Lucia Lafkova
29.10.13,09:44
Prosím súrne o pomoc, teraz mi zamestnanec doniesol že chce potrvrdiť papier ide svedčiť na políciu, tam chcú vedieť čistý hod.plat to som tam uviedla, jeho pracovnú dobu neviem či skutočnú alebo v ten deň, a čo tie hodiny čo bude svedčiť ako mu to zaplatiť, a ešte sa ma pýtajú : Ušlá mzda za prácu mu bude/nebude/ zrazená z jeho mzdy.
Tweety
29.10.13,09:00
Platí pre to §136,7 ZP

§ 136
Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.
§137
(4) Občianska povinnosť je najmä činnosť
a) svedka, tlmočníka, znalca, iných osôb predvolaných na konanie na súde alebo inom štátnom orgáne alebo orgáne územnej samosprávy,
b) pri poskytnutí prvej pomoci,
c) pri povinných lekárskych prehliadkach,
d) pri opatreniach proti prenosným chorobám,
e) pri iných naliehavých opatreniach liečebno-preventívnej starostlivosti,
f) pri izolácii z dôvodov veterinárno-ochranných opatrení,
g) občana, ktorému vznikla branná povinnosť a v období krízovej situácie je povinný vykonať mimoriadnu službu alebo v čase vojny alebo vojnového stavu alternatívnu službu,
h) pri mimoriadnych udalostiach,
i) v prípadoch, keď je fyzická osoba povinná podľa osobitných predpisov poskytnúť osobnú pomoc,
j) pri povinnej účasti zamestnancov na rekondičných pobytoch.

Za tento čas nebude mať mzdu, ale ušlá mzda vám bude preplatená, preto to potvrdenie.
Lucia Lafkova
29.10.13,09:04
Lenže on je teraz v práci, pojednávanie začína o 11.00, čiže do 11,00 hod mu zaplatím že pracoval a tie ostatné hodiny neplatené voľno bez náhrady mzdy, treba nahlásiť to na SP alebo ZP??
Lucia Lafkova
29.10.13,09:15
môžte mi ešte niekto dopomôcť, ´dakujem Vám.
Tweety
29.10.13,09:25
Veď preplatíš len čas, ktorý odpracuje,(máš to v §136) z poistení ho neodhlasuješ.