mariana11
29.10.13,12:19
Naložila som kapustu do súdka , prikryla vrchnákom a do žliabku naliala vodu. Teraz pekne pravidelne buble. Ale nie som si istá či ten vrchnák sa dáva už teraz, alebo až keď prebehne proces kvasenia. Nejako som sa to nikde nedočítala.
kn-alka
29.10.13,11:22
kn-alka
29.10.13,11:22
kn-alka
29.10.13,11:24
Letko
29.10.13,11:24
Ľudia okolo mňa tvrdia, že vrchnák sa dáva až po vykvasení.

Doplnenie:

Včera bol 13. deň od naloženia kapusty do suda. Kvasila bez vrchnáka, na vrchu som mal len utierku a chutila výborne. Teraz odpočíva v pivnici s vrchnákom bez prístupu vzduchu.

Vyzerá to tak, že je úplne jedno, či vrchnák počas kvasenia je alebo nie je, kapusta vykvasí.
kn-alka
29.10.13,11:25
kn-alka
29.10.13,11:25
nedočítala? hned v štyroch linkoch som ti našla, že necháš kvasiť 2 týždne - NEOTVáRAš
bodliak
29.10.13,11:38
S vrchnákom !

Kvasenie má prebiehať bez prístupu vzduchu.
My totiž potrebujeme tie baktérie, ktoré kyslík nepotrebujú (anaeróbne).
kopretinka
29.10.13,11:39
to chcem vidieť to kvasenie :D
kn-alka
29.10.13,11:41
ÁNO , kvasenie len a len pod vrchnákom bez prístupu vzduchu.
mariana11
29.10.13,11:46
Ďakujem za linky. Tak tri z týchto receptov som videla prvýkrát...ale skôr som chcela vedieť čo je správne. Asi som zle zadala otázku. Totiž niekde píšu tak a niekde inak. Aj odpoveď, ktorá došla hneď po vašej je opačného názoru. Moja mama napríklad nechá len zaťaženú a prikrytú plátnom, až neskôr dá vrchnák. Ale mne sa to akosi nezdalo a tak som vrchnák dala. A teraz neviem či som spravila dobre. Robím to totiž prvýkrát a nechcela by som aby sa kvôli takej drobnosti niečo pokazilo.
wirgi
29.10.13,12:55
No neviem dovolím si oponovať , kedysi naší starí rodičia mali drevené súdky a prikryté plátnom žiadne vrchnáky na sudy nemali , až neskôr sa začali používať kameninové súdky s vrchnákom. Moja mama má bez vrchnáka kapustu a má ju výbornú, ale treba sa viacej o ňu starať a častejšie ju zmývať.
kn-alka
29.10.13,12:57
U nás doma naši dávali pod vrchnák a nechať stáť a hlavne nekukať :D .... aj keď mama nikdy nevydržala a po pár dňoch nakukla, či dobra kvasí :)
viktorviktor
29.10.13,13:45
pri zatvorenom, pri otvorenom sa vytvorí pleseň, musí byť dostatočne zaliata vodou, zakryť čistým plátnom a denne preprať
Richard
29.10.13,13:59
Jarka daj svoju odpoveď do odpovedi prosím, komentáre na to neslúžia. Dík
bodliak
29.10.13,17:56
Ak ponecháte prístup vzduchu (kyslíka), riskujete aeróbne baktérie, ktoré sú zodpovedné za zápach a hnitie. Kapustu musíte držať pod vodou a z hladiny zbierať plesne, povlaky a kadečo...
bjuty smis
29.10.13,18:28
dobre si spravila...
tá voda je v žliabku na to, aby zamedzila prístup vzduchu...
a pre neveriacích tomášov na to, aby videli vdaka bublínkám, že proces kvasenia sa začal :))
pavol54
29.10.13,19:24
Presne tak kapusta sa kvasí bez prístupu kyslíka voľakedy sme mávali drevený šaflík, po natlačení sme položili na vrch dosky a zaťažili kameňom nesmelo sa veľmi aby nebola suchá ale ani málo lebo by z nej voda(zvaná kapustnica) nevytiekla a tá robila vlastne taký hydraulický uzáver pred prenikaním vzduchu do kapusty, po určitom čase sa na tej kapustnici vytvoril taký biely povlak. ktorý sa stiahol čistou utierkou a doplnil sa slanou prevarenou studenou vodou. dnes robím kvasenú kapustu rovno do pohárov ( pomiešam zo soľou a rascou nechám z vädnúť a fest natlačím potom pridám bobkový list) viečka zatiahnem, položím ich na hlboký pekáč a nechám v teple okolo 18 o C pri kvasení sa vytláča prebytočná šťava a asi po dvoch týždňoch sa proces sám ukončí a viečka zabezpečia automaticky hermetickosť, ale podotýkam vždy musia byť viečka nové ešte nepoužité. Ak by náhodou dostávala taký šedivejší nádych tak sa rýchlo uvarí kapustnica. Takže odpadol problém s vyberaním a údržbou kapusty a pod
Letko
30.10.13,06:33
Keď pôjdeš cez BJ, môžem ťa ponúknuť priamo zo suda :)
lianett
30.10.13,06:56
ja som tento rok urobila experiment a natlačila som 5 kg kapusty do 5l tégla. Dala som len soľ a rascu a zaťažila 0,7 l zaváraninou /presne sa do hrdla tohto tégla vmestila/ a zakryla som to potravinovou fóliou a na spodok som dala gumičku /tiež si myslím, že by tam vzduch nemal byť,/ Tégel som dala na plech a zakryla som ho utierkou /niekde som čítala, že ak je kapusta kvasí na svetle, má menej C vitamínu/.Už sme ju aj chutnali /kvasí nám už dva týždne/ chutila výborne.

Na rok vyskúšam aj takto dať do zaváraninových pohárov, to vyzerá tiež dobre.
pavol54
30.10.13,09:21
tiež som tomu moc neveril, vyskúšal som, ale je to perfektné a praktické otvoríš koľko potrebuješ ja si zvyknem ešte aj k telke do misky miesto jablka
babka - ježibabka
30.10.13,09:54
Pobím ako Pavol, ale dávam do pohára aj pokrájané jablko. Moja je už odskúšaná v komore.
lianett
30.10.13,20:00
Nie je troška ale v tých pohároch suchá? Nevytlačí sa z pohárov veľa kapustovej šťavy? Ja mám rada takú šťavnatú kapustu.
Sarlotka
30.10.13,20:21
s vrchnakom...:)
pavol54
31.10.13,18:53
nie, ale závisí aj od kapusty kedy bola pred zberom zavlažovaná, a od sily tlačenia
mariana11
01.11.13,08:46
tým plátnom čo treba prikryť? Kapustu som zatlačila drievkami a zaliala šťavou z kapusty.
wirgi
01.11.13,12:13
plátno dať na kapustu pod drievka, zaťažiť kameňom a voda musí byť nad ňou aspon 3 cm aby sa zamedzilo prístupu vzduchu. Keď sa vytvorí biely povlak treba vybrať drievka opláchnuť v čistej vode aj plátno treba preprať a znova čisté dať na kapustu.O takú kapustu, ktorá sa kvasí bez vrchnáka sa treba viacej a pravidelne starať, ale ak máš kameninový sud s vrchnákom tak ani plátno nemusíš dávať.
DanielaSL
01.11.13,12:43
My stále kvasíme bez vrchnáka , tak bol muž naučený z domu. Ale keď mu poviem, že sa má s vrchnákom .už vidím ako bude obhajovať svoje....
Ľubomír
01.11.13,16:23
nikdy s vrchnákom, kedy kde mali ludia kameninové súdky s vrchnákom? Mali sme len drevené od vína, či piva, kapusta sa pokryla denkami, zaťažila kameňom a dostatok vody v nej muselo byť, aby bola zalliata a zakryla celý povrch. Zabranilo sa prístupu vzduchu a samozrejme kvasila 10 dni v teple a potom sa o nu bolo treba starať, zmyť, doliať vodu a tak. Dodnes tak robíme a kapusta je kvalitná, kyslá, čistá.
bjuty smis
01.11.13,16:35
Dufam,ze stale svietis s petrolejkou..
Kedy a kde mali ludia elektriku........
marjankaj
01.11.13,16:46
Vraj v Rumunsku. Ešte predtým ako začali svietiť sviečkami. :---
Ľubomír
02.11.13,16:18
??? ide o kapustu, či? nikdy nezhnila a ani dnes . Však si ju zatvor, ja len že tak bolo, a dodnes je to tak. Nekážem ti nič.
Ináč od kapusty po elektriku ..... si prítomný????
bjuty smis
03.11.13,12:56
Dodnes to je tak u teba......a v burundi...tu trapnost na konci si nechaj pre seba....
Indeed
03.11.13,13:43
presne tak, aj ked tam nebol vrchnák, bolo to zaliate vodou a tak,tam vzduch nemal ako vniknuť,
princíp je ten istý.
bjuty smis
03.11.13,14:50
čo presne tak ??

aj ty súhlasíš s tou jeho sprostosťou, že :
"NIKDY s vrchnákom, kedy kde mali ludia kameninové súdky s vrchnákom? ""

takže vrchnák prekáža pri kvasení kapusty ???
Indeed
03.11.13,14:55
doležité je to aby kapusta pri kvasení bola zaliata vodou

čo je nad touto vodou NIE JE PODSTATNÉ
bjuty smis
03.11.13,15:42
no nemáš pravdu....
dôležité nie je aby bola kapusta pri kvasení zaliata vodou...dokonca som ešte nepočul, aby niekto kapustu zalival vodou...kde sa to tak robí ??
dôležité je, aby tam nebol vzduch, pretože ide o anaerobne kvasenie...
a to sa dá dosiahnuť aj inak...

napr. dôkladným utlačením kapusty, zaťažením a zamedzením prístupu vzduchu...
babka - ježibabka
03.11.13,16:32
Mládež nekočkujte sa. Pavol Vám to hore vysvetlil. Voda sa tam nedáva, je to vlastne kapustná voda. Je to jedno ako ju kvasíte, či s deklom alebo bez. Lenže o takú odokrytú sa musíte viac starať. Zásadne musí byť stále zaťažená - v kamenáku s deklom nemusí. Prístupu vzduchu bráni žliabik s vodou. Treba kontrolovať. Tá bez dekla je prikrytá plátenkom a to sa musí z času načas preprať, lebo by zhnila.