holv
29.10.13,08:19
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ako postupovať. Jedná sa o môjho 50 ročného strýka, ktorý po smrti oboch rodičov a oboch sestier ostal ako najmladší z rodiny sám. Jeho mentálny vývin sa ale podľa môjho názoru zastavil niekde v detstve, nakoľko mám pocit, že absolútne nerozumie hodnote peňazí, nevie si určiť priority - ako najskôr zaplatiť účty a potom minúť peniaze na "hračky" a svoje záujmy. Jedná sa ale o to, že v časoch bývalých si asi nikto nechcel priznať, že má "choré" dieťa, tak mu vybavili učilištie a potom i prácu. No podnik kde pracoval skrachoval a človek sa absolútne nevie zaradiť do spoločnosti. Nedokáže si vybaviť na úradoch podporu ani žiadne dávky... Chcela by som vedieť, či je možné ho posúdiť ako invalida, aspoň čiastočného a či by mal príjem vyšší ako podpora v nezamestnanosti, čo je v jeho prípade cca 150€ / mes.
Ďakujem
arizona
29.10.13,07:57
Presnejsie info ti da obv.lekar. Treba zacat od neho a ziadat stryka poslat na odborne vysetrenie. Iba lekar odbornik /psychiater/ moze urcit diagnozu a dusevny stav choreho.
Ak sa nevie o seba postarat a nepozna hodnotu penazi, mozno ho potom únavrhom na sud/ zbavit svojpravnosti aby mu niekto blizky pomohol.Nepises, ci byva sam,alebo ma nejaku pomoc.
Pri navrhu na sud treba uvazit a navrhnut opatrovnika,ktory bude zastupovat stryka a kto sa o neho postara.najcastejsie sa navrhuje niekto blizky z rodiny.
petermikuláš
30.10.13,19:11
podľa toho čo popisujete treba urobiť vyšetrenie miery a stupňa intelektu, toto vyšetrenie vykonáva psychológ, nie psychiater, obráťte sa na akúkoľvek psychologickú ambulanciu v mieste bydliska s požiadavkou na vyšetrenie intelektu, žiadanku od obv. lekára nepotrebujete