Žanette
29.10.13,10:49
Ahojte, uz som si precitala kopec prispevkov + neake veci ohladom toho ale cim viac citam mam akurat tak mismas z toho.

Priatel je SZCO, kupil auto na leazing teda majitelom je leazingova spolocnost a on drzitelom. Je neplatca a v januari si zaplati daň z motorovych vozidiel. Teda pri danovom si musi vybrat preukazatelne vydavky.
Co mozem dat do nakladov pri pouziti sukromneho vozidla pri leazingu? Mozem spravit cestaky pri ktorych dam zakladnu nahradu + PHM? Potom v pripade ked dam tieto nahradu uz asi nemozem si zahrnut aj splatky leazingu?
Tweety
29.10.13,09:52
MV obstaral na lízing ako živnostník alebo ako súkromná osoba? Lebo ak ako súkromná osoba, nemôže si účtovať žiadne náhrady, ani splátky lízingu.
Žanette
29.10.13,10:53
ako sukromna osoba
Žanette
29.10.13,11:04
No vozidlo je na jeho meno a vozidlo si kupil uz ako zivnostnik tak, len kupil ho vlani v r. 2012 novembri a do danoveho v r. 2012 si nic nedal, tak..
Žanette
29.10.13,11:11
Toto som našla :
Pri automobile nezahrnutom do obchodného majetku, ktorý bol obstaraný finančným leasingom:
administratívne poplatky súvisiace so spracovaním lízingovej zmluvy
administratívne poplatky súvisiace so spracovaním kúpnej zmluvy
odpisy
úrok
kúpna cena po skončení lízingu
výdavky na spotrebované pohonné látky
poistné na havarijné poistenie, resp. zákonné poistenie
opravy a údržba
technické zhodnotenie so súhlasom lízingovej spoločnosti
daň z motorových vozidiel
iné výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné...)
Antonia Jendrišáková
30.10.13,06:52
Našla si. A vieš si odpovedať, čo to znamená ?
Žanette
30.10.13,08:53
Takze pri leasingu ked ho obstaral uz ako zivnostnik ale na meno, moze si dat leasingove splatky + odpisy ale cestaky uz nie, tak? Aby som to nepoplietla? :o
marjankaj
30.10.13,08:56
1. majiteľom je leasingová spoločnosť.
2 vozidlo je na jeho meno.
3. obstaral si ho ako súkromná osoba.
4. kúpil si ho ako živnostník.

Tieto údaje by ani Colombovi nestačili na zistenie, o čo ide.

No v zákone sa nikde neuvádza, že si MUSÍ uplatniť preukázané výdavky a ani iné výdavky. Kľudne môže zdaňovať všetky príjmy, ak chce.
A splátky leasingu sú nedaňovým výdavkom. V žiadnom prípade si ich nemôžeš dať do výdavkov.

Otázka:
Je to auto zaradené v obchodnom majetku? §2m zákona o dani z príjmov.
avalik
30.10.13,09:05
podstatna info je, kto je uvedeny v leasingovej zmluve FO alebo FO - podnikatel (zmluva na ICO)
marjankaj
30.10.13,09:05
Takze pri leasingu ked ho obstaral uz ako zivnostnik ale na meno, moze si dat leasingove splatky + odpisy ale cestaky uz nie, tak? Aby som to nepoplietla? :o
Leasingovéplátky aj odvody?:eek:
Aké cesťáky?
marjankaj
30.10.13,09:09
podstatna info je, kto je uvedeny v leasingovej zmluve FO alebo FO - podnikatel (zmluva na ICO)
§2
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

FO a FO podnikateľ je jedna a tá istá osoba.

Podľa §2m, je rozhodujúce, či majetok je používaný na dosahovanie príjmov. a nie či je v leasingovej zmluve uvedené IČO alebo nie je.

Nakoniec nie každá SZČO má pridelené IČO.
marjankaj
30.10.13,09:19
§24
(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).
marjankaj
30.10.13,09:22
§ 24

(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
Žanette
30.10.13,09:26
MV nie je zahrnute do obchodneho majetku. SZCO ma pridelene IČO, ale nie je platca.

Marjankaj : Cestaky som myslela, lebo miesto podnikania ma doma a dochadza asi 80 km denne do prace. Ze by si robil cestak na tuto cestu.
Žanette
30.10.13,09:29
A vozidlo využíva aj na sukromne učely aj na zabezpečenie príjmov
marjankaj
30.10.13,09:31
MV nie je zahrnute do obchodneho majetku. SZCO ma pridelene IČO, ale nie je platca.

Marjankaj : Cestaky som myslela, lebo miesto podnikania ma doma a dochadza asi 80 km denne do prace. Ze by si robil cestak na tuto cestu.

Keď nie je zaradené v obchodnom majetku, tak nemôže odpisovať a splátky leasingu už vôbec nie sú daňovým výdavkom.
Či je platca alebo či má IČO nie je podstatné.
Cesta do práce nie je daňovým výdavkom.
Teda ani daň z motorových vozidiel platiť nemusí.
marjankaj
30.10.13,09:35
A vozidlo využíva aj na sukromne učely aj na zabezpečenie príjmov
Na pracovné cesty si môže robiť cesťáky.
Cesta do práce nie je pracovná cesta.

Ako sa v takomto prípade bude platiť daň z motorových vozidiel netuším:eek:
A zrejme ani DRSR, lebo o takomto prípade nepísali. A v zákone to spomenuté nie je.
Žanette
30.10.13,09:37
Nie je to nahodou tak, ze cesta nie je danovym vydavkom v pripade ak ma miesto podnikania tam kde robi? Alebo sa mylim
Žanette
30.10.13,09:40
Lebo mnohi si to tak robia co pocuvam len tak ze si uctuju cestu do prace a nan si robia cestak...tak neviem
marjankaj
30.10.13,09:47
Nie je to nahodou tak, ze cesta nie je danovym vydavkom v pripade ak ma miesto podnikania tam kde robi? Alebo sa mylim
zákon o cestovných náhradách
§ 2
Vymedzenie pojmov
(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.
marjankaj
30.10.13,09:48
Lebo mnohi si to tak robia co pocuvam len tak ze si uctuju cestu do prace a nan si robia cestak...tak neviem
No mnohí aj kradnú, tak budeš aj ty?
A niektorí aj vraždia, budeš aj ty?