Marianna01
20.03.06,19:23
Prosím vás pekne, musím sa s vami podeliť s veľmi smutnou správou, umrel mi klient. Na rakovinu, chudák, nech mu je zem ľahká.
Som z toho dosť vyvedená z miery, nejak sa mi to nedá uveriť.
Dosť zlé je, že umrel a ešte k tomu sme nestihli podať daňové priznanie. Bola som na DU nahlásiť úmrtie daňovníka (tie ženy sa skoro potešili, lebo vraj bol na nich veľmi nepríjemný... :eek: ) Poviem vám, bude to riadna fuška, všetko to spraviť. Ešte šťastie, že mám super kolegyňú, ktorej sa to stalo vlani a vie mi poradiť, čo, kde, kedy, ako. Budem vás oboznamovať so všetkými krokmi, ktoré treba urobiť, aby ste do budúcnosti nezostali zaskočení ako ja. Teda ak budete mať záujem o info takéhoto druhu. Nie je to nič príjemné.:mee::mee::mee:

A zrovna teraz! Pred koncom daňového ! (To bolo trocha čierneho humoru a sarkazmu na odľahčenie ;) )
sway
20.03.06,18:27
Prosím vás pekne, musím sa s vami podeliť s veľmi smutnou správou, umrel mi klient. Na rakovinu, chudák, nech mu je zem ľahká.
Som z toho dosť vyvedená z miery, nejak sa mi to nedá uveriť.
Dosť zlé je, že umrel a ešte k tomu sme nestihli podať daňové priznanie. Bola som na DU nahlásiť úmrtie daňovníka (tie ženy sa skoro potešili, lebo vraj bol na nich veľmi nepríjemný... :eek: ) Poviem vám, bude to riadna fuška, všetko to spraviť. Ešte šťastie, že mám super kolegyňú, ktorej sa to stalo vlani a vie mi poradiť, čo, kde, kedy, ako. Budem vás oboznamovať so všetkými krokmi, ktoré treba urobiť, aby ste do budúcnosti nezostali zaskočení ako ja. Teda ak budete mať záujem o info takéhoto druhu. Nie je to nič príjemné.:mee::mee::mee:

A zrovna teraz! Pred koncom daňového ! (To bolo trocha čierneho humoru a sarkazmu na odľahčenie ;) )

.....no drtžím palčeky a určite sem potom hoď info - jeden nikdy nevie....;) sme ako tie muchy, nevieme kedy padneme...., ale nie musíme myslieť len na dobré veci, tak nech to zvládneš :) ;)
Manual
20.03.06,18:27
No treba brať život taký aký je... A informáciam sa určite každý poteší
Pekný večer...
Marianna01
20.03.06,18:30
Ďakujem pekne za povzbudenie, budem ho v najbližších dňoch potrebovať. Hlavne pri kontakte s manželkou a synom klienta - už teraz sa toho hrozím! Info určite podám.
Nike
20.03.06,18:33
Vždy je takáto udalosť krutá pre tých čo s tým prídu do styku, mám za sebou tri takéto udalosti a je to hrozné.
Tak držím palce a pevné nervy.
Johanka
20.03.06,19:09
mimotemy Chcete trocha čierneho humoru? Môj otec zomrel 24.10. Bol ťažko chorý, bola to otázka dní. Bol piatok, posledný deň na odovzdanie DPH vyšiel na pondelok. Jemu sa uľavilo, ale mňa pri pohľade na kalendár chytali mdloby a zapotila som, či nemohol ešte 3 dni vydržať. Tým, že posledné týždne jeho života boli pre mňa hektické, mala som veľa zameškanej roboty. Ale v núdzi poznáš priateľa - kamarátka účtovníčka mi pomohla, ďalšia kamarátka pomohla s vybavovaním pohrebu ... Aj o tomto je naša robota, kalendár nepustí.
Odvtedy sa vždy pred termínom na DPH smejem , že teraz ani zomrieť nemôžem.....
Marianna01
21.03.06,15:13
Takže mám za sebou prvé kontakty so synom zosnulého, ktorý chcel začať riešiť veci tak za týždeň ... netušil, že toľko času nemá. Tak som ho "potešila", že spolu navštívime daňový úrad, aby sme určili nástupcu. Podáme daňové priznanie na daň z príjmu a potom následne DPH. Ale na to je klasický termín. Medzitým "skočíme" na živnostenský. Urobíme uzávierku ku dňu úmrtia, s touto pôjdeme za pani notárkou, cez ktorú pôjde dedičské konanie. Ďalšie daňové priznanie musíme podať do 3 mesiacov, kde musíme zdaniť všetky pohľadávky a neviem zatiaľ, čo s dlhodobým majetkom. Musím čítať zákony, zatiaľ sa však sústreďujem na tieto skoršie veci. Takže s vervou do toho, hoci vôbec sa mi do týchto vybavovačiek nechce. Ale musím pomôcť pozostalým, nech sa nemusia trápiť ešte aj s úradmi...
ajacik
21.03.06,15:18
mám klienta, ktorý spolupracoval s dalším človekom (pán X). s tým som sa tiež viakcrát stretla. jedného dňa mi môj klient oznámil, že s pánom X už dalej spolupracovať nebudeme. Pýtam sa prečo. Vraj sa včera obesil. dosť dlho som sa z toho nevedela spamätať.
viem, že je to mimotemy, ale aj toto sa stáva.
Denda
21.03.06,16:27
Prikladám usmernenie na vysporiadanie daňovej povinnosti zomrelého.
kalkulka
21.03.06,16:38
To je teda život. Ten si fakt nenamaľuješ, ani nenaplánuješ. Zajtra idem na pohreb. Veľmi dobrým kámoškám zomrela mamka, veľmi dobrá zlatá teta. A ja fakt nemám ani chvíľočku času, kopu nedoriešených problémov. A aký protiklad, hreje ma pomyslenie na môjho zlatučkého vnúčika, ktorému v sobotu robíme krstiny. No tak nám to všetko perfektne vyšlo v tom najvhodnejšom čase. Ale to je ten pravý krásny, ale niekedy veľmi krutý život.
Marianna01
21.03.06,18:31
Prikladám usmernenie na vysporiadanie daňovej povinnosti zomrelého.

Denda, ďakujem veľmi si mi pomohla. Udeľujem bod - vďaka
Marianna01
23.03.06,18:54
Takže mám zasebou prvé sedenie s pozostalými... Zatiaľ to zrejme prežívajú celkom dobre, sú v kolotoči a neamjú čas myslieť na to, čo sa vlastne stalo... Ale výsledok a prvé kroky sú teda takéto:

1. Sociálna poisťovňa vyžaduje do 8 dní od úmrtia odhlásiť živnostníka z poistenia - vyplniť registračný list FO + priložiť kópiu úmrtného listu
2. Daňový úrad chce do 15 dní nahlásiť zákonného zástupcu
3. Zdravotná poisťovňa chce odhlásiť z poistenia - termín neuvedený, zrejme čím skôr
4. Živnostenský register chce ukončenie živnosti alebo ustanovenie zákonného zástupcu do 15 dní od úmrtia

Moji klienti sa rozhodli pokračovať v živnosti pod rovnakým menom ako bolo pôvodné. Tu je to komplikovanejšie, lebo živnosť mal daňovník aj na voľnú aj na koncesovanú živnosť. Keďže nástupca nebude schopný splniť odbornú spôsobilosť do požadovaných 15 dní, vráti sa koncesná listina živnostenskému úradu a ponechá sa zatiaľ voľná živnosť. V priebehu mája nástupca spraví skúšky a získa odbornú spôsobiloť, následne sa požiada o vydanie koncesnej listiny. Sociálna poisťovňa zatiaľ nechce, aby sa nástupca hlásil , keďže ide o nového živnostníka a ten, ako vieme, sa prvý rok nemusí hlásiť do SP až do júna nasl. roka. Na zdravotnú sa nahlási ako SZČO.
Dedičské konanie a majetok vstupujúci do dedičského konania bude ďalšia vec, do ktorej sa potrebujeme pustiť, takže uvidíme, ako sa vyjadrí notár, čo všetko bude potrebovať, ak sa bude v živnosti pokračovať.
Dám ešte vedieť
dlhá
16.06.06,13:59
Dobrý deň, Marianna01, stal sa mi obdobný prípad ako Vám - úmrtie klienta.
Viete mi prosím Vás, napísať niečo viac ohľadne tejto témy?
Ďakujem.
Marianna01
16.06.06,14:04
Dobrý deň, Marianna01, stal sa mi obdobný prípad ako Vám - úmrtie klienta.
Viete mi prosím Vás, napísať niečo viac ohľadne tejto témy?
Ďakujem.

Čo konkrétne by si potrebovala? Rozpíš, poradíme.
dlhá
19.06.06,16:19
Klient - reštaurácia:
- manželka nechce pokračovať v živnosti manžela,
- manžel nezanechal závet, bezpodielové manželstvo,
- v živnosti by chcela po dohode s manželkou, pokračovať jeho pracovníčka, ktorá vlastní 1/3 nehnuteľnosti-reštaurácie, má súhlas od manželky a dedičov na prevádzkovanie rešt. do dedičského konania,
- môže táto zamestnankyňa, kým si vybaví živnostenské oprávnenie, prevádzkovať reštauráciu a blokovať na pokladni "nebohého" majiteľa?
- do troch mesiacov od úmrtia treba podať Daňové priznanie k Dzp FO?
Marianna01
19.06.06,16:46
Klient - reštaurácia:
- manželka nechce pokračovať v živnosti manžela,
- manžel nezanechal závet, bezpodielové manželstvo,
- v živnosti by chcela po dohode s manželkou, pokračovať jeho pracovníčka, ktorá vlastní 1/3 nehnuteľnosti-reštaurácie, má súhlas od manželky a dedičov na prevádzkovanie rešt. do dedičského konania,
- môže táto zamestnankyňa, kým si vybaví živnostenské oprávnenie, prevádzkovať reštauráciu a blokovať na pokladni "nebohého" majiteľa?
- do troch mesiacov od úmrtia treba podať Daňové priznanie k Dzp FO?

Daňové priznanie sa podáva, ak sa v živnosti nepokračuje. Pokiaľ živnosť bude pokračovať, DP netreba podávať. Treba len na príslušných úradoch nahlásiť úmrtie, s tým, že na živnostenskom sa nahlási pokračovanie živnosti. Pokiaľ jeho pracovníčka bude zakladať novú živnosť na prevádzkovanie reštaurácie, DP podať treba. Ale či pracovníčka môže pokračovať v živnosti - to neviem. myslím, že pokračovať môžu iba príbuzný zomrelého. Neviem, skús zavolať na živnostenský na obvodnom, mne naozaj veľa pomohli.
V mojom prípade pokračuje v živnosti syn, takže to mám jednoduchšie.
dlhá
19.06.06,18:30
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
Slovenka
16.10.06,05:17
Do 3 mesiacov po smrti podal otec daňovníka daňové priznanie
za zosnulého syna. Keďže dedičské konanie nie je ešte ukončené,
daňový úrad mu nechce vrátiť preplatok na dani z príjmov.
Je to správne? Podľa § 63 ods. 4 zákona o správe daní a poplatkov
je DÚ povinný vrátiť preplatok najneskôr do 40 dní odo dňa vzniku
preplatku.
blcha
04.12.06,06:28
Daňový úrad koná správne, preplatky patria do dedičstva. Vy si musíte v dedičstve prihlásiť pohľadávku voči DÚ, aby ju notár zahrnul do dedičstva.
kalinka22
28.01.07,00:08
Našla som Váš článok o úmrtí klienta, mne to oznámili včera ráno, takže ma čaká DP bez neho. Poprosila by som Vás, ak budete taká zlatá, napísať, čo všetko musíme urobiť, aby sme niečo nezabudli, veď pre rodinu je to úder, pri ktorom nemusia pamätať na všetky záležitosti okolo podnikania otca rodiny. Ďakujem za pochopenie i za Vaše vzácne rady.
jamajka
08.02.07,13:31
Tak toto je asi najsmutnejšia téma na Porade. Dúfala som, že ju nikdy nebudem potrebovať......... ale stalo sa. Uzatvárame živnosť po mojom švagrovi, najhoršie je, že je to príliš čerstvé a my príliš utrápení tým, čo sa stalo, musíme lietať denno-denne po úradoch a moc rýchlo vybavovať všetky potrebné veci. Kto to zažil, vie o čom píšem. Niekedy už fakt nevládzeme. Ale k veci. Potrebujem poradiť. Ohlásili sme ukončenie živnosti, musím začať pomaly pracovať na daňovom priznaní. Za rok 2006 je hotové, podané. Zostáva podať za ten nešťastný január 2007. To musím stíhať do 90 dní po úmrtí. Záväzky nemal takmer žiadne, zásoby minimálne, dane a odvody vysporiadané. Čo však s nedobytnou pohľadávkou voči spoločnosti v konkurze. V účtovníctve mu takáto pohľadávka figuruje (takmer milión). Pohľadávka bola riadne prihlásená do konkurzu asi pred dvomi rokmi, spoločnosť ju i uznala. Pochybujem, že chúďa vdova niekedy tie peniaze uvidí. Musí pohľadávku priznať a zdaniť?
blcha
08.02.07,14:18
Aké účtovníctvo používal?

Mimochodom - cítime s tebou. Zažili sme to viacerí. Vtedy mi to tak nepripadalo, ale dnes sa mi zdá, že ten frmol a stres okolo firmy nám pomohli prežiť to najhoršie. Je to spôsob, ako mu pomôcť ešte aj teraz. A za to sa oplatí ráno vstať z postele a pracovať celý deň.
jamajka
08.02.07,14:24
Aké účtovníctvo používal?

Mimochodom - cítime s tebou. Zažili sme to viacerí. Vtedy mi to tak nepripadalo, ale dnes sa mi zdá, že ten frmol a stres okolo firmy nám pomohli prežiť to najhoršie. Je to spôsob, ako mu pomôcť ešte aj teraz. A za to sa oplatí ráno vstať z postele a pracovať celý deň.

Blcha, ďakujem. Viedol jednoduché účtovníctvo.
jamajka
09.02.07,11:30
prosíííím....... nikto?
blcha
09.02.07,14:55
Tak jednoduché je ten horší prípad. Na školení nám Ing. Minársky skalopevne tvrdil, že aj v tomto prípade treba pohľadávku pripočítať. Z jednoduchého účtovníctva sa proste možno pohľadávky zbaviť jedine cez priznanie.
Výnimkou môže byť aj vaša pohľadávka, ale to by sme o nej museli vedieť viac, napríklad ako prebiehal súd doteraz, má dlžník nejaký majetok...
Odporúčam obrátiť sa na daňového poradcu, je to lacnejšie ako zdaňovať milión. Okrem toho budete mať istotu, že je to v poriadku.

A ešte jedna otázka - DPH?
renča1
09.02.07,15:33
. Čo však s nedobytnou pohľadávkou voči spoločnosti v konkurze. V účtovníctve mu takáto pohľadávka figuruje (takmer milión). Pohľadávka bola riadne prihlásená do konkurzu asi pred dvomi rokmi, spoločnosť ju i uznala. Pochybujem, že chúďa vdova niekedy tie peniaze uvidí. Musí pohľadávku priznať a zdaniť?

Napíš viac ohľadom firmy, ktorá je v konkurzu. Zdaňovať pohľadávku nemusíš, ak máš uznesenie , ktorým sa vieš preukázať že konkurz na danú firmu bol zrušený pre nedostatok majetku alebo máš výsledok konkurzného konania týkajúc sa pohľadávky a jej uspokojenia. Pokiaľ budeš mať takéto konečné rozhodnutie, tak nevzniká povinnosť pohľadávku zahrňovať do základu dane podľa § 17.
jamajka
09.02.07,18:53
Napíš viac ohľadom firmy, ktorá je v konkurzu. Zdaňovať pohľadávku nemusíš, ak máš uznesenie , ktorým sa vieš preukázať že konkurz na danú firmu bol zrušený pre nedostatok majetku alebo máš výsledok konkurzného konania týkajúc sa pohľadávky a jej uspokojenia. Pokiaľ budeš mať takéto konečné rozhodnutie, tak nevzniká povinnosť pohľadávku zahrňovať do základu dane podľa § 17.

Na majetok firmy bol vyhlásený konkurz 2.5.2005. Ešte stále je v konkurze, nebol zatiaľ zrušený, podľa výpisu z OR tam bol ustanovený už tretí správca konkurznej podstaty. Asi si budem musieť vyžiadať nejaké stanovisko správcu, či je možné aby pohľadávka bola pokrytá alebo nie.
Niečo musím vymyslieť, vdova je moja sestra, zostala sama s tromi deťmi. Ak to inak nepôjde, zložíme sa na daň, no čo už. Bože, aký jednoduchý bol život pred tromi týždňami.....
renča1
12.02.07,04:59
Na majetok firmy bol vyhlásený konkurz 2.5.2005. Ešte stále je v konkurze, nebol zatiaľ zrušený, podľa výpisu z OR tam bol ustanovený už tretí správca konkurznej podstaty. Asi si budem musieť vyžiadať nejaké stanovisko správcu, či je možné aby pohľadávka bola pokrytá alebo nie.
Niečo musím vymyslieť, vdova je moja sestra, zostala sama s tromi deťmi. Ak to inak nepôjde, zložíme sa na daň, no čo už. Bože, aký jednoduchý bol život pred tromi týždňami.....


Možno sa ani nebudete musieť skladať na daň. Pozri priložený link:;)
http://www.porada.sk/showpost.php?p=330299&postcount=3
jamajka
13.02.07,17:48
Možno sa ani nebudete musieť skladať na daň. Pozri priložený link:;)
http://www.porada.sk/showpost.php?p=330299&postcount=3


Reni ďakujem. Študovala som dne § 19 a 20 zákona o dani z príjmov, ale stále mi z toho vychádza, že to platí iba pri daňovníkovi, ktorý účtuje v podvojnom účtovníctve, nie v jednoduchom. Ale ďakujem za snahu (aj za SS) ;) .
renča1
14.02.07,04:18
Platí to aj pre JÚ.
chudaska
13.09.07,17:06
ahojte, mám podobný problém! Kamarátovi zomrela mama v júli a teraz chce odo mna radu, zostali po nej dvaja synovia. Mala živnosť -pohostinstvo. Jeden zo synov chce pokračovať v živnosti ďalej,teraz im mám poradiť ako ďalej, takže nakolko pokračuje v zivnosti syn, nie je potrebné podavat dan. priznanie? Musí sa prihlásiť na živnost. úrade a následne na danovom, mám pokračovať dalej v úctovníctve,alebo treba ho uzavriet? Na co mam dat pozor, ona si totiz viedla ucto sama,jej syn chce ci by som mu to nerobila, este som sa s týmto nestretla poradte ako pokracovat v JU dalej.
Ďakujem za každú radu.
Dáša_
13.09.07,17:22
No na živnostenský register sa treba dostaviť do 30 dní odo dna umrtia a nahlasiť, či sa pokračuje v živnosti. Tam urobia uradný záznam o tom, kto bude vykonávať živnost pod obchodným menom zomreleho.
Danove priznanie je potrebne urobit ku dnu umrtia. Jeho vysledok vstupuje aj do dedičskeho konania - samozrejme vykaz o majetku.
Marianna01
13.09.07,18:13
takto som vedela aj ja ale odo mňa nechceli DP, keďže sa rozhodli pokračovať v podnikaní. Keby ho ukončili, to by bola iná vec.
Dáša_
13.09.07,18:18
Marianna a DP nechcel ani notár v dedičskom priznaní?

Ja to robím aktuálne teraz. A DP odo mna vyžaduje aj DU.
Marianna01
13.09.07,18:29
no - nechcel. Ale musím priznať, že to bol veľmi divný notár, on totiž nechcel ani výkaz o majetku a záväzkoch a samozrejme, zle zahrnul do dedičstva majetok. Ale ide o DU - tam pri pokračovaní živnosti nechceli nič, dokonca sa podávala DPH ešte na staré meno firmy, keď klient bol mŕtvy cez 3 mesiace. Syn si totiž musel vybaviť ešte nejaké potrebne vzdelanie na koncesovanú živnosť.
Dáša_
15.09.07,06:47
Marianna01, schvalne som včera študovala k tejto veci zákon. Teda po pravde hlavne preto, lebo v pondelok podávame DP za zomrelého. Napriek tomu, že manželka v živnosti pokračuje.
Ak sa nemýlim, tak živnostensky list sa nezmenil, stále tam figuruje meno jej mrtveho manžela, t.j. aj keby sme teraz podavali DPH, tak by sme pouzili povodne meno. (ale je to neplatca dph).

A čo a týka notára, tam len treba dať pozor, aby sa nestalo, že do pokonávky nezahrnul všetok majetok. Aby sa potom nestalo, že dedičstco bude treba otvárať cestou súdu.
chudaska
21.09.07,15:15
ahojte, ja sa teraz tiež borím tým účtom a robím celý polrok až do 27.6 a musím DP podať do 90 dní, takže 25.9. najneskôr to musí byť na DÚ,takže teraz lepím účtujem a dopredu rozmýšlam aby som na niečo nezabudla. Ked budem robit DP,tak do nezdanitelnej čiastky za danovnika môžem dať celú sumu 95616 Sk, aj ked zomrel v júli? Dufam,že sa to nekrati, rovnako ako sa to nekrati,ked niekto robi len jeden mesiac.
Dáša_
21.09.07,15:27
Nám DU tvrdil, že sa dáva celá čiastka, nič sa nekráti. My sme už odovzdali.
chudaska
22.09.07,20:47
tak mám to urobené,vyšla mi síce strata,ale maju dost vysoke zasoby na stave,takže hádam im nepríde hneď daň. kontrola,majú toho chudáci synovia aj tak dosť. Ešte sa chcem spýtať, kto podpisuje daň. priznanie, syn, ktorý pokračuje v živnosti? Ak áno,treba ešte niečo k tomu priložiť,ako vysvetlenie,prečo to on podpisuje?
Danila
23.09.07,05:45
tak mám to urobené,vyšla mi síce strata,ale maju dost vysoke zasoby na stave,takže hádam im nepríde hneď daň. kontrola,majú toho chudáci synovia aj tak dosť. Ešte sa chcem spýtať, kto podpisuje daň. priznanie, syn, ktorý pokračuje v živnosti? Ak áno,treba ešte niečo k tomu priložiť,ako vysvetlenie,prečo to on podpisuje?Daňové priznanie vyhotoví ktorýkoľvek z dedičov, ak sa tak dohodli. Ak by sa nedohodli, stanoví dediča DÚ. Takže syn, ktorý bol poverený vyhotoví a podpíše DP. Pre DÚ je dôležité, že DP obdržia v stanovenej lehote do troch mesiacov od úmrtia podnikateľa, nič iné ako pri bežnom DP nemusíš dokladať.
chudaska
26.09.07,06:44
Daň. priznanie sme podali v pondelok,takže od 27.6. -úmrite sme stihli lehotu 90 dní, ale mám este problém. Ešte mi prosím poraďte, syn mi vraví že na sociálku ani do zdravotnej nic neposielali, viem že je neskoro,ale chcem mu to dotiahnuť dokonca.
Jeho mama od mája neplatí do SP žiadne odvody,našla som zrušený trvalý príkaz, ale nikde som nenašla odhlášku z poistenia,a teraz neviem,či je odhlásená alebo nie, druhá vec je zdravotné poistenie, nie je odhlásená a synovia dokonca ešte stále platia preddavky. A ďalsia vec je ze SZCO zamestnávala 2 zamestnancov,nakolko ide o pohostinstvo,ktoré ďalej funguje -prevzal to po nej syn, tak odvádza za zamestnancov odvody do ZP a tiez do SP a robi prehlady na DU,tu stále este figuruje jej meno,nakolko syn este nedostal ICO. Prosím poradte,ako mám postupovat v týchto prípadoch. 1. krok Odhlásit ju zo ZP a zo SP,priložiť úmrtný list.
2.krok odhlásit ju ako zamestnávatela? Aké tlačivo a k akému dátumu?

Ďakujem za vaše rady!!!
chudaska
27.09.07,09:50
Daň. priznanie sme podali v pondelok,takže od 27.6. -úmrite sme stihli lehotu 90 dní, ale mám este problém. Ešte mi prosím poraďte, syn mi vraví že na sociálku ani do zdravotnej nic neposielali, viem že je neskoro,ale chcem mu to dotiahnuť dokonca.
Jeho mama od mája neplatí do SP žiadne odvody,našla som zrušený trvalý príkaz, ale nikde som nenašla odhlášku z poistenia,a teraz neviem,či je odhlásená alebo nie, druhá vec je zdravotné poistenie, nie je odhlásená a synovia dokonca ešte stále platia preddavky. A ďalsia vec je ze SZCO zamestnávala 2 zamestnancov,nakolko ide o pohostinstvo,ktoré ďalej funguje -prevzal to po nej syn, tak odvádza za zamestnancov odvody do ZP a tiez do SP a robi prehlady na DU,tu stále este figuruje jej meno,nakolko syn este nedostal ICO. Prosím poradte,ako mám postupovat v týchto prípadoch. 1. krok Odhlásit ju zo ZP a zo SP,priložiť úmrtný list.
2.krok odhlásit ju ako zamestnávatela? Aké tlačivo a k akému dátumu?

Ďakujem za vaše rady!!!
PROSÍM PORAĎTE AKO POSTUPOVAŤ!!!!
Dáša_
29.09.07,06:23
No podla mna nie je dovod odhlasovat zamestnavatela. Syn vlastne pokracuje v zivnosti ako pokracovatel. T.j. zivnost zomreleho sa neskoncila. Nadalej sa funguje pod jeho menom. Akurat treba ist na socialku a zdravotnu a odhlasit zomrelého a nahlasiť pokračovateľa (pod rovnakym ICO). Stale sa pokracuje . Minimalne do dedicskeho konania.
chudaska
29.09.07,15:19
ďakujem za odpoved!!
chudaska
14.10.07,09:54
takže na zdravotnú treba zaniest len preukaz poistenca + europsky preukaz,ak mal dotyčný vystavený a nevypisuje sa žiadna odhláška a zo Sociálnej poistovne mi napísali toto:
Zrušenie znamená anulovanie poistenia. Išlo by o odhlásenie. Môžete predložiť RLFO- odhlášku, bez podpisu SZČO s kópiou úmrtného listu.
chudaska
25.11.07,12:56
Ahojte, volal mi klient,že od decembra /už maju po dedicskom konaní/ bude už podnikať pod svojím IČO-m, ako teraz postupovať? Treba nahlásiť zmenu do zdr. a tiez soc. poisťovne? To znamená,že odhlásiť a znova prihlásiť zamestnávateľa už pod novými údajmi? A taktiež ho zaevidujú na Daň. úrade pod novým IČO? To znamená,že na konci roka už budem podávať daň. priznanie pod jeho novým menom aj IČO-m? Dúfam,že tomu správne rozumiem,chcem sa len uistiť. Doteraz syn zomrelej fungoval ako pokračovateľ v živnosti. Ďakujem za každú cennú radu!!!
Vladimír Ozimý
26.11.07,07:02
no ak nebol registrovany pred tým ako živnostník tak musí sa registrovať do 30 dní od doby kedy bola oznámená táto zmena na živnostnenskom úrade. takisto ak mu bolo vydané nové živnostnenské oprávnenie musí sa registrovať v zdravotnej a na SP len pri prekročení obratu
chudaska
26.11.07,09:51
ďakujem za radu, ale on má aj zamestnancov,takže sa bude musiet ako zamestnávatel odhlásit a znova sa prihlásit do poisťovní.
Melnick
21.12.07,14:46
Vždy keď som uvidela túto tému ,vyhýbala som sa čo i len dlhšie pozrieť na jej názov. Bohužiaľ, čas si nevyberá či je obdobie vianoc a ľudia sa majú skôr radovať ako smútiť a postavil aj mňa pred tento problém. :mee: Takže idem čerpať z Vašich skúseností a okrem tohoto smajlíka :mee: bohužiaľ nedá sa prilepiť žiadny iný.
Melnick
02.01.08,21:03
Od nás chce DÚ dve DP za zomrelého jedno -do dňa úmrtia a za 9 dní už chcú DP od jeho pokračovateľa. Moc sa mi to nezdá, ale urobíme ako chcú - boli veľmi ústretoví. Zajtra ešte ideme riešiť DPH , ZP a SP.
Melnick
02.01.08,21:12
Marianka,ak nakukneš do tejto témy, mohla by si svoj prvý príspevok upravovať a vkladať doň všetky postupy a kroky, ktoré je potrebné vykonať. Bolo by dobre hneď v prvom príspevku nájsť užitočné rady,určite by to pomohlo tým, čo riešia, alebo budú riešiť rovnaký problém.
Melnick
09.01.08,06:59
no - nechcel. Ale musím priznať, že to bol veľmi divný notár, on totiž nechcel ani výkaz o majetku a záväzkoch a samozrejme, zle zahrnul do dedičstva majetok. Ale ide o DU - tam pri pokračovaní živnosti nechceli nič, dokonca sa podávala DPH ešte na staré meno firmy, keď klient bol mŕtvy cez 3 mesiace. Syn si totiž musel vybaviť ešte nejaké potrebne vzdelanie na koncesovanú živnosť.

Aké máte skúsenosti pri pokračovaní v živnosti - dedičom zo zákona.

1/ DPH - od dátumu úmrtia pod menom zosnulého klienta.
2/ DzP - do dátumu úmrtia - samozrejme pod menom zosnulého
3/ DzP - od dátumu úmrtia / bolo pokračovateľovi pridelé DIČ ?
4/ Nespĺňa odbornú spôsobilosť vo výrobe,preto zamestná zodpovedného zástupcu. KTO bude zamestnávateľ ???
K tomuto ešte otázka: stačí mu prideliť II. stupeň náročnosti práce, alebo siahnuť po vyšších stupňoch ?
Neskutočne veľa problémov, ktoré sa denne vynárajú na povrch a my strácame drahocený čas, pretože všade sa radia ,ako keby úmrtie klienta SZČO riešili 1krát.:mee:

Prosím vyjadrite sa ak máte skúsenosti s podobným prípadom.
chudaska
21.01.08,11:44
ahojte, asi mám problém, robila som to DP fakt na poslednú chvíľu a teraz som si neni celkom istá,či to bolo v pohode, musia sa v DP pri úmrtí pripočítať hodnota zost. zásob tovaru, odpočítať záväzky aj ked syn pokračuje ďalej, môžem dať tie zásoby ako jeho ZS? Alebo to mám zle a bude treba prerobiť DP? Lebo ja som urobila DP klasicky,nič som neodpočítala ani nepripočítala, lebo som to brala,že syn pokračuje ďalej. PROSÍM PORAĎTE!!!
chudaska
28.01.08,12:28
prosím,neporadíte mi? Neviem,či to nechať tak,alebo podať opravné, v konečnom dôsledku,ked pokračuje po matke,všetko bude zdaňovať ďalej,DÚ o nič nepríde,ale nie som si istá,či som predsa nemala tie zásoby pripočítať,záväzky odpočítať. PROSÍM PORAĎTE! Ak by sme podali opravné daň. priznanie,nedostane klient pokutu?
Zita5
28.01.08,12:32
prosím,neporadíte mi? Neviem,či to nechať tak,alebo podať opravné, v konečnom dôsledku,ked pokračuje po matke,všetko bude zdaňovať ďalej,DÚ o nič nepríde,ale nie som si istá,či som predsa nemala tie zásoby pripočítať,záväzky odpočítať. PROSÍM PORAĎTE! Ak by sme podali opravné daň. priznanie,nedostane klient pokutu?

V Tejto téme je POKYN ... - zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

http://www.porada.sk/210148-post9.html

Doporučujem preštudovať .
blondy
28.01.08,12:35
prosím,neporadíte mi? Neviem,či to nechať tak,alebo podať opravné, v konečnom dôsledku,ked pokračuje po matke,všetko bude zdaňovať ďalej,DÚ o nič nepríde,ale nie som si istá,či som predsa nemala tie zásoby pripočítať,záväzky odpočítať. PROSÍM PORAĎTE! Ak by sme podali opravné daň. priznanie,nedostane klient pokutu?

Mala by si podať opravné, kolegyňa čo tu bola predo mnou tiež riešila takýto prípad, ponechala to tak ako ty, len sa pokračovalo pod iným ičom , dičom, prebrali sa pohľ. a záväzky, zásoby na sklade. Ja som túto firmu dostala ako rozbehnutú podedičstve, uzavrela som ďaľšie roky. Ale pri poslednej daňovej kontrole sa daňováčky vyjadrili že stará firma bola uzatvorená zle . Malo sa to ukončiť ináč... takže odporúčam podať opravné ....
chudaska
28.01.08,12:49
ja som čítala stanovisko DÚ,len som najprv bola v tom,že keď sa pokračuje,že nič sa nemení,ale ked teraz idem ukončiť rok,tak som na pochybách a radšej to asi prerobím,s tým že pripočítam zásoby,pohladávky a odpočítam záväzky. Vyjde mi tam este doplatit dan. Len teraz som si nie celkom istá, zásoby mám dat uz tomu nastupujúcemu synovi,že na ZS mal nulu, ved to je kravina a neviem,si to predstavit,že má si dať do výnosov,len maržu za ktorú tie zásoby predal?
chudaska
28.02.08,10:47
No tak sa teraz trapim aj s tym opravnym, aj s normalnym ako pokracovatel syn, tak a este mam taky problem ku koncu roku prisli faktury vyuctovacie, plyn, voda a elektrina -su to faktury za cely rok,cize este to mam rozratat a dat do zavazkov aj jeho mame aj jemu? A este co s tymi trzbami za tovar,ktory prevzal po mame? Cize ako to mam zauctovat, cele trzby dat ako PNZD a z toho vypocitat len rozdiel co je medzi NC a PC a tento rozdiel dat do trzieb -POZD?
Poradite? Robim ucto,ale s umrtim a pokracovanim v zivnosti,tak toto robim ozaj prvykrat, a chce aby to bolo v poriadku.
chudaska
29.02.08,19:05
PORADÍ NIEKTO?
Zuziana
14.04.08,14:35
Aké máte skúsenosti pri pokračovaní v živnosti - dedičom zo zákona.

1/ DPH - od dátumu úmrtia pod menom zosnulého klienta.
2/ DzP - do dátumu úmrtia - samozrejme pod menom zosnulého - DP podať do 3 mesiacov
3/ DzP - od dátumu úmrtia / bolo pokračovateľovi pridelé DIČ ? áno
4/ Nespĺňa odbornú spôsobilosť vo výrobe,preto zamestná zodpovedného zástupcu. KTO bude zamestnávateľ ???Zodpovedný zástupca - ten problém nemám, ide o obchod. Zamestnávateľom až do dňa ukončenia dedičského kanania ostal zosnulý podnikateľ. Po ukončeni dedičského konania zamestnanci prechádzajú na pokračovateľa /upravuje ZP/ Sociálnu,poisťovňu a zdravorné poisťovne - listom som oznámila, že nástupca už má vlastnú živnosť a prechádzajú na neho povinnosti zamestnávateľa. Zamestnanci - dodatky k PZ o zmene zamestnávateľa.
Prosím vyjadrite sa ak máte skúsenosti s podobným prípadom.
Svoje poznatky som písala hrubým písmom.
Zuziana
14.04.08,14:40
Mám ešte jeden problém: DPH. Dedičské konanie bolo ukončené 27.3.2008. Podnikateľský majetok prešiel celý v prospech syna - nástupcu živnosti. Daňový úrad zaregistroval nástupcu od 28.3.2008. Mám urobiť 2 daňové priznania k DPH? od 1.1.-27.3. za zosnulého a za 28.3.-31.3. za nástupcu? Alebo ukončiť celý kvartál za zosnulého?
chudaska
14.04.08,15:10
podľa mňa to treba rozdelit na 2 dan. priznania. A ja som to urobila tak,ked dedic dostal nove IČO,tak som zamestnancov odhlasila aj zamestnávatela -zosnuleho a znova som ich prihlasila aj zamestnavatela-syn /pokracovatel/ v poistovniach. A uzavreli sme nove prac. zmluvy, nie len dodatky.
jaja99
14.04.08,15:12
Za zosnulého by som podala posledné DP k DPH za ukončené obdobie (mesiac, štvrťrok)

platí to čo je nižšie - § 83
Dav
14.04.08,16:01
Neviem prikladať link, tak som to okopírovala zo zákona o DPH :
§ 83

(1) Fyzická osoba, ktorá pokračuje v živnosti podľa osobitného predpisu32) po úmrtí platiteľa (ďalej len osoba pokračujúca v živnosti ), požiada najneskôr do 15 dní odo dňa úmrtia platiteľa príslušný daňový úrad poručiteľa, aby vyznačil v osvedčení o registrácii pre daň zomretého platiteľa dodatok, v ktorom uvedie meno, priezvisko a bydlisko osoby pokračujúcej v živnosti. Osvedčenie o registrácii pre daň s vyznačením dodatku je platné do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa skončí konanie o dedičstve.

(2) V čase od úmrtia poručiteľa do skončenia konania o dedičstve sa osoba pokračujúca v živnosti považuje za platiteľa. Osoba pokračujúca v živnosti vo faktúrach vyhotovených do skončenia jej posledného zdaňovacieho obdobia uvádza aj svoje meno, priezvisko a bydlisko s výnimkou faktúr podľa § 71 ods. 5. Posledným zdaňovacím obdobím osoby pokračujúcej v živnosti je zdaňovacie obdobie, v ktorom sa skončí konanie o dedičstve. V daňovom priznaní za posledné zdaňovacie obdobie vzniká osobe pokračujúcej v živnosti daňová povinnosť podľa § 81, pričom pri výpočte dane vychádza z ceny majetku zistenej ku dňu skončenia konania o dedičstve. Daňová povinnosť nevzniká pri majetku, ktorý pripadol dedičovi, ktorý bude pokračovať v živnosti a ktorý je platiteľom alebo ktorý požiada o registráciu za platiteľa bezodkladne po skončení konania o dedičstve. Daňový úrad zaregistruje tohto dediča za platiteľa ku dňu nadobudnutia majetku dedičstvom.

(3) Ak sa po úmrtí platiteľa nepokračuje v podnikaní, podá jeho právny nástupca alebo zástupca ustanovený daňovým úradom daňové priznanie. V daňovom priznaní za posledné zdaňovacie obdobie, ktorým je zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k úmrtiu platiteľa, vzniká právnemu nástupcovi daňová povinnosť podľa § 81. Uplynutím posledného zdaňovacieho obdobia zaniká platnosť osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň.
Jarka 1
14.05.08,13:12
Bohužiaľ, aj ja som potrebovala čerpať info z tejto témy. Dnes som celý deň behala po úradoch a preto pridávam moje čerstvé skúsenosti pre ostatných členov.

Klient, ktorý zomrel bol SZČO a podnikal na základe licencie, nebol platca DPH, viedol JÚ, zamestnával 1x na PZ a 1x na dohodu, v podnikaní evidoval motorové vozidlo. V podnikaní nikto nebude pokaračovať.

1. s manželkou sme navštívili DÚ, kde bolo treba odovzdať kópiu úmrtného listu a kartičku o pridelení DIČ. V prípade, že sa kartička nenájde, napíše sa čestné prehlásenie, že kartička na DIČ: číslo sa stratila. Manželka bude potom podávať DP a Výkazy do 3 mesiacov a bude ich podpisovať. Zároveň sme podali oznámenie k dani z motor. vozidiel o zániku daňovej povinnosti ku dňu úmrtia.

2. Na živnostenský úrad sme nemuseli ísť, lebo nepodnikal na živnosť. Podnikanie na základe licencie bolo treba riešiť na VÚC.
Jarka 1
14.05.08,13:31
3. V Sociálnej poisťovni sme podali Registračný list FO odhláška 1xPZ a
1xDohoda./za zamestnancov/, 1x Registračný list zamestnávateľa odhláška,
1x Registračný list FO odhláška SZČO / k tomu treba priložiť kópiu úmrtného listu a odovzadali sme aj ELDP + sprievodný list za zamestnanca.

4. V zdravotnej poisťovni sme odozdali Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch ... odhláška zamestnanca a Oznámenie zamestnávateľa, kde sme ako dôvod odhlásenia z registra uviedli úmrtie. K tomuto treba priložiť doklad o zrušení/vymazaní/ IČO z registra.

5. V banke sme získali info, že ak pozostalí oslovia notára o dedičskom konaní, tento povinne nahlási údaje o zosnulom do registra. Ak by aj pozostalí zatajili nejaký účet na meno zosnulého, banky musia tento register sledovať a na základe neho zablokujú všetky účty až do vysporiadania dedičského konania.Pokiaľ nie je meno zosnulého ešte v registri a oni majú právo nakladať s účtom, môžu z neho vybrať peniaze. Toto odporúčam, lebo potom sa niekoľko mesiacov k peniazom nedostanú.
Jarka 1
14.05.08,13:50
Prosím ešte o radu, ako to bude ďalej. Myslím, že by mal nasledovať tento postup:

- s dátumom úmrtia zaevidujem všetky pohľadávky a záväzky, aj keď dátum ich vystavenia bude po dni úmrtia
- do výkazu M a Z uvediem stav peňažných prostriedkov na účte ku dňu úmrtia / po tomto dni ešte bol pohyb na účte, až do jeho zablokovania/
- Výkazy zostavím ku dňu úmrtia a aj daňové priznanie
- auto bolo na leasing a myslím, že bude treba urobiť prepočet odpisov
Zoltán Kovács
14.05.08,13:52
Treba postupovať v zmysle § 17 zákona o dani z príjmov, a upraviť základ dane o pohladávky a záväzky.
Jarka 1
14.05.08,13:55
Rozumiem, že to musím upraviť v daňovom priznaní, ale nie som si istá s tými dátumami a leasingom. Neviem, či sa aj úmrtie berie ako nedodržanie zmluvy, ako napr. pri totálke.
Denda
14.05.08,14:00
Rozumiem, že to musím upraviť v daňovom priznaní, ale nie som si istá s tými dátumami a leasingom. Neviem, či sa aj úmrtie berie ako nedodržanie zmluvy, ako napr. pri totálke.
V tejto téme v príspevku č.9 je pripnutý pokyn zo stránky drsr, popozerajte si ho, je tam dosť príkladov, myslím, že aj vysporiadanie finančného prenájmu.
Janiela
20.05.08,16:09
Dobrý deň, fakt veľmi smutná téma, ale bohužiaľ i ja som si ju musela prečítať. Tiež mi zomrel klient. Poviem Vám, že mi účtovníci s klientmi si niekedy vyvinieme taký zvláštny vzťah. Nemohla som sa z toho spamätať, nechápala som, čo mi príbuzní hovorili a myslela som na to, čo to len ten úbožiak "vyviedol a ako to len mohol!?. Zajtra idem olietať úrady, tiež to chcem pozostalým trochu uľahčiť, tak ako aj moji kolegovia predo mnou. Tu je to však zatiaľ tak, že zosnulý skonal v ČR. Takže u nás je zatiaľ len úmrtný list z Čiech. Uvidím, ako pochodím s takýmto listom a priložím to tu. Možno to niekedy pomôže niekomu aspoň tak, ako teraz Vaše príspevky mne, najmä čo sa týka podpisu za zosnulého a tiež aj podania posledného daňového priznania.
Melnick
20.05.08,16:35
Janiela , ja ešte dodnes riešim niektoré veci, pretože v tomto smere je toľko nedostatkov a nejasností , ale to zisťujeme až postupne. Niekedy Ti je nanič ak si prečítaš usmernenia a pani za "okienkom" si aj tak tvrdí svoje a ty si po piatich mesiacoch musíš opravovať chyby , ktoré sa nemuseli stať, keby.....
Teraz chodím po úradoch s usmerneniami DRSR a odbornou literatúrou, ale stojí ma to kopec času , nervov a ...........
Prajem Ti , aby si to zvládala v pohode .:)
Janiela
20.05.08,20:17
Ďakujem za milé slovko.
Pokiaľ ma dnes informovali pozostalí, tak by mali do dvoch týždňov mať aj SK úmrtný list. Zatiaľ používame ČR list. Uvidíme, ako pochodíme, na živn. úrade zatiaľ všetko prebehlo hladko. Ozvem sa, ako to celé dopadne. Ale je mi to veľmo ľúto, ten človek mal 35 rokov. Toľko čo ja.Otrasné, ke)d si človek pomyslí, ako sa stresmi žnieme do záhuby.



Teraz je to asi mimo témy ( neviem priložiť ikonku): dávajme si na seba väčší pozor, bráňme sa uponáhľanosti sveta, veď zivot je taký nádherný a je tu toľko ľudí, ktorí nás majú radi a my ich.
ajka100
04.09.08,18:29
Aj mne sa stala tá smutná. Lenže neide o klienta, ale o kolegyňu účtovníčku. Jej manžel ma požiadal o vypracovanie jej posledného priznania. Problém je v tom, že som to ešte nikdy nerobila (myslím ukončenie podnikania). Chcem sa Vás opýtať, ako na to. Ako má vyzerať Výkaz o majetku a záväzkoch? Má tam byť uvedený len stav pokladne a BÚ? Pretože pohľadávky (+) a záväzky (-) pôjdu komplet do základu dane?

Závierku zostavujem k dátumu úmrtia. Čo s úhradami pohľadávok ktoré prídu na účet po tom dátume? Uvažujem dobre keď si myslím, že je to jedno, pretože všetko čo príde resp. by odišlo z účtu po dátume úmrtia, ide do základu dane keď je na to dôvod. Prosím opravte ma keď sa mýlim.

A ešte ďalšia vec (možno hlúpa) - ako je to s BÚ - po zablokovaní na neho môžu chodiť úhrady?
ajka100
06.09.08,18:49
posúvam
Zita5
06.09.08,19:22
Aj mne sa stala tá smutná. Lenže neide o klienta, ale o kolegyňu účtovníčku. Jej manžel ma požiadal o vypracovanie jej posledného priznania. Problém je v tom, že som to ešte nikdy nerobila (myslím ukončenie podnikania). Chcem sa Vás opýtať, ako na to. Ako má vyzerať Výkaz o majetku a záväzkoch? Má tam byť uvedený len stav pokladne a BÚ? Pretože pohľadávky (+) a záväzky (-) pôjdu komplet do základu dane?

Závierku zostavujem k dátumu úmrtia. Čo s úhradami pohľadávok ktoré prídu na účet po tom dátume? Uvažujem dobre keď si myslím, že je to jedno, pretože všetko čo príde resp. by odišlo z účtu po dátume úmrtia, ide do základu dane keď je na to dôvod. Prosím opravte ma keď sa mýlim.

A ešte ďalšia vec (možno hlúpa) - ako je to s BÚ - po zablokovaní na neho môžu chodiť úhrady?

Preštudujte si tento pokyn a čo Vám nebude jasné tak sa pýtajte .
ajka100
07.09.08,19:59
Ďakujem urobila som to. Vychádza mi z toho, že:
ZD + pohľadávky - záväzky (do dňa úmrtia???, resp. po ňom by mohli byť napr. telefónne účty) - nezdaniteľná časť na daňovníka v plnej ročnej výške = ČZD x 19 % = daň k úhrade.
Čo sa týka Výkazu o majetku a záväzkoch bude obsahovať zostatok pokladne + BÚ a vyčíslenú daň.
A Výkaz o príjmoch a výdavkoch bude mať len skutočné príjmy a výdavky do dátumu úmrtia však.

Môžete mi prosím moje úvahy odsúhlasiť???
ajka100
09.09.08,17:43
posúvam a dopĺňam:

Čo mám robiť, keď sa nenájde kniha pohľadávok a záväzkov k 31.12.2007?
Ako postupovať?
Mám príjmy, ktoré podľa variab.symb. patria do r. 2007 a staršie ignorovať a vrámci uzavretia účovníctva celú sumu pohľadávak vykázanú vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 pripočítať ako by bola zaplatená?
To isté urobím aj so sumou záväzkov?

Prosím o vaše názory a vopred ďakujem.
ajka100
11.09.08,04:32
posúvam:mee:
Zita5
12.09.08,06:30
posúvam a dopĺňam:

Čo mám robiť, keď sa nenájde kniha pohľadávok a záväzkov k 31.12.2007?
Ako postupovať?
Mám príjmy, ktoré podľa variab.symb. patria do r. 2007 a staršie ignorovať a vrámci uzavretia účovníctva celú sumu pohľadávak vykázanú vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 pripočítať ako by bola zaplatená?
To isté urobím aj so sumou záväzkov?

Prosím o vaše názory a vopred ďakujem.

Neviem prečo sa bavíme o roku 2007 . Možno mali predĺženú lehotu na podanie DP za rok 2007 , s ktorou správca dane súhlasil . Skúste to doplniť , lebo teraz je rok 2008, Kedy vlastne daňovníčka zomrela ?

K tomu sa neviem vyjadriť čo s tým , ak chýba kniha pohľadávok a záväzkov . Je to dosť vážny nedostatok . Niekde to musí byť , treba hľadať .

K hrubo vyznačenej otázke dosť dobre nerozumiem .

Príspevok č.77 :

Uzavriete účtovné knihy / musíte mať samozrejme aj Knihu pohľadávok a Knihu záväzkov/
Príjem a Výdaj v DP uvediete v VI.oddiel riadok 2
V DP zvýšite ZD cez riadok 40 o neuhradené pohľadávky , cez riadok 41 znížite o neuhradené záväzky .

Doporučujem záväzky posúdiť , ktoré sú výdavkami podľa Zákona o dani z príjmu §19 .

Výkaz o príjmoch a výdavkoch - uvediete skutočné príjmy a výdavky .
Výkaz o majetku a záväzkoch - uvediete tie zostatky , ktoré v skutočnosti sú včetne pohľadávok a záväzkov ku dňu mimoriadnej závierky t.j. ku dňu úmrtia daňovníčky .
Zita5
12.09.08,11:06
Aj mne sa stala tá smutná. Lenže neide o klienta, ale o kolegyňu účtovníčku. Jej manžel ma požiadal o vypracovanie jej posledného priznania. Problém je v tom, že som to ešte nikdy nerobila (myslím ukončenie podnikania). Chcem sa Vás opýtať, ako na to. Ako má vyzerať Výkaz o majetku a záväzkoch? Má tam byť uvedený len stav pokladne a BÚ? Pretože pohľadávky (+) a záväzky (-) pôjdu komplet do základu dane?

Závierku zostavujem k dátumu úmrtia. Čo s úhradami pohľadávok ktoré prídu na účet po tom dátume? Uvažujem dobre keď si myslím, že je to jedno, pretože všetko čo príde resp. by odišlo z účtu po dátume úmrtia, ide do základu dane keď je na to dôvod. Prosím opravte ma keď sa mýlim.

A ešte ďalšia vec (možno hlúpa) - ako je to s BÚ - po zablokovaní na neho môžu chodiť úhrady?

Čo sa týka bežného účtu , ktorý bol používaný v súvislosti s podnikaním , tak podľa môjho názoru , tento účet bude môcť dedič t.j.manžel zrušiť až po nadobudnutí právoplatného dedičského rozhodnutia , pokiaľ tento účet bude zahrnutý v pozostalosti v dedičskom konaní , a myslím si , že prichádzajúce platby za pohľadávky sa budú do ukončenia dedičského konania zhromažďovať na uvedenom účte .
Ale bolo by však vhodné sa osobne informovať v danej banke , aký je postup postup pri úmrtiach klienta .
ajka100
15.09.08,12:06
Daňovníčka zomrela v júli. Účtovníctvo si robila 1x ročne pred daňovým priznaním (31.3.) Mám dojem, že ho toho roku - t.j. za r.2007 robila len ručne, lebo bola už veľmi unavená z choroby.

Jej manželovi som nakázala nájsť knihu pohľadávok a záväzkov.
Keď sa nič nenájde budem musieť brať do úvahy len čísla z Výkazu o majetku a záväzkoch a zaúčtujem k tomu len tohtoročné príjmy a výdavky.


Chcem si len potvrdiť Vašu odpoveď či som ju dobre pochopila.
...Výkaz o majetku a záväzkoch - uvediete tie zostatky , ktoré v skutočnosti sú včetne pohľadávok a záväzkov ku dňu mimoriadnej závierky t.j. ku dňu úmrtia daňovníčky . - bude tam zostatok pokladne, BÚ, pohľadávok r.2008 ktoré do dňa úmrtia nie sú uhradené a záväzkov r. 2008, ktoré tiež do dňa úmrtia nie sú uhradené.
Tie pohľadávky a záväzky som naschvál uviedla len r. 2008, lebo ak sa nenájdu staré /KDF a KVF/, tak pohľadávky v plnej výške vykážem ako uhradené a záväzky asi nechám tak, lebo tu nebudem mať ani prvotný doklad na základe čoho vznikol daný záväzok.
ajka100
15.09.08,12:15
Neviem kde sa uložila moja odpoveď. Skúsim to napísať ešte raz.
ajka100
15.09.08,12:32
Daňovníčka zomrela v júli. Účtovníctvo si robila 1x ročne (31.3.) Mám dojem, že toho roku, t.j. r.2007 robila len ručne, lebo bola veľmi unavená z choroby.

Jej manželovi som nakázala nájsť knihu pohľadávok a záväzkov.
Keď sa nenájde budem musieť brať do úvahy len vykázané zostatky vo Výkaze majetku a záväzkov.

K Vašej odpovedi – či jej dobre rozumiem - ... Výkaz o majetku a záväzkoch - uvediete tie zostatky , ktoré v skutočnosti sú včetne pohľadávok a záväzkov ku dňu mimoriadnej závierky t.j. ku dňu úmrtia daňovníčky ... uvediem tu zostatky pokladne, BÚ, pohľadávok r.2008, ktoré ku dňu úmrtia nie sú uhradené a tiež zostatok záväzkov r. 2008, ktoré tiež ku dňu úmrtia nie sú uhradené.
Píšem naschvál len pohľadávky a záväzky r. 2008, pretože keď sa nenájdu staré (KVF, KDF), tak staré pohľadávky v plnej výške vykážem ako uhradené a záväzky s nimi asi neurobím nič, pretože mi bude chýbať aj prvotný doklad, ktorý by dokazoval vznik záväzku.
Marína
20.09.08,10:30
MP z 08/2008 k postupu v prípade úmrtia FO, platiteľa dane z PH nájdete tu http://www.porada.sk/823958-post4.html
ajka100
21.09.08,11:36
posúvam
bersabe
01.11.08,17:01
Dobrý večer
Mám otázku, kamarátke zomrel manžel bol živnostík, štvrťročný platca DPH, robil si všetko sám. Na DÚ jej povedali, že má podať DP do 3 mesiacov. Problém je však ten, že nik nevie kde má papiere a podklady čo sa týka podnikania, vieme že podal danove za 2 kvartal, za 3 podala ona 0 - lebo pani da daňovom sa vyhražala pokutou s tým, že poda dodatkove a bude všetko ok. Neviete poradit čo robiť v tejto situacii. Ona sa do jeho podnikania vôbec nestarala, nebola na Sk ale v zahraničí dlhšiu dobu. Dakujem
Sinkl
09.03.09,12:21
Dobrý deň, ja som zasa tu ale zasa potrebujem pomoc. Je to síce smutná téma ale isť sa musí ďalej. Prosím potvrďte alebo opravte 1, ak zomrie SZČO a bol v združení s iným SZČO jeho živnosť zaniká jeho smrťou a zaniká aj zmluva o združení?
2, Neúčtujem už príjmy ktoré prišli po smrti SZČO? a ani faktúry ktoré vystavila druhá SZČO v združení pod menom združenia?
3, ak manželka ani nikto nechce prebrať živnosť po nebohom musím podať daňové priznanie do 3 mesiacov?
chudaska
09.03.09,12:28
o tom združení neviem,ale dan. priznanie sa musi podat do 3 mesiacov vzdy,ci budu pokracovat alebo nie v podnikani!
Sinkl
09.03.09,12:37
ďakujem
Zita5
09.03.09,15:56
Dobrý deň, ja som zasa tu ale zasa potrebujem pomoc. Je to síce smutná téma ale isť sa musí ďalej. Prosím potvrďte alebo opravte 1, ak zomrie SZČO a bol v združení s iným SZČO jeho živnosť zaniká jeho smrťou a zaniká aj zmluva o združení?
Áno, jeho živnosť zaniká dňom úmrtia a taktiež aj jeho účasť v združení zaniká dňom úmrtia .
2, Neúčtujem už príjmy ktoré prišli po smrti SZČO? a ani faktúry ktoré vystavila druhá SZČO v združení pod menom združenia?

Dňom úmrtia zostavíte v účtovníctve , ktoré sa vedie na poverenú osobu mimoriadnu závierku .....a upravíte základ dane po § 17 - viď Metodický pokyn priložený nižšie ...

3, ak manželka ani nikto nechce prebrať živnosť po nebohom musím podať daňové priznanie do 3 mesiacov?[COLOR=Blue] áno [/COLOR

http://www.porada.sk/813422-post76.html

http://www.porada.sk/823958-post4.html

Ak si dôkladne preštudujete priložené linky , tak Vám budú veľmi nápomocné pri závierke .
blazenamlynarikova
04.07.09,15:43
Pekný deň,
ja by som mala otázku k tejto chúlostivej téme. Keď umrie SZČO a je zároveň aj zamestnávateľ, čo sa bude diať so zamestnancami, kým si nevybaví živnosť syn umrelého SZČO.Treba zo SP odhlásiť SZČO ako zamestnávateľa a potom prihlásiť syna ako zamestnávateľa, keď si vybaví živnosť?A zamestnanci zatiaľ budú neevidovaní?
Vôbec nemám predstavu, ako sa to dá doriešiť, aby to bolo OK.
Ďakujem za radu.
chudaska
04.07.09,19:03
Pekný deň,
ja by som mala otázku k tejto chúlostivej téme. Keď umrie SZČO a je zároveň aj zamestnávateľ, čo sa bude diať so zamestnancami, kým si nevybaví živnosť syn umrelého SZČO.Treba zo SP odhlásiť SZČO ako zamestnávateľa a potom prihlásiť syna ako zamestnávateľa, keď si vybaví živnosť?A zamestnanci zatiaľ budú neevidovaní?
Vôbec nemám predstavu, ako sa to dá doriešiť, aby to bolo OK.
Ďakujem za radu.

My sme mali rovnaky problem,syn pokracoval po matke,pokial syn nemal vybavenu zivnost,tak sme to stale evidovali na matku a ked si vybavil zivnost,tak sme poslali odhlasky za matku a dali sme prihlasky za syna,odkedy mal zivnost
blazenamlynarikova
05.07.09,17:06
Ďakujem za odpoveď a oceňujem ju, lenže do 8 dní treba umrelého odhlásiť a určite na reg. liste - odhláške - bude musieť byť dátum, kedy zomrel - pretože požadujú aj kópiu úmrtného listu a keď zomrel 2. 7., neviem, či bude možné, aby bol na odhláške iný dátum.
No, skúsim a zajtra uvidím.
Ešte raz ďakujem.
chudaska
06.07.09,06:48
odhlasite len zomreleho,ale nie zamestnavatela, pokial si syn nevybavy ŽL,tak budete aj vykazy posielat este za zomreleho a az ked bude mat syn ŽL,tak od toho datumu date za syna prihlasku +RL zamestnancov/prihlasky a odhlasku za zomreleho ako zamestnavatela+RL zamestnancov/odhlasky. Tak sme to urobili my a nebol s tym problem.
blazenamlynarikova
06.07.09,16:24
Ďakujem za odpoveď.
Dúfam, že ani v SP v Leviciach s tým nebudú problémy.
kolka2
25.11.09,19:03
Dobrý večer, potrebujem od Vás pomoc, sme a.s. a účtujeme v PU. ťažko sa mi to píše: zomrel predseda predstavenstva na zákernu chorobu, (bol na invalidnom plnom dôchodku) a jeho syn je podpredseda. Nezanechal závet že po smrti ho zastupuje vo firme. Aké sú moje povinnosti, čo všetko mám urobiť a ako mám postupovať? Dakujem pekne za rady
janka marenistakova
27.11.09,07:20
Niečo veselšie - v roku 2000 som bola tehotná, pracovala som až do pôrodu, prvý termín bol 01.04., v ten deň ráno som si povedala, že už môžem rodiť, keď som dokončila všetky daňové priznania., ale mala som na mále, Ľubko sa narodil nakoniec len 04. 05., ale rodila som spokojná, že som všetko stihla, počas bolestí som stihla vybaviť aj zopár firemných záležitostí, ale mala som čo robiť, aby som nezjajkla do telefónu. Apropo - malý je otužilý, zocelený životom, v ôsmom mesiaci sme spolu absolvovali ešte služobnú cestu do Nemecka.
Polly404
22.06.10,08:35
Dobrý deň, prosím Vás, ako je to v prípade: SZČO zomrel 11.2.2009. Bolo podané DP aj výkazy. Po ňom pokračovala v podnikaní manželka do 27.7.2009 a od 28.7.2009 pokračoval na základe dedičského konania syn. Treba podať DP zvlášť za manželku a potom zvlášť za syna?
monikago
07.12.11,21:27
ahojte, mám k tejto smutnej téme jednu otázku.

neskutočne rýchlo tu máme koniec roka a tým sa nám začínajú aj prípravy na koncové závierky ... už teraz sa nesmierne teším na to hektické obdobie ;) ..., ale odbočila som. riešime teraz s vedúcou, ako asi dopadneme a v priebehu tohto roka sa nám stala chúlostivá vec, teda nie konkrétne mne, ale majiteľke zomrel manžel. a tu nastáva ten sporný moment, ide totiž o to, že či si môžme uplatniť pri podaní daňového priznania do doby, kedy pán zomrel (t.j. 7/11) časť odpočítateľnej položky na manžela, ide o živnosť, teda daňové typ B, a pán bol nezamestnaný dobrovoľne, platil si len zdravotné poistenie.
ďakujem za radu
Mila123
07.12.11,21:34
neviem na 100 % odpoveď, ale ak sa kráti NČZD pri sobáši v priebehu roka , mala by sa krátiť i v tomto prípade......

ak si neporadíte, napíšte na drsr.sk, rýchlo odpovedajú na otázky.....
zk24
07.12.11,21:44
Ak umrie človek, tak pozostali podavavaju za neho danove priznanie a uplatnuju mu celu NČZD - teda aj zomrely zamestanenc mal narok na celoročnú NČZD. Preto si myslim ze ked si niekto uplatnuje odp.položku za manželku trebárs ktora zomrela, tak si moze uplatniť celu jej NČZD.

Ale tiez je to len moja hypoteza.

Pri sobasi mi to pride ine, lebo mozes sa rozviest a o mesiac si vziat ineho a ten si tiez bude chciet na teba uplatnovať NCZD a teda by bola uplatnena NCZD 2x. Preto sa krati na mesiace manželstva.
Katy a R
07.12.11,22:44
Ak umrie človek, tak pozostali podavavaju za neho danove priznanie a uplatnuju mu celu NČZD - teda aj zomrely zamestanenc mal narok na celoročnú NČZD. Preto si myslim ze ked si niekto uplatnuje odp.položku za manželku trebárs ktora zomrela, tak si moze uplatniť celu jej NČZD.

Ale tiez je to len moja hypoteza.

Pri sobasi mi to pride ine, lebo mozes sa rozviest a o mesiac si vziat ineho a ten si tiez bude chciet na teba uplatnovať NCZD a teda by bola uplatnena NCZD 2x. Preto sa krati na mesiace manželstva.
Uplatnenie vlastnej NČ u daňovníka je myslím niečo iné ako uplatnenie NČ na manžela/ku
platí §11 odst 3-5
5) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
zk24
08.12.11,07:42
Je pravda ze aj vdovec sa moze znova ozenit, nie len rozvedeny človek ... To ma ani nenapadlo... :confused:
Baby máte určite pravdu....
jana007
04.01.12,05:46
Klient zomrel 27.12.2011. V podnikaní mal auto na leasing, v leasingu chce pokračovať syn. V podnikaní nebude pokračovať nikto. Ako to učtovne vysporiadam v JÚ? Treba vrátiť aj nejakú časť DPH?
jamis
19.02.14,07:54
Takže po 2 rokoch od posledného príspevku na túto tému postihlo i mňa, že mi zomrel klient.
Klient plátca DPH, JU.
Podrobne som preštudovala túto tému a prišla som na následovné:
1, manželka bude do konca dedičského konania pokračovať v podnikaní na jeho živnostenský list - treba zájsť na ŽU a toto ohlásiť
2, následne zájsť na DÚ
3. manželka aj po skončení dedičského konania chce v podnikaní pokračovať čo značí:
a) podať DP za rok 2013
b) DPH za 1Q 2014 do 25.4.2014
c, kontolný výkaz DPH do 25.4.2014
c, DP za rok 2014 do 31.3.2014

Samozrejme odhásiť manžela zo SP a ZP.

Vyjadrí sa mi prosím k tomuto niekto?

Nerada by som niečo zmrndila.

Ďakujem.
jamis
19.02.14,12:31
Takže po 2 rokoch od posledného príspevku na túto tému postihlo i mňa, že mi zomrel klient.
Klient plátca DPH, JU.
Podrobne som preštudovala túto tému a prišla som na následovné:
1, manželka bude do konca dedičského konania pokračovať v podnikaní na jeho živnostenský list - treba zájsť na ŽU a toto ohlásiť
2, následne zájsť na DÚ
3. manželka aj po skončení dedičského konania chce v podnikaní pokračovať čo značí:
a) podať DP za rok 2013
b) DPH za 1Q 2014 do 25.4.2014
c, kontolný výkaz DPH do 25.4.2014
c, DP za rok 2014 do 31.3.2014

Samozrejme odhásiť manžela zo SP a ZP.

Vyjadrí sa mi prosím k tomuto niekto?

Nerada by som niečo zmrndila.

Ďakujem.

posúvam....poradí niekto ?
Foxcon
19.02.14,12:40
Ak umrie človek, tak pozostali podavavaju za neho danove priznanie a uplatnuju mu celu NČZD - teda aj zomrely zamestanenc mal narok na celoročnú NČZD. Preto si myslim ze ked si niekto uplatnuje odp.položku za manželku trebárs ktora zomrela, tak si moze uplatniť celu jej NČZD.

Ale tiez je to len moja hypoteza.

Pri sobasi mi to pride ine, lebo mozes sa rozviest a o mesiac si vziat ineho a ten si tiez bude chciet na teba uplatnovať NCZD a teda by bola uplatnena NCZD 2x. Preto sa krati na mesiace manželstva.
najlepsie by bolo sa spytat kompetentnych ktori s tym maju skusenost...
slavuska
21.07.14,18:40
Takže po 2 rokoch od posledného príspevku na túto tému postihlo i mňa, že mi zomrel klient.
Klient plátca DPH, JU.
Podrobne som preštudovala túto tému a prišla som na následovné:
1, manželka bude do konca dedičského konania pokračovať v podnikaní na jeho živnostenský list - treba zájsť na ŽU a toto ohlásiť
2, následne zájsť na DÚ
3. manželka aj po skončení dedičského konania chce v podnikaní pokračovať čo značí:
a) podať DP za rok 2013
b) DPH za 1Q 2014 do 25.4.2014
c, kontolný výkaz DPH do 25.4.2014
c, DP za rok 2014 do 31.3.2014

Samozrejme odhásiť manžela zo SP a ZP.

Vyjadrí sa mi prosím k tomuto niekto?

Nerada by som niečo zmrndila.

Ďakujem.

posúvam....poradí niekto ?


Daňové priznanie na daň z motorových vozidiel sa tiež podáva do 90 dni od umrtia?
Neviete niekto?
tictac7
21.07.14,18:44
Takže po 2 rokoch od posledného príspevku na túto tému postihlo i mňa, že mi zomrel klient.
Klient plátca DPH, JU.
Podrobne som preštudovala túto tému a prišla som na následovné:
1, manželka bude do konca dedičského konania pokračovať v podnikaní na jeho živnostenský list - treba zájsť na ŽU a toto ohlásiť
2, následne zájsť na DÚ
3. manželka aj po skončení dedičského konania chce v podnikaní pokračovať čo značí:
a) podať DP za rok 2013
b) DPH za 1Q 2014 do 25.4.2014
c, kontolný výkaz DPH do 25.4.2014
c, DP za rok 2014 do 31.3.2014

Samozrejme odhásiť manžela zo SP a ZP.

Vyjadrí sa mi prosím k tomuto niekto?

Nerada by som niečo zmrndila.

Ďakujem.

posúvam....poradí niekto ?


Daňové priznanie na daň z motorových vozidiel sa tiež podáva do 90 dni od umrtia?
Neviete niekto?
-------------------------------------
§90 ods. 6
slavuska
21.07.14,19:00
takže táto daň nevstupuje do dedičského konania? keďže sa to podáva až po ukončení dedičstva?
tictac7
21.07.14,19:10
takže táto daň nevstupuje do dedičského konania? keďže sa to podáva až po ukončení dedičstva?
---------------------------
netuším - logicky mi však vychádza - viem koľko ten záväzok bude, tak prečo by do dedičstva nevstupovala? Daň z príjmu tiež platíš až po.....
slavuska
21.07.14,19:26
až po?... po čom? ... daň z príjmu sa platí do troch mesiacov od úmrtia... či nie??
riuska
27.07.14,17:33
Dobry den prajem,
bohuzial som aj ja v tejto situacii....Chcela som poradit akym sposobom odhlasit manzela ako zamestnavatela z DU. Po jeho smrti ho musim do 3 mesiacov odhlasit , nezamestnaval momentalne nikoho, podavali sa iba nulove prehlady. Je na to nejake tlacivo? Robi sa to cez autorizovane sluzby na stranke financnej spravy alebo treba zajst na DU osobne? Hladala som tam prihlasku/odhlasku ale asi som zle hladala ak sa to robi elektronicky lebo som nenasla nic....Iba prehlady a hlasenie zav.cinnost. Prehlad som teraz poslala nulovy, takze este budem musiet poslat hlasenie za obdobie 1-6 mesiac (zomrel 24.6).
slavuska
28.07.14,07:05
Treba zájsť na daňový úrad. Tam sme to vybavili na jedenkrát. Vysvetlené nám to bolo tak, že všetky podania robí vlastne dedič a ten plátcom DPH nie je.. takže sa to nemusí podávať elektronicky. Hlásenie budete musieť tiež podať papierovo.. aj daňové priznanie. Elektronické formuláre nepoznajú tlačivá rok 2014... ešte žijú v roku 2013. Proste Vás nepustí zmeniť rok... takže odporúčam ísť na daňový a tam všetko vybaviť so správcom dane a na registrácii....daňové priznanie, DPH, cestná daň, daň za zamestnancov, prehľad, hlásenie + oznámenie o úmrtí s úmrtným listom.