agendy nepotrebuješ VŠ. Stačí preštudovať potrebné zákony, absolvovať dobrý kurz, trocha praxe a môžeš začať.
Mila123
28.10.13,20:49
doplním a stále sa učiť, naberať nové vedomosti a spájať skutočnosti a aj logika nezaškodí......
tým, že sa zákony, vyhlášky a nariadenia menia rýchlosťou svetla, dnes už neplatí to čo platilo včera musíš chodiť na školenia, čím častejšie tým lepšie, ja osobne si vyberám školenia, rada chodím na tie, ktorým prednáša J, Mihál a J, Motyčková
napríklad mne osobne veľmi veľa Porada dala, rada tu chodím i keď niekedy dostanem naložené.......
Andikaa
28.10.13,21:19
Dakujem, je mi to jasne, ze zajony sa casto menia a treba to sledovat, ale aspon sa clovek nenudi pri tejto praci :-) kurzy absolvovat mam v plane ale najprv by som sa rada zoznamila so mzdarcinou ako takou co pod nu patri a tak. Vedeli by ste mi poradit kde zacat? A este mozno taka hlupa otazka ale nie je trh presyteny mzdarkami? Budema mat sancu sa presadit?
Mila123
28.10.13,21:21
šanca stále je a aj bude, ale či to bude čistá mzdárka? to časom uvidíš....
nájdi si jednu dobrú dušu , aby ti aj niekedy poradila, ja ich volám priateľ/ka na telefóne.......
Janiela
29.10.13,07:02
Čo sa týka VŠ - mali sme jeden semester, kde sme z rýchlika za pol hodiny prešli jednoduché účtovníctvo, podvojnému sme sa venovali venovali celý semester, v druhom semestri sme mali PÚ kompletne, v treťom semestri účtovnú závierku v PÚ, vo štvrtom semestri sme sa venovali DPH, vypracovaniu miezd + odvodov a vypracovaniu daňového priznania typu A a B (bez príloh). Teda štyri semestre dokopy. V závere aj štátnicu z účtovníctva. Dovolím si povedať, že sme prešli len základy.

Ako píšu kolegynky: študovať, školiť sa a praxovať.
Aj keď mám vyštudované dva stupne ekonomickej univerzity a tretí si "dorábam", nemám problém poradiť sa na Porade, niekedy mi stačí len si prečítať odpovede. Bez problémov si nechám poradiť aj od "stredoškoláčky". :)

Andikaa - si na správnom mieste, teraz je len na tebe, ako sa budeš vzdelávať a školiť - aj na Porade - ďalej. :)

chcem ešte doplniť mimotemy - mať VŠ vzdelanie, neznamená byť vždy múdry. Školy produkujú množstvo absolventov, dnes je jedno, či je to súkromná alebo verejná, jeden čert. A je jedno, či je to denný študent alebo externý. Denní vedia opisovať až sa tak práši, ich vynaliezavosť nemá hraníc a externí, zasa hľadajú výhovorky, prečo sa nemohli naučiť.
Nechcem ale všetkých dávať do jedného vreca.
Tvoji klienti si ťa musia vážiť pre tvoje znalosti, nie pre titul.
avalik
29.10.13,07:14
Určite sa dá, na začiatok preštuduj:

311/2001 Z. z. - Zákonník práce
663/2007 Z. z. - Zákon o minimálnej mzde
595/2003 Z. z. - Zákon o dani z príjmov
580/2004 Z. z. - Zákon o zdravotnom poistení
461/2003 Z. z. - Zákon o sociálnom poistení
462/2003 Z. z. - Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca
601/2003 Z. z. - Zákon o životnom minime
152/1994 Z. z. - Zákon o sociálnom fonde
283/2002 Z. z. - Zákon o cestovných náhradách
...

aktuálne znenia nájdeš napr. na stránke www.zakonypreludi.sk
Andikaa
29.10.13,12:16
pevne verim, ze sa mi podari natrafit na taku dobru dusu, kedze mam pocit, ze otazok budem mat dost a ze budem tu na porade travit vela casu, teda v ramci toho co mi moj 9 mesacny syncek dovoli :)