LukasM123
29.10.13,07:37
Dobry den, chcel by som Vas poprosit o radu. V maji tohto roku sme dostali vyuctovanie nakladov za byt za rok 2012. Jeden z obyvatelov mal nedoplatok cca 3000 EUR a z tohto dovodu podal (cca 08/2013) reklamaciu na dodane vyuctovanie. Spravca poslal (10/2013 t.j. 2 mesiace po obdrzani reklamaciu) opravne vyuctovanie za rok 2012, kde nedoplatok 3000 EUR rozratal medzi vsetkych ostatnych vlastnikov. Ak by sa jednalo o chybu a tomu panovi to bolo skutocne vyrubene nepravom, nemal by som problem uhradit aktualny nedoplatok. Ako sa vsak ukazalo, dany pan nema ako jediny nainstalovane merace teplej a studenej vody a to napriek niekolkym vyzvam zo strany bytospravy. Za tychto okolnosti odmietam zaplatit nedoplatok. Viete mi poradit, ci moze bytosprava takto rozdelit nedoplatok medzi ostatnych uzivatelov ? Som v prave ak bude ziaden povodne vyuctovanie ?
sito
29.10.13,15:04
1. Vyúčtovanie vám bolo doručené v súlade so zákonom, asi aj zmluvou o výkone správy, ak nejakú máte?

2. Ak mal niekto nedoplatok, len za vodu 3 000 €, tak správca, jeho zamestnanci sú z divých vajec. No hovadá sú to! Podľa našej úradnej ceny za 1 m3 2,29 € by spotreboval, že akože 1 310 m3 vody?

3. V zmluve by ste mali mať, tiež uvedené, že každý vlastník je povinný umožniť vo svojom byte namontovať meracie zariadenie na meranie vody na náklady domu z fondu opráv. Ak neumožni, tak aj spôsob napočítania podielu na jeho byt zo spoločných nákladov za vodu.

Zo zákona:

Vlastník bytu v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu, osobe oprávnenej vykonávať montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Zvyčajne sa to robí tak, že sa vypočíta priemer na osobu, krát počet osôb v byte, krát dohodnutý násobok, tri - päť násobok, aby ho úhrada za vodu donútila si namontovať meracie zariadenia, vodomery.

4. Asi nemá ani vodomer na teplú vodu, či má? Ak nie, tak správca má postupovať podľa vyhlášky 630/2005. Ak ste sa náhodou nedohodli inak.

Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla, alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.

5. Čo môžete, môžeš spraviť? Požiadať správcu aby vykonal rozpočítanie nákladov za služby na jednotlivé byty podľa zmluvy o výkone správy, prípadne jej prílohy, ak je. Ak si nesplní svoju povinnosť, treba požiadať súd, aby rozhodol či je platné vyúčtovanie z mája, alebo z októbra, alebo ho ma správca spraviť tak ako rozhodli vlastníci bytov v dome.

V istej miere si v práve, ale práve o to ide, čo máte v zmluve o výkone správy!

A čo myslíš, že by to bolo tak ako sa tu a v domoch dala nabaláchať väčšina ľudí, že vodomer je osobným vlastníctvom vlastníka bytu, musí si ho sám uhradiť? Ak by to bolo tak, tak zákon by nebol napísaný tak, ako je napísaný. Ak by vodomery boli osobným vlastníctvom, všetci v dome mú môžu skočiť na ... a šmyknúť sa dole, že? A nie pýtať od neho 3 000 €. http://www.porada.sk/images/smilies/smile.gifhttp://www.porada.sk/images/smilies/wink.gif